Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 16 maja 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 r., godz. 12:46 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 45.382 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 17 maja 2024 r. czas na dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe do nowych wymagań
Bilans 2009 - wybrane zagadnienia
Dodatek nr 5
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 4
z dnia 01.02.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
1.
Usługi zakupione na przełomie roku w bilansie
Na przełomie roku bardzo często dochodzi do sytuacji, w których usługi wykonane w grudniu danego roku (np. 2009 r.) zostaną zafakturowane dopiero w styczniu roku (...)
str. 3
2.
Badanie sprawozdania finansowego za 2009 r.
2.1.
Ustalenie obowiązku badania sprawozdania finansowego za 2009 r.
Jak wynika z art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, obowiązkowemu badaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych, a także roczne sprawozdania finansowe - (...)
str. 5
2.2.
Termin wyboru podmiotu uprawnionego do badania
Ustawa o rachunkowości nie określa bezpośrednio terminu, na który należy dokonać wyboru biegłego rewidenta. Jednak nakazuje, aby wybór podmiotu uprawnionego do zbadania rocznego sprawozdania finansowego (...)
str. 7
2.3.
Organ uprawniony do wyboru audytora
Wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki. Organem zatwierdzającym sprawozdanie finansowe, który może dokonać wyboru biegłego rewidenta - jest: (...)
str. 7
2.4.
Podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych
Podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych określa art. 47 ustawy o biegłych rewidentach. Aktualną listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych prowadzi Krajowa Rada Biegłych (...)
str. 7
2.5.
Podpisanie umowy o badanie
Umowę z uprawnionym podmiotem (wskazanym przez organ zatwierdzający) o badanie sprawozdania finansowego, w ww. terminie umożliwiającym udział biegłego rewidenta w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych, zawiera (...)
str. 8
2.6.
Jakie wymogi powinna spełniać opinia biegłego rewidenta?
Zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy o rachunkowości, celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie przez biegłego rewidenta pisemnej opinii wraz z raportem o tym, (...)
str. 9
2.7.
Co zawiera raport z badania?
Zgodnie z art. 65 ust. 5 ustawy o rachunkowości, raport powinien przedstawiać w szczególności: 1) ogólną charakterystykę jednostki (dane identyfikujące jednostkę); 2) stwierdzenie uzyskania od (...)
str. 9
2.8.
Koszty badania w ujęciu rachunkowym i podatkowym
W zakresie ewidencji księgowej kosztów badania sprawozdania finansowego, niezależnie od tego, czy badanie jest obligatoryjne, czy też dobrowolne, obowiązują te same zasady. I tak, zgodnie (...)
str. 10
2.9.
Co grozi za niepoddanie sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta?
Spółka z o.o. jest obowiązana do poddania badaniu sprawozdania finansowego za 2009 r. Jakie grożą sankcje, jeśli nie zostanie przeprowadzone badanie tego sprawozdania przez biegłego (...)
str. 13
2.10.
Badanie i ogłaszanie sprawozdań finansowych oddziału przedsiębiorcy zagranicznego
Prosimy o podanie informacji na temat obowiązku badania i ogłaszania sprawozdań finansowych oddziałów przedsiębiorcy zagranicznego. Zasady funkcjonowania oddziałów przedsiębiorców zagranicznych w Polsce regulują przepisy rozdziału (...)
str. 14
2.11.
Przychody finansowe a obowiązek badania sprawozdania finansowego
Czy w przychodach finansowych - w celu ustalenia obowiązku badania sprawozdania finansowego - należy uwzględnić wynik na operacjach finansowych (tj. przychody minus koszty), czy też (...)
str. 15
2.12.
Badanie jednostkowego sprawozdania finansowego
Nasza spółka z o.o. tworzy z chińską spółką z o.o. małą grupę kapitałową, w której my posiadamy 100% udziałów. Na mocy art. 56 ust. 1 (...)
str. 16
2.13.
Badanie sprawozdania finansowego jednostki zależnej
Jesteśmy spółką z o.o. należącą do grupy kapitałowej. Nie spełniamy dwóch z trzech warunków określonych w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, (...)
str. 17
3.
Podpisanie, zatwierdzenie oraz udostępnienie sprawozdania finansowego za 2009 r.
3.1.
Podpisanie sprawozdania finansowego
Jak stanowi art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe jednostki podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, a także kierownik jednostki, a jeżeli (...)
str. 17
3.2.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego jednostki powinno nastąpić nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego, o czym stanowi art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości. (...)
str. 18
3.3.
Podpisanie sprawozdania a jego zatwierdzenie
Nasze sprawozdanie finansowe za 2009 r. zostało już sporządzone i podpisane. Czy podpisanie sprawozdania jest równoznaczne z jego zatwierdzeniem? Czym te obie czynności różnią się (...)
str. 19
3.4.
Złożenie sprawozdania w organie rejestrowym
Roczne sprawozdanie finansowe po jego zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający podlega złożeniu we właściwym rejestrze sądowym (KRS). Obowiązek ten wynika z art. 69 ust. 1 ustawy (...)
str. 21
3.5.
Złożenie sprawozdania finansowego w urzędzie skarbowym
Przepisy ustaw o podatku dochodowym nakazują, aby sprawozdanie finansowe zostało również złożone w urzędzie skarbowym. Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych sprawozdanie finansowe przekazują do (...)
str. 22
3.6.
Ogłoszenie sprawozdania w Monitorze Polskim B
Kierownik jednostki, której roczne sprawozdanie finansowe podlega badaniu przez biegłego rewidenta, zobowiązany jest złożyć to sprawozdanie do ogłoszenia. Obowiązek ten wynika z art. 70 ustawy (...)
str. 22
4.
Okres oraz sposób przechowywania ksiąg za 2009 r.
4.1.
Okres przechowywania ksiąg za 2009 r.
Stosownie do art. 74 ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe przechowuje się przez okres co najmniej 5 lat licząc (...)
str. 23
4.2.
Sposób przechowywania ksiąg za 2009 r.
Miejsce oraz forma przechowywania ksiąg rachunkowych, sprawozdań i dowodów księgowych, powinny zostać określone w instrukcji obiegu dokumentów stanowiącej część dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości. Dowody księgowe (...)
str. 25
5.
Ujawnione błędy w sprawozdaniu finansowym
5.1.
Korekta błędnych zapisów po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego
W 2009 r. przeprowadziliśmy modernizację maszyny produkcyjnej - zakwalifikowaną błędnie jako remont. Obecnie okazało się, że poniesione wydatki powinny zostać potraktowane jako ulepszenie, dlatego należy (...)
str. 25
5.2.
Wykrycie błędu przed zatwierdzeniem zbadanego sprawozdania finansowego
Jesteśmy spółką akcyjną, której sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2009 zostało zbadane przez biegłego rewidenta. Wydał on o tym sprawozdaniu opinię bez zastrzeżeń. Po przedstawieniu (...)
str. 28
6.
Podmioty powiązane - ujawnianie powiązań w sprawozdaniu finansowym
Ustawa o rachunkowości wymaga, aby w sprawozdaniu finansowym ujawniane były informacje zarówno w pozycjach głównych, jak i w pozycjach uszczegóławiających te pozycje. I tak, zakres (...)
str. 28
7.
Analiza bilansu i rachunku zysków i strat
7.1.
Istota i cel analizy
Choć nie istnieją w tym zakresie żadne wymogi prawne, coraz więcej jednostek dokonuje kontroli i oceny swojej sytuacji finansowej na podstawie bieżącej lub co najmniej (...)
str. 30
7.2.
Metody, zasady i narzędzia analizy
Etap wstępny oceny najczęściej rozpoczynamy od analizy poziomej i pionowej bilansu (czyli obliczenia dynamiki i struktury). Obok wyliczeń wynikających z oceny dynamiki (wzrostów, spadków) poszczególnych (...)
str. 31
7.3.
Przykładowe wskaźniki wyliczone na podstawie bilansu
Skrócony bilans przedsiębiorstwa „X” (wartości w tys. zł) Struktura i dynamika bilansu AKTYWA Stan na 31.12.StrukturaDynamika 20082009200820092008 = 100 A. Aktywa trwałe 1.5001.90042,541,7126,6 I.Wartości niematerialne (...)
str. 32
7.4.
Przykładowe wskaźniki wyliczone na podstawie rachunku zysków i strat
Skrócony rachunek zysków i strat przedsiębiorstwa „X” za okres od 1.01.2009 r. do 31.12.2009 r. (wartości w tys. zł) Lp.WyszczególnienieRokDynamika 200820092008 = 100 A.Przychody netto (...)
str. 35
7.5.
Przykładowe wskaźniki wyliczone na podstawie bilansu oraz rachunku zysków i strat
Szybkość obrotu należnościami w dniach***) średnioroczny stan ogółu należności z tytułu dostaw i usług x 365 przychód netto ze sprzedaży produktów oraz towarów i materiałów (...)
str. 37
8.
Sporządzanie bilansu w pytaniach Czytelników
8.1.
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki oraz zmiana stanu produktów - ujęcie w bilansie
Prowadzimy ewidencję kosztów wyłącznie w zespole 4, a wyrobów gotowych nie obejmujemy ewidencją magazynową. Jak zaksięgować produkcję i sprzedaż wyrobów gotowych oraz przekazanie tych wyrobów (...)
str. 38
8.2.
Udziały w spółce zakupione po zawyżonej cenie - czy tworzyć odpis?
W 2009 r. kupiliśmy udziały w spółce z o.o. Już po nabyciu, w ramach zleconego audytu, okazało się, że aktywa nabytej spółki były w jej (...)
str. 41
8.3.
Wypłata zaliczki na poczet dywidendy za 2009 r.
Jesteśmy spółką z o.o. Wypłaciliśmy w grudniu 2009 r. udziałowcom, będącym osobami fizycznymi, zaliczkę na poczet dywidendy za 2009 r. W jaki sposób powinniśmy zaksięgować (...)
str. 43
8.4.
Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów na dzień bilansowy
Towary ewidencjonujemy w stałych cenach ewidencyjnych - z jednoczesnym obliczeniem odchyleń od cen ewidencyjnych towarów. W jaki sposób rozliczać odchylenia dotyczące zarezerwowanej marży oraz VAT (...)
str. 44
8.5.
Przecena towarów handlowych
Jak ująć na koniec roku w księgach rachunkowych przecenę towarów handlowych, które utraciły walory handlowe w związku z upływem sezonu na ich sprzedaż? Zgodnie z (...)
str. 47
8.6.
Dotacja na zakup środka trwałego w bilansie
Jak ująć w księgach rachunkowych oraz w sprawozdaniu finansowym dotację z funduszy unijnych na zakup środka trwałego? Środki pieniężne uzyskane w ramach dotacji rozwojowej na (...)
str. 49
8.7.
Wypłata gotówki z bankomatu na przełomie roku
W jaki sposób zaewidencjonować podjęcie gotówki z bankomatu, która miała miejsce na przełomie roku? Gotówkę wpłacono do kasy jednostki. Wypłatę gotówki z bankomatu można w (...)
str. 52
8.8.
Prezentacja dopłat w bilansie
Gdzie należy wykazać uchwalone dopłaty, jeżeli na dzień bilansowy wspólnicy wpłacili jedynie ich część? Reszta została przelana na konto spółki dopiero na początku 2010 r. (...)
str. 52
8.9.
„Towary w drodze” na dzień bilansowy
W dniu 30 grudnia 2009 r. wydaliśmy z magazynu partię towarów celem przewiezienia ich do innego magazynu. Magazyny znajdują się w różnych miejscowościach, dlatego przyjęcie (...)
str. 53
8.10.
Środki pieniężne na rachunku ZFŚS w bilansie
Jesteśmy jednostką, która tworzy ZFŚS. W 2009 r. na rachunek bankowy ZFŚS przelaliśmy przez pomyłkę za dużą kwotę tytułem spłaty przez pracowników udzielonych im pożyczek (...)
str. 53
8.11.
Prezentacja zbycia środka trwałego w sprawozdaniu finansowym
W związku z likwidacją produkcji, część maszyn została zlikwidowana, a część sprzedana. Jak wykazać uzyskany wynik na likwidacji i sprzedaży? Czy jako zysk i stratę, (...)
str. 54
8.12.
Usługa projektowa niezakończona na koniec roku
Spółka z o.o. świadczy usługi projektowe objęte umowami o okresie realizacji powyżej 6 miesięcy. Jak ująć w księgach rachunkowych wycenę niezakończonych usług projektowych, dokonywanych na (...)
str. 54
8.13.
Odsetki od należności i zobowiązań z tytułu dostaw i usług na dzień bilansowy
W jaki sposób powinniśmy ująć wystawioną przez nas na dzień bilansowy notę odsetkową dla kontrahenta w związku z nieterminowym regulowaniem należności, a jak notę odsetkową (...)
str. 56
8.14.
Odpisy aktualizujące wartość należności
W jaki sposób aktualizuje się wartość należności uznanych za nieściągalne? Zgodnie z art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości, wartość należności aktualizuje się uwzględniając stopień (...)
str. 59
8.15.
Zaliczki i przedpłaty na dzień bilansowy
W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych oraz w bilansie zaliczki wpłacone oraz otrzymane na poczet dostawy towarów? Sposób ujmowania zaliczek w księgach rachunkowych, jak (...)
str. 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.