otwórz artykuł w nowym oknie
drukuj artykuł
następny artykuł
poprzedni artykuł
powrót do spisu treści czasopisma
       Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 r., godz. 10:47
        Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 46.758
Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
Uwaga: Do 30 września 2022 r. - pracodawcy przekazują drugą ratę odpisów na rachunek bankowy ZFŚS. Uwaga: Do 30 września 2022 r. - czas na udzielenie zaległości urlopowych. Do 30 września 2022 r. należy zatwierdzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Wyszukiwarka - czasopismaksiegowych.pl
Aktualnie jesteś: Czasopisma Księgowych (strona główna)  »  Maksymalny limit wpłat i dopłat na wszystkie rachunki ...
UiPP
 
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
 
E.PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
A A A  
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł poprzedni artykuł   powrót do spisu treści czasopisma  następny artykuł

Maksymalny limit wpłat i dopłat na wszystkie rachunki PPK uczestnika

Od wynagrodzenia pracownika stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe naliczamy wpłatę do PPK. W lipcu br. przekroczyło ono roczny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Nadal jednak naliczamy wpłaty do PPK. Czy wpłaty te oblicza się bez względu na wysokość przychodu pracownika stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe?

Ustawa o PPK przewiduje maksymalny limit wpłat do PPK.

Wpłaty do PPK są obliczane od wynagrodzenia uczestnika PPK. Za wynagrodzenie to uważa się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, m.in. bez stosowania rocznego ograniczenia (art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK). W części finansowanej przez uczestnika PPK są one obliczane i pobierane z jego wynagrodzenia. Jak wynika z powołanego przepisu, przekroczenie rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe nie ma wpływu na dalsze obliczanie/pobieranie wpłat do PPK.

Nie oznacza to jednak, że ustawodawca nie określił limitu wpłat do PPK. Zgodnie z art. 25a ustawy o PPK, maksymalny limit wpłat i dopłat możliwych do dokonania na wszystkie rachunki PPK uczestnika PPK wynosi w danym roku kalendarzowym równowartość w złotych kwoty 50.000 dolarów amerykańskich, według średniego kursu dolara amerykańskiego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień 31 grudnia roku poprzedzającego dany rok kalendarzowy. Kurs dolara amerykańskiego na dzień 30 grudnia 2021 r. wynosił 4,0631 zł, zatem 50.000 dolarów po przeliczeniu według tego kursu wynosi 203.155 zł. Tym samym w 2022 r. dopiero przekroczenie tego limitu wpłat i dopłat powoduje, że dalsze nie są już dokonywane.

PFR w terminie do 5. dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, za który dokonano wpłaty i dopłaty, weryfikuje, czy wartość dokonanych wpłat i dopłat na rachunki uczestnika PPK nie przekroczyła wskazanego limitu. Jeśli okazałoby się, że doszło do jego przekroczenia, wówczas PFR:

  • informuje o tym instytucje finansowe prowadzące rachunki PPK uczestnika PPK, uczestnika PPK oraz podmioty zatrudniające oraz
  • wzywa instytucje finansowe prowadzące rachunki PPK uczestnika PPK, na które dokonano wpłat i dopłat po przekroczeniu limitu, do zwrotu wpłat i dopłat dokonanych na rachunek uczestnika po przekroczeniu tego limitu, wskazując wpłaty i dopłaty lub ich część podlegające zwrotowi.

Wpłaty i dopłaty dokonane po przekroczeniu limitu podlegają zwrotowi w terminie 14 dni roboczych od dnia otrzymania przez instytucje finansowe wezwania do zwrotu.

 
E.PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
A A A  
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł poprzedni artykuł   powrót do spisu treści czasopisma  następny artykuł
Artykuły powiązane tematycznie:
Obniżenie wpłaty do PPK na podstawie deklaracji uczestnika PPK, z uwzględnieniem stanowisk PFR na pytania naszego Wydawnictwa
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (541) z dnia 1.10.2021
Składki ZUS pracownika delegowanego w razie przekroczenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (561) z dnia 1.08.2022
Sprawdź jakie zmiany od 21 listopada 2022 r. zajdą w przepisach ustawy o PPK
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (559) z dnia 1.07.2022
Rezygnacja uczestnika PPK z dokonywania wpłaty dodatkowej
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (562) z dnia 10.08.2022
Wpłaty do PPK prezesa spółki komunalnej a ustawowe limity wysokości wynagrodzenia
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (557) z dnia 1.06.2022
Wpłata do PPK od wynagrodzenia wypłaconego po ustaniu zatrudnienia
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (550) z dnia 10.02.2022
Co z wpłatą do PPK pobraną z wynagrodzenia pracownika będącego uczestnikiem PPK w razie jego śmierci?
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (542) z dnia 10.10.2021
Wyższa kwota wynagrodzenia umożliwiająca uczestnikowi PPK obniżenie wysokości wpłaty podstawowej
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (547) z dnia 1.01.2022
Rezygnacja z uczestnictwa w PPK - co ze środkami zgromadzonymi na rachunku PPK?
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (546) z dnia 10.12.2021
Wpływ uczestnictwa pracownika w PPK na wysokość kwoty wolnej od potrąceń
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (543) z dnia 1.11.2021
Najpopularniejsze w dziale „Pracownicze Plany Kapitałowe”

Krąg osób zatrudnionych uprawnionych do przystąpienia do PPK

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (554) z dnia 10.04.2022

Wpłaty do PPK prezesa spółki komunalnej a ustawowe limity wysokości wynagrodzenia

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (557) z dnia 1.06.2022

Dodatkowe obowiązki pracodawcy w razie zatrudnienia pracownika będącego już wcześniej uczestnikiem PPK

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (553) z dnia 1.04.2022

Od 4 czerwca br. zmiany w ustawie o PPK, w tym dotyczące przystąpienia do PPK osoby zatrudnionej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (558) z dnia 10.06.2022

Możliwość wypłaty zgromadzonych środków przez uczestnika PPK w razie choroby członka rodziny

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (555) z dnia 1.05.2022

Sprawdź jakie zmiany od 21 listopada 2022 r. zajdą w przepisach ustawy o PPK

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (559) z dnia 1.07.2022

Czy nowo zatrudnioną pracownicę będącą obywatelką Ukrainy należy zgłosić do PPK?

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (556) z dnia 10.05.2022

Od 1 lipca 2022 r. nowy obowiązek dla pracodawców prowadzących PPE skorelowany z art. 133 ustawy o PPK

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (560) z dnia 10.07.2022

Obowiązki informacyjne podmiotu zatrudniającego względem nowo zatrudnianego pracownika niebędącego uczestnikiem PPK

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (561) z dnia 1.08.2022

Wpłata do PPK finansowana przez pracodawcę w podstawie opodatkowania

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (563) z dnia 1.09.2022

Oświadczenie uczestnika PPK o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (564) z dnia 10.09.2022

Rezygnacja uczestnika PPK z dokonywania wpłaty dodatkowej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (562) z dnia 10.08.2022
Fachowe czasopisma dla księgowych - PoznajProdukty.gofin.pl
WWW.NEWSLETTER.GOFIN.PL
 
 
UiPP

Roczne spisy treści

 
 

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.