otwórz artykuł w nowym oknie
drukuj artykuł
następny artykuł
poprzedni artykuł
powrót do spisu treści czasopisma
       Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 r., godz. 00:10
        Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 77.899
Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
Wyszukiwarka - czasopismaksiegowych.pl
Aktualnie jesteś: Czasopisma Księgowych (strona główna)  »  Kosztów remontu nie trzeba rozliczać w czasie
PPD
 
Przegląd Podatku Dochodowego
A A A  
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł

Kosztów remontu nie trzeba rozliczać w czasie

Spółka z o.o. wykorzystuje w działalności gospodarczej budynek użytkowy (magazyn-środek trwały), który wymaga gruntownego remontu. Zakres prac obejmie remont całego dachu, wymianę okien, instalacji elektrycznej oraz podłóg. Do celów bilansowych koszty prac remontowych zostaną rozłożone w czasie poprzez rozliczenia międzyokresowe czynne. W którym momencie należy natomiast zaliczyć te koszty do kosztów podatkowych? Czy trzeba je rozliczać w czasie?

Wydatki na remont składnika majątku są kosztami uzyskania przychodów w dacie zarachowania w księgach i nie trzeba ich rozliczać w czasie.

Jak należy wnioskować z treści pytania, charakter zaplanowanych prac nie mieści się w pojęciu ulepszenia środka trwałego, przez które rozumie się jego przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na wymienione przedsięwzięcia w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania. Wzrost ten mierzy się w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Skutkiem zakwalifikowania danych wydatków do kosztów mających na celu ulepszenie składnika majątku jest konieczność podwyższenia o te wydatki jego wartości początkowej i w konsekwencji rozliczania kosztów ulepszenia poprzez odpisy amortyzacyjne.

Z taką sytuacją nie mamy jednak do czynienia w rozstrzyganym przypadku. Jak wynika z treści pytania, pomimo że budynek zostanie poddany gruntownemu remontowi, to zaplanowane prace mają na celu jedynie odtworzenie stanu pierwotnego obiektu, pogorszonego w trakcie jego eksploatacji. W wyniku przeprowadzonych prac nie nastąpi zmiana wartości użytkowej budynku. W rezultacie wydatki na realizację robót remontowych nie będą musiały być rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne.

Bez wątpienia koszty remontu budynku wykorzystywanego na potrzeby firmy stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop. Ponieważ nie mają one bezpośredniego związku z konkretnym przychodem, należy je uznać za tzw. koszty pośrednie. Takie rozróżnienie ma zasadnicze znaczenie dla momentu odniesienia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Koszty pośrednio związane z przychodem są ujmowane w rozliczeniach podatkowych na zasadach wynikających z art. 15 ust. 4d updop, tj. w dacie poniesienia. Jeśli jednak dotyczą one okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Interpretacje Baza interpretacji wydawanych m.in. przez
organy podatkowe dostępna jest w serwisie
www.interpretacje.gofin.pl

Co należy przyjąć za datę poniesienia? Ustawodawca w art. 15 ust. 4e updop mówi, że datą tą (z nieistotnym tu zastrzeżeniem) jest dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Przy czym zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem organów podatkowych, przepis art. 15 ust. 4e updop należy interpretować w ten sposób, że dniem poniesienia kosztu jest data, pod którą dany wydatek został ujęty w księgach rachunkowych bez względu na rodzaj konta, na jakim został dokonany zapis księgowy (patrz ramka).

Z interpretacji organu podatkowego

"W zakresie wszelkich wydatków stanowiących na gruncie ustawy o CIT pośrednie koszty uzyskania przychodów, które w momencie poniesienia, dla celów księgowych, są ujmowane na innych kontach niż kosztowe (tj. nie są księgowane jako koszt), podatnik jest uprawniony do rozpoznania ich w kosztach podatkowych w dacie, pod którą dany wydatek zostanie ujęty w księgach rachunkowych bez względu na rodzaj konta, na jakim zostanie dokonany zapis księgowy, z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Należy bowiem zauważyć, że istnieje taka grupa wydatków (kosztów) poniesionych przez podatnika, które stanowią koszt poniesiony w rozumieniu art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, a rachunkowo nie będą ujęte na koncie kosztowym wcale albo będą ujęte z opóźnieniem.

W świetle powyższego należy uznać, że faktyczna data dokonania zapisu w księgach rachunkowych (tj. ujęcie danego wydatku »jako koszt« w księgach rachunkowych - ujęcie wydatku na koncie kosztowym) nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na moment zaliczenia go jako kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 4e ustawy o CIT".

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 lutego 2021 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.559.2020.1.MMU)

W rezultacie wydatki, o których mowa w treści pytania powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo (z uwagi na ich charakter nie można ich potraktować jako kosztów dotyczących okresu przekraczającego rok podatkowy), w dacie ich poniesienia. Z kolei za dzień poniesienia należy uznać datę, pod którą analizowane wydatki zostały ujęte w księgach rachunkowych spółki. Prawidłowości takiego postępowania nie niweczy fakt, że do celów bilansowych koszty te będą rozliczane w czasie.

A A A  
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł
Fachowe czasopisma dla księgowych - PoznajProdukty.gofin.pl
WWW.NEWSLETTER.GOFIN.PL
 
 
PPD

Roczne spisy treści

 
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.