otwórz artykuł w nowym oknie
drukuj artykuł
następny artykuł
poprzedni artykuł
powrót do spisu treści czasopisma
       Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 r., godz. 00:10
        Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 90.639
Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
Wyszukiwarka - czasopismaksiegowych.pl
Aktualnie jesteś: Czasopisma Księgowych (strona główna)  »  Objęcie przedsiębiorcy dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, z uwzględnieniem planowanych ...
UiPP
 
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
 
A.UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
 II.Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
A A A  
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł poprzedni artykuł   powrót do spisu treści czasopisma  następny artykuł

Objęcie przedsiębiorcy dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, z uwzględnieniem planowanych zmian

Przedsiębiorca samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą. Za styczeń br. opłacił składki ZUS po terminie. Czy to oznacza, że ubezpieczenie chorobowe ustało? Jeśli tak, to czy jest możliwość jego utrzymania?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność (także z nimi współpracujące) podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym mogą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (art. 11 ust. 2 ustawy o sus). Objęcie tym ubezpieczeniem następuje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym został on zgłoszony (art. 14 ust. 1 ustawy o sus).

Ważne: Jeżeli zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zostanie dokonane w ciągu 7 dni od daty powstania obowiązkowych ubezpieczeń, to objęcie ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od dnia wskazanego we wniosku (art. 14 ust. 1a ustawy o sus).

Przedsiębiorca opłacający składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za siebie (także za osobę współpracującą przy prowadzeniu pozarolniczej działalności)musi mieć na uwadze terminowe i w prawidłowej wysokości opłacanie składek ZUS. W przypadku bowiem tych osób ustaje ono od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie, a jeżeli za część miesiąca został pobrany zasiłek - od dnia następującego po dniu, za który zasiłek ten przysługuje (art. 14 ust. 2 pkt 2 i ust. 2a ustawy o sus).

W razie nieterminowej zapłaty składek ZUS, osoba prowadząca działalność może wnioskować o wyrażenie zgody na opłacenie składki chorobowej po terminie (np. na druku US-9). W uzasadnionych przypadkach ZUS może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie.

Aktywne druki i formularze Wniosek US-9 dostępny jest w serwisie
 www.druki.gofin.pl

Jeżeli ZUS nie wyrazi zgody na zapłatę składki po terminie, to wyłączenie przedsiębiorcy (osoby współpracującej) z ubezpieczenia chorobowego ma konsekwencje w razie powstania ewentualnej choroby. Osoba objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu co prawda wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, ale tylko gdy przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni. Natomiast wyłączenie przedsiębiorcy z ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca, za który nie opłacono tej składki w terminie generalnie skutkuje dłuższą przerwą. Tym samym odliczanie okresu ubezpieczenia chorobowego (tzw. okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego) rozpoczyna się od nowa - od dnia ponownego zgłoszenia do tego ubezpieczenia.

Przykład

Przedsiębiorca za styczeń 2021 r. powinien opłacić składki ZUS w terminie do 10 lutego 2021 r. Jednakże przez niedopatrzenie zostały one opłacone dopiero 26 lutego 2021 r. Okoliczność ta spowodowała wyłączenie przedsiębiorcy z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 1 stycznia 2021 r. Zakładając, że ZUS nie wyraził zgody na opłacenie składki chorobowej po terminie oraz że ponownie przedsiębiorca zgłosił się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 1 marca 2021 r., to dla nabycia prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego musi udowodnić co najmniej 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, czyli uprawnienie do tego świadczenia uzyska najwcześniej od 30 maja 2021 r. (91. dnia ubezpieczenia chorobowego). Poprzedni okres tego ubezpieczenia nie zostanie zaliczony ze względu na długość przerwy w tym ubezpieczeniu (ponad 30 dni).

Zmiana prawa
Aktualnie do konsultacji został skierowany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (...), dostępny na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacyjnego. Jedna z projektowanych zmian w ustawie o sus zakłada uchylenie pkt 2 w art. 14 w ust. 2 oraz zmianę brzmienia ust. 2a tego przepisu. Po zmianach art. 14 ust. 2a ustawy o sus miałby stanowić, że: "W okresie od dnia objęcia dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi albo chorobowym do dnia ich ustania płatnik składek jest obowiązany do rozliczania i opłacania składek za każdy miesiąc trwania tych ubezpieczeń.". Oznacza to, że osoba, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego będzie obowiązana do zapłaty składki na to ubezpieczenie za każdy miesiąc podlegania temu ubezpieczeniu. W konsekwencji nieterminowe opłacenie składek ZUS, w tym na ubezpieczenie chorobowe, nie spowoduje automatycznego wyłączenia przedsiębiorcy (osoby współpracującej) z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Będzie to mogło nastąpić tylko, gdy osoba ta złoży wniosek o wyłączenie z tego ubezpieczenia (nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek zostanie złożony) lub ustanie tytuł podlegania temu ubezpieczeniu. Wprowadzenie takiej zmiany w ustawie o sus spowoduje dodanie nowej regulacji do ustawy zasiłkowej. Zgodnie z projektowanym art. 6a tej ustawy, osoba prowadząca działalność gospodarczą (osoba współpracująca) zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego nie będzie miała prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego) w razie wystąpienia w dniu powstania prawa do świadczenia zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł, do czasu spłaty całości zadłużenia. Przy czym prawo do tych świadczeń przedawni się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia.

Pozostałe z działu „Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń” (Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (527) z dnia 1.03.2021)
Najpopularniejsze w dziale „Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń”

Ustalenie tytułu do ubezpieczeń społecznych z umów o pracę i zlecenia

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (519) z dnia 1.11.2020

Brak obowiązku ubezpieczeń z umowy zlecenia po rozpoczęciu studiów drugiego stopnia

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (519) z dnia 1.11.2020

Ubezpieczenie w ZUS członka rady nadzorczej czasowo wykonującego czynności członka zarządu

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (519) z dnia 1.11.2020

Tytuł do ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy wykonującego kontrakt menedżerski

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (527) z dnia 1.03.2021

Tytuł do ubezpieczeń w ZUS w razie wykonywania umowy zlecenia w trakcie urlopów związanych z rodzicielstwem

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (529) z dnia 1.04.2021

Obowiązkowe ubezpieczenia z umowy zlecenia wykonywanej w czasie korzystania z urlopu bezpłatnego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (529) z dnia 1.04.2021

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
Fachowe czasopisma dla księgowych - PoznajProdukty.gofin.pl
WWW.NEWSLETTER.GOFIN.PL
 
 
UiPP

Roczne spisy treści

 
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.