otwórz artykuł w nowym oknie
drukuj artykuł
następny artykuł
poprzedni artykuł
       Ostatnia aktualizacja: 4.07.2022 r., godz. 14:55
        Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 22.649
Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
Wyszukiwarka - czasopismaksiegowych.pl
Aktualnie jesteś: Czasopisma Księgowych (strona główna)  »  Ubezpieczenia i Prawo Pracy  »  Nr 12 (558) z dnia 10.06.2022   »  Szczegółowy spis treści
UiPP
Szczegółowy spis treści

Ubezpieczenia i Prawo Pracy

pokaż fragmenty artykułów
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzenia pracownika-przedsiębiorcy, który ukończył wiek emerytalny
str. 4
2.
Oskładkowanie i opodatkowanie pracownika delegowanego do pracy za granicę
str. 6
3.
Opłacanie składki zdrowotnej przez przedsiębiorcę
str. 8
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w razie podjęcia zatrudnienia przez przedsiębiorcę
str. 11
2.
Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych
str. 13
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wynagrodzenie z poprzedniej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego
str. 14
2.
Zaprzestanie wypłaty premii nie zawsze wpływa na wysokość podstawy wymiaru świadczenia chorobowego
str. 16
3.
Dodatek stażowy w podstawie wymiaru zasiłków chorobowego i macierzyńskiego
str. 17
4.
Uzupełnianie dodatkowego wynagrodzenia rocznego uwzględnianego w podstawie wymiaru zasiłku
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Ustalenie okresu zasiłkowego w razie niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży
str. 21
2.
Zasiłek macierzyński za okres urlopów związanych z rodzicielstwem dla rodziców adopcyjnych
str. 23
C.

PRAWO PRACY

V.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Skutki podpisania umowy o pracę po dniu przystąpienia do pracy
str. 25
2.
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 53 K.p. z pracownikiem, któremu po zwolnieniu lekarskim udzielono urlopu wypoczynkowego
str. 26
3.
Wskazanie w umowie o pracę wynagrodzenia w rocznej wysokości
str. 27
VI.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Czas pracy w podróży służbowej
str. 28
2.
Warunki zastosowania zadaniowego czasu pracy
str. 30
3.
Indywidualny harmonogram czasu pracy pracownika zatrudnionego na część etatu
str. 32
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w razie krótkiego zatrudnienia - checklista
str. 34
2.
Prawo do diety i ryczałtu za nocleg kierowcy wykonującego przejazdy krajowe
str. 36
VIII.
Dokumentacja kadrowa
1.
Okres archiwizowania dokumentacji pracowniczej, w tym powstałej przed 2019 r.
str. 39
2.
Sprostowanie świadectwa pracy
str. 40
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Kryterium stażowe przy przyznawaniu pracownikom dofinansowania do wypoczynku z ZFŚS
str. 41
2.
Zastąpienie wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki wynagrodzeniem za powtarzające się świadczenia niepieniężne
str. 43
3.
Zagraniczna podróż służbowa pracownika zatrudnionego na łączonym stanowisku kierowcy - montera
str. 45
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Dodatkowe obowiązki pracodawcy związane z bhp po wprowadzeniu nowej maszyny
str. 46
D.

ROZLICZENIA Z PFRON

1.
Stosowanie przepisów specustawy dotyczących ważności orzeczeń o niepełnosprawności po odwołaniu stanu epidemii
str. 48
2.
Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika będącego obywatelem Ukrainy legitymującego się niepełnosprawnością
str. 51
E.

PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE

1.
Od 4 czerwca br. zmiany w ustawie o PPK, w tym dotyczące przystąpienia do PPK osoby zatrudnionej
str. 52
F.

VADEMECUM KADROWCA

XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy
str. 56
2.
Ubezpieczenie zdrowotne z umowy zlecenia wykonywanej przez współmałżonka przedsiębiorcy
str. 57
3.
Umieszczanie kodu literowego A na zwolnieniu lekarskim
str. 58
4.
Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, gdy w trakcie jego pobierania ustał tytuł ubezpieczenia chorobowego
str. 58
5.
Wynagrodzenie chorobowe w przypadku złożenia wniosku o urlop wychowawczy
str. 59
6.
Wypłata wynagrodzenia do rąk własnych pracownika
str. 60
7.
Urlop okolicznościowy z powodu śmierci teściowej
str. 60
XII.
Samochód służbowy używany do celów prywatnych
str. 61
1.
Koszty, które obciążają pracownika wykorzystującego samochód służbowy do celów prywatnych
str. 61
2.
Odpowiedzialność pracownika za samochód służbowy wykorzystywany do celów prywatnych
str. 63
3.
Dokumentacja związana z korzystaniem z pojazdów służbowych do celów prywatnych
str. 64
G.

NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY

1.
Wymagania, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez transmisję danych
str. 66
2.
Większa grupa rolników i domowników będzie mogła pozostać w ubezpieczeniu w KRUS pomimo objęcia innym ubezpieczeniem społecznym
str. 67
3.
Profil pracownika dla obywateli Ukrainy - kolejne zmiany w ustawie o pomocy uchodźcom
str. 68
4.
Podwyżki wynagrodzeń w podmiotach leczniczych
str. 69
5.
Badania okresowe, szkolenia wstępne, praca zdalna w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego - informacja GIP
str. 70
6.
Praca zdalna i badanie kontroli trzeźwości pracowników wkrótce w Kodeksie pracy - informacja RM
str. 70
Fachowe czasopisma dla księgowych - PoznajProdukty.gofin.pl