Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
Zmiany w VAT w 2021 r.
Dodatek nr 16
do Poradnika VAT nr 23
z dnia 10.12.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
UCHWALONE ZMIANY W VAT
1.
Kasy on-line od 1 stycznia 2021 r. dla niektórych branż
Ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, co do zasady, powinno być prowadzone przy zastosowaniu kas on-line. Ustawa z dnia (...)
str. 3
2.1.
Sprzedaż dokumentowana fakturą uproszczoną w świetle przepisów ustawy o VAT
Z przepisów ustawy o VAT wynika, że faktury określane jako faktury "uproszczone" to dokumenty wystawiane w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 (...)
str. 4
2.2.
Paragon z NIP uznany za fakturę uproszczoną - odpowiedź MF na pytanie Wydawnictwa
Od 1 stycznia 2020 r. wystawienie dla nabywcy (podatnika VAT) faktury z tytułu sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest uzależnione od zamieszczenia na paragonie (...)
str. 5
2.3.
Wykazywanie paragonów z NIP w nowym JPK_VAT
Nowy JPK_VAT składający się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej obowiązuje od 1 października 2020 r. Natomiast elementy nowego JPK_VAT określa obowiązujące również od tego dnia (...)
str. 6
3.
Powrót do stawek VAT w wysokości 22% i 7% zostanie odroczony
Zgodnie z art. 146aa ustawy o VAT podwyższone o 1 punkt procentowy stawki podatku VAT obowiązują do końca roku następującego po roku, w którym zostały (...)
str. 7
4.
Zmiana limitu dla małych podatników
Status małego podatnika w świetle art. 2 pkt 25 ustawy o VAT przysługuje podmiotom, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w (...)
str. 7
II.
SLIM VAT I INNE PLANOWANE ZMIANY
Na dzień oddania do druku niniejszego dodatku w Sejmie trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz (...)
str. 9
1.
Wydłużenie terminu na odliczenie VAT dla podatników rozliczających się miesięcznie
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi są (...)
str. 9
2.
Możliwość odliczania VAT z tytułu nabycia usług noclegowych w celu ich odsprzedaży
W art. 88 ustawy o VAT określono listę przesłanek, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jedno z takich (...)
str. 10
3.
Zwiększenie limitu kwotowego prezentów o małej wartości
Na gruncie ustawy o VAT, co do zasady, opodatkowaniu podlega dostawa towarów o charakterze odpłatnym. Jednocześnie ustawodawca przewidział sytuacje, w których również nieodpłatna dostawa towarów (...)
str. 11
4.1.
Termin rozliczenia faktur korygujących in minus
Na podstawie art. 106j ust. 1 ustawy o VAT faktura korygująca powinna być wystawiona w sytuacjach, gdy po wystawieniu faktury: 1) udzielono obniżki ceny w (...)
str. 12
4.2.
Ujmowanie faktur korygujących in plus
Fakturę korygującą wystawia się nie tylko w przypadku udzielenia rabatów, zwrotu sprzedawcy towarów i opakowań, a także zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, ale również (...)
str. 14
5.1.
Faktury objęte obligatoryjnym MPP
Zgodnie z obowiązującym art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT w przypadku faktur, w których kwota należności ogółem stanowi kwotę, o której mowa (...)
str. 15
5.2.
Wyłączenie obowiązku stosowania MPP w przypadku potrąceń wzajemnych
Z art. 108a ust. 1d ustawy o VAT wynika, że w przypadku dokonania potrącenia, o którym mowa w art. 498 ustawy z dnia 23 kwietnia (...)
str. 16
5.3.
Nowe możliwości dokonywania płatności z rachunku VAT
Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik może dokonywać płatności z rachunku VAT m.in.: kwoty odpowiadającej podatkowi VAT z faktur otrzymanych od kontrahentów, zobowiązania wobec urzędu skarbowego (...)
str. 17
5.4.
Uwolnienie środków z rachunku VAT
Na wniosek podatnika, naczelnik urzędu skarbowego wydaje, w drodze postanowienia, zgodę na przekazanie środków zgromadzonych przez podatnika z rachunku VAT, na wskazany przez niego rachunek (...)
str. 17
5.5.
Brak sankcji przy regulowaniu płatności w MPP
Obecnie jeśli podatnik dokonuje zapłaty zobowiązania wynikającego z otrzymanej faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, to do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie podatku wynikającej z otrzymanej (...)
str. 18
6.1.
WIS zawierająca klasyfikację towaru według PKWiU
Zgodnie z art. 42a ustawy o VAT, wiążąca informacja stawkowa jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo (...)
str. 19
6.2.
Odmowa wydania decyzji
W myśl art. 42b ust. 3 ustawy o VAT, podmiot występujący o wydanie WIS składa oświadczenie - pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (...)
str. 19
6.3.
Wyłączenie ochrony wynikającej z posiadanej WIS
Zgodnie z art. 42c ust. 1 ustawy o VAT, WIS wiąże organy podatkowe wobec podmiotów, dla których została wydana, w odniesieniu do: 1) towaru będącego (...)
str. 20
6.4.
Termin ważności WIS
Na mocy art. 42h ustawy o VAT, wydane WIS mogą wygasnąć z mocy prawa w przypadku zmiany przepisów dotyczących VAT lub zostać uchylone bądź zmienione (...)
str. 20
7.
Procedura zwrotu VAT podróżnym - Tax Free
» Zasady funkcjonowania systemu zwrotu podatku podróżnym Prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju przysługuje osobom fizycznym niemającym stałego miejsca (...)
str. 21
8.1.
Informacje o statusie kontrahenta
Zgodnie z art. 96b ust. 1 ustawy o VAT Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi w postaci elektronicznej wykaz podatników VAT: w odniesieniu do których naczelnik (...)
str. 24
8.2.
Sprawdzanie historii kontrahenta
» Zmiana nazwiska W myśl art. 96b ust. 2 ustawy o VAT podatnik może sprawdzić historię rejestracji kontrahenta dla celów VAT oraz jego dane zamieszczone (...)
str. 25
8.3.
Zmiany w wykazie podatników VAT
Projekt zmian do ustawy o VAT zakłada zmianę brzmienia art. 96b ust. 3 ustawy o VAT, polegającą m.in. na rezygnacji z zamieszczania numerów PESEL w (...)
str. 26
9.
Uproszczone zasady stosowania kursu walut do przeliczania faktur
W praktyce zdarza się, że na potrzeby rozliczania podatku VAT i dochodowego podatnik stosuje różne kursy walut. Zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych na (...)
str. 28
10.1.
Warunki zastosowania stawki VAT 0% do otrzymanej zaliczki na poczet eksportu towarów
Zgodnie z art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie (...)
str. 29
10.2.
Stanowisko organów podatkowych dotyczące specyfiki realizacji dostaw eksportowych
Wprawdzie przepisy ustawy o VAT nie definiują "specyfiki realizacji dostaw", ale interpretacje organów podatkowych mogą dać podatnikom pewne wskazówki dotyczące rozumienia tego pojęcia. W interpretacji (...)
str. 30
10.3.
Wydłużenie terminu na wywóz towarów
Proponowana zmiana przepisu art. 41 ust. 9a ustawy o VAT wprowadza rozwiązanie, zgodnie z którym otrzymanie zaliczki (całości lub części zapłaty) przed dokonaniem dostawy towarów (...)
str. 31
11.
Zmiana definicji ustawowych
Zaproponowana zmiana dotycząca art. 2 pkt 19 ustawy o VAT zawierającego definicję rolnika ryczałtowego dostosowuje ten przepis do zmienionej ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 (...)
str. 32
12.
Identyfikowanie towarów i usług w załączniku nr 15
W projekcie zaproponowano również nowe brzmienie załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Obecnie towary oraz usługi wymienione w tym załączniku identyfikowane są według PKWiU (...)
str. 32
III.
PAKIET E-COMMERCE - HANDEL ELEKTRONICZNY
Państwa członkowskie UE, w tym Polska, zobowiązane są do zaimplementowania w krajowych przepisach podatkowych rozwiązań zwanych pakietem e-commerce, których celem jest pokonanie barier, w tym (...)
str. 33
IV.
ZMIANY ROZPORZĄDZEŃ WYKONAWCZYCH
1.
Nowa klasyfikacja towarów i usług w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji ( www.rcl.gov.pl ) zamieszczono projekt z dnia 16 października 2020 r. rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego (...)
str. 34
2.
Darowizna sprzętu komputerowego ponownie z 0% stawką VAT
W myśl § 10a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.