Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 11 (515) z dnia 01.06.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Objaśnienia podatkowe dotyczące rozliczania opłat z umowy leasingu (najmu, dzierżawy) samochodu osobowego
Minister Finansów wydał 9 kwietnia 2020 r. objaśnienia podatkowe w zakresie stosowania przez podatników PIT i CIT przepisów odnoszących się do samochodów osobowych, po zmianach (...)
str. 4
1.1.
Zakres i sposób limitowania opłat
Ustalanie proporcji Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...)
str. 4
1.2.
Wartość samochodu będącego przedmiotem umowy
Umowy leasingu oraz umowy najmu, dzierżawy lub inne umowy o podobnym charakterze zawarte na okres równy lub dłuższy niż 6 miesięcy Ustawodawca w art. 23 (...)
str. 6
1.3.
Umowy zawarte przed dniem 1 stycznia 2019 r.
Do umów leasingu, najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze dotyczących samochodu osobowego zawartych przed dniem 1 stycznia 2019 r. odnosi się art. 8 (...)
str. 7
2.
Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
2.1.
Podmioty zwolnione z CIT również odprowadzają zaliczkę na podatek od nieuregulowanych zobowiązań
Z dniem 1 stycznia 2020 r. weszły w życie przepisy, na mocy których, jeśli dłużnik nie ureguluje zobowiązania w określonym terminie, obowiązany jest m.in. zwiększyć (...)
str. 12
2.2.
Jednorazowy odpis amortyzacyjny od środka trwałego w ramach przeciwdziałania COVID-19
Na podstawie art. 52s ust. 1 updof i art. 38k updop, podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte (...)
str. 13
2.3.
Pojęcie przychodów na potrzeby korzystania z niektórych uprawnień w czasie pandemii
W związku z sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa przedłużono do 20 lipca 2020 r. termin zapłaty podatku od przychodów z budynków za miesiące marzec-maj 2020 r., (...)
str. 13
3.
Wsparcie finansowe dla firm w ramach Tarczy Finansowej - komunikat Ministerstwa Finansów
W związku z sytuacją spowodowaną COVID-19, w ramach tzw. Tarczy Finansowej można starać się o wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Głównym celem programu jest (...)
str. 14
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Kolejne zmiany w podatku dochodowym w ramach tarczy antykryzysowej 3.0
W Dz. U. z 2020 r. pod poz. 875 opublikowano ustawę z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych (...)
str. 15
1.1.
Przedłużenie terminu dla złożenia deklaracji DSF-1
Na mocy znowelizowanego art. 15zzj ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o COVID-19 (Dz. U. poz. 374 ze zm.), do 1 czerwca 2020 r. (...)
str. 15
1.2.
Zwolnienie z PIT zasiłku wypłacanego rolnikom i domownikom
Stosownie do art. 31zy 3 ustawy o COVID-19, ubezpieczonemu rolnikowi i domownikowi, w sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19, (...)
str. 15
1.3.
Wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kosztach
Ustawa nowelizująca wprowadziła również zmiany w przepisach ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii (Dz. U. z 2019 r. poz. 2199 ze zm.). (...)
str. 15
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Regulowanie należności na rzecz kontrahenta wykreślonego z białej listy
Podatnik w marcu 2020 r. otrzymał od kontrahenta fakturę dokumentującą zakup usługi. Czy ma prawo zaliczyć wartość tej usługi do kosztów uzyskania przychodów (kwota transakcji (...)
str. 16
2.
Koszty usługi cateringowej związane ze zorganizowaniem spotkania pracowników
Spółka z o.o. zamówiła usługę cateringową na spotkanie z pracownikami z powodu przejścia niektórych z nich na emeryturę. Koszty tej usługi sfinansowała ze środków obrotowych (...)
str. 17
3.
Umorzona wierzytelność jako koszt podatkowy
Spółka z o.o. szyje ubrania dla kontrahenta, który ma sklepy w galeriach handlowych. Z powodu epidemii koronawirusa galerie były zamknięte i kontrahent znalazł się w (...)
str. 18
4.
Strata z tytułu likwidacji firmowego składnika majątku
Firma zlikwidowała środek trwały. Powodem likwidacji było jego znaczne zużycie, przez co stał się nieprzydatny. Przywrócenie go do stanu zdatności do użycia okazało się nieopłacalne. (...)
str. 19
5.
Ustalanie różnic kursowych na dzień zapłaty zobowiązań walutą kupioną w ramach kontraktu forward
Spółka z o.o. zawarła z bankiem kontrakt forward na zakup euro. Różnice kursowe rozlicza tzw. metodą podatkową. W ustalonym terminie zakupiona waluta wpłynęła na rachunek (...)
str. 19
6.
Prywatny najem rozliczany poza białą listą
Spółka z o.o. jest podatnikiem VAT czynnym. Wynajmuje lokal od innego podatnika VAT czynnego, który nie prowadzi działalności gospodarczej, a przychody z najmu, na potrzeby (...)
str. 22
7.
Odsetki z tytułu korekty kosztów związanej z przekwalifikowaniem składnika majątku na środek trwały
Podatnik PIT nabył na potrzeby firmy urządzenie o wartości przekraczającej 10.000 zł. Urządzenie nie spełniało kryteriów, by uznać je za środek trwały, gdyż miało być (...)
str. 24
8.
Odpis aktualizujący wartość należności w kosztach lat ubiegłych - wyrok NSA
Data dokonania odpisu aktualizującego wartość należności nie może przesądzać o możliwości zarachowania go w ciężar kosztów podatkowych jedynie w roku podatkowym, w którym faktycznie został (...)
str. 25
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Zwrot pracownikowi kosztów wyżywienia podczas podróży służbowej na podstawie przedłożonych faktur
W regulaminie wynagradzania spółka zamieściła zapis, że nie wypłaca diet z tytułu krajowych podróży służbowych, tylko zwraca pracownikom poniesione przez nich w trakcie wyjazdu wydatki (...)
str. 27
1.1.
Przychód podatkowy
Za przychody ze stosunku pracy, stosownie do art. 12 ust. 1 updof, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź (...)
str. 27
1.2.
Oskładkowanie wypłaconych kwot
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania (...)
str. 29
2.
Opodatkowanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
Umowa o pracę z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym ulegnie rozwiązaniu z ostatnim dniem tego urlopu. Wypłacimy jej wyłącznie ekwiwalent za niewykorzystany zaległy urlop wypoczynkowy. (...)
str. 30
3.
Stawka podatku stosowana przez płatnika przy obliczaniu zaliczki na podatek od dochodu członka zarządu
Spółka zatrudnia członka zarządu na podstawie powołania. Wysokość osiągniętego przez niego z tego tytułu dochodu przekroczy w czerwcu 2020 r. pierwszy próg podatkowy. Czy wobec (...)
str. 32
4.
Nabycie od osoby fizycznej udziałów w spółce a obowiązek wystawienia informacji PIT-8C
Spółka z o.o. kupiła od osoby fizycznej udziały w innej spółce z o.o. Czy spółka kupująca udziały ma obowiązek wystawić z tego tytułu informację PIT-8C (...)
str. 33
5.
Powstanie przychodu u byłego zleceniobiorcy po zapłacie przez płatnika zaległych składek ZUS - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Zapłata przez płatnika zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne byłych zleceniobiorców, w części którą byli zobowiązani je sfinansować, skutkuje u nich powstaniem przychodu (...)
str. 34
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Czasowa przerwa w używaniu środka trwałego nie pozbawia prawa do jego amortyzacji
Spółka z o.o. zajmuje się działalnością produkcyjną. W związku ze spadkiem obrotów spowodowanych panującą pandemią koronawirusa zmuszona została ograniczyć ilość produkowanych wyrobów i wyłączyć jedną (...)
str. 35
2.
Amortyzacja środka trwałego nabytego na współwłasność
Wraz z bratem kupiliśmy na współwłasność samochód osobowy (niebędący pojazdem elektrycznym) o wartości przekraczającej 150.000 zł. Udziały we własności samochodu są równe. Auto będę wykorzystywać (...)
str. 36
3.
Wartość początkowa mieszkania na wynajem
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi zamierza kupić własnościowy lokal mieszkalny. Jego zakup sfinansuje kredytem hipotecznym. Mieszkanie będzie (...)
str. 37
4.
Nakłady na obiekty wykorzystywane w działalności gospodarczej - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Roboty budowlane zmierzające do zachowania dotychczasowej substancji obiektów wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej mające na celu utrzymanie ich we właściwym stanie technicznym i użytkowym należy (...)
str. 39
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Ujęcie w księdze prognozowanych kosztów mediów w firmowym lokalu oraz ich nadpłaty
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, z której dochód ustala na podstawie podatkowej księgi, a koszty rozlicza metodą uproszczoną. Lokal, w którym wykonywana jest działalność, stanowi środek (...)
str. 41
1.1.
Opłaty wnoszone przez właściciela lokalu na rzecz wspólnoty mieszkaniowej
Obowiązki właścicieli lokali reguluje ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 532 ze zm.). Z jej (...)
str. 41
1.2.
Rozliczenie podatkowe
Koszty podatkowe W sytuacji gdy lokal jest środkiem trwałym wykorzystywanym w działalności gospodarczej, wówczas wpłaty wnoszone przez podatnika (tu: właściciela lokalu) na rzecz wspólnoty mieszkaniowej (...)
str. 42
2.
Ewidencjonowanie przychodów w podatkowej księdze
Przedsiębiorcy (podatnicy), którzy dochód z działalności gospodarczej ustalają na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, muszą ujmować w tej ewidencji przychody osiągnięte w związku z (...)
str. 43
2.1.
Dokumentowanie przychodów
Kwestie dotyczące dokonywania w podatkowej księdze zapisów dotyczących przychodów są uregulowane w przepisach § 18-22 rozporządzenia. Wynika z nich, że przychody mogą być wpisywane do (...)
str. 43
2.2.
Dane ujmowane w księdze
Na podstawie dowodów księgowych podatnicy dokonują w podatkowej księdze zapisu przychodów. Wpisuje się je z podziałem na: wartość sprzedaży towarów i usług - kolumna 7 (...)
str. 46
3.
Z ulgi IP Box można korzystać dopiero w rozliczeniu rocznym - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Preferencyjne opodatkowanie 5% stawką w ramach ulgi IP Box stosuje się w rozliczeniu rocznym. Natomiast w trakcie roku podatnik osiągający dochody z kwalifikowanego IP jest (...)
str. 47
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Opodatkowanie dochodów z pracy zdalnej wykonywanej w Polsce przy zatrudnieniu u zagranicznego pracodawcy
Podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce (posiada tu ośrodek interesów życiowych) jest zatrudniony przez firmę niemiecką, która nie ma przedstawicielstwa ani oddziału w Polsce. Przez (...)
str. 49
1.1.
Ustalenie obowiązku podatkowego
Zgodnie z art. 3 ust. 1 updof, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) (...)
str. 49
1.2.
Rozliczenie dochodów z pracy
Zgodnie z generalną zasadą przyjętą w Modelowej Konwencji OECD, obowiązującą w umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, pierwszeństwo w opodatkowaniu dochodów z pracy najemnej ma (...)
str. 50
2.
Zasady opodatkowania należności pomocy domowej
Zatrudniłem jako pomoc domową kobietę mającą stałe miejsce zamieszkania ("centrum życiowe") w Ukrainie. Zawarłem z nią umowę zlecenia na świadczenie usług. Nie jestem przedsiębiorcą. Pensję (...)
str. 51
3.
Usługi szkoleniowe bez podatku u źródła - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Usługi szkoleniowe nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 updop, w związku z tym dokonując wypłaty należności na rzecz podmiotów zagranicznych (nierezydentów) za (...)
str. 52
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Nie można dowolnie dzielić wydatków termomodernizacyjnych, by korzystać z ulgi przez dwa lata - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[1289719] Mam ok. 25.000 zł dochodu i zaliczkę pobraną ok. 1.700 zł. Zakupiłam piec za kwotę 15.400 zł. Jeśli wpiszę w PIT/O za 2019 r. (...)
str. 54
2.
Praktyczne problemy podatników z rozliczaniem ulg podatkowych w zeznaniu rocznym
2.1.
Strata odliczana przy zaliczkach
Prowadzę działalność gospodarczą. W 2019 r. opłacałem podatek liniowy. Przy ustalaniu podstawy obliczania zaliczek rozliczałem stratę z działalności z poprzednich lat. Czy w PIT-36L mam (...)
str. 55
2.2.
Preferencyjne rozliczenie dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci
1) Podatnik po rozwodzie pozostaje osobą stanu wolnego. Na podstawie wyroku sądu, w systemie naprzemiennym, wychowuje małoletniego syna. W okresie sprawowania opieki nad dzieckiem zajmuje (...)
str. 56
2.3.
Ograniczenia w uldze prorodzinnej
1) Podatnik wraz z partnerką, z którą nie pozostaje w związku małżeńskim, wychowuje małoletnie dziecko. Czy może skorzystać z ulgi na dziecko, jeżeli jego dochody (...)
str. 57
2.4.
Odliczanie od podatku składki zdrowotnej
1) Podatnik będący przedsiębiorcą w grudniu 2019 r. opłacił składkę na ubezpieczenie zdrowotne, której termin płatności przypadał w styczniu 2020 r. Czy w zeznaniu PIT-36 (...)
str. 58
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Składki ZUS nieopłacone w związku z COVID-19 a zwolnienie od podatku w podmiocie przeznaczającym dochody na cele statutowe
Stowarzyszenie prowadzące tylko działalność statutową (nie prowadzi działalności gospodarczej) złożyło wniosek do ZUS o zwolnienie z opłacania nieopłaconych składek za marzec-maj 2020 r. Zgodnie z (...)
str. 60
2.
Obowiązek składania informacji o cenach transferowych (TPR) - odpowiedź na zapytanie poselskie
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z 9 kwietnia 2020 r., nr DCT1.054.1.2020 udzielił odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 507 w sprawie informacji o (...)
str. 62
3.
Podatek od przychodów z budynków przy wynajmie parkingu na godziny - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Wynajmowanie miejsc parkingowych na terenie centrum handlowo-usługowego powoduje obowiązek uiszczania podatku od przychodów z budynków. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z (...)
str. 63
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Możliwość wstecznego rozliczania straty podatkowej poniesionej z powodu COVID-19
Spółka z o.o., której rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, złożyła zeznanie za 2019 r., w którym wykazała dochód. W ramach tarczy antykryzysowej jest (...)
str. 65
2.
Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów polisy ubezpieczeniowej obowiązującej od następnego miesiąca
Jestem przedsiębiorcą, który rozlicza się w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzoną metodą memoriałową. 26 maja 2020 r. została wystawiona i podpisana polisa (...)
str. 66
3.
Odpis na ZFŚS może być kosztem podatkowym po wpłaceniu go na wyodrębniony rachunek bankowy
Pracodawca w maju 2020 r. przekazał na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS 75% równowartości rocznego odpisu podstawowego. Czy wpłacona kwota stanowi koszt uzyskania przychodów? Pracodawca, który (...)
str. 66
4.
Wartość otrzymanej paczki z okazji Dnia Dziecka przychodem ze stosunku pracy
Pracodawca z okazji Dnia Dziecka wręczy dzieciom pracowników paczki. Wydatek ten został sfinansowany ze środków obrotowych firmy. Czy przychód z tego tytułu powstanie u pracowników (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.