Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
środa, 24 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 r., godz. 12:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.416 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd najnowszych interpretacji w zakresie podatku dochodowego
Dodatek nr 9
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 10
z dnia 20.05.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PRZYCHODY PODATKOWE
1.
Sprzedaż prywatnego samochodu wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej
We wrześniu 2015 r. podatnik wspólnie z małżonką nabył dla celów prywatnych samochód osobowy. Samochód ten nie jest środkiem trwałym w prowadzonej przez niego działalności (...)
str. 3
2.
Otrzymanie środków pieniężnych w związku z obniżeniem wkładu kapitałowego w spółce
Podatnik jest komandytariuszem w spółce komandytowej. Czy środki pieniężne otrzymane przez niego tytułem częściowego wycofania wkładu w spółce komandytowej będą stanowić dla niego przychód podlegający (...)
str. 4
3.
Przychody osiągane z działalności nierejestrowej - kwalifikacja do źródła przychodów
Podatniczka zamierza świadczyć usługi pralnicze. Jakie warunki musi spełnić, by osiągnięty z tego tytułu przychód stanowił przychód z działalności nierejestrowej? Odpowiedź Z działalnością nierejestrową mamy (...)
str. 5
4.
Zapłata przez klientów kosztów przesyłki sprzedanego towaru
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej towarów za pośrednictwem portali internetowych. Wysyłka tych towarów odbywa się za pośrednictwem firm kurierskich. Po zakupie klient (...)
str. 6
5.
Wycofanie nieruchomości z majątku spółki do majątku jej wspólników
Małżonkowie będący wspólnikami spółki jawnej zamierzają podjąć uchwałę o wycofaniu nieruchomości z majątku spółki i przeniesieniu ich do majątku prywatnego małżonków. Wycofanie składników majątkowych z (...)
str. 7
6.
Odpłatne zbycie nieruchomości mieszkalnych dokonane w ramach działalności gospodarczej
Podatnik zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą o obrót nieruchomościami. W związku z tym zakupi nieruchomości mieszkalne w celu ich odsprzedaży. Czy uzyskany z tego tytułu przychód (...)
str. 8
7.
Moment skorygowania przychodu w przypadku rozwiązania umowy kupna-sprzedaży
Spółka zawarła umowę kupna-sprzedaży ruchomości. Na całą wartość sprzedaży wystawiła fakturę i wykazała z tego tytułu przychód podatkowy, z tym że płatność miała być dokonana (...)
str. 9
8.
Zmiana wysokości udziałów posiadanych przez wspólników w spółce
W spółce komandytowej w związku z przystąpieniem do spółki nowego wspólnika zmianie ulegnie wysokość udziałów posiadanych przez dotychczasowych wspólników. Żaden z dotychczasowych wspólników nie wystąpi (...)
str. 10
9.
Czynsz najmu za lokal wynajęty spółce przez jej wspólnika
Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą i jednocześnie jest wspólnikiem spółki cywilnej. Część lokalu będącego środkiem trwałym w indywidualnej działalności wynajmuje tej spółce. Czy otrzymywany czynsz (...)
str. 11
10.
Otrzymanie odszkodowania z tytułu szkody komunikacyjnej samochodu osobowego wykorzystywanego na cele mieszane
Podatniczka na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje leasingowany samochód osobowy, którego koszty eksploatacji rozlicza w wysokości limitu 75%. Samochód ten uległ szkodzie komunikacyjnej, w związku (...)
str. 12
11.
Niespłacone zobowiązanie z tytułu pożyczki w likwidowanej spółce kapitałowej
Czy wartość niespłaconych zobowiązań z tytułu pożyczki zaciągniętej u wspólnika spółki z o.o. będzie przychodem w tej spółce na dzień zakończenia jej likwidacji i wykreślenia (...)
str. 14
II.
KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW
1.
Podatek od towarów i usług niepodlegający odliczeniu u podatnika przedmiotowo zwolnionego z VAT
Spółka z o.o. prowadzi działalność medyczną zwolnioną przedmiotowo z podatku od towarów i usług. Czy VAT niepodlegający odliczeniu stanowi koszt uzyskania przychodu, a w przypadku (...)
str. 15
2.
Usługi na rzecz spółki świadczone przez wspólnika w ramach prowadzonej przez niego indywidualnej działalności gospodarczej
Podatnik będący wspólnikiem w spółce komandytowej zamierza świadczyć dla tej spółki usługi w ramach indywidualnej działalności gospodarczej. Na podobnej zasadzie będą świadczyć usługi pozostali wspólnicy. (...)
str. 17
3.
Firmowe zakupy sfinansowane środkami przyznanymi na podjęcie działalności gospodarczej
Podatnik otrzymał z urzędu pracy jednorazowe środki na podjęcie działalności, które przeznaczył na zakup składników majątkowych o wartości nieprzekraczającej 10.000 zł. Czy wydatki te może (...)
str. 18
4.
Odpisy amortyzacyjne od budynku wybudowanego na cudzym gruncie
Przedsiębiorca postanowił wybudować budynek, który ma być przeznaczony tylko na potrzeby prowadzonej przez niego działalności. Powstanie on na działce budowlanej należącej do jego syna. W (...)
str. 19
5.
Odstępne zapłacone w związku z przejęciem praw i obowiązków wynikających z umowy najmu nieruchomości
Spółka planuje wynająć nieruchomość pod lokalizację nowego sklepu. W porozumieniu z podmiotem wynajmującym tę nieruchomość ma zamiar przystąpić do umowy z aktualnym najemcą nieruchomości, na (...)
str. 20
6.
Wynajem mieszkania w miejscowości, w której przedsiębiorca świadczy usługi
Podatnik w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej świadczy usługi programistyczne. Współpracuje z kontrahentem, którego siedziba mieści się w miejscowości znacznie oddalonej od jego siedziby. W związku (...)
str. 21
7.
Zawiadomienie urzędu skarbowego w przypadku kolejnych płatności na rachunek nieznajdujący się na białej liście
W przypadku niektórych transakcji spółka z o.o. dokonuje płatności na rachunki nieznajdujące się na białej liście podatników VAT. Wtedy składa stosowne zawiadomienie do urzędu skarbowego. (...)
str. 22
8.
Koszty prywatnego kredytu przeznaczonego na zakup nieruchomości wprowadzonej do firmy
Podatnik z małżonką za środki własne oraz zaciągnięty przez oboje kredyt kupił nieruchomość, którą wprowadził do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej jako środek trwały. Udzielony (...)
str. 24
9.
Wypłata prezesowi zarządu wynagrodzenia przekraczającego 15.000 zł
Prezes i jego zastępca zatrudnieni są w spółce w oparciu o umowy o zarządzanie. Osoby te są czynnymi podatnikami VAT, ale nie prowadzą działalności gospodarczej. (...)
str. 25
10.
Zapłata kary umownej w obniżonej wysokości po zawarciu ugody między kontrahentami
Spółce naliczono kary umowne za przekroczenie terminów wykonania usług. Jej zdaniem opóźnienia nie były przez nią zawinione. Ostatecznie strony podpisały ugodę, w wyniku której zmniejszono (...)
str. 26
11.
Wykorzystywanie części domu i garażu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą we własnym domu jednorodzinnym (biuro projektowe). W tym celu na biuro wykorzystuje 90% powierzchni jednego pomieszczenia oraz jako dodatkowe miejsce (...)
str. 28
12.
Wydatki na przebudowę infrastruktury drogowej na gruncie stanowiącym własność gminy
Podatnik prowadzący działy specjalne produkcji rolnej poniósł wydatki na przebudowę drogi dojazdowej prowadzącej do jego gospodarstwa. Czy wydatki poniesione na przebudowę infrastruktury drogowej na gruncie (...)
str. 29
III.
OBOWIĄZKI PŁATNIKA
1.
Zwrot pracownikowi kosztów podróży do zakładów produkcyjnych należących do pracodawcy
Pracownik zatrudniony na stanowisku menedżera w ramach wykonywania swych obowiązków przemieszcza się pomiędzy należącymi do spółki zakładami produkcyjnymi znajdującymi się w różnych miejscowościach. Z tego (...)
str. 30
2.
Sfinansowanie szkolenia przyszłemu pracownikowi
Spółka prowadząca działalność w zakresie świadczenia usług publicznego transportu zbiorowego zamierza zatrudnić pracowników na stanowisko kierowca autobusu. W związku z brakiem wykwalifikowanych kierowców chce sfinansować (...)
str. 31
3.
Ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego
Zatrudnieni pracownicy przy świadczeniu pracy powinni być wyposażeni w odpowiednią odzież i obuwie robocze. Przepisy wewnątrzzakładowe dopuszczają możliwość używania przez pracowników za ich zgodą własnej (...)
str. 33
4.
Oświadczenie zleceniobiorcy, że jest osobą mającą miejsce zamieszkania w Polsce
Spółka zatrudnia na podstawie umowy zlecenia obywateli Ukrainy i Białorusi. Do ustalenia sposobu ich opodatkowania wymaga od zleceniobiorców przedstawienia certyfikatów rezydencji lub oświadczenia o państwie (...)
str. 34
5.
Wydanie pracownikom kuponów żywnościowych w zamian posiłków i napoi profilaktycznych
Spółka nie mając możliwości zapewnienia pracownikom wydawania ani przygotowywania posiłków profilaktycznych, ciążący na niej w tym zakresie obowiązek wynikający z prawa pracy zamierza zrealizować, wydając (...)
str. 36
6.
Udostępnienie pracownikom i zleceniobiorcom do 26. roku życia pakietów usług medycznych i karnetów sportowych
Pracownikom i zleceniobiorcom do 26. roku życia spółka nieodpłatnie udostępnia pakiety usług medycznych (spoza zakresu medycyny pracy) oraz karnety sportowe. Czy wartość tych świadczeń jest (...)
str. 37
7.
Świadczenie usług szkoleniowych przez podmiot zagraniczny a podatek u źródła
Spółka będzie ponosić wydatki na usługi szkoleniowe oferowane przez zagranicznych kontrahentów, a polegające na przeprowadzeniu szkoleń, sesji coachingowych, mentoringowych, pracy w grupach oraz warsztatów o (...)
str. 38
8.
Stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów przy opodatkowywaniu nagrody pieniężnej
Muzeum zatrudnia pracowników, którzy w ramach swoich obowiązków pracowniczych wykonują działania twórcze, tj. piszą teksty, które następnie są drukowane w wydawnictwie muzealnym albo w wydawnictwach (...)
str. 39
9.
Przekazywanie pracownikom PIT-11 w wersji elektronicznej za pośrednictwem portalu pracowniczego
Czy płatnik może przekazywać pracownikom informacje PIT-11 w wersji elektronicznej za pośrednictwem portalu pracowniczego? Odpowiedź Płatnik może przekazywać pracownikom informacje PIT-11 w wersji elektronicznej za (...)
str. 41
IV.
INNE ZAGADNIENIA
1.
Przychody z wynajmu nieruchomości osiągane w ramach prywatnego najmu i działalności gospodarczej
Podatnik posiada dwa lokale, które wynajmuje w ramach prywatnego najmu opodatkowanego ryczałtem. Prowadzi również działalność gospodarczą polegającą na obrocie nieruchomościami. Rozważa poszerzenie działalności gospodarczej o (...)
str. 42
2.
Moment wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych i rozpoczęcia jego amortyzacji
Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Na potrzeby tej działalności wybudowała budynek biurowy, który pozwolenie na (...)
str. 44
3.
Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, gdy właścicielem domu jest jedno z małżonków
Podatniczka z mężem mieszka w domu, którego właścicielem od 1990 r. jest jej małżonek. W 2019 r. małżonkowie ponieśli wydatki na montaż w tym domu (...)
str. 45
4.
Uznanie dochodu ze sprzedaży licencji na dostęp do oprogramowania za dochód z kwalifikowanego IP
W 2019 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik wytworzył oprogramowanie (aplikację internetową). Posiada on odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami (...)
str. 46
5.
Odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na sesje terapii psychoonkologicznej
Podatniczka posiada znaczny stopień niepełnosprawności z uwagi na schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego. W 2019 r. poniosła (...)
str. 48
6.
Ulga mieszkaniowa w przypadku zakupu lokalu wykorzystywanego podczas weekendów i urlopu
Podatniczka sprzedała nieruchomość mieszkalną, a uzyskane z tego tytułu środki pieniężne przeznaczy na zakup lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym (apartamentowcu). W lokalu tym będzie spędzać (...)
str. 49
7.
Użyczenie samochodu przez partnera w celu przewożenia wspólnych dzieci
Podatniczka z partnerem będącym ojcem dwójki ich małoletnich dzieci tworzą wspólne gospodarstwo domowe, ale nie są małżeństwem. W 2016 r. osoby te zawarły w formie (...)
str. 51
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.