Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Działalność produkcyjna i usługowa w księgach rachunkowych
Dodatek nr 7
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 9
z dnia 01.05.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
OGÓLNE ZASADY WYCENY PRODUKTÓW GOTOWYCH I PÓŁPRODUKTÓW
1.
Definicja produktów gotowych i półproduktów
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, produkty to wytworzone lub przetworzone przez jednostkę rzeczowe aktywa obrotowe zdatne do sprzedaży (wyroby (...)
str. 3
2.
Wycena zapasów produktów i półproduktów w świetle ustawy o rachunkowości
Wycena zapasów produktów i półproduktów objętych ewidencją bilansową następuje z uwzględnieniem odpowiednich przepisów ustawy o rachunkowości: 1) na dzień powstania (przyjęcia z własnej produkcji lub (...)
str. 3
3.1.
Cel i zakres KSR nr 13
Krajowy Standard Rachunkowości nr 13 "Koszt wytworzenia jako podstawa wycena produktów" (KSR nr 13) dotyczy jednostek prowadzących działalność, w ramach której powstają zapasy produktów: wyrobów (...)
str. 4
3.2.
Etapy wyceny produktów
KSR nr 13 w pkt 4.1 podkreśla, że produkty wycenia się w koszcie wytworzenia, który w myśl art. 28 ust. 3 i 4 ustawy, obejmuje (...)
str. 5
3.3.
Zasady wyodrębniania obiektów kosztów w zależności od procesu produkcji
KSR nr 13 w pkt 5.1 zaznacza, że poprawne ustalenie kosztu wytworzenia produktów wymaga odpowiedniego doboru obiektów kosztów służących gromadzeniu i kalkulacji kosztów oraz jednostek (...)
str. 6
3.4.
Kalkulacja kosztu wytworzenia na przykładzie liczbowym
Uwaga: Przykład opracowano na podstawie przykładu nr 1 do pkt 5.4 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 13 "Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów". Przykład I. Założenia: (...)
str. 7
3.5.
Zakres kosztu wytworzenia produktów i jego elementy
Koszty bezpośrednie produkcji W myśl pkt 6.1 KSR nr 13 koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty bezpośrednie produktu oraz uzasadnioną część przypisanych produktowi pośrednich kosztów produkcji (...)
str. 11
4.1.
Przypisywanie kosztów pośrednich produkcji niezależnie od stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych
Przy ustalaniu kosztu wytworzenia produktu jednostka może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku (...)
str. 14
4.2.
Stosowanie stałych cen ewidencyjnych z uwzględnieniem różnic pomiędzy tymi cenami a kosztami wytworzenia
Kolejnym uproszczeniem możliwym do zastosowania jest wycena produktów według stałych cen ewidencyjnych, z uwzględnieniem różnic pomiędzy tymi cenami a kosztami wytworzenia. Możliwość taką dopuszcza art. (...)
str. 15
4.3.
Wycena produktów, gdy nie jest możliwe ustalenie kosztu wytworzenia produktu
Jak wynika z treści punktu 11.7 KSR nr 13, jeżeli nie jest możliwe lub opłacalne ustalenie kosztu wytworzenia produktu, jego wyceny dokonuje się według cen (...)
str. 16
4.4.
Uproszczona kalkulacja kosztu wytworzenia produktu na przykładzie liczbowym
Uwaga: Przykład opracowano na podstawie przykładu nr 5 do pkt 11.3 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 13 "Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów". Przykład I. Założenia: (...)
str. 16
II.
ROZLICZANIE I EWIDENCJA KOSZTÓW PRODUKCJI
1.1.
Funkcjonowanie konta 50 "Koszty działalności podstawowej - produkcyjnej"
Konto 50 "Koszty działalności podstawowej - produkcyjnej" służy do ewidencji kosztów działalności podstawowej, polegającej na wytwarzaniu produktów. Jeśli w ramach tej działalności występuje produkcja o (...)
str. 18
1.2.
Funkcjonowanie konta 52-1 "Koszty wydziałowe"
Do ewidencji pośrednich kosztów produkcji służy konto 52-1 "Koszty wydziałowe". Ewidencja szczegółowa do tego konta powinna być prowadzona według poszczególnych wydziałów i zapewnić dane do (...)
str. 19
1.3.
Rozliczenie kosztów wydziałowych na przykładzie liczbowym
Przykład I. Założenia: Przedsiębiorstwo produkcyjne wytwarzające wyroby "X" i "Y" w marcu 2020 r. wyprodukowało 220 szt. wyrobów "X" i 400 szt. wyrobów "Y". Koszty (...)
str. 21
2.1.
Wybór metody ewidencji kosztów działalności podstawowej
Jednostki zajmujące się działalnością produkcyjną powinny ujmować i rozliczać koszty działalności operacyjnej podstawowej i ogólnego zarządu (działalności pomocniczej o ile występuje) w dwojaki sposób: 1) (...)
str. 23
2.2.
Uproszczona ewidencja wyrobów gotowych
W sytuacji gdy jednostka produkcyjna księguje koszty wyłącznie na kontach zespołu 4, zwykle wybiera również uproszczoną ewidencję wyrobów gotowych, określoną w art. 17 ust. 2 (...)
str. 24
2.3.
Objęcie wyrobów gotowych bieżącą ewidencją bilansową
Jeśli mimo uproszczonej ewidencji kosztów (tzn. wyłącznie na kontach zespołu 4) jednostka zdecyduje się objąć wyroby gotowe bieżącą ewidencją bilansową, to - na podstawie art. (...)
str. 24
3.1.
Równowaga w zamkniętym kręgu kosztów
Polskie prawo bilansowe dopuszcza dwie metody ustalania wyniku finansowego, tj. porównawczą i kalkulacyjną. W porównawczym rachunku zysków i strat występuje problem zachowania równowagi w tzw. (...)
str. 25
3.2.
Zdarzenia zakłócające zamknięty krąg kosztów
Zakłócenie kręgu kosztów powstaje na skutek określonych zdarzeń, które powodują, że poniesione koszty układu rodzajowego nie przekształcają się w koszt własny produktów, ale np. w: (...)
str. 26
3.3.
Księgowania uszczelniające krąg kosztów
W celu prawidłowego sporządzenia porównawczego rachunku wyników (ustalenia prawidłowej korekty z tytułu zmiany stanu produktów) w jednostce stosującej konta zespołu 4 i 5, w każdym (...)
str. 26
III.
USTALENIE I EWIDENCJA PRZYCHODÓW ZE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW
1.
Przychody związane z podstawową działalnością operacyjną
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 30 ustawy o rachunkowości, przez przychody i zyski rozumie się uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o (...)
str. 28
2.
Księgowanie przychodów z tytułu sprzedaży wyrobów i usług
Ewidencję przychodów ze sprzedaży w celu sporządzenia rachunku zysków i strat w wersji kalkulacyjnej, jak i porównawczej, należy prowadzić w podziale na: 1) przychody netto (...)
str. 29
3.
Prowadzenie kont ksiąg pomocniczych dla operacji sprzedaży produktów
Konta analityczne są kontami ksiąg pomocniczych. Konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Prowadzi się je w ujęciu systematycznym (...)
str. 30
4.
Zasady oraz moment dokonania korekty przychodów ze sprzedaży produktów
Ustawa o rachunkowości nie określa wprost zasad oraz momentu dokonywania korekt przychodów - nie podaje czy przychód należy skorygować w dacie wystawienia faktury korygującej, czy (...)
str. 32
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY Z TYTUŁU WYKONANIA USŁUG DŁUGOTERMINOWYCH
1.
Przychody z wykonania długoterminowych, niezakończonych usług na dzień bilansowy
Wykonanie i odbiór umowy o okresie realizacji dłuższym niż 6 miesięcy często przypada na inny okres sprawozdawczy niż ten, w którym rozpoczęto prace. W przypadku (...)
str. 33
1.1.
Sposoby ustalania stopnia zaawansowania realizacji usługi
Jak stanowi art. 34a ust. 2 ustawy o rachunkowości, przychody z wykonania niezakończonej usługi, w tym budowlanej, w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia (...)
str. 34
1.2.
Metody ustalania przychodu z wykonania niezakończonej usługi
Jak wskazuje art. 34a ust. 3 ustawy o rachunkowości, w przypadku gdy umowa o usługę, w tym budowlaną, przewiduje, że cenę za tę usługę ustala (...)
str. 34
2.
Koszty wytworzenia długoterminowej, niezakończonej usługi na dzień bilansowy
Koszty wytworzenia niezakończonej usługi, w tym budowlanej, obejmują koszty poniesione od dnia zawarcia odpowiedniej umowy do dnia bilansowego. Koszty poniesione przed zawarciem umowy, związane z (...)
str. 35
2.1.
Ustalanie wpływu kosztów niezakończonej usługi długoterminowej na wynik finansowy
Jeżeli przychody są ustalane odpowiednio do stopnia zaawansowania niezakończonej usługi w inny sposób niż udziałem kosztów poniesionych od dnia zawarcia umowy do dnia ustalenia przychodu (...)
str. 36
2.2.
Weryfikacja przyjętych metod ustalania przewidywanych całkowitych kosztów i przychodów z wykonania usługi
Poprawność przyjętych metod ustalania przewidywanych całkowitych kosztów i przychodów z wykonania usługi, powinna być przez jednostkę, nie później niż na dzień bilansowy, zweryfikowana. Spowodowane weryfikacją (...)
str. 37
3.
Uproszczenia w wycenie niezakończonych na dzień bilansowy umów długoterminowych
Jednostki mogą zastosować uproszczenie i nie stosować przepisów art. 34a i 34c ustawy o rachunkowości, jeżeli udział przychodów z niezakończonych usług na dzień bilansowy nie (...)
str. 37
4.1.
Przychody z częściowego wykonania umowy długoterminowej
Ustalone na dzień bilansowy przychody z częściowego wykonania umowy długoterminowej są dokumentowane dowodami wewnętrznymi, np. protokołem, poleceniem księgowania. Wartość ustalonego przychodu ujmuje się w księgach (...)
str. 37
4.2.
Rozliczenie przychodów według wskazówek KSR nr 3
Do ewidencji przychodów szacowanych oraz fakturowanych jednostki mogą przyjąć inne rozwiązanie ewidencyjne. Jak proponuje KSR nr 3, w celu ułatwienia porównania w księgach rachunkowych przychodów (...)
str. 38
4.3.
Koszty realizowanej usługi długoterminowej
Co do zasady, koszty realizowanej usługi odnosi się w ciężar konta 50 "Koszty działalności podstawowej - produkcyjnej lub usługowej". Po zakończeniu każdego miesiąca oraz obligatoryjnie (...)
str. 38
4.4.
Rozliczenie kosztów według wskazówek KSR nr 3
KSR nr 3 zaleca, aby koszty z tytułu realizowanych usług długoterminowych rozliczać na koncie "Rozliczenie kosztów umów". Naszym zdaniem może to być konto 64 "Rozliczenia (...)
str. 39
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.