Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Rozliczenie wyniku finansowego w zależności od formy prawnej jednostki
Dodatek nr 6
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 8
z dnia 20.04.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z ZATWIERDZENIEM SPRAWOZDANIA I ROZLICZENIEM WYNIKU FINANSOWEGO
1.
Obowiązek i termin zatwierdzenia sprawozdania
Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego oznacza, że organ zatwierdzający jednostki, po rozpatrzeniu tego sprawozdania uznał, iż odzwierciedla ono rzetelnie i jasno sytuację majątkową, finansową oraz wynik (...)
str. 3
2.
Organ zatwierdzający i forma zatwierdzenia sprawozdania
Roczne sprawozdanie finansowe jednostki zatwierdza jej organ zatwierdzający. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości, organem zatwierdzającym jest organ, który zgodnie (...)
str. 3
3.1.
Obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sposób korygowania błędów
Według art. 12 ust. 4 ustawy o rachunkowości, ostateczne zamknięcie i otwarcie ksiąg rachunkowych jednostki kontynuującej działalność następuje najpóźniej w ciągu 15 dni od dnia (...)
str. 4
3.2.
Przeksięgowanie wyniku finansowego do rozliczenia
Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego, a dokładnie uchwała (decyzja, postanowienie) o jego zatwierdzeniu, stanowi podstawę do przeksięgowania wyniku finansowego wykazanego w tym sprawozdaniu z konta 86 (...)
str. 5
3.3.
Możliwość podziału zysku
Stosownie do art. 53 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości, podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych, zgodnie z art. 64 ust. 1 (...)
str. 5
4.
Przeksięgowanie wyniku finansowego na przykładzie liczbowym
Operacje związane z rozliczeniem wyniku finansowego można ująć w księgach rachunkowych na podstawie sporządzonego dowodu "PK - Polecenie księgowania". Przy czym dowodem źródłowym potwierdzającym rzeczywisty (...)
str. 6
II.
PODZIAŁ ZYSKU I POKRYCIE STRATY W SPÓŁKACH KAPITAŁOWYCH
1.
Ustalenie kwoty zysku netto przeznaczonej do podziału
Spółki kapitałowe są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Dlatego też, w spółkach tych podziałowi podlega wynik finansowy netto. Czyli różnica pomiędzy wynikiem finansowym brutto (...)
str. 8
2.
Przykład uchwały o podziale zysku spółki z o.o. i jej ujęcie w księgach rachunkowych
Podział zysku za dany rok obrotowy w spółce kapitałowej nie musi być przeprowadzony w dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Ustawa o rachunkowości wskazuje jedynie, że nie (...)
str. 9
3.
Wypłata dywidendy pieniężnej w księgach spółki z o.o.
Zasadą jest, że wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym i przeznaczonym do podziału (wypłaty) uchwałą wspólników (por. (...)
str. 11
3.1.
Określenie terminu wypłaty dywidendy i dnia dywidendy
Na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. (...)
str. 12
3.2.
Zryczałtowany podatek dochodowy od wypłaconej dywidendy
W związku z wypłatą dywidendy na rzecz wspólników (akcjonariuszy) na spółce wypłacającej ciążą określone obowiązki w zakresie poboru podatku, a także obowiązki informacyjne. Wypłacona przez (...)
str. 12
3.3.
Ujęcie w księgach wypłaty dywidendy na rzecz osoby fizycznej
Przykład I. Założenia: W czerwcu 2020 r. w spółce z o.o., której wspólnikami są dwie osoby fizyczne "X" i "Y", podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników zatwierdzono (...)
str. 13
4.
Zaliczka wypłacona na poczet dywidendy
W świetle przepisów o rachunkowości wypłaty zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy uznaje się za śródroczny podział wyniku finansowego netto jednostki. Stosownie do art. 194 K.s.h. (...)
str. 14
5.
Przychód z tytułu należnej dywidendy w księgach spółki kapitałowej
Przychody z tytułu dywidend (udziałów w zyskach), stosownie do art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, zalicza się do przychodów finansowych. W spółce z o.o., (...)
str. 16
6.
Zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego z zysku netto
Spółki z o.o. tworzą kapitał zapasowy i fundusze rezerwowe dobrowolnie. Mogą więc przekazywać część zysku na zasilenie tych funduszy. Z kolei spółki akcyjne są zobowiązane (...)
str. 17
7.
Przeznaczenie zysku netto w spółce kapitałowej na inne cele
Zysk netto spółki kapitałowej może być również przeznaczony na inne cele niż wypłata dywidendy czy utworzenie lub zasilenie kapitału zapasowego i rezerwowego. Można go przykładowo (...)
str. 18
8.1.
Rozliczenie przychodów i kosztów spółki komandytowej w księgach spółki z o.o.
Spółka z o.o., będąca komplementariuszem spółki komandytowej, nie ujmuje w swoich księgach rachunkowych przychodów i kosztów spółki komandytowej przypadających na jej udziały. Dolicza je jednak (...)
str. 21
8.2.
Ujęcie zaliczek na poczet zysku w księgach i sprawozdaniu spółki z o.o.
Jeżeli w trakcie roku obrotowego spółka z o.o. otrzyma od spółki komandytowej zaliczki na poczet zysku, to ewidencjonuje je na koncie rozrachunkowym 24 "Pozostałe rozrachunki". (...)
str. 22
9.
Sposoby pokrycia straty poniesionej w roku obrotowym
Podstawą odpowiedniego rozliczenia w księgach poniesionej straty jest uchwała o pokryciu straty za rok obrotowy. Powstałą stratę w spółce kapitałowej można rozliczyć niepodzielonym zyskiem z (...)
str. 23
9.1.
Uchwała o pokryciu straty w spółce kapitałowej
W świetle przepisów K.s.h. zwyczajne walne zgromadzenie w przypadku spółki akcyjnej oraz zwyczajne zgromadzenie wspólników w odniesieniu do spółki z o.o. powinno się odbyć w (...)
str. 24
9.2.
Rozliczenie straty z niepodzielonym zyskiem lat ubiegłych i zyskiem roku następnego
Pokrycie straty z niepodzielonego zysku z lat poprzednich jest najprostszym ze sposobów jej rozliczenia. Można również przyjąć uchwałę o pokryciu straty przyszłymi zyskami, co jest (...)
str. 24
9.3.
Pokrycie straty kapitałem zapasowym i rezerwowym
Spółki akcyjne mają obowiązek tworzenia kapitału zapasowego. Na mocy art. 396 § 1 K.s.h., na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się (...)
str. 25
9.4.
Pokrycie straty wniesionymi dopłatami wspólników w spółce z o.o.
Przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują w przypadku spółki z o.o. dopłaty, tj. dodatkowe wpłaty wspólników na rzecz spółki. Forma ta jest dostępna jedynie dla spółki (...)
str. 26
9.5.
Pokrycie straty w drodze obniżenia kapitału zakładowego
Zamierzając pokryć stratę bilansową poprzez obniżenie kapitału zakładowego należy uwzględnić - w przypadku spółki z o.o. - przepisy art. 263-265 K.s.h., natomiast w odniesieniu do (...)
str. 27
III.
ROZLICZENIE WYNIKU FINANSOWEGO W SPÓŁKACH OSOBOWYCH I FIRMACH OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wynik finansowy brutto lub netto w zależności od formy prawnej
W spółkach osobowych i cywilnych oraz w przedsiębiorstwach osób fizycznych rozliczeniu podlega wynik finansowy brutto. Z kolei w spółce komandytowo-akcyjnej jest to wynik finansowy netto. (...)
str. 28
2.
Regulacje prawne w zakresie udziału w zyskach i stratach
Dokonując podziału zysku lub pokrycia straty w danej jednostce należy uwzględnić przepisy odpowiednich ustaw regulujących zasady jej funkcjonowania. W spółce cywilnej zasady udziału wspólników w (...)
str. 29
2.1.
Spółka jawna, partnerska i komandytowa
Jeżeli spółka osobowa osiągnęła dodatni wynik finansowy, decyzja w sprawie jego rozdysponowania należy do wspólników. Mogą go podzielić między siebie zgodnie z zasadami wynikającymi z (...)
str. 29
2.2.
Spółka komandytowo-akcyjna
W spółce komandytowo-akcyjnej komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki. Komplementariuszowi niepozbawionemu prawa prowadzenia spraw spółki, który pobiera (...)
str. 29
2.3.
Wypłata zaliczek na poczet przyszłego zysku i ich rozliczenie
Obecnie nie budzi zastrzeżeń możliwość pobierania przez wspólników spółek jawnych, partnerskich czy komandytowych zaliczek tytułem zysku bądź na jego poczet. Jest to częsta praktyka. W (...)
str. 30
2.4.
Skutki poniesienia straty
Jeżeli spółka poniosła stratę z działalności, to zasadniczo na wspólnikach ciąży obowiązek partycypacji w nich. Zasadą jest, że każdy wspólnik uczestniczy w stratach w tym (...)
str. 31
2.5.
Zasady podziału zysku i pokrycia straty w spółce cywilnej i firmie osoby fizycznej
Spółka cywilna Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość (...)
str. 31
3.
Ewidencja księgowa rozliczenia wyniku finansowego w spółkach osobowych
Do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego wypracowany zysk lub poniesiona strata pozostaje na koncie 86 "Wynik finansowy". Pod datą zatwierdzenia sprawozdania saldo tego konta należy przeksięgować (...)
str. 32
4.
Rozliczenie wyniku finansowego w firmie osoby fizycznej
W firmach osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe to właściciel, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, podejmuje decyzję o podziale zysku lub pokryciu straty. Zysk wypracowany przez taką (...)
str. 34
5.
Zasady rozliczenia wyniku finansowego w spółce cywilnej
W spółkach cywilnych dokonuje się podziału lub pokrycia wyniku finansowego brutto. Jednostki zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, niebędące podatnikami podatku dochodowego, ustalają bowiem na dzień (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.