Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Poradnik podatnika PIT do rozliczenia za 2019 r.
Dodatek nr 5
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 4
z dnia 20.02.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WSKAZÓWKI DLA SKŁADAJĄCYCH PIT
1.
Rodzaje formularzy podatkowych i załączników oraz terminy ich składania
Źródło osiągniętego w 2019 r. przychodu, a co za tym idzie sposób jego opodatkowania, wyznacza rodzaj zeznania, które należy sporządzić za ten rok. W sytuacji (...)
str. 3
2.
Sposoby złożenia zeznania
Istnieje kilka sposobów złożenia zeznania podatkowego przez podatnika. Obowiązek ten jest realizowany w szczególności poprzez: skorzystanie z usługi "Twój e-PIT", złożenie zeznania bezpośrednio w urzędzie (...)
str. 5
3.
Możliwość skorzystania z usługi "Twój e-PIT"
W 2019 r. za pośrednictwem portalu podatkowego Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) po raz pierwszy udostępniła podatnikom PIT rozliczającym się na drukach PIT-37 i PIT-38 wypełnione (...)
str. 5
4.
Właściwość urzędu skarbowego
Podatnicy, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce, zeznanie za 2019 r. składają do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia 2019 r., (...)
str. 6
5.
Identyfikator podatkowy osoby składającej zeznanie
Wypełniając zeznanie, podatnicy muszą wpisać do formularza swój identyfikator podatkowy, którym jest NIP albo numer PESEL. Numer PESEL wpisują do zeznania osoby objęte rejestrem PESEL, (...)
str. 7
6.
Preferencyjne sposoby opodatkowania
Podatnicy osiągający dochody opodatkowane według skali podatkowej, czyli sporządzający zeznanie PIT-37 lub PIT-36, przed jego wypełnieniem powinni sprawdzić, w jaki sposób mogą dokonać rocznego rozliczenia. (...)
str. 8
6.1.
Wspólne rozliczenie z małżonkiem
Podatnicy pozostający w związku małżeńskim, co do zasady, składają odrębne zeznania podatkowe. Możliwość rozliczenia we wspólnym zeznaniu dochodów małżonków opodatkowanych według skali podatkowej stanowi uprawnienie, (...)
str. 8
6.2.
Prawo do wspólnego opodatkowania po śmierci małżonka
Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa może złożyć także podatnik, który: zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku (...)
str. 9
6.3.
Zeznanie osoby samotnie wychowującej dziecko
Z wnioskiem o określenie podatku w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci może wystąpić rodzic lub opiekun prawny, podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, będący: panną, (...)
str. 9
7.
Rozliczenie dochodów małoletniego dziecka
Złożenie zeznania podatkowego i rozliczenie w nim osiągniętych dochodów jest zasadniczo obowiązkiem wszystkich podatników (nie tylko będących osobami pełnoletnimi). Jednakże za dzieci małoletnie, tj. do (...)
str. 10
II.
NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W ROZLICZENIU PIT ZA 2019 R.
1.
Nowa skala podatkowa i kwota zmniejszająca podatek
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od (...)
str. 12
2.
Zapłata podatku na mikrorachunek podatkowy
Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy mają obowiązek wpłacać PIT oraz odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT na indywidualny rachunek podatkowy, (...)
str. 13
3.
Darowizna na cele kształcenia zawodowego
W związku z potrzebą wsparcia kształcenia zawodowego od 2019 r. do ustawy o PIT wprowadzono przepisy określające ulgę dla podatników przekazujących darowizny na cele kształcenia (...)
str. 14
4.
Ulga termomodernizacyjna
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy, które określają zasady i warunki stosowania ulgi termomodernizacyjnej. Jej celem jest wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. (...)
str. 15
5.
Danina solidarnościowa
Z dniem 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy rozdziału 6a ustawy o PIT (art. 30h-30i), które regulują nowe świadczenie publiczne, tj. daninę solidarnościową. Podlegają jej (...)
str. 17
6.
Podatek od przychodów z budynków
Zasady opłacania podatku od przychodów z budynków reguluje art. 30g updof. Z przepisu tego wynika, że podatek ten jest płacony od środka trwałego będącego budynkiem, (...)
str. 19
7.
Dochód z obrotu walutą wirtualną
Do końca 2018 r. istniało szereg wątpliwości dotyczących zasad ustalania przychodów i kosztów powstających w wyniku obrotu walutą wirtualną, gdyż przepisy ustawy o PIT nie (...)
str. 20
8.
Opodatkowanie dochodów z niezrealizowanych zysków - exit tax
Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono do ustawy o PIT nowy podatek, tj. podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków (exit tax). Regulacje w omawianym zakresie (...)
str. 21
9.
Podatek od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - IP BOX
Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono do ustawy o PIT przepisy dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tzw. IP Box, Innovation Box). (...)
str. 25
III.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
1.
Wydatki związane z pracami termomodernizacyjnymi prowadzonymi w budowanym domu
W 2019 r. rozpocząłem budowę domu. Czy będę mógł odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatki poniesione w trakcie realizacji inwestycji związane z wykonaniem przyłącza gazowego, (...)
str. 27
2.
Rozliczenie przychodów cudzoziemca z umowy zlecenia, z tytułu której pobierano zryczałtowany podatek dochodowy i zaliczkę na podatek
Obywatel Ukrainy w 2019 r. przebywał w Polsce dłużej niż 183 dni. W tym czasie miał zawartą umowę zlecenia, z tytułu której płatnik (zleceniodawca) pobierał (...)
str. 28
3.
Koszty nabycia i naprawy samochodu poniesione przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną
Podatnik będący osobą niepełnosprawną (ma stosowne orzeczenie) nabył samochód osobowy, którego używanie ułatwia mu wykonywanie czynności życiowych. Samochód wymagał przeprowadzenia drobnych napraw. Czy wydatki na (...)
str. 29
4.
Wspólne rozliczenie roczne małżonków osiągających dochody mieszczące się w różnych progach podatkowych
Każde z małżonków osiąga dochody z pracy. Dochody żony przekroczyły pierwszy próg podatkowy, a męża nie. Czy w tej sytuacji małżonkowie mogą złożyć wspólne zeznanie? (...)
str. 29
5.
Kryterium dochodowe a możliwość skorzystania z ulgi na dziecko
Wraz z mężem wychowuję i utrzymuję dziecko małoletnie oraz dziecko pełnoletnie (23 lata), które kontynuuje naukę w ramach studiów. W 2019 r. starsze dziecko pracowało (...)
str. 30
6.
Oszczędzanie na koncie indywidualnego zabezpieczenia emerytalnego
Podatnik w 2019 r. oszczędzał na koncie indywidualnego zabezpieczenia emerytalnego, które prowadzi bank. Co miesiąc na to konto przekazywał wpłaty w wysokości 400 zł. Czy (...)
str. 31
7.
Odliczenie z tytułu zakupu leków dla podatnika i jego dziecka
Podatnik jest osobą niepełnosprawną i ma na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko. W trakcie roku podatkowego ponosił koszty zakupu leków dla siebie i dziecka. W jaki sposób (...)
str. 31
8.
Zeznanie podatkowe u małżonków pozostających w separacji
W 2019 r. małżonkowie pozostawali w separacji i nie zamieszkiwali razem. Czy mogą złożyć wspólne zeznanie podatkowe i łącznie opodatkować swoje dochody? Małżonkowie w separacji (...)
str. 32
9.
Rozliczenie dochodów z pracy osiągniętych przez małoletnie dziecko
W czasie wakacji nasz małoletni syn pracował na umowę zlecenia. Czy uzyskany z tego tytułu dochód wykazany w PIT-11 musimy rozliczyć w zeznaniu podatkowym za (...)
str. 33
10.
Odliczenie przez podatnika opłacającego podatek liniowy składek ZUS zapłaconych za osobę współpracującą
W 2019 r. prowadziłem działalność gospodarczą, z której opłacałem podatek liniowy. W działalności tej zatrudniałem na umowę o pracę żonę. Do ZUS żona była zgłoszona (...)
str. 33
11.
Darowizna przekazana na cele krwiodawstwa
W 2019 r. jako honorowy krwiodawca oddawałem krew. Czy mogę skorzystać z ulgi na krwiodawstwo? Podatnik, który nieodpłatnie oddał krew, ma prawo do ulgi z (...)
str. 34
12.
Wspólne rozliczenie małżonków, gdy jedno z nich zmarło przed złożeniem zeznania podatkowego
Mój mąż zmarł w styczniu 2020 r. Małżeństwem byliśmy od kilku lat. Pomiędzy nami istniała wspólność majątkowa. Czy w tej sytuacji mogę skorzystać ze wspólnego (...)
str. 34
13.
Brak dochodu (przychodu) w roku poniesienia wydatków na używanie internetu
W 2019 r. podatnik ponosił wydatki na używanie internetu. Nie może ich jednak uwzględnić w rozliczeniu rocznym, bo nie miał wystarczająco wysokiego dochodu. Czy wydatki (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.