Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 4 (502) z dnia 10.02.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe dofinansowania do zimowiska dzieci pracowników
Pracodawca ze środków obrotowych dofinansował pobyt do zimowiska dzieci (w wieku do 18 lat) pracowników zorganizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie. Wartość tego (...)
str. 4
2.
Ustalenie okresu zwolnienia z opłacania składek na FP, FS i FGŚP za pracownicę korzystającą z przerwami z urlopów związanych z rodzicielstwem
Pracownica od 1 lutego 2020 r. korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko urodzone 28 stycznia 2018 r., a wcześniej przebywała na urlopie macierzyńskim i urlopie (...)
str. 6
3.
Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy na małym ZUS plus
1) Do końca stycznia 2020 r. opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 lutego 2020 r. (...)
str. 8
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.
Zmiany w dokumentacji ubezpieczeniowej kierowanej do ZUS
Wzory zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących… (...)
str. 10
2.
Do 28 lutego 2020 r. przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o danych wykazanych w raportach za 2019 r.
Każdego roku płatnik składek jest obowiązany przekazać osobom ubezpieczonym informacje zawarte w raportach rozliczeniowych przekazanych do ZUS za ubiegły rok kalendarzowy w podziale na poszczególne (...)
str. 11
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wpływ zapisów płacowych na uwzględnianie premii w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownik otrzymuje premie miesięczne przyznawane za wykonanie określonych czynności. W regulaminie znajduje się zapis, zgodnie z którym premie nie są wypłacane za okresy pobierania wynagrodzenia (...)
str. 13
2.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego, gdy w miesiącach przyjmowanych do podstawy wystąpił urlop bezpłatny
Pracownik zatrudniony od kilku miesięcy w każdym z nich korzystał z urlopu bezpłatnego. Z tej przyczyny w żadnym miesiącu nie przepracował połowy obowiązującego go czasu (...)
str. 15
3.
Wliczenie dodatku stażowego do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego
Pracownica oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje dodatek stażowy, do którego zachowuje prawo w okresach pobierania wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków: chorobowego i opiekuńczego. Od 2016 (...)
str. 16
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Kiedy można otworzyć nowy okres zasiłkowy?
Pracownik w 2019 r. wykorzystał pełny okres zasiłkowy i wrócił do pracy. Obecnie ponownie stał się niezdolny do pracy z powodu tej samej choroby. Czy (...)
str. 18
2.
Wypłata zasiłku opiekuńczego dla przedsiębiorcy za dni wolne od pracy
Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. W lutym 2020 r. złożyła w ZUS wniosek o wypłatę zasiłku za (...)
str. 19
3.
Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego po zasiłku chorobowym z ubezpieczenia chorobowego
Pracownik 2 lutego 2020 r. wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy. W dniu 3 lutego 2020 r., po badaniach kontrolnych i uzyskaniu zaświadczenia od lekarza medycyny pracy (...)
str. 20
V.
Emerytury i renty
1.
Do 2 marca 2020 r. przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
Osoba pobierająca emeryturę lub rentę jest zobowiązana zawiadomić ZUS o podjęciu działalności zarobkowej podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu, (...)
str. 22
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Ustalenie limitów 3/33 umów na czas określony po ponownym zatrudnieniu
Zamierzamy zatrudnić byłego pracownika, który pracował w naszej firmie do 31 marca 2016 r. w ramach dwóch, następujących bezpośrednio po sobie, rocznych umów czas określony. (...)
str. 25
2.
Konsultowanie ze związkami zawodowymi wypowiedzeń umów o pracę
W styczniu br. organizacja związkowa nie poinformowała pracodawcy o liczbie swoich członków. Czy w takim przypadku pracodawca powinien konsultować z nią wypowiedzenia? Każda ze stron (...)
str. 27
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.1.
Wprowadzenie ruchomego czasu pracy
Chcielibyśmy wprowadzić ruchomy czas pracy. Czy wystarczy w regulaminie umieścić stosowny zapis w tej sprawie? Czy możemy wymagać od pracowników danego działu, aby tak zaplanowali (...)
str. 28
1.2.
Udzielanie odpoczynku dobowego oraz rozliczanie pracy w dniu wolnym w razie stosowania rozkładu ruchomego
Jak ustalać odpoczynek dobowy pracownikowi zatrudnionemu w systemie równoważnym, który jednego dnia rozpoczyna pracę o 10 00 , a następnego o 7 00 ? Jak (...)
str. 30
2.
Polecanie dodatkowej pracy pracownikowi instytucji kultury zatrudnionemu w systemie przerywanym
Pracownik instytucji kultury jest objęty tzw. ruchomym czasem pracy (różne godziny rozpoczynania pracy) połączonym z organizacją przerywaną, stosowaną w niektóre dni. Czy w razie potrzeby (...)
str. 32
3.
Ograniczenia w zakresie czasu pracy osoby niepełnosprawnej
Chcielibyśmy zatrudnić osobę niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, która jest też pracownikiem w innym podmiocie. Czy możemy podpisać z nią umowę o pracę albo (...)
str. 33
4.
Skrócenie dnia pracy o czas przerw na karmienie dziecka piersią oraz śniadaniowej
Pracownica po powrocie z urlopu rodzicielskiego zawnioskowała o udzielenie jej przerw na karmienie dziecka piersią w łącznym wymiarze, z uwzględnieniem w tym okresie czasu trwania (...)
str. 34
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Zasady ustalania dopuszczalnej kwoty potrącenia i kwoty wolnej od potrąceń
Na wynagrodzenie pracownika, które jest zajęte przez komornika na poczet należności niealimentacyjnych, składają się stawka zasadnicza oraz dodatek stażowy. Podstawą kwoty wolnej jest natomiast minimalne (...)
str. 35
2.
Wypłata odprawy emerytalnej nauczycielowi korzystającemu z urlopu bezpłatnego przed rozwiązaniem umowy
Zespół szkolno-przedszkolny zatrudnia na podstawie mianowania nauczycielkę, przebywającą od 2011 r. na urlopie bezpłatnym, podczas którego uczy języka polskiego poza granicami naszego kraju. Raz w (...)
str. 36
3.
Odprawa ekonomiczna w razie rozwiązania umowy z pracownikiem zatrudnionym na okres próbny
Zatrudniamy pracownika na 3-miesięczny okres próbny. Czy jeżeli po miesiącu świadczenia pracy rozwiążemy z nim umowę z przyczyn dotyczących pracodawcy, to należy wypłacić odprawę ekonomiczną? (...)
str. 38
IX.
Dokumentacja kadrowa
1.
Ograniczenie ilości danych wprowadzanych na listę obecności
Prowadzimy tradycyjną, papierową listę obecności, w której, w razie absencji pracownika, wpisujemy informację o jej charakterze (np. "Ch" gdy jest na zwolnieniu chorobowym, "U" w (...)
str. 39
2.
Adres zamieszkania oraz numer PESEL w skierowaniu na badania wstępne
Czy jeżeli kandydat w postępowaniu rekrutacyjnym podał adres zamieszkania, to możemy go wpisać do skierowania na badania wstępne? Czy pole, w którym należy umieścić numer (...)
str. 41
3.
Przechowywanie dokumentacji związanej z oceną ryzyka zawodowego
Do akt osobowych pracownika wpina się potwierdzenie, że został zapoznany z ryzykiem zawodowym. Czy całą dokumentację związaną z oceną ryzyka zawodowego należy przechowywać tak samo (...)
str. 42
X.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.1.
Wykorzystanie u poprzedniego pracodawcy zawyżonej ilości dni urlopu
Pracownik w poprzednim zakładzie pracował w pełnym wymiarze czasu pracy do 30 września 2019 r. i wykorzystał 21 dni urlopu wypoczynkowego. W naszej firmie pracuje (...)
str. 43
1.2.
Urlop wypoczynkowy pracownika podejmującego zatrudnienie równoległe
W dniu 1 sierpnia 2019 r. zatrudniliśmy pracownika, który pozostawał jeszcze w poprzednim stosunku pracy (do końca tego miesiąca znajdował się w okresie wypowiedzenia). Z (...)
str. 45
2.
Przedawnienie urlopu wypoczynkowego w czasie korzystania z urlopów rodzicielskich
Pracownica po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, a następnie na urlopie wychowawczym. Czy urlop wypoczynkowy za okres poprzedzający wykorzystywanie urlopów (...)
str. 46
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
1.
Wstępne badanie lekarskie i szkolenie z zakresu bhp przy ponownym zawarciu umowy zlecenia z tą samą osobą
Zamierzamy podpisać umowę zlecenia ze studentem, który poprzednie zlecenie wykonywał w naszej firmie w ubiegłym roku. Rodzaj obecnie wykonywanej pracy będzie taki sam jak poprzedniej (...)
str. 47
2.
Postępowanie pracodawcy w razie otrzymania decyzji stwierdzającej chorobę zawodową byłego pracownika
Po wielomiesięcznym postępowaniu do zakładu pracy wpłynęła decyzja Państwowego Inspektora Sanitarnego stwierdzająca chorobę zawodową u osoby, która nie jest już naszym pracownikiem. Czy w związku (...)
str. 49
D.
PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
1.
Wpłaty do PPK w kosztach uzyskania przychodów z uwzględnieniem stanowiska Ministerstwa Finansów
W UiPP nr 23/2019, str. 59-60 opublikowaliśmy artykuł pt. "Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający". Przedstawiliśmy w nim własne (...)
str. 51
2.
Wezwanie PFR do zawarcia umów o zarządzanie PPK
1) Jakie konsekwencje poniesie podmiot zatrudniający, który w wyznaczonym przez ustawę o PPK terminie nie podpisze umowy o zarządzanie PPK? Podmiot zatrudniający objęty stosowaniem ustawy (...)
str. 53
E.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Wynagrodzenie dla płatnika wypłacającego świadczenia z ubezpieczenia chorobowego
Od 2020 r. pracodawca po raz pierwszy jest płatnikiem zasiłków finansowanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z tytułu obliczania i wypłaty tych świadczeń przysługuje mu wynagrodzenie. (...)
str. 55
2.
Zmniejszenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe z tytułu urlopu wychowawczego
Pracownica do 10 stycznia br. przebywała na urlopie wychowawczym, a następnie do końca miesiąca na zaległym urlopie wypoczynkowym. Wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc dokonujemy 5. (...)
str. 55
3.
Skutki niestawienia się pracownika niezdolnego do pracy z powodu choroby na badanie przez lekarza orzecznika ZUS
1) Pracownik od 3 miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Obecnie otrzymał wezwanie do stawienia się na badanie do lekarza orzecznika ZUS. Czy poniesie jakieś konsekwencje, (...)
str. 56
4.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego, gdy zwolnienie lekarskie obejmuje wyłącznie dni wolne od pracy
Od 1 listopada 2019 r. zatrudniamy pracownika na 1/3 etatu, za wynagrodzeniem określonym w stałej miesięcznej wysokości 1.000 zł. Na początku lutego 2020 r. wypracował (...)
str. 57
5.
Zapis w umowie o pracę dotyczący stawki wynagrodzenia zasadniczego
Część pracowników ma określone wynagrodzenie w stawce godzinowej, wskazanej w umowie o pracę. W jaki sposób w aneksie do umów o pracę powinniśmy dokonać zapisu (...)
str. 58
6.
Informacja o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu o rekrutacji pracowników
Zamierzamy zatrudnić nowego pracownika. Czy w ogłoszeniu o naborze należy podać wysokość wynagrodzenia? Aktualne przepisy z zakresu prawa pracy dostępne są jest w serwisie www.przepisy.gofin.pl (...)
str. 58
7.
Wypłata ryczałtów za okresy urlopu wypoczynkowego
1) Kierowca otrzymuje ryczałt za godziny nadliczbowe oraz nocne. Czy wymienione składniki należy wliczać do podstawy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy? Tak, są to składniki zaliczane, (...)
str. 59
8.
Dofinansowanie do okularów dla zatrudnionego przy komputerze, przechodzącego wkrótce na emeryturę
Pracownik złożył wniosek o refundację kosztów poniesionych na zakup okularów korygujących wzrok do pracy przy komputerze. Czy pracodawca jest zobligowany do takiej refundacji, jeśli pracownik (...)
str. 59
9.
Odliczenie nadpłaty wynagrodzenia w związku z absencją chorobową
Nauczyciel dyplomowany został zatrudniony na czas nieokreślony na 4/18 etatu. Przebywał na zwolnieniu chorobowym w dniu 20 stycznia 2020 r. (poniedziałek). Zgodnie z planem lekcji, (...)
str. 60
1.
Tytuły przyznawania dodatku specjalnego
Pracownicy sfery budżetowej mogą otrzymywać dodatek specjalny. Zasadniczo jest on przyznawany ze względu na zwiększony zakres obowiązków i/lub powierzenie nowych zadań. Tak jest m.in. w (...)
str. 61
2.
Obowiązkowe czy fakultatywne przyznawanie dodatku specjalnego?
Dodatek specjalny może mieć charakter obowiązkowy (obligatoryjny) lub fakultatywny. Jeśli znajduje się w pierwszej grupie, to przysługuje na podstawie konkretnego przepisu, np. w razie pełnienia (...)
str. 61
3.
Dodatek specjalny jako stały lub okresowy składnik wynagrodzenia
W przypadku wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty i marszałka województwa, dodatek specjalny ma charakter stały. Te osoby mają prawo do niego przez cały okres pozostawania (...)
str. 63
4.
Warunki i sposób przyznawania dodatku specjalnego
Warunki i sposób przyznawania dodatku specjalnego dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę pracodawca samorządowy może określić w regulaminie wynagradzania. Mimo użycia w (...)
str. 63
5.
Ustalenie wysokości dodatku specjalnego
Wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta, staroście i marszałkowi województwa, dodatek specjalny przysługuje w wysokości od co najmniej 20% do maksymalnie 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku (...)
str. 64
6.
Uwzględnienie dodatku specjalnego w podstawie innych świadczeń związanych z pracą
W przypadku wszystkich tych świadczeń, które ustala się według zasad obowiązujących dla ekwiwalentu urlopowego, wyłącza się dodatek specjalny, jeśli zakwalifikuje się go jako jednorazową lub (...)
str. 65
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy
W Dzienniku Ustaw z dnia 15 stycznia 2020 r. pod poz. 61 opublikowano rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2020 (...)
str. 66
2.
Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2020 r.
Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z (...)
str. 66
3.
Czy pracodawca może używać imiennego adresu e-mail byłego pracownika? - komunikat UODO
Urząd Ochrony Danych Osobowych na stronie internetowej www.uodo.gov.pl opublikował komunikat w sprawie używania imiennego adresu e-mail byłego pracownika. W komunikacie tym czytamy: "Imienny adres e-mail (...)
str. 66
4.
Informacja dla przedsiębiorców o stanie ich rozliczeń z ZUS - komunikat ZUS
W dniu 20 stycznia 2020 r. ZUS w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej www.zus.pl poinformował o wysyłaniu przedsiębiorcom informacji o stanie ich rozliczeń z ZUS (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.