Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 23 (503) z dnia 01.12.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Sporządzanie noty podatkowej według nowych struktur - odpowiedź Min. Fin. na pytanie naszego Wydawnictwa
Z zakresu informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji określonym w załączniku nr 1 do ustawy o (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2019 r.
1.
Charakterystyka poszczególnych pozycji wartości niematerialnych i prawnych na potrzeby prezentacji w bilansie
Sposób prezentacji wartości niematerialnych i prawnych w bilansie Wartości niematerialne i prawne stanowią pierwszą pozycję aktywów trwałych bilansu, w skład których wchodzą koszty zakończonych prac (...)
str. 5
2.
Weryfikacja czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów na dzień bilansowy
Ogólna charakterystyka czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów Obowiązek kwalifikowania kosztów do czynnych rozliczeń międzyokresowych wynika z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości, w świetle którego (...)
str. 12
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Zasady kwalifikowania kosztów bilansowych do danego roku obrotowego - checklista
Jakimi zasadami powinna kierować się jednostka przy kwalifikowaniu kosztów do danego okresu sprawozdawczego na przełomie roku? Kwalifikując koszty bilansowe do danego roku obrotowego należy uwzględnić (...)
str. 18
2.
Odsetki od kredytu z terminem zapłaty w następnym roku obrotowym
Jednostka posiada kredyt na bieżącą działalność. Zgodnie z umową kredytową odsetki za grudzień zostaną zapłacone w styczniu 2020 r. W którym roku należy zaksięgować koszty (...)
str. 21
3.
Faktura za rozmowy telefoniczne i abonament
Co roku w styczniu otrzymujemy fakturę za usługi telekomunikacyjne dotyczące rozmów wykonanych w grudniu poprzedniego roku i abonamentu za styczeń. W którym roku obrotowym powinniśmy (...)
str. 22
4.
Rozliczenie wydatków związanych z podróżą służbową
Pracownik będzie przebywał w podróży służbowej w drugiej połowie grudnia 2019 r. Do kosztów którego roku powinniśmy zaliczyć wydatki dotyczące tej podróży, jeżeli rozliczenie wydatków (...)
str. 24
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego budowanego przez dwóch wykonawców
Nasza firma podpisała w 2017 r. umowę z firmą budowlaną na realizację inwestycji "Budowa przepustu". Wykonawca rozebrał stary most i wykonał inne drobne czynności, jednak (...)
str. 26
2.
Dotacja otrzymana na budowę środka trwałego i jej rozliczenie w księgach rachunkowych
W naszej jednostce budowa środka trwałego została częściowo sfinansowana z dotacji. W jaki sposób ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych? Dotację otrzymaną na budowę środka (...)
str. 29
3.
Wyniki prac badawczo-rozwojowych otrzymane w formie aportu
Spółka z o.o. otrzymała w formie aportu wyniki prac badawczo-rozwojowych. Jak ująć ten składnik aportu w księgach rachunkowych? Ustawa o rachunkowości stanowi, iż do wartości (...)
str. 31
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Zasady inwentaryzacji składników aktywów i pasywów w drodze weryfikacji
W świetle ustawy o rachunkowości wyróżnia się trzy metody inwentaryzacji, tj. spis z natury, inwentaryzację drogą uzgodnienia sald oraz inwentaryzację drogą porównania danych ewidencji z (...)
str. 32
2.
Dokumentowanie wyników przeprowadzonej inwentaryzacji
Inwentaryzacja w drodze weryfikacji w praktyce przebiega w ten sposób, że na koniec roku obrotowego, np. na 31 grudnia, jeśli rokiem obrotowym jednostki jest rok (...)
str. 34
3.
Zastosowanie w praktyce protokołu weryfikacji salda, które wymaga korekty
Przykład I. Założenia: Rok obrotowy spółki z o.o. jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Na dzień 31 grudnia 2019 r. wyznaczeni przez głównego księgowego pracownicy działu (...)
str. 35
4.
Sporządzenie protokołu weryfikacji zespołu kont
Przykład I. Założenia: W spółce z o.o., której rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, przeprowadzono na 31 grudnia 2019 r. inwentaryzację drogą porównania danych ksiąg rachunkowych (...)
str. 36
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Adaptacja pomieszczeń wynajmowanych od urzędu gminy na potrzeby działalności jednostki budżetowej
Ośrodek pomocy społecznej (jednostka budżetowa) wynajmuje od urzędu gminy na potrzeby prowadzonej działalności pomieszczenia biurowe. Czy nakłady w wysokości ponad 15 tys. zł poniesione na (...)
str. 38
2.
Objęcie przez jst udziałów w spółce komunalnej w zamian za prawo użytkowania wieczystego gruntu
Jednostka samorządu terytorialnego objęła udziały w spółce komunalnej w zamian za ustanowienie prawa użytkowania wieczystego gruntu. Jak ująć taką operację w księgach urzędu jednostki samorządu (...)
str. 40
3.
Ujęcie faktury za zajęcia rehabilitacji ruchowej w księgach ośrodka pomocy społecznej
Jesteśmy ośrodkiem pomocy społecznej. Od innego ośrodka pomocy społecznej otrzymaliśmy fakturę za zajęcia rehabilitacji ruchowej (zgodnie z zawartą umową). Jak zaksięgować taką fakturę? Otrzymaną fakturę (...)
str. 42
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Obowiązek ustalania odroczonego podatku dochodowego
Odroczony podatek dochodowy ustalają wyłącznie jednostki, które są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i nie skorzystały z uproszczenia w tym zakresie, przewidzianego w art. (...)
str. 43
2.
Różnice między wartością bilansową i podatkową aktywów i pasywów
Wartością podatkową aktywów, według art. 37 ust. 2 ustawy o rachunkowości, jest kwota wpływająca na pomniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przypadku uzyskania z nich, (...)
str. 44
3.
Wycena aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Wysokość rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się przy uwzględnieniu stawek podatku dochodowego obowiązujących w roku powstania obowiązku podatkowego (por. art. 37 (...)
str. 45
4.
Ewidencja księgowa odroczonego podatku dochodowego
Do ewidencji w księgach odroczonego podatku dochodowego służą dwa konta, tj.: - konto 65-0 "Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego", - konto 83-0 "Rezerwa z (...)
str. 46
5.
Prezentacja odroczonego podatku dochodowego w poszczególnych elementach sprawozdania finansowego
Rachunek zysków i strat Wpływający na wynik finansowy i wykazywany w rachunku zysków i strat podatek dochodowy za dany okres sprawozdawczy zawiera część bieżącą i (...)
str. 47
6.
Skutki rezygnacji z ustalania odroczonego podatku dochodowego
W przypadku jednostki, która dotychczas ustalała aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego, odstąpienie od tego obowiązku jest zmianą zasad (polityki) rachunkowości, której skutki (...)
str. 48
H.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
V.
KSR nr 2 "Podatek dochodowy" - skutki bilansowe skorzystania z premii inwestycyjnej
Spółka z o.o. działa w specjalnej strefie ekonomicznej. Jak dla celów bilansowych i zgodnie z KSR nr 2 ująć w bilansie oraz rachunku zysków i (...)
str. 49
1.
Pomoc publiczna dla przedsiębiorcy działającego na terenie specjalnej strefy ekonomicznej
Spółka z o.o. prowadząca działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) określa swoje przychody, koszty oraz dochód i kwotę podatku dochodowego zgodnie z ogólnymi (...)
str. 49
2.
Ujęcie początkowe premii inwestycyjnej w księgach rachunkowych według KSR nr 2
Przepisy ustawy o rachunkowości nie regulują zasad rozliczania w księgach rachunkowych przyznanej pomocy publicznej wskutek rozpoczęcia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej. Zagadnienie to zostało omówione (...)
str. 50
3.
Utworzenie aktywów z tytułu podatku odroczonego oraz testy na utratę wartości
KSR nr 2 w pkt 13.3 wskazuje, że w przypadku korzystania z premii inwestycyjnych ujmowany jest również składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego związany z (...)
str. 51
4.
Czy jednostka niestosująca KSR ujmuje w księgach skutki zwolnienia dochodu uzyskanego w SSE?
Przedsiębiorstwa działające na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, określając zasady (politykę) rachunkowości, powinny mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą o rachunkowości stosowanie Krajowych Standardów Rachunkowości (...)
str. 53
I.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
W jaki sposób poprawić błędy w arkuszach spisu z natury?
Przeprowadzaliśmy spis z natury zapasów towarów. Podczas weryfikacji wyników spisu okazało się, że na arkuszach spisowych są błędy. Jak można je skorygować? Wskazówki dotyczące zasad (...)
str. 54
2.
Czy można jednorazowo amortyzować aktywa o wartości powyżej limitu dla niskocennych środków trwałych?
Jednostka zapisała w zasadach (polityce) rachunkowości, że środki trwałe o wartości do 10.000 zł amortyzuje jednorazowo. Obecnie zakupiła środek trwały niewiele przekraczający tę wartość. Czy (...)
str. 54
3.
Jak ująć w księgach rachunkowych skutki zawarcia układu ratalnego z ZUS?
Jednostka zawarła układ ratalny z ZUS. Jak i kiedy powinna zaksięgować odsetki za zwłokę naliczone do dnia złożenia wniosku o udzielenie ulgi w formie ratalnej (...)
str. 55
4.
W ciężar jakich kosztów odnieść opłatę za badania laboratoryjne pobraną przez organ nadzoru sanitarnego?
Jesteśmy zobowiązani do wniesienia opłaty na rzecz sanepidu za pobranie próbek do badania. Jak ująć w księgach tę opłatę? W księgach rachunkowych opłaty za badania (...)
str. 56
5.
Jak zaksięgować zwrot podatku od nieruchomości za lata ubiegłe?
Spółka z o.o. otrzymała decyzję o nadpłacie podatku od nieruchomości za lata 2014-2016. Jak zaksięgować zwrot tego podatku? Spółki z o.o., jako osoby prawne, są (...)
str. 57
VII.
Z listów Czytelników
1.
Rezygnacja osoby fizycznej z prowadzenia ksiąg rachunkowych od 2020 r.
Jestem osobą fizyczną samodzielnie prowadzącą działalność gospodarczą. Obecnie prowadzę księgi rachunkowe, jednak w tym roku wysokość moich przychodów nie przekroczy wymaganego limitu 2.000.000 euro dla (...)
str. 57
2.
Zaliczki wypłacone wspólnikom na poczet przyszłego zysku spółki osobowej
Zgodnie z umową spółki jawnej kapitał podstawowy wynosi 8 mln złotych. Przez cały okres trwania spółki nie było zmiany umowy. Jeżeli w bilansie kapitał podstawowy (...)
str. 58
2.1.
Ewidencja wkładów zadeklarowanych w umowie spółki
Spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Jest ona odrębnym podmiotem prawa. Może ona we własnym imieniu nabywać prawa, w tym (...)
str. 58
2.2.
Wypłata zaliczki na poczet zysku w spółce jawnej oraz jej rozliczenie
Kodeks spółek handlowych nie zawiera regulacji w kwestii pobierania przez wspólników spółek jawnych zaliczek tytułem zysku bądź na jego poczet. Przyjmuje się, że ich pobieranie (...)
str. 59
3.
Rozliczenie zaliczki wpłaconej firmie audytorskiej na poczet badania sprawozdania finansowego
W tym roku po raz pierwszy wystąpił u nas obowiązek badania sprawozdania finansowego. Podpisaliśmy w listopadzie umowę z firmą audytorską o badanie sprawozdania finansowego za (...)
str. 61
4.
Ujęcie w księgach rachunkowych faktury korygującej datę sprzedaży
Otrzymaliśmy od kontrahenta fakturę podstawową, która zawierała błędną datę sprzedaży. Kontrahent poprawił ten błąd, wystawiając fakturę korygującą. Komórki merytoryczne wstrzymały się z opisem faktury podstawowej (...)
str. 62
5.
Koszty związane z przedłużeniem gwarancji na samochód osobowy rozliczane w czasie
Spółka podpisała umowę leasingu na 3 lata. Gwarancja na samochód fabrycznie nowy trwa 3 lata. Spółka dokupiła przedłużoną gwarancję na następne 3 lata. Spółka zamierza (...)
str. 63
6.
Ustalenie przez rolnika limitu przychodów zobowiązującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych
Osoba fizyczna prowadzi gospodarstwo rolne oraz działy specjalne produkcji rolnej, które rozlicza dla celów podatkowych na podstawie norm szacunkowych. Czy w celu ustalenia limitu 2 (...)
str. 64
7.
Polisa ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym w księgach rachunkowych ubezpieczającego
Spółka z o.o. jako ubezpieczający zawarła z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę indywidualnego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Ubezpieczonym jest osoba fizyczna będąca jednocześnie (...)
str. 65
8.
Skutki umorzenia pożyczki wraz z odsetkami w księgach pożyczkobiorcy
Kilka lat temu zaciągnęliśmy pożyczkę. Zarówno pożyczka, jak i odsetki nie są spłacone. Odsetki były naliczane co roku na dzień bilansowy. Obecnie wierzyciel zgodził się (...)
str. 65
9.
Kwalifikacja w księgach mieszkań nabytych na rynku wtórnym, które po remoncie zostaną sprzedane
Kupujemy mieszkania w celu odprzedaży, która następuje najczęściej w ciągu roku od zakupu. W mieszkaniach przeprowadzamy remonty, aby zwiększyć ich wartość i uzyskać wyższą cenę (...)
str. 66
10.
Przerób materiałów używanych do produkcji, realizowany przez firmę zewnętrzną
Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą wyrobów z ziół. Bazą do powstawania produktów jest susz. Susz podlega procesowi ekstrakcji, który zlecany jest firmie zewnętrznej. Firma (...)
str. 69
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.