Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 15 (495) z dnia 01.08.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Moment zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów
Pracownik spółki z o.o. przebywał w podróży służbowej za granicą. Po powrocie, 5 lipca 2019 r. przedłożył pracodawcy rozliczenie delegacji, do którego dołączył dwie faktury (...)
str. 4
1.2.
Kurs waluty właściwy dla ustalenia kosztu z tytułu wypłaconej diety
Czy prawidłowo przyjmuję kurs waluty obcej do przeliczania diety w celu ujęcia jej w kosztach uzyskania przychodów w następujących przypadkach: pracownik pobrał zaliczkę na delegację (...)
str. 6
1.3.
Opłaty za autostrady i parkingi
Pracownik odbył zagraniczną podróż służbową prywatnym samochodem. Przy rozliczeniu delegacji wykazał wydatki na parkingi oraz za przejazd płatną autostradą. Czy wymienione wydatki w całości stanowią (...)
str. 8
2.
Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa
2.1.
Kiedy u pracownika powstaje przychód z tytułu wpłat na PPK finansowanych przez pracodawcę?
Od 1 lipca 2019 r. część podmiotów jest zobowiązana do stosowania przepisów ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. (...)
str. 9
2.2.
Zagraniczny VAT nie jest przychodem i kosztem w PIT/CIT - nowe stanowisko
W kwestii podatku od wartości dodanej, z którym podatnicy mają do czynienia, dokonując za granicą zakupu albo sprzedaży towarów lub usług, organy podatkowe w wydawanych (...)
str. 10
2.3.
Nieodpłatne świadczenia pomiędzy podmiotami powiązanymi mogą powodować szacowanie dochodu przez organ podatkowy
Zgodnie z powszechnie panującym poglądem, gdy wspólnik spółki kapitałowej świadczy na jej rzecz nieodpłatnie usługę (inną niż nieodpłatne pełnienie przez wspólnika funkcji w organach spółki), (...)
str. 11
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Koszty kampanii wizerunkowej
Czy wydatki ponoszone na kampanie wizerunkowe spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy samo określenie "wizerunkowe" powoduje, że koszty tych kampanii należy zakwalifikować do (...)
str. 13
2.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie zawsze świadczy o nieściągalności wierzytelności
W którym momencie spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych nieściągalną wierzytelność na podstawie postanowienia komornika o umorzeniu egzekucji, gdy np. postanowienie to wydane zostało w (...)
str. 15
3.
Składki na pracowniczy program emerytalny w kosztach uzyskania przychodów firmy
Czy podstawowa składka na pracowniczy program emerytalny ustalana od wynagrodzenia członków zarządu na kontrakcie menedżerskim i od wynagrodzenia członków rady nadzorczej z tytułu pełnionej funkcji, (...)
str. 17
4.
Opłata polisy "bezpieczny leasing" w kosztach podatkowych leasingobiorcy
Podatnik PIT zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Z tego tytułu ponosi opłaty leasingowe. Opłaty te obejmują część kapitałową, odsetki oraz składki (...)
str. 18
5.
Powypadkowa naprawa samochodu przy szkodzie całkowitej
W wyniku zdarzenia drogowego uszkodzeniu uległ samochód specjalny, tzw. laweta, będący środkiem trwałym. Pojazd nie stanowi samochodu osobowego w rozumieniu ustawy o PIT. Był on (...)
str. 20
6.
Przypisywanie kosztów do źródeł przychodów
Spółka z o.o. w 2018 r. nie osiągnęła żadnych przychodów, ale poniosła koszty ogólnego zarządu dotyczące zysków kapitałowych oraz innych przychodów, które będzie uzyskiwać w (...)
str. 21
7.
Wydatki na szkolenie menedżerów - interpretacja organu podatkowego
Wydatki spółki na kursy i szkolenia, aktualizujące wiedzę i kompetencje osób zarządzających spółką, poniesione na podstawie umowy zlecenia o świadczenie usług zarządzania, mogą stanowić w (...)
str. 23
8.
Skutki podatkowe transakcji przekraczającej 15.000 zł - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[1233886] Klient chce kupić autobus w Niemczech i chce zapłacić za niego gotówką. Czy będzie mógł go wrzucić w koszty uzyskania przychodów, jeśli gotówką, czy (...)
str. 24
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Wypłata wynagrodzenia chorobowego zamiast zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego
W czerwcu 2019 r. pracownik obok wynagrodzenia za pracę (1.666,60 zł) otrzymał wynagrodzenie za czas choroby. Okazało się jednak, że należnym świadczeniem powinien być zasiłek (...)
str. 26
2.
Dochody z umowy zlecenia nie wpływają na wysokość stawki podatku stosowanej dla dochodów z pracy
Podatnik zatrudniony w naszej firmie na umowę o pracę świadczy także usługi na podstawie umowy zlecenia w innej firmie. U nas osiągnięte przez niego dochody (...)
str. 27
3.
Podwyższone koszty uzyskania przychodu przysługują także po ustaniu zatrudnienia pracownika
W trakcie trwania zatrudnienia pracownikowi stosowano przy obliczaniu zaliczek na podatek podwyższone koszty uzyskania przychodów. Z 31 lipca 2019 r. rozwiązano z nim umowę o (...)
str. 28
4.
Od należności wypłaconych zleceniobiorcy z tytułu zwrotu kosztów podróży płatnik nie musi pobierać PIT
Zleceniobiorca (niebędący przedsiębiorcą) w ramach zawartej umowy zlecenia odbył podróż krajową. Czy wypłacone mu z tego tytułu diety oraz zwrot kosztów noclegu są u niego (...)
str. 29
5.
Rzeczywiste koszty dojazdu do pracy dopiero w zeznaniu podatkowym
Mieszkam poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. W 2018 r. do pracy dojeżdżałem autobusem. W zeznaniu za 2018 r. w kosztach uzyskania przychodów (...)
str. 30
6.
Dopłata do wypoczynku małoletniego dziecka pracownika wolna od PIT
Zakład pracy ze środków ZFŚS dofinansował pracownikowi koszty pobytu jego małoletniego dziecka na obozie letnim zorganizowanym przez podmiot zajmujący się organizowaniem tego rodzaju wypoczynku. Czy (...)
str. 31
7.
Interpretacje indywidualne organu podatkowego
7.1.
Zwrot kosztów przejazdów wypłacony ankieterom skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania
Kwota dokonanego ankieterom zwrotu kosztów przejazdów komunikacją miejscową do miejsca zamieszkania respondentów podlega opodatkowaniu. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 (...)
str. 31
7.2.
Incydentalne korzystanie z telefonu służbowego do celów prywatnych
Incydentalne korzystanie przez pracownika z telefonu służbowego do celów prywatnych nie powoduje powstania przychodu u pracownika. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (...)
str. 32
7.3.
Wycieczka w celach integracyjnych nie przysparza pracownikowi przychodu podlegającego opodatkowaniu
Dofinansowanie przez pracodawcę z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych kosztów wycieczki o charakterze integracyjnym nie powoduje powstania po stronie pracowników przychodu ze stosunku pracy. Tak wynika (...)
str. 33
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Różnice kursowe wpływają na wartość początkową środka trwałego
Spółka z o.o. kupiła za granicą środek trwały. Otrzymana faktura jest w euro i zapłata też będzie dokonana w euro (przelew z rachunku walutowego). Czy (...)
str. 34
2.
Zmiana roku podatkowego a zasady naliczania amortyzacji
Spółka akcyjna rozważa zmianę roku podatkowego. Teraz jej rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a po zmianie będzie trwał dwanaście kolejnych miesięcy, licząc od (...)
str. 35
2.1.
Rok podatkowy u podatników CIT
Zasadą jest, że rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Ustawodawca w art. 8 updop dopuszcza jednak możliwość zmiany roku podatkowego. Przy czym przyjęcie roku podatkowego innego (...)
str. 36
2.2.
Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych
Z art. 16i ust. 1 updop wynika, że generalnie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych (...)
str. 36
2.3.
Amortyzacja w przejściowym roku podatkowym
Zmiana roku podatkowego będzie miała wpływ na wysokość rocznego odpisu amortyzacyjnego w pierwszym po zmianie, wydłużonym roku podatkowym. Skoro bowiem stawki określone są w skali (...)
str. 37
3.
Instalacja fotowoltaiczna jako odrębny środek trwały
Spółka zamontowała na dachu hali produkcyjnej instalację fotowoltaiczną. Czy instalacja ta będzie odrębnym środkiem trwałym? Jeśli instalację fotowoltaiczną da się wymontować bez uszczerbku dla niej (...)
str. 37
4.
Wydatki na naprawę nawierzchni - interpretacja organu podatkowego
Wymiana nawierzchni z płyt betonowych na nawierzchnię z kostki brukowej stanowi remont. Poniesione z tego tytułu wydatki mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. (...)
str. 39
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Towary nabyte nieodpłatnie - przychody, koszty, ewidencja w podatkowej księdze
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Przychody i koszty podatkowe związane z tą działalnością ujmuje w podatkowej księdze. W ramach akcji promocyjnej zorganizowanej przez firmę współpracującą otrzymał (...)
str. 40
2.
Relacja z dyżuru telefonicznego w zakresie PIT
2.1.
Wynajęcie mieszkania dla członka zarządu
Spółka z o.o. zamierza wynająć mieszkanie i udostępnić je członkowi zarządu zatrudnionemu na podstawie aktu powołania. Jakie będą skutki tego świadczenia w PIT? Wartość tego (...)
str. 43
2.2.
Rozliczenie zaniechanej inwestycji
W związku z realizacją inwestycji (budową środka trwałego) podatnik ponosił nakłady, których nie ujmował do kosztów uzyskania przychodów. Z uwagi na wywłaszczenie części gruntów utracił (...)
str. 43
2.3.
Wydatki z tytułu używania samochodu
Podatnik na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystuje nieodpłatnie samochód udostępniony mu przez ojca. Pojazd ten był poddany dodatkowemu badaniu technicznemu dla celów VAT. Okręgowa stacja kontroli (...)
str. 44
2.4.
Koszty leasingu
Podatnik na podstawie umowy leasingu operacyjnego będzie użytkował panele fotowoltaiczne. Czy obowiązują ograniczenia przy podatkowym rozliczaniu kosztów leasingu? W której kolumnie podatkowej księgi wykazywać te (...)
str. 45
2.5.
Finansowanie świadczeń dla pracowników i członków ich rodzin
Jak stosować limit zwolnienia od podatku dotyczący wartości świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS, gdy uzyskują je pracownicy i członkowie ich rodzin? Pracodawca musi sumować świadczenia (...)
str. 45
2.6.
Laptop jako składnik firmowego wyposażenia
Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Na potrzeby działalności gospodarczej kupił laptopa, którego wartość początkowa wynosi 6.000 zł. Czy powinien uznać go za środek (...)
str. 46
3.
Wynajem nieruchomości w ramach działalności gospodarczej wpływa na sposób rozliczenia jej odpłatnego zbycia - wyrok NSA
W przypadku gdy podatnik rozlicza przychody z najmu nieruchomości w ramach działalności gospodarczej, to przychód ze zbycia tej nieruchomości również należy zaliczyć do tego źródła (...)
str. 47
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.1.
Klauzula rzeczywistego właściciela
Definicja rzeczywistego właściciela była wprowadzona do ustawy o CIT i zaczęła obowiązywać z początkiem 2017 r. Z 1 stycznia 2019 r. uszczegółowiono tę definicję i (...)
str. 48
1.2.
Podmioty pośredniczące
Rzeczywistym właścicielem należności nie może być pośrednik, przedstawiciel, powiernik lub inny podmiot zobowiązany prawnie lub faktycznie do przekazania całości lub części należności innemu podmiotowi. W (...)
str. 49
1.3.
Przesłanka prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej
Stosownie do art. 4a pkt 29 lit. c updop i art. 5a pkt 33d lit. c updof, przy ocenie, czy podmiot prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, (...)
str. 50
2.
Czy najem urządzenia z zagranicy rodzi obowiązek pobrania podatku u źródła?
Spółka z o.o. zajmuje się wynajmem maszyn i urządzeń budowlanych oraz rusztowań stanowiących jej własność lub przez nią wynajętych. W związku z tą działalnością wynajęła (...)
str. 51
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Warunki odliczenia w zeznaniu darowizny przekazanej za pośrednictwem pracodawcy
Z inicjatywy pracowników w zakładzie pracy został wprowadzony system, w ramach którego z wynagrodzenia pracowników potrącane są stałe kwoty na rzecz fundacji realizującej zadania z (...)
str. 53
2.
Realizacja ulgi uczniowskiej w ramach praw nabytych
Do końca 2003 r. na gruncie ustawy o PIT oraz ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowych od niektórych przychodów osiąganych (...)
str. 54
2.1.
Zmiana formy opodatkowania
Czy podatnik traci prawo do ulgi uczniowskiej, stwierdzonej w drodze decyzji organu podatkowego, przy zmianie formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej? Nie. Ulgi uczniowskiej nie można (...)
str. 54
2.2.
Likwidacja działalności gospodarczej
Podatnik zlikwidował działalność gospodarczą i obecnie jedynym źródłem jego dochodów jest emerytura. Czy w takim przypadku utraci on prawo do obniżania podatku o nieodliczoną dotychczas (...)
str. 55
2.3.
Przejęcie prawa do ulgi po zmarłym podatniku
Czy w razie śmierci podatnika uprawnionego do ulgi uczniowskiej spadkobiercy przejmują to prawo i mogą kontynuować odliczanie kwoty nierozliczonej przez zmarłego? Generalnie przyjmuje się, że (...)
str. 56
3.
Gminne stypendia artystyczne dla osób niemających statusu uczniów i studentów nie są wolne od PIT - interpretacja organu podatkowego
Przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują zwolnienia podatkowego, którego przedmiotem są stypendia artystyczne przyznawane przez gminę. Oznacza to, że u beneficjentów stypendia (...)
str. 57
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Wybór zasad sporządzania dokumentacji podatkowej za 2018 r.
Spółki powiązane (zarówno podmiot, który wywiera znaczący wpływ na inny podmiot, jak i pozostałe podmioty) spełniają warunki do zwolnienia z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych, (...)
str. 58
2.
Ujęcie faktury korygującej "in minus" w CIT/8S
Podatnik sporządził informację CIT/8S za rok 2018. W jaki sposób powinien był ująć w wydatkach kwalifikowanych fakturę korygującą "in minus"? Powodem korekty jest zwrot towaru. (...)
str. 59
2.1.
Podatkowe zasady korekty kosztów
Odpowiadając na pytanie, przypomnieć na wstępie należy, że informacja CIT/8S ma na celu określenie wielkości dochodu uzyskanego przez danego podatnika z działalności prowadzonej na terenie (...)
str. 59
2.2.
Ustalanie wysokości poniesionych kosztów kwalifikowanych
Odmiennie jednak od podanych zasad może zostać oceniony przypadek dotyczący korekty "wydatków kwalifikowanych" w rozumieniu przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych, czyli wydatków, które służą wyliczeniu (...)
str. 60
3.
Opodatkowanie odpłatnego zbycia odziedziczonych nieruchomości - w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.
Odpłatne zbycie przez osobę fizyczną poza działalnością gospodarczą nieruchomości, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a updof jest traktowane jako (...)
str. 61
3.1.
Powstanie obowiązku podatkowego
Do powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym w związku z odpłatnym zbyciem przez osoby fizyczne nieruchomości dochodzi wówczas, gdy zbycie: nie następuje w wykonaniu działalności (...)
str. 61
3.2.
Podstawa opodatkowania
W przypadku gdy odpłatne zbycie nieruchomości skutkuje u podatników powstaniem przychodu, to powstaje konieczność rozliczenia tego zbycia w zeznaniu PIT-39 . W tym celu należy (...)
str. 62
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Korekta przychodu z wykonania usługi związana ze zmianą wysokości wynagrodzenia za tę usługę
Spółka z o.o. zawarła umowę dotyczącą świadczenia usługi budowlanej. Za wykonanie tej usługi uzgodnione było z inwestorem wynagrodzenie ryczałtowe w określonej wysokości. Ze względu na (...)
str. 64
2.
Środki otrzymane od ubezpieczyciela na zakup składnika majątku nie korzystają ze zwolnienia od podatku
Spółka z o.o. otrzyma z funduszu prewencyjnego ubezpieczyciela dofinansowanie do zakupu środka trwałego. Czy otrzymane dofinansowanie będzie zwolnione od podatku, a w konsekwencji odpisy amortyzacyjne (...)
str. 65
3.
Strata w towarach z tytułu ich likwidacji dokonanej w ramach ugody nie jest kosztem podatkowym
Podatnik oferował do sprzedaży towary, na których bezprawnie zamieszczony był znak chroniony należący do innego podmiotu. Właściciel znaku wezwał do zaprzestania naruszania prawa. W ramach (...)
str. 65
4.
Wydatki na najem i eksploatację samochodu specjalnego nie podlegają ograniczeniu w zaliczaniu ich do kosztów
Podatnik prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie pomocy drogowej. Na czas naprawy pojazdu, którym świadczył usługi, wynajął samochód specjalny. Pojazd nie stanowi samochodu osobowego w (...)
str. 66
5.
Wyżywienie przedsiębiorcy w czasie podróży służbowych a koszty uzyskania przychodów
Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą i w celu nawiązania współpracy z kontrahentami odbywa podróże do różnych miast. Czy poniesione w czasie tych podróży koszty wyżywienia może (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.