Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 13 (493) z dnia 01.07.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Wydatki na pracownicze plany kapitałowe w księgach rachunkowych
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215 ze (...)
str. 4
1.
Ogólne zasady zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK
Założeniem PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności przez uczestników PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez nich 60. roku życia oraz na inne cele określone (...)
str. 4
2.
Zasady finansowania i dokonywania wpłat do PPK
Wpłaty dokonywane do PPK są finansowane z własnych środków przez podmiot zatrudniający i uczestnika PPK. Podstawowa wpłata do PPK finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% (...)
str. 5
3.
Koszty uzyskania przychodów u pracodawcy
Zasadniczo wydatki poniesione przez podmiot zatrudniający na zapewnienie prawidłowej realizacji obowiązków wynikających z ustawy o PPK stanowią koszty uzyskania przychodów. Wpłaty dokonywane do PPK, w (...)
str. 7
4.
Wpłaty do PPK w księgach rachunkowych podmiotu zatrudniającego
W przypadku PPK mamy do czynienia ze świadczeniami pracowniczymi po okresie zatrudnienia. Przepisy prawa bilansowego nie wskazują sposobu ewidencji wpłat do PPK. Jednostki - na (...)
str. 7
1.
Polisa ubezpieczeniowa jako dokument księgowy
Polisa ubezpieczeniowa jest dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczeniowej. Jeżeli dokument ten spełnia wymogi określone w art. 21 ust. 1 i 1a ustawy o rachunkowości, to (...)
str. 9
2.
Ewidencja księgowa kosztów ubezpieczenia w zależności od przyjętych zasad rachunkowości
Kwalifikacja wydatków na ubezpieczenie do odpowiedniego rodzaju kosztów Koszty ubezpieczeń ujmuje się w księgach rachunkowych na podstawie polisy ubezpieczeniowej, spełniającej wymogi dla dowodu księgowego, wynikające (...)
str. 9
3.
Ubezpieczenie OC osoby prowadzącej usługowo księgi rachunkowe
Polisa odpowiedzialności cywilnej (OC) dotyczy odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania działania ubezpieczonego, w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej, w związku z (...)
str. 11
4.
Ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne pojazdów firmowych
Koszty ubezpieczenia firmowych samochodów - obowiązkowego OC i nieobowiązkowych, takich jak np. autocasco (AC), czy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - odnosi się w (...)
str. 12
5.
Polisa ubezpieczeniowa na życie jako jedna z form zabezpieczeń kredytu
Polisa ubezpieczeniowa na życie jest jedną z form zabezpieczeń kredytu udzielonego przez bank. Na mocy art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, koszty związane z (...)
str. 14
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Leasing w księgach korzystającego - wybrane zagadnienia
1.
Leasing samochodu osobowego bilansowo - finansowy, a podatkowo - operacyjny
Spółka z o.o. w maju 2019 r. podpisała umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Dla celów bilansowych umowa ta spełnia warunki leasingu finansowego. Czy dla (...)
str. 15
2.
Skutki przyjęcia uproszczenia polegającego na kwalifikacji umów leasingu według zasad podatkowych
Nasza spółka z o.o. spełnia warunki do zastosowania uproszczeń dla umów leasingu. Kierownik jednostki podjął decyzję o stosowaniu uproszczeń i zapisał w polityce rachunkowości. Jak (...)
str. 18
3.
Maszyna produkcyjna w leasingu finansowym zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych
Spółka z o.o. użytkuje maszynę produkcyjną na podstawie umowy leasingu. Umowa ta zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych stanowi leasing finansowy. Jak ująć w (...)
str. 22
4.
Rozliczanie finansowego leasingu zwrotnego w księgach z uwzględnieniem wskazówek zawartych w KSR nr 5
Spółka z o.o. podpisała umowę na leasing finansowy zwrotny, dotyczący maszyny produkcyjnej. Jak zaksięgować tę operację gospodarczą? Jak wynika z art. 709 1 K.c., leasing (...)
str. 24
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wydatki na założenie klimatyzacji w zależności od sposobu jej zamontowania w budynku
Otrzymaliśmy fakturę za założenie klimatyzacji w budynku naszej firmy. Jak zaksięgować tę fakturę? Jesteśmy podatnikiem VAT i odliczamy VAT naliczony. Na podstawie art. 3 ust. (...)
str. 27
2.
Okres amortyzacji kosztów zakończonych prac rozwojowych, w wyniku których powstał prototyp
Spółka z o.o. prowadziła prace rozwojowe w wyniku których powstał prototyp innowacyjnej linii technologicznej. Po zakończeniu prac rozwojowych wynikiem pozytywnym ich wartość (w tym koszty (...)
str. 28
3.
Stosowanie rozwiązań podatkowych przy ustalaniu wartości niskocennych środków trwałych
Czy jednostka, która nie może stosować art. 32 ust. 7 ustawy o rachunkowości, może przyjąć w polityce rachunkowości kwotę 10.000 zł (dopuszczoną przez przepisy podatkowe) (...)
str. 30
4.
Amortyzacja podatkowa dla celów bilansowych w małej spółce osobowej prawa handlowego
Jesteśmy spółką komandytową, której jednym ze wspólników jest spółka z o.o. - jako komplementariusz, a dwaj pozostali wspólnicy to osoby fizyczne - komandytariusze. W świetle (...)
str. 32
5.
Wysokość odpisu amortyzacyjnego po rozbudowie całkowicie zamortyzowanego środka trwałego
Posiadamy całkowicie zamortyzowaną halę magazynowa, którą zamierzamy rozbudować. W jaki sposób ustalić miesięczny odpis amortyzacyjny od rozbudowanego środka trwałego? Rozbudowa środka trwałego stanowi jego ulepszenie. (...)
str. 33
6.
Zamontowany na budynku szyld reklamowy, który można zdemontować i zainstalować w innym miejscu
Spółka w celach reklamy zakupiła szyld z liter podświetlanych diodami LED (wraz z montażem). Szyld został zamontowany na ścianie budynku spółki. Nie jest on jednak (...)
str. 35
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Charakterystyka dowodu magazynowego "RW - Rozchód wewnętrzny"
Dokument "RW - Rozchód wewnętrzny" zalicza się do magazynowych dowodów rozchodowych. Wystawia się go w celu udokumentowania wydania z magazynu składników aktywów obrotowych, takich jak (...)
str. 37
2.
Udokumentowanie wydania do produkcji materiałów objętych ewidencją księgową podczas składowania
W sytuacji gdy materiały w jednostce objęte są ewidencją księgową podczas składowania, wartość materiałów na dzień ich zakupu ujmuje się na koncie 31 "Materiały". Następnie (...)
str. 37
3.
Udokumentowanie wydania wyrobów gotowych z magazynu na rzecz budowy środka trwałego
W odniesieniu do środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie wartość początkową wyznacza się według kosztu wytworzenia. Koszt wytworzenia środka trwałego obejmuje ogół kosztów (bezpośrednio i (...)
str. 39
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Księgowanie odsetek od niezapłaconych w terminie należności samorządowego zakładu budżetowego
W którym momencie samorządowy zakład budżetowy powinien naliczać odsetki od niezapłaconych w terminie należności za usługi dostarczania wody i odbioru ścieków? Jak i kiedy księgować (...)
str. 42
2.
Kwota otrzymana tytułem zwrotu za zniszczenie wypożyczonego podręcznika w sprawozdaniu Rb-27S
Czy kwota otrzymana tytułem zwrotu w związku ze zniszczeniem podręcznika wypożyczonego innej publicznej szkole podstawowej powinna zostać wykazana w sprawozdaniu Rb-27S szkoły, która wypożyczyła podręcznik? (...)
str. 43
3.
Klasyfikacja paragrafowa wpływów z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości
Czy do wpływów z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości zastosować paragraf 075, czy 097 klasyfikacji budżetowej? Do wpływów z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości wskazane (...)
str. 43
4.
Ujęcie środków przekazanych na pokrycie straty SP ZOZ w księgach rachunkowych podmiotu tworzącego
W jaki sposób ująć w ewidencji księgowej jednostki samorządu terytorialnego (miasta) środki pieniężne przekazane na pokrycie straty netto SP ZOZ? Miasto jest podmiotem tworzącym SP (...)
str. 44
F.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Jednorazowa amortyzacja do wysokości nieprzekraczającej równowartości kwoty 50.000 euro
W myśl art. 22k ust. 7 updof i art. 16k ust. 7 updop, podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność gospodarczą, oraz mali podatnicy, (...)
str. 45
2.
Amortyzacja nabytych fabrycznie nowych środków trwałych w ramach limitu 100.000 zł
Każdy podatnik bez względu na wielkość osiąganych przychodów ma prawo zaliczyć w koszty podatkowe wydatki na nabycie fabrycznie nowych środków trwałych do kwoty 100.000 zł (...)
str. 46
3.
Jednorazowy odpis amortyzacyjny niskocennych środków trwałych w świetle ustawy o rachunkowości
Przepisy bilansowe nie przewidują jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, o jakich mowa w przepisach podatkowych. Ustawa o rachunkowości umożliwia dokonywanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, ale tylko w stosunku (...)
str. 47
G.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Jaki wariant rachunku zysków i strat można przyjąć przy stosowaniu pełnego rachunku kosztów?
W polityce rachunkowości spółka przyjęła, że koszty podstawowej działalności operacyjnej rozlicza za pośrednictwem kont zespołu 4 i 5 oraz sporządza rachunek zysków i strat w (...)
str. 50
2.
W jaki sposób ująć w księgach wpłatę wadium i zatrzymanie go na poczet zobowiązania?
Spółka zgłosiła swój udział w przetargu na zakup budynku i wpłaciła wadium przetargowe. Przetarg wygrała i w tym samym dniu podpisała umowę kupna nieruchomości (akt (...)
str. 50
3.
Po jakim kursie przyjąć do magazynu towary nabyte od kontrahenta zagranicznego?
Kupujemy towary z zagranicy, które otrzymujemy wraz z fakturą zakupu albo wcześniej niż faktura zakupu. Po jakim kursie przyjąć towary do ewidencji magazynowej, jeśli dostarczone (...)
str. 51
4.
W ciężar jakich kosztów ująć nieodpłatne przekazanie próbek wyrobów potencjalnym klientom?
Firma produkcyjna wysłała do potencjalnego klienta w Unii Europejskiej dwie sztuki swoich wyrobów, jako próbki w celu przetestowania wyrobu i dalszej współpracy. Jak ująć w (...)
str. 52
VII.
Z listów Czytelników
1.
Jak sprawdzić czy jednostka prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z zasadą istotności? - checklista
Jedną z zasad rachunkowości jest zasada istotności. Ustawa o rachunkowości nie zawiera jednak żadnych szczegółowych informacji, jak określić czy dana operacja gospodarcza jest istotna. W (...)
str. 53
2.
Możliwość wydłużenia roku obrotowego w przypadku rozpoczęcia działalności w drugiej połowie roku
Chcemy rozpocząć działalność we wrześniu 2019 r. jako spółka z o.o. Czy będziemy mogli nie sporządzać sprawozdania finansowego na 31 grudnia 2019 r.? Jeżeli spółka (...)
str. 55
3.
Kwalifikacja i wycena nieruchomości gruntowej nabytej w celach inwestycyjnych
Spółka z o.o. zakupiła od osoby prywatnej udział w nieruchomości gruntowej. Spółka nie będzie na tym gruncie nic budować ani go wydzierżawiać, a za kilka (...)
str. 56
4.
Ujęcie w księgach kwoty zmniejszającej zobowiązanie podatkowe z tytułu VAT przy zapłacie z rachunku VAT
W deklaracji VAT-7 za maj 2019 r. wykazałem zobowiązanie podatkowe i wpłacając je 6 czerwca 2019 r. skorzystałem z obniżenia kwoty zobowiązania o skonto. Jak (...)
str. 57
5.
Koszty produkcji i wyroby gotowe w jednostce prowadzącej wyłącznie konta zespołu 4
Prowadzimy niewielkich rozmiarów działalność dotyczącą obróbki drewna. Koszty ujmujemy wyłącznie na kontach zespołu 4. Jak powinniśmy ujmować wyroby gotowe w księgach rachunkowych? Jednostka prowadząca ewidencję (...)
str. 59
6.
Dobrowolne umorzenie udziałów za wynagrodzeniem przy jednoczesnym obniżeniu kapitału zakładowego
Wspólnicy spółki z o.o. zgłosili zamiar dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem przy jednoczesnym obniżeniu kapitału zakładowego. Jak zaksięgować umorzenie udziałów? Zasady umarzania udziałów regulują przepisy (...)
str. 61
7.
Jak rozliczyć lokaty dwuwalutowe w księgach rachunkowych?
Pierwszy raz zetknęłam się z terminem lokaty dwuwalutowej. Nie wiem jak zaksięgować i wycenić tę operację. Czy rozchód z konta bieżącego i wpływ na konto (...)
str. 62
8.
Rozwiązania ewidencyjne w zakresie ujęcia w księgach podatku od wartości dodanej i jego zwrotu
Świadczymy usługi na terenie krajów UE. Złożyliśmy wniosek o zwrot podatku od wartości dodanej, zapłaconego w innym państwie UE za 2018 r. Jak powinniśmy zaksięgować (...)
str. 64
9.
Ujęcie w księgach rachunkowych opłaty miejscowej pobieranej przez inkasenta na rzecz gminy
Prowadzimy całoroczny pensjonat. Jesteśmy zobowiązani do poboru i wpłaty na rzecz gminy opłaty miejscowej. Za inkaso otrzymujemy od gminy wynagrodzenie. Jak zaksięgować powyższe zdarzenia? Kwestie (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.