Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:23 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 13 (493) z dnia 01.07.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Ogólne zasady limitowania kosztów
Podatnicy CIT zobowiązani są do wyłączenia z kosztów podatkowych wydatków związanych z nabyciem usług i praw wskazanych w art. 15e ust. 1 updop poniesionych bezpośrednio (...)
str. 4
1.2.
Trudności interpretacyjne
Po kilkunastu miesiącach od wejścia w życie art. 15e updop stosowanie ograniczeń wynikających z tego przepisu w dalszym ciągu sprawia podatnikom wiele problemów. Świadczą o (...)
str. 6
1.3.
Wyjaśnienie pojęcia "świadczenia o podobnym charakterze"
Świadczeniem o podobnym charakterze w rozumieniu art. 15e ust. 1 pkt 1 updop, będzie świadczenie równorzędne pod względem prawnym do wymienionego przez ustawodawcę, posiadające przeważające (...)
str. 7
1.4.
Wydatki na usługi bezpośrednio związane ze świadczeniem usług
Ustanawiając wyłączenie ograniczenia limitowania kosztów wymienionych w art. 15e ust. 1 pkt 1 updop, ustawodawca nie uzależnił tego wyłączenia od inkorporowania poniesionego wydatku wprost w (...)
str. 9
1.5.
Koszty ponoszone w związku z wyborem dostawcy materiałów do produkcji
Koszty ponoszone w związku z procesem wyłonienia dostawcy gwarantującego najkorzystniejszą ekonomicznie i jakościowo ofertę na dostawę materiałów do produkcji nie są bezpośrednio związane z wytworzeniem (...)
str. 10
1.6.
Usługi refakturowane
Do finalnego odbiorcy refakturowanej usługi nie ma zastosowania art. 15e ust. 11 pkt 2 updop i koszty refakturowanych usług mogą u niego podlegać ograniczeniu w (...)
str. 11
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Nowe wzory deklaracji podatkowych
1.1.
Wzory druków dla rozliczenia dochodów z niezrealizowanych źródeł (exit tax)
W Dz. U. z 2019 r. pod poz. 1070 i 1089 opublikowano rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie wzorów deklaracji (...)
str. 13
1.2.
Deklaracje dla zryczałtowanego CIT od wypłat odsetek i dyskonta
W Dz. U. z 2019 r. pod poz. 1107 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości (...)
str. 13
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu jako warunek kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów
W obecnym stanie prawnym generalnie uznaje się, że samochód osobowy jest wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, gdy podatnik prowadzi ewidencję, o której (...)
str. 14
2.
Opłaty leasingowe w kosztach podatkowych leasingobiorcy
Podatnik PIT zwolniony z VAT zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Z tego tytułu ponosi opłaty leasingowe. Opłaty te obejmują część kapitałową, (...)
str. 15
2.1.
Część kapitałowa i odsetkowa raty leasingowej
Z powołanych przepisów wynika, że jeżeli podatnik zawarł umowę leasingu, której przedmiotem jest samochód osobowy o wartości przekraczającej 150.000 zł, to opłaty leasingowe w tej (...)
str. 16
2.2.
Ubezpieczenie GAP
Posiadanie samochodu nierozerwalnie wiąże się z obowiązkiem jego ubezpieczenia, a więc ponoszeniem kosztów z tego tytułu. Przy czym obowiązkowo należy opłacać składkę OC - ubezpieczenie (...)
str. 17
3.
Świadczenie urlopowe w kosztach pracodawcy
Sezon letni to czas, w którym pracownicy chętnie korzystają z wypoczynku w ramach przysługującego im na ten cel urlopu. Wolny czas spędzają, biorąc udział w (...)
str. 18
4.
Odzyski z likwidacji środków trwałych a przychód podatkowy
Spółka z o.o. remontując lub likwidując środki trwałe, odzyskuje części zamienne, złom bądź gruz, które mogą być przydatne w jej dalszej działalności. Odzyskane materiały przyjmuje (...)
str. 20
5.
Zakup drobnych upominków - koszty reklamy czy reprezentacji?
Prowadzimy stację diagnostyczną pojazdów. Czy "gratisy", np. parasolki, odświeżacze samochodowe, które wydajemy klientom korzystającym w naszej firmie z usługi badania technicznego pojazdu, są kosztem uzyskania (...)
str. 20
6.
Przychód ze sprzedaży dokumentacji projektowej
Jesteśmy spółką komandytową prowadzącą działalność deweloperską. Naszym komplementariuszem jest spółka z o.o., która ma 2% udziałów w zysku. Planujemy sprzedaż rozpoczętej inwestycji deweloperskiej (tj. gruntu (...)
str. 22
7.
Wydatki na poprawę stanu dróg publicznych w kosztach podatnika - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Ponoszone przez podatnika wydatki z tytułu partycypacji w kosztach budowy/przebudowy/remontu dróg publicznych stanowią koszty uzyskania przychodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (...)
str. 24
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Udział pracownika w imprezie integracyjnej - skutki podatkowe u pracownika i pracodawcy
Firma zamierza zorganizować wyjazd integracyjny dla pracowników. Tym, którzy są zatrudnieni w oddziałach spółki na terenie kraju, zwróci koszty paliwa zużytego na dojazd prywatnym samochodem (...)
str. 26
2.
Bilety komunikacyjne dla pracowników a wysokość przychodów ze stosunku pracy
Kupujemy pracownikom bilety miesięczne na przejazdy komunikacją miejską. Pracownicy wykorzystują te bilety m.in. na dojazdy do i z pracy. Z tego tytułu uzyskują przychód ze (...)
str. 28
3.
Pracownik dysponujący firmowymi pieniędzmi nie uzyskuje przychodu
Pracodawca przekazał pracownikowi pewną kwotę pieniędzy na zakup artykułów biurowych na potrzeby firmy. Czy od tej kwoty należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób (...)
str. 29
4.
Nadpłata wynagrodzenia netto byłemu pracownikowi
Byłemu pracownikowi naszej firmy - na skutek pomyłki - przy ostatniej wypłacie wynagrodzenia została nadpłacona kwota netto. Były pracownik nie chce dokonać zwrotu tej nadpłaty. (...)
str. 30
5.
Data powstania przychodu pieniężnego i niepieniężnego
Z uwagi na chorobę pracownik w maju 2019 r. nie odebrał postawionego do jego dyspozycji w kasie firmy wynagrodzenia za pracę oraz paczki z okazji (...)
str. 31
6.
Od wygranych w konkursach należy pobrać 10% PIT - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Od przychodu sportowca, z tytułu wygranych w konkursach (zawodach) organizowanych w Polsce, należy pobrać 10% zryczałtowany podatek dochodowy. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej (...)
str. 32
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Odsetki od kredytu zaciągniętego na finansowanie środka trwałego
Spółka z o.o. w wartości początkowej środka trwałego ujęła kwotę naliczonych odsetek od pożyczki. Odsetki będą zapłacone po rozpoczęciu amortyzacji tego składnika majątku. Czy do (...)
str. 34
1.1.
Odsetki uwzględniane w wartości początkowej
W razie odpłatnego nabycia środka trwałego za jego wartość początkową uważa się cenę nabycia (art. 16g ust. 1 pkt 1 updop). Jest nią kwota należna (...)
str. 34
1.2.
Odpisy amortyzacyjne niestanowiące kosztów uzyskania przychodów
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m updop, z uwzględnieniem art. 16 updop (...)
str. 35
2.1.
Motocykl pojazdem samochodowym bez jednorazowej amortyzacji
Zakup motocykla na potrzeby działalności gospodarczej traktowany jest na gruncie ustawy o PIT i ustawy o CIT tak jak zakup samochodu osobowego. Wynika to stąd, (...)
str. 36
2.2.
Wartość początkowa nieprzekraczająca 10.000 zł
Jeśli wartość początkowa motocykla nie przekroczy kwoty 10.000 zł, to nie ma konieczności wprowadzania go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a (...)
str. 37
2.3.
Amortyzacja motocykla
Podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej motocykla w równych ratach co miesiąc, co kwartał lub jednorazowo na koniec roku podatkowego. Motocykl amortyzuje się (...)
str. 37
2.4.
Koszty z tytułu odpisów amortyzacyjnych
Wydatki poniesione na nabycie motocykli wykorzystywanych przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, co do zasady, zalicza się do kosztów uzyskania (...)
str. 38
3.
Jednorazowa amortyzacja odziedziczonego środka trwałego
Chcę wprowadzić do ewidencji środków trwałych samochód ciężarowy, który odziedziczyłem po śmierci ojca. Czy w tym przypadku mogę skorzystać z jednorazowej amortyzacji środka trwałego w (...)
str. 39
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Ujęcie w podatkowej księdze kosztu zakupu posiłków dla pracowników
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zatrudnia pracowników. Z powodu nagłej awarii maszyny grupa pracowników pozostała w pracy po godzinach, aby dokonać naprawy. Podatnik (...)
str. 40
2.
Finansowanie kosztów związanych z funkcjonowaniem ZFŚS
W bieżącym roku podatnik utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Oprócz odpisów na ten fundusz ponosi koszty związane z jego funkcjonowaniem, w tym koszty prowadzenia rachunku (...)
str. 41
3.
Środki otrzymane na wsparcie działalności gospodarczej
Podatnik w ramach działalności gospodarczej prowadzi blog i nagrywa vlogi, do których jest nieodpłatny dostęp. Przychody osiąga m.in. z reklam zamieszczanych na blogu. Zarejestrował się (...)
str. 42
4.
Relacja z dyżuru telefonicznego
4.1.
Kwota zmniejszająca zaliczkę na podatek od dochodu z działalności gospodarczej
W 2019 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej. Dochód do opodatkowania według skali podatkowej ustalam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy kwotę zmniejszającą podatek (...)
str. 43
4.2.
Rozliczenie firmowej straty w trakcie roku podatkowego
Za 2018 r. poniosłem stratę z działalności gospodarczej. Czy kwotę nieprzekraczającą 50% tej straty mogę odliczyć przy ustalaniu zaliczki miesięcznej, czy jej rozliczenie jest możliwe (...)
str. 43
4.3.
Indywidualna stawka amortyzacyjna dla samochodu
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podatnik zamierza nabyć używany samochód osobowy. Czy jest możliwe ustalenie dla takiego samochodu indywidualnej stawki amortyzacyjnej? Tak. Gdy samochód osobowy (...)
str. 44
4.4.
Ujęcie w podatkowej księdze kosztów używania prywatnego samochodu przedsiębiorcy
Czy podatnik, który na potrzeby prowadzonej działalności wykorzystuje prywatny samochód osobowy, powinien wpisywać do podatkowej księgi 20% kosztów eksploatacyjnych bezpośrednio na podstawie faktur? Co w (...)
str. 44
4.5.
Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego w PIT-11
Zakład pracy będzie wypłacał pracownicy zasiłek macierzyński, a zleceniobiorcy - zasiłek chorobowy. Czy w obu przypadkach będzie płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy? Jak wykazać wypłacane (...)
str. 45
4.6.
Podnoszenie kwalifikacji przez przedsiębiorcę
Właściciel biura projektowego podjął studia podyplomowe, których ukończenie pozwoli na poszerzenie oferty świadczonych usług. Czy opłata za studia oraz koszty dojazdu i noclegu w hotelu (...)
str. 46
4.7.
Zaprzestanie stosowania pracownikowi kwoty zmniejszającej podatek
Pracownik w maju 2019 r. powiadomił pracodawcę, że zmianie uległy okoliczności wynikające z oświadczenia, które stanowiło podstawę do obliczania zaliczki z uwzględnieniem kwoty zmniejszającej podatek. (...)
str. 46
5.
Przekazanie towarów handlowych między firmami małżonków a rozliczenie kosztów - interpretacja organu podatkowego
Podatniczka przejmując na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyte przez męża - w ramach jego odrębnej działalności - towary handlowe, które z uwagi na łączący małżonków (...)
str. 47
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Opodatkowanie dochodów nierezydenta zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia
Chciałbym podpisać umowę zlecenia z Polką mieszkającą i pracującą na etacie w Norwegii. Zleconą jej pracę będzie wykonywać w miejscu zamieszkania. Osoba ta przedstawi certyfikat (...)
str. 48
2.
Zwolnienie od podatku przychodów pracowników wykonujących pracę za granicą
Spółka wysyła pracowników za granicę na podstawie polecenia wyjazdu służbowego celem wykonania usługi. Ustalając zaliczki na podatek od osób fizycznych, pomniejsza przychód pracownika za każdy (...)
str. 49
3.
Podatek u źródła od należności za usługę reklamową
Spółka z o.o. zakupiła za 1.000 zł usługę reklamową od kontrahenta z Irlandii (Facebook Ireland Limited). Posiada certyfikat rezydencji ze strony internetowej kontrahenta. Czy aby (...)
str. 50
3.1.
Pobór podatku
Opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (tzw. podatkiem u źródła) podlegają dochody osób zagranicznych, uzyskane przez nie na terytorium Polski. Na podstawie art. 3 ust. 5 updop, (...)
str. 50
3.2.
Certyfikat rezydencji
Polski podmiot nie pobiera podatku u źródła, zgodnie z polsko-irlandzką umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, jeżeli uzyska zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów (...)
str. 51
3.3.
Oświadczenie "rzeczywistego właściciela"
W art. 4a pkt 29 updop zawarta jest definicja rzeczywistego właściciela. Jest nim podmiot, który spełnia łącznie następujące warunki: a) otrzymuje należność dla własnej korzyści, (...)
str. 52
3.4.
Dochowanie należytej staranności
Podkreślenia wymaga, że w przypadku wypłaty należności z tytułów wymienionych m.in. w art. 21 ust. 1 updop (np. usług reklamowych), nawet jeżeli nie zostanie przekroczony (...)
str. 52
4.
Podatek zapłacony za zagranicznego kontrahenta jako koszt podatkowy - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Płatnik, który poprzez ubruttowienie należności wypłacanej zagranicznemu kontrahentowi poniósł ciężar podatku u źródła, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek zapłacony za kontrahenta, pod warunkiem, (...)
str. 53
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Czy odprawy otrzymane w ramach programu dobrowolnych odejść są wolne od PIT?
Profity z udziału w programie dobrowolnych odejść Zakłady pracy, które przechodzą restrukturyzację i w związku z tym muszą dokonać redukcji zatrudnienia, często wdrażają tzw. programy (...)
str. 55
2.
Ulga rehabilitacyjna w wyjaśnieniach organu podatkowego
2.1.
Odliczenie wydatku rehabilitacyjnego nie dotyczy okresu, gdy niepełnosprawność nie była ustalona
Gdy data powstania niepełnosprawności nie została ustalona w orzeczeniu stwierdzającym stopień niepełnosprawności, podatnik nie odliczy wydatku rehabilitacyjnego, który poniósł przed uzyskaniem tego orzeczenia. Tak wynika (...)
str. 56
2.2.
Niepełnosprawność musi potwierdzać orzeczenie wydane przez właściwy organ
Funkcjonariusza, który posiada orzeczenie o zaliczeniu do III grupy inwalidztwa wydane przez komisję lekarską MSWiA, nie uważa się za osobę niepełnosprawną, w świetle przepisów podatkowych (...)
str. 57
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Strata ze źródła przychodów a prawo do opłacania uproszczonych zaliczek na podatek
Czy podatnik CIT w 2020 r. będzie miał prawo opłacać zaliczki na podatek w uproszczonej formie, jeśli w zeznaniu za 2018 r. wykazał stratę z (...)
str. 59
2.
Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej w podmiotach powiązanych rodzinnie
Wspólnikami spółki jawnej są małżonkowie - mąż z udziałem 95%, a żona 5%. Ponadto każdy z nich prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Mąż dodatkowo jest komplementariuszem (...)
str. 60
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Straty z powodu kradzieży towarów
Spółka z o.o. prowadzi sprzedaż detaliczną towarów spożywczych. Sklepy są chronione przez specjalistyczną firmę (całodobowo). Założony jest w nich monitoring i zastosowane są inne zabezpieczenia, (...)
str. 64
2.
Stawka CIT po połączeniu spółek
Jedyny udziałowiec dwóch spółek kapitałowych (zwanych dalej spółką A i spółką B) postanowił połączyć te spółki. Łączenie nastąpi w drugiej połowie br., przez przejęcie przez (...)
str. 65
3.
Rozliczanie kosztów firmowego samochodu osobowego przez podatnika zwolnionego z VAT
W działalności gospodarczej, którą wykonuję samodzielnie, korzystam z samochodu osobowego będącego środkiem trwałym. Nie prowadzę ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, gdyż jestem zwolniony z (...)
str. 65
4.
Likwidacja prowadzonej działalności gospodarczej
Z końcem lipca 2019 r. podatnik zamierza zlikwidować działalność gospodarczą. Czy w spisie z natury powinien ująć samochód osobowy, który jest środkiem trwałym? Czy od (...)
str. 66
5.
Jaka stawka amortyzacyjna dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego?
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podatnik wniósł do majątku firmowego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Lokal, do którego przysługuje mu to prawo, mieści się (...)
str. 67
6.
Koszty podatkowe przy dwóch umowach o pracę zawartych z jednym pracownikiem
Pracodawca zawarł drugą umowę o pracę ze swoim pracownikiem. Czy koszty uzyskania przychodów powinny być potrącane osobno z każdej umowy? Tak, pracownik ma prawo do (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.