Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 11:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 12 (492) z dnia 20.06.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Warunki kwalifikujące wydatek do kosztów uzyskania przychodów
Stosownie do art. 22 ust. 1 updof i art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania (...)
str. 4
1.2.
Rozliczanie wydatków na spotkania biznesowe
Wymienienie w przepisach podatkowych, jako przykładowych kosztów reprezentacji, wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, że wydatki tego rodzaju (...)
str. 5
1.3.
Ubrania służbowe
W wielu firmach obowiązuje noszenie tzw. ubiorów służbowych. W przypadku ubrań organy podatkowe pozwalają zaliczać w koszty tylko wydatki na zakup ubrań, które zawierają charakterystyczne (...)
str. 6
1.4.
Działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu
Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej angażują się w działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. CSR - Corporate Social Responsibility) jest rozumiana jako (...)
str. 7
1.5.
Dobra luksusowe
Kupując dobra luksusowe, np. jacht czy samochód rajdowy, przedsiębiorcy często kwalifikują taki wydatek jako koszt na cele reklamowe. Jednak organy podatkowe nie zawsze zgadzają się (...)
str. 8
2.
Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa
2.1.
Stosowanie limitu 150.000 zł, gdy samochód stanowi współwłasność
W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we (...)
str. 10
2.2.
Koszty używania samochodu osobowego w firmie objęte limitowaniem
Z art. 23 ust. 1 pkt 46a updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 51 updop wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (...)
str. 11
2.3.
Kwota zmniejszająca podatek u pracownika-przedsiębiorcy
Pracodawca pomniejsza pracownikowi zaliczkę na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 27 ust. 1b pkt 1 updof, gdy pracownik (...)
str. 11
2.4.
Ulga termomodernizacyjna gdy przedsięwzięcie dotyczy budynku będącego w rozbudowie
Od początku 2019 r. katalog ulg podatkowych, z których mogą korzystać osoby fizyczne, został rozszerzony o tzw. ulgę termomodernizacyjną ( art. 26h updof). Przysługuje ona (...)
str. 12
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym - przychody i koszty z tytułu płatności na rzecz przedsiębiorców
W Dz. U. z 2019 r. pod poz. 1018 opublikowano ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i (...)
str. 13
2.
Wzory druków dla rozliczenia dochodów z niezrealizowanych zysków (exit tax)
Na publikację w Dzienniku Ustaw oczekują dwa rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków i informacji o wysokości wartości (...)
str. 15
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Zapewnienie poczęstunku podczas targów
Spółka z o.o. w celu zwiększenia przychodów będzie uczestniczyć w targach branżowych, na których zaprezentuje oferowane przez siebie produkty. W ramach kosztów związanych z organizacją (...)
str. 16
2.
Wartość robót poprawkowych jako koszty uzyskania przychodów
Spółka z o.o., której przedmiotem działalności są usługi budowlane, zawarła z inwestorem umowę na wybudowanie budynku mieszkalnego. Jednocześnie udzieliła inwestorowi pięcioletniej gwarancji z tytułu ewentualnych (...)
str. 17
3.
Wydatki związane z używaniem samochodu stanowiącego współwłasność
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, w której wykorzystuję samochód osobowy stanowiący wspólność majątkową małżonków. Samochód nie jest środkiem trwałym w firmie. Czy koszty z tytułu eksploatacji (...)
str. 19
4.
Relacja z dyżuru telefonicznego w zakresie CIT
4.1.
Koszty promocji wyrobów handlowych
Spółka z o.o. jest producentem wyrobów wędliniarskich. W ramach promocji zamierza udostępnić swoje wyroby do degustacji. Czy koszty związane z degustacją, tj. zorganizowanie stoisk w (...)
str. 20
4.2.
Opłaty za rejestrację samochodu osobowego
Firma na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyła fabrycznie nowy samochód osobowy, który zaliczyła do środków trwałych. Czy wydatki poniesione na zarejestrowanie tego samochodu podlegają ograniczeniu, (...)
str. 21
4.3.
Czesne za studia członka zarządu
Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w celu dążenia do zwiększenia uzyskiwanych przez nią przychodów, podjęło decyzję o skierowaniu jednego z członków zarządu na studia podyplomowe (...)
str. 21
4.4.
Dotacja jako przychód wolny od podatku
Spółka, w której 100% udziałów w kapitale zakładowym posiada gmina, otrzyma od gminy dotację celową na sfinansowanie wydatków o charakterze inwestycyjnym (zakup środków trwałych). Czy (...)
str. 22
4.5.
Wydatek na poczet konferencji, w której nie wzięto udziału
Spółka z o.o. sfinansowała jednemu z pracowników udział w konferencji poświęconej zagadnieniom zgodnym z zakresem czynności pracownika. Niestety przed terminem planowanej konferencji pracownik zmienił stanowisko (...)
str. 23
4.6.
Rozliczenie przychodów z wynajmu lokali użytkowych
Spółka z o.o. jest właścicielem budynku, w którym od stycznia 2019 r. wynajmuje lokale użytkowe. Dostawcy mediów w okresach miesięcznych obciążają spółkę rzeczywistymi kosztami zużycia (...)
str. 24
5.
Brak obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu a rozliczenie kosztów używania samochodu osobowego - interpretacja organu podatkowego
Jeśli na podstawie art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. b ustawy o VAT szpital nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, to może (...)
str. 24
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Podatkowe skutki udzielenia pracownikowi preferencyjnej pożyczki
Zakłady pracy często oferują pracownikom wsparcie finansowe w postaci pożyczek. Udzielane są one zazwyczaj na preferencyjnych warunkach polegających na tym, że nie są w ogóle (...)
str. 26
1.1.
Otrzymanie pożyczki
Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat (...)
str. 26
1.2.
Brak oprocentowania pożyczki lub oprocentowanie niższe niż rynkowe
Gdy pożyczka została udzielona przez pracodawcę bez oprocentowania lub gdy jej oprocentowanie zostało ustalone poniżej odsetek rynkowych, u pracownika może powstać przychód ze stosunku pracy. (...)
str. 26
2.
Wypłata jednorazowej zapomogi z tytułu ślubu pracownika oraz urodzenia się dziecka pracownikowi
Nasza firma zastanawia się nad wprowadzeniem do regulaminu ZFŚS zapisu, że z tytułu ślubu pracownika oraz urodzenia się mu dziecka będą przysługiwały jednorazowe zapomogi. Ich (...)
str. 28
3.
PIT-11 na wniosek pracownika
Czy pracownikowi, który odchodzi z pracy, można sporządzić PIT-11 wcześniej niż na koniec roku? Tak, jeśli pracownik złoży wniosek w tej sprawie. Jak wynika z (...)
str. 30
4.
Zaliczka na poczet wynagrodzenia ze stosunku pracy
Pracownikowi zatrudnionemu na część etatu została wypłacona zaliczka na poczet wynagrodzenia, w kwocie przekraczającej jego miesięczny przychód. Po otrzymaniu zaliczki pracownik nie stawił się więcej (...)
str. 31
5.
Z interpretacji organu podatkowego
5.1.
Sfinansowanie przez pracodawcę spotkań integracyjnych
Opłacenie przez pracodawcę spotkań integracyjnych pracowników nie powoduje u nich powstania przychodu. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 kwietnia 2019 (...)
str. 32
5.2.
Dofinansowanie do wyjazdów integracyjnych pracowników
Dofinansowanie do wycieczki integracyjnej ze środków ZFŚS nie powoduje u pracownika powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z (...)
str. 33
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Koszty amortyzacji samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji przed 2019 r.
Spółka z o.o. posiada samochód osobowy, który był zakupiony i wprowadzony do ewidencji w grudniu 2017 r. W dniu przekazania go do używania jego wartość (...)
str. 34
2.
Składnik majątku trwałego kupiony za gotówkę
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Na podstawie umowy kupna-sprzedaży kupiłem maszynę od innego przedsiębiorcy za kwotę przekraczającą 15.000 zł. Zapłaty dokonałem gotówką. Maszyna ta będzie stanowiła (...)
str. 36
3.
Środki trwałe używane sezonowo
Środki trwałe używane sezonowo to składniki majątku, które w związku ze specyfiką działalności podatnika są wykorzystywane przez niego tylko w określonej części roku. Poza sezonem, (...)
str. 37
4.
Zasady ustalania wartości początkowej środka trwałego w leasingu finansowym - wyrok WSA
Osoba niebędąca właścicielem nieruchomości mieszkaniowej oddanej jej do korzystania na podstawie umowy leasingu finansowego nie może stosować uproszczonej metody ustalania wartości początkowej. To finansujący, oddając (...)
str. 38
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Ustalanie dochodu przez wspólników spółki niebędącej osobą prawną
Umowa spółki komandytowej określa procentowy udział w zysku spółki przysługujący poszczególnym wspólnikom. Zysk jest ustalany co miesiąc i wypłacany na konta bankowe wspólników. Otrzymują oni (...)
str. 40
1.1.
Wypłata zysku i zaliczki na poczet zysku
Spółka komandytowa jest spółką osobową prawa handlowego, której sposób funkcjonowania regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych. Wynika z nich, że w spółce komandytowej musi występować co (...)
str. 40
1.2.
Dochód podatkowy
Na gruncie podatku dochodowego wspólnicy spółki komandytowej (będący osobami fizycznymi) są zobligowani do rozliczenia się na gruncie podatku dochodowego z uwzględnieniem zasad określonych w art. (...)
str. 41
2.
Grupowanie świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU ważne dla opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
Urząd statystyczny organem właściwym w zakresie klasyfikowania według PKWiU Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w (...)
str. 42
3.
Kiedy samozatrudnienie dla celów opodatkowania PIT stanowi działalność gospodarczą?
W polskim systemie prawnym obowiązuje zasada swobody działalności gospodarczej. Wyraża się ona tym, że m.in. osoby fizyczne mogą prowadzić działalność gospodarczą, czyli zorganizowaną działalność zarobkową, (...)
str. 45
4.
Dojazdy przedsiębiorcy do miejscowości, w której wykonuje działalność a ustalanie kosztów z tytułu diet - interpretacja organu podatkowego
Przedsiębiorca w związku z podróżą z miejsca zamieszkania do miejscowości stałego wykonywania działalności gospodarczej może naliczyć diety, które - do wysokości określonej w odrębnych przepisach (...)
str. 47
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Zasady opodatkowania dywidendy wypłacanej nierezydentom w 2019 r.
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy regulujące kwestię podatku u źródła, w tym podatku pobieranego od dywidendy wypłacanej nierezydentom. Nowe regulacje dotyczą tych (...)
str. 49
1.1.
Podatek u źródła
Podmiot wypłacający dywidendę (niezależnie od tego czy odbiorcą dywidendy jest podatnik PIT czy podatnik CIT) w dniu jej wypłaty, co do zasady, pobiera zryczałtowany podatek (...)
str. 49
1.2.
Pobór podatku, gdy suma należności wypłacanych nierezydentowi przekracza 2.000.000 zł
Od 1 stycznia 2019 r. obie ustawy o podatku dochodowym (PIT i CIT) przewidują w pewnych przypadkach obowiązek pobrania podatku u źródła, nawet gdy zachodzą (...)
str. 51
1.3.
Nowe zasady poboru podatku u źródła częściowo odroczone w czasie
31 grudnia 2018 r. zostało wydane: 1) rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2018 r. w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. (...)
str. 54
1.4.
Wnioski o zwrot podatku
W przypadku gdy płatnik pobierze podatek od kwoty przekraczającej 2.000.000 zł, podatnik może odzyskać różnicę między kwotą pobraną a kwotą należną, z uwzględnieniem obowiązujących preferencji (...)
str. 55
2.
Oddelegowanie pracownika do kraju, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Firma oddelegowała pracownika na 8 miesięcy do pracy w Brazylii. Pracownik ma miejsce zamieszkania w Polsce, gdyż tutaj ma ośrodek interesów życiowych. Zgodnie z prawem (...)
str. 56
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Zwolnienie z PIT dofinansowania do wypoczynku
Pracodawcy w ramach prowadzonej działalności socjalnej mogą wspierać różne formy wypoczynku na rzecz: pracowników i ich rodzin, w tym dzieci i młodzieży do ukończenia 18 (...)
str. 57
1.1.
Świadczenia na rzecz wypoczynku pracowników i pełnoletnich członków ich rodzin
U pracownika środki otrzymane od pracodawcy tytułem dofinansowania do wypoczynku stanowią przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 updof. Dotyczy to całej (...)
str. 57
1.2.
Dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18
W przypadku gdy w zakładzie pracy funkcjonuje ZFŚS, pracownicy mogą otrzymywać dofinansowanie również do wypoczynku małoletnich dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Kwota tego (...)
str. 58
1.3.
Finansowanie wypoczynku byłego pracownika (emeryta/rencisty)
W przypadku świadczeń przyznawanych emerytom lub rencistom przez były zakład pracy zastosowanie może mieć zwolnienie podatkowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 38 updof. (...)
str. 60
2.
Po ukończeniu 25 roku życia dziecko może płacić PIT od alimentów - interpretacja organu podatkowego
Począwszy od dnia, w którym dziecko ukończyło 25 rok życia, alimenty otrzymywane przez to dziecko na podstawie ugody zawartej z rodzicem w formie aktu notarialnego, (...)
str. 61
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Wpływ odliczania strat podatkowych na obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej
Spółka z o.o. (podmiot krajowy) prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zawiera transakcje z podmiotami krajowymi z nią powiązanymi. Każdy z podmiotów, w tym spółka, (...)
str. 62
2.
Stawka CIT dla spółki z o.o. powstałej z przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną
Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą z 1 grudnia 2017 r. przekształciła się w spółkę z o.o. Rok podatkowy spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. (...)
str. 63
3.
Podmioty powiązane
Prokurentem polskiej spółki handlowej i zarazem jej wspólnikiem (5% udziałów) jest niemiecki rezydent podatkowy. Obecnie rozpoczął on w Niemczech własną działalność gospodarczą, w ramach której (...)
str. 64
4.
Rozliczenie dochodów z pracy osoby małoletniej
W czasie wakacji nasz niepełnoletni syn będzie pracował na umowę zlecenia. Czy uzyskany z tego tytułu dochód wykazany w PIT-11 będziemy musieli rozliczyć w zeznaniu (...)
str. 66
5.
Usługi pomocnicze wykonywane poza SSE a zwolnienie od podatku - wyrok NSA
Wydatki poniesione poza specjalną strefą ekonomiczną na usługi pomocnicze służące działalności gospodarczej prowadzonej w strefie są kosztami uzyskania przychodów mającymi wpływ na wysokość dochodów zwolnionych (...)
str. 66
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Wydatki eksploatacyjne w kosztach podatkowych bez dodatkowych badań technicznych samochodu
Spółka z o.o. posiada samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Ma on jeden rząd siedzeń oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków (...)
str. 68
2.
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od środków transportowych
Rozpocząłem wykonywanie działalności gospodarczej, której przedmiotem jest transport drogowy towarów. Podatek dochodowy rozliczam w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzoną metodą uproszczoną. W (...)
str. 69
3.
Odsetki za udzielenie kredytu kupieckiego są przychodem w dacie otrzymania
Spółka z o.o. zawiera porozumienia z niektórymi kontrahentami, na podstawie których wydłużany jest im termin płatności za sprzedany towar, tj. spółka udziela tzw. kredytu kupieckiego. (...)
str. 69
4.
Odpisy amortyzacyjne od budynku nabytego na współwłasność
Podatnik i jego małżonka zakupili nieruchomość (grunt z posadowionym na nim budynkiem niemieszkalnym). Małżonków łączy ustawowa wspólność majątkowa. Zakupiona nieruchomość będzie w całości wykorzystywana przez (...)
str. 70
XI.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - LIPIEC 2019 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 8.07.2019 r. (poniedziałek) - wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za czerwiec 2019 r., - złożenie deklaracji o (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.