Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 12 (486) z dnia 10.06.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Oskładkowanie i opodatkowanie zapomogi z tytułu urodzenia dziecka lub ślubu pracownika
Zastanawiamy się nad finansowaniem z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia dziecka oraz ślubu pracownika. Czy wystarczy, jeśli w regulaminie zakładowego funduszu (...)
str. 4
2.
Zwrot pracownikowi kosztów biletu miesięcznego w podstawie wymiaru składek ZUS
Spółka z o.o. zamierza refundować pracownikom zamiejscowym koszty biletów miesięcznych. Stosowny zapis w tej sprawie zostałby wprowadzony do regulaminu wynagradzania. Czy kwota zwrotu na mocy (...)
str. 6
3.
Składki ZUS pracownika oddelegowanego do pracy za granicę w razie wypłaty wynagrodzenia za dwa miesiące
Pracownik od połowy kwietnia do 31 sierpnia br. został oddelegowany do pracy na Słowację. W maju br. otrzymał wynagrodzenie za pracę wykonywaną w kwietniu br. (...)
str. 7
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.
Przekazywanie raportu ZUS RPA za osoby ubezpieczone
Spółka z o.o. nie zamierza skracać okresu przechowywania akt osobowych pracowników zatrudnionych w latach 1999-2018. Czy pomimo tego powinna przekazywać do ZUS raporty ZUS RPA, (...)
str. 9
2.
Zgłoszenie do ubezpieczeń pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym
Pracownica od roku korzysta z urlopu wychowawczego. Nie zgłaszaliśmy jej do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż pracowała w innej firmie na 1/3 etatu. Obecnie (...)
str. 11
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Obliczanie zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania
Zleceniobiorca wykonuje umowę zlecenia od 1 stycznia 2019 r. Z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. W pierwszych trzech miesiącach wykonywania umowy po (...)
str. 13
2.
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego bezpośrednio po urlopie wychowawczym
Pracownica, zatrudniona od kilku lat, do końca maja br. przebywała na dwuletnim urlopie wychowawczym, a od 1 czerwca br. otrzymała zwolnienie lekarskie na 14 dni. (...)
str. 15
3.
Wliczenie premii uznaniowej do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego
Pracownik zatrudniony od stycznia 2019 r. w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 3.200 zł. W maju 2019 r. przez kilka (...)
str. 17
4.
Czy przy obliczaniu zasiłków uzupełnić premię zmniejszoną za dni urlopu wypoczynkowego?
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze oraz zmienną premię miesięczną uzależnioną od wyników pracy. Zgodnie z regulaminem premiowania, jest ona pomniejszana proporcjonalnie za wszystkie dni nieobecności w (...)
str. 18
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek chorobowy dla pracownika dopiero po upływie okresu wyczekiwania
Pracownik był zatrudniony od 29 kwietnia do 28 maja 2019 r. W ostatnim dniu zatrudnienia zachorował. Za ten dzień wypłaciliśmy wynagrodzenie chorobowe i przekazaliśmy do (...)
str. 20
2.
Wypłata zleceniobiorcy zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego
Od połowy kwietnia 2019 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą fizyczną, dla której umowa ta jest jedynym tytułem do ubezpieczeń (po kilkuletniej przerwie). Zleceniobiorca nie (...)
str. 21
3.
Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego po rezygnacji z urlopu rodzicielskiego
1) Pracownica kilka dni po porodzie złożyła wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Zasiłek macierzyński wypłacamy jej zatem w (...)
str. 22
V.
Emerytury i renty
1.
Doliczenie stażu do renty pracującego świadczeniobiorcy tylko na jego wniosek
Zatrudniamy pracownika, który ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. W lutym br. wysłaliśmy do ZUS zaświadczenie o wysokości osiągniętego przez niego (...)
str. 24
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.1.
Możliwość przeprowadzenia rekrutacji bez ujawniania nazwy pracodawcy
Pracodawca chciałby przeprowadzić rekrutację na dane stanowisko, nie podając w ogłoszeniu o naborze nazwy firmy. Ogłoszenie to byłoby dostępne na portalu internetowym. Czy jest to (...)
str. 25
1.2.
Przetwarzanie numeru dowodu osobistego zatrudnionego
Obowiązujący do niedawna wzór kwestionariusza osobowego przewidywał potwierdzanie przez kandydata prawdziwości podawanych danych poprzez wpisanie numeru dowodu osobistego. Czy nadal można tego wymagać? Jeżeli nie, (...)
str. 26
2.
Data zakończenia umowy o pracę zawartej na zastępstwo nieobecnego pracownika
Podpisaliśmy z pracownikiem umowę "na czas nieobecności pracownika zastępowanego", który wraca do pracy 17 czerwca (poniedziałek). Czy umowa z zastępcą zakończy się już w piątek (...)
str. 28
3.
Rozwiązanie stosunków pracy w wyniku połączenia przedsiębiorstw
Firma będąca w trudnej sytuacji ekonomicznej podjęła decyzję o jej połączeniu z inną spółką. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, to która z firm, przekazująca, czy przejmująca (...)
str. 29
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie ekwiwalentu za urlop przy krótkim stażu pracy
W jakiej wysokości należy uwzględnić w podstawie ekwiwalentowej zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, jeżeli przed nabyciem prawa do (...)
str. 30
2.
Wynagrodzenie za dzień wolny od pracy w związku z oddaniem krwi
Czy wynagrodzenie za dzień wolny z tytułu oddania krwi powinno uwzględniać dodatki za pracę w niedziele i święta? Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy (...)
str. 31
3.
Zajęcie komornicze uposażenia funkcjonariusza służby celno-skarbowej
1) Do zakładu pracy wpłynęło zajęcie komornicze dotyczące funkcjonariusza służby celno-skarbowej (art. 881 i nast. K.p.c.). Czy obejmuje ono jedynie uposażenie, czy również inne należności (...)
str. 32
4.
Dodatek za wysługę lat dla nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach
Osoba pobierająca emeryturę jest jednocześnie zatrudniona w jednej szkole na 12/18 etatu jako nauczyciel matematyki, a ponadto od 20 maja br. w innej szkole realizuje (...)
str. 34
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Uprawnienia urlopowe pracownika w roku debiutu zawodowego
1) Pracownik ukończył szkołę wyższą, następnie, na przełomie poprzedniego i obecnego roku, odbył staż z urzędu pracy, po czym trzy miesiące pracował w innym zakładzie, (...)
str. 36
2.
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie etatu oraz w dodatkowym stosunku pracy
Od kilku lat zatrudniamy pracownika, który do końca kwietnia br. pracował w pełnym wymiarze czasu pracy, a od 1 maja br. jest zatrudniony na 1/2 (...)
str. 38
3.
Urlop pracownika tymczasowego po wykorzystaniu części puli urlopowej w zatrudnieniu kodeksowym
W jaki sposób ustalić prawo do urlopu pracownikowi tymczasowemu, jeśli został zatrudniony w trakcie roku oraz korzystał z urlopu w klasycznym zatrudnieniu? Nadmieniamy, że zmiana (...)
str. 39
IX.
Dokumentacja kadrowa
1.1.
Rejestrowanie wyjść prywatnych i ich odpracowywania
Czy w ewidencji czasu pracy należy odnotowywać wyjścia prywatne oraz ich odpracowywanie? Tak, przy czym aktualna rejestracja jest bardziej szczegółowa. Stosownie do § 6 pkt (...)
str. 41
1.2.
Stosowanie odcisków palców w ewidencji czasu pracy
Czy pracodawca może posłużyć się odciskiem palca pracownika przy ewidencjonowaniu czasu pracy? Czy wystarczy mu do tego zgoda pracownika na przetwarzanie danych biometrycznych, czy też (...)
str. 41
2.
Przechowywanie dokumentów potwierdzających wykształcenie i wcześniejsze zatrudnienie w aktach osobowych
Pracownik w trakcie rekrutacji dostarczył dyplomy ukończenia szkół oraz świadectwa pracy z poprzednich miejsc zatrudnienia. Do której części akt osobowych wpiąć te dokumenty? Przepis art. (...)
str. 43
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Wykorzystywanie zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat w praktyce kadrowej
Pracownik zatrudniony na część etatu wystąpił o 45 minut wolnego na dziecko w wieku do 14 lat w dniu, w którym miał zaplanowane tyle samo (...)
str. 44
2.
Informowanie o świadczeniach z funduszu socjalnego i zasady ich przyznawania emerytom
1) Pracodawca tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, w regulaminie którego jest tylko ogólny zapis, że emeryci są uprawnieni do świadczeń. Czy musi powiadomić o tym (...)
str. 46
3.
Daty nabycia uprawnień do świadczeń z funduszu socjalnego
1) W regulaminie Funduszu socjalnego mamy zapis, że środki mogą być przeznaczone na dofinansowanie na Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia. Komisja socjalna 18 marca br. (...)
str. 48
4.
Wyrywkowe kontrole trzeźwości pracowników
Czy zakład produkcyjny z dużym zagrożeniem wypadkowym może wprowadzić wyrywkowe badania trzeźwości przed dopuszczeniem pracowników do pracy? Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z (...)
str. 51
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych
1) Pracownik jest zatrudniony przy przewozie butli z gazem. Czy pracę tę należy uznać za wykonywaną w warunkach szkodliwych? Praca w warunkach szkodliwych ma miejsce (...)
str. 52
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy w podstawie wymiaru składek ZUS
1) Pracownik w wieku przedemerytalnym na mocy ugody sądowej został przywrócony do pracy. Za okres pozostawania bez pracy wypłaciliśmy mu wynagrodzenie. Czy zgodnie z § (...)
str. 55
2.
Korekta numeru PESEL wykazanego w zgłoszeniu ZUS ZUA
W zgłoszeniu do ubezpieczeń ZUS ZUA nieprawidłowo wpisaliśmy numer PESEL pracownika. Jak skorygować ten błąd? Czytelnik powinien złożyć zgłoszenie ZUS ZIUA - "Zgłoszenie zmiany danych (...)
str. 55
3.
Wynagrodzenie za pracę i chorobowe za ten sam dzień
1) Pracownik zatrudniony na 1/8 etatu świadczy pracę według harmonogramu. W okresie od 17 do 21 kwietnia br. przypadającym na dni, w których nie miał (...)
str. 56
4.
Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy będącego studentem
Od kilku miesięcy zatrudniamy na umowę zlecenia studenta, który 15 maja br. ukończył 26 lat i od tego dnia został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych wszystkich (...)
str. 56
5.
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych w razie zmiany sposobu wynagradzania
1) Od 1 maja 2019 r. wprowadziliśmy w zakładzie pracy zmianę systemu wynagradzania pracowników. Polega ona na podwyższeniu wynagrodzenia kosztem premii regulaminowej, która uległa zmniejszeniu (...)
str. 57
6.
Wysokość dodatku za godziny nadliczbowe po zmianie organizacji pracy
W celu przedłużenia weekendu czerwcowego piątek po Bożym Ciele, tj. 21 czerwca br. ustanowiono dniem wolnym, a sobotę, 6 lipca br. dniem roboczym. Jak obliczyć (...)
str. 58
7.
Urlop młodocianego zatrudnionego w trakcie roku oraz praca w soboty
1) Zatrudniliśmy młodocianego dopiero po feriach zimowych, tj. 28 stycznia 2019 r. Kiedy nabędzie on prawo do urlopu wypoczynkowego i w jakim wymiarze, jeżeli w (...)
str. 59
8.
Odliczanie wynagrodzenia nadpłaconego z powodu choroby powstałej pod koniec miesiąca
Pracownik wynagradzany stawką miesięczną oraz dodatkiem stażowym pod koniec miesiąca kalendarzowego został hospitalizowany. Za ten miesiąc wypłaciliśmy już wynagrodzenie. Sprawę komplikuje fakt obniżenia wymiaru czasu (...)
str. 60
9.
Sposób obliczania składki związkowej potrącanej na wniosek pracownika
Na wniosku do pracodawcy jest następujący zapis: "proszę o pobieranie przez pracodawcę z mojego wynagrodzenia składki związkowej na rzecz... stanowiącej... miesięcznych przychodów, osiąganych u pracodawcy (...)
str. 60
10.
Udzielenie urlopu szkoleniowego na egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe
1) Pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu szkoleniowego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, przy czym w ciągu jednego roku kalendarzowego będzie miał dwa potwierdzone i oddzielne (...)
str. 61
1.
Zakres wypowiedzenia zmieniającego
Zasadniczo wszystkie istotne warunki pracy i płacy wynikające z umowy o pracę (zapisane zgodnie z art. 29 § 1 K.p. lub wolą stron stosunku pracy) (...)
str. 62
2.
Poszanowanie godności i innych dóbr osobistych pracownika przy dokonaniu wypowiedzenia zmieniającego
Warunki oferowane w wypowiedzeniu zmieniającym nie mogą prowadzić do ukształtowania sytuacji prawnej pracownika w sposób sprzeczny z zasadą poszanowania godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, (...)
str. 62
3.
Nowe warunki pracy przy zachowaniu równego traktowania pracowników i zakaz ich dyskryminacji
Przygotowując nowe warunki zatrudnienia pracodawca musi pamiętać, aby nie odstawały one od warunków, jakie mają inni pracownicy wykonujący takie same obowiązki. Jest on bowiem zobligowany (...)
str. 63
4.
Zasada uprzywilejowania pracownika w nowej ofercie warunków pracy
W ofercie nowych warunków zatrudnienia pracodawca nie ma prawa umieszczać postanowień mniej korzystnych niż wynikające z przepisów prawa pracy. Gdyby to uczynił, naruszyłby zasadę uprzywilejowania (...)
str. 64
5.
Klauzula zasadności wypowiedzenia zmieniającego
Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy (art. 42 § 1 K.p.). Dotyczy to (...)
str. 64
6.
Wypowiedzenie zmieniające w świetle zasady współżycia społecznego
Sąd Najwyższy w przywołanym wcześniej postanowieniu z 12 grudnia 2018 r. przypomniał także o konieczności nieprzekraczania granic wyznaczonych przez zasady współżycia społecznego przy składaniu ofert (...)
str. 65
7.
Konsekwencje naruszenia granic wypowiedzenia zmieniającego
Roszczenia pracownika przy przekroczeniu przez pracodawcę granic wypowiedzenia zmieniającego są zróżnicowane, co obrazuje tabela poniżej. Zasadniczo pracownik może zareagować na wypowiedzenie samo w sobie na (...)
str. 66
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Urząd pracy nie będzie już ustalał profilu pomocy dla bezrobotnego
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 maja 2019 r., pod poz. 986 opublikowano ustawę z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o promocji (...)
str. 67
2.
Sygnalizacja kolejnych zmian do Kodeksu pracy
Na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku na podpis Prezydenta oczekuje ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (...)
str. 67
3.
Wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne
W Monitorze Polskim z dnia 24 maja 2019 r., pod poz. 452 ogłoszono obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 maja 2019 (...)
str. 68
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.