Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Należności z tytułu dostaw i usług według ustawy o rachunkowości i MSR
Dodatek nr 9
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 11
z dnia 01.06.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG WEDŁUG USTAWY O RACHUNKOWOŚCI
Niniejszy dodatek porusza m.in. zagadnienia dotyczące wyceny, ewidencji księgowej i prezentacji w sprawozdaniu finansowym należności z tytułu dostaw i usług według ustawy o rachunkowości oraz (...)
str. 3
I.
Charakterystyka należności z tytułu dostaw i usług
1.
Wierzytelności zaliczane do należności z tytułu dostaw i usług
Należności z tytułu dostaw i usług obejmują między innymi krajowe i zagraniczne należności związane ze sprzedażą produktów, usług, towarów, materiałów i opakowań. Do należności tych (...)
str. 3
2.
Wycena należności na dzień powstania oraz ich ewidencja w księgach
Należności - w momencie powstania - ujmuje się w księgach w wartości nominalnej, tj. w wartości faktycznie należnej od dłużnika. W przypadku należności z tytułu (...)
str. 5
3.
Należności z tytułu dostaw i usług wyrażone w walutach obcych
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług wyrażonych w walutach obcych konieczne jest przeliczenie ich na złote polskie według zasad określonych w art. 30 (...)
str. 6
4.
Prezentacja należności krótkoterminowych w bilansie
Należności krótkoterminowe (pozycja B.II), w znaczeniu określonym w art. 3 ust. 1 pkt 18 lit. c) ustawy o rachunkowości, obejmują ogół należności z tytułu dostaw (...)
str. 8
5.
Ewidencja odsetek należnych wierzycielom i ich prezentacja w sprawozdaniu finansowym
Należności ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich powstania według wartości nominalnej, tj. w wartości faktycznie należnej od dłużnika. Natomiast na dzień bilansowy należności (...)
str. 10
6.
Inwentaryzacja należności z tytułu dostaw i usług
Inwentaryzację należności z tytułu dostaw i usług przeprowadza się - zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości - na ostatni dzień każdego roku (...)
str. 12
II.
Aktualizacja wartości należności
1.
Utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności
Odpisy aktualizujące wartość należności tworzy się w odniesieniu do należności, których spłata przez nabywców jest zagrożona, lub wyegzekwowanie ich może przysparzać trudności bądź jest niemożliwe. (...)
str. 15
2.
Prezentacja odpisu aktualizującego wartość należności w bilansie
Odpisy aktualizujące zmniejszają wartość należności podlegającej wykazaniu w bilansie. W rachunku zysków i strat sporządzanym według załącznika nr 1 lub 5 do ustawy o rachunkowości (...)
str. 17
3.
Analiza należności przeterminowanych
Odpisy aktualizujące tworzy się na te należności, których zapłata w ocenie jednostki jest zagrożona. Zasadniczo to jednostka podejmuje decyzję, które należności będą podlegać odpisom aktualizującym (...)
str. 18
4.
Zmiany stanu odpisów aktualizujących wartość należności w ciągu roku obrotowego
Rozwiązanie odpisu w związku z ustaniem przyczyny, dla której go utworzono W przypadku ustania przyczyny, dla której dokonano odpisu aktualizującego wartość aktywów, w tym również (...)
str. 20
5.
Forma prezentacji danych o odpisach aktualizujących wartość należności w informacji dodatkowej
Elementem każdego sprawozdania finansowego jest informacja dodatkowa, która składa się z wprowadzenia do sprawozdania oraz dodatkowych informacji i objaśnień. Szczegółowy zakres informacji dodatkowej dla jednostek (...)
str. 21
III.
Należności dochodzone na drodze postępowania sądowego
1.
Roszczenia skierowane na drogę sądową
Wśród należności dochodzonych na drodze sądowej można wyróżnić należności sporne i bezsporne. Należności sporne występują wówczas, gdy dłużnik kwestionuje swoje zobowiązanie, skierowane na drogę postępowania (...)
str. 22
2.
Odpis aktualizujący wartość należności dochodzonych na drodze sądowej
Zasada ostrożności nakazuje aktualizację wartości aktywów, w jakiej są one wykazywane w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym, do ich wartości możliwej do odzyskania. Zasady aktualizacji (...)
str. 23
3.
Zakończenie postępowania sądowego korzystnym dla wierzyciela wyrokiem
Należności skierowane na drogę sądową powinny być ujęte na koncie 24-6 "Należności dochodzone na drodze sądowej". W momencie uprawomocnienia się wyroku sądowego orzekającego zobowiązanie dłużnika (...)
str. 24
4.
Zapłata przez dłużnika należności i rozwiązanie odpisu aktualizującego
Jeżeli wierzyciel otrzyma od dłużnika zapłatę, to ewidencja w księgach rachunkowych będzie przebiegała zapisem: - Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący", - Ma konto 20 "Rozrachunki (...)
str. 25
IV.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.
Odsetki naliczone od należności objętej odpisem aktualizującym
Na koniec 2018 r. dokonałam odpisu aktualizującego wartość należności. Odpisem objęłam należność główną wraz z odsetkami. Czy nadal powinnam naliczać odsetki od tej należności za (...)
str. 26
2.
Umorzenie części należności z tytułu dostaw i usług w wyniku zawartej ugody
Przed sądem zawarliśmy ugodę, na mocy której nasz dłużnik zapłaci część należności z tytułu dostaw i usług, a pozostała jej część zostanie umorzona. Jak ująć (...)
str. 27
3.
Rezygnacja z dochodzenia odsetek oraz rekompensaty za koszty odzyskiwania należności
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W lutym 2018 r. na podstawie noty księgowej obciążyliśmy kontrahenta (...)
str. 29
4.
Odzyskanie w toku egzekucji komorniczej należności głównej wraz z odsetkami i kosztami sądowymi
W związku z trudnościami w odzyskaniu zapłaty za sprzedane kontrahentowi towary, skierowaliśmy sprawę na drogę postępowania sądowego. Pomimo sądowego nakazu zapłaty dłużnik nie uregulował należności, (...)
str. 31
5.
Zaliczki otrzymane w walucie obcej
Kontrahent (odbiorca krajowy) wpłacił na nasz rachunek walutowy zaliczkę na poczet krajowej dostawy towarów. Jak ująć w księgach rachunkowych zaliczkę w walucie obcej? Jak rozliczyć (...)
str. 33
6.
Kiedy należy zinwentaryzować należności?
Inwentaryzację należności zamierzamy rozpocząć 1 października 2019 r. drogą potwierdzenia sald. Czy postąpimy prawidłowo, zaczynając inwentaryzację tych aktywów w ostatnim kwartale 2019 r.? Inwentaryzację należności (...)
str. 37
7.
Korekta VAT należnego z tytułu ulgi na złe długi
Wierzyciel nie zapłacił nam znacznej kwoty należności z tytułu dostawy towarów. W związku z tym skorzystaliśmy z ulgi na złe długi. W jaki sposób powinniśmy (...)
str. 37
B.
NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG WEDŁUG MSR
I.
Ujmowanie i wycena należności z tytułu dostaw i usług oraz zbliżonych pozycji
1.
Regulacje stosowane do należności z tytułu dostaw i usług
Należności z tytułu dostaw i usług (oraz zbliżone pozycje) stanowią zazwyczaj istotny element w strukturze aktywów jednostki gospodarczej. Ich ujęcie początkowe, prezentacja, wycena czy ujawnianie (...)
str. 41
2.
Prezentacja w bilansie
MSR 1 w paragrafie 54 wymaga, aby należności z tytułu dostaw i usług prezentowane były w bilansie odrębnie od innych pozycji, jeżeli można uznać je (...)
str. 42
3.
Ujęcie początkowe
Ujęcie należności z tytułu dostaw i usług wiąże się ściśle z transakcją sprzedaży lub realizacji usług na rzecz klienta - jednostka wykazuje prawa do zapłaty, (...)
str. 43
4.
Weryfikacja wartości należności wraz ze zmianą kwoty wynagrodzenia
W niektórych przypadkach jednostka staje przed koniecznością weryfikacji wartości należności w związku ze zmianą wartości wynagrodzenia za zrealizowane przez nią świadczenia. W takim przypadku należy (...)
str. 45
II.
Ustalanie odpisów aktualizujących
1.
Elementy, jakie należy uwzględnić ustalając odpis aktualizujący
W niniejszej części odniesiono się do problematyki ustalania odpisów dla należności krótkoterminowych (do 1 roku), dla których nie zidentyfikowano znaczącego elementu finansowania kontrahenta. Należności z (...)
str. 45
2.
Skutki bilansowe zastosowania MSSF 9
Istotnym wymaganiem MSSF 9 jest konieczność uwzględnienia odpisów zarówno dla należności znacząco zaległych, jak również dla: należności nieprzeterminowanych - na dzień bilansowy termin zapłaty jeszcze (...)
str. 48
3.
Metodologia ustalania odpisów aktualizujących
MSSF 9 nie narzuca żadnej konkretnej metodologii ustalania odpisów. W związku z tym to po stronie kierownictwa jednostki leży opracowanie podejścia do tego zagadnienia. Co (...)
str. 49
III.
Ustalanie odpisów aktualizujących dla długoterminowych należności
1.
Wybór sposobu ustalania odpisów aktualizujących
Niniejsza część odnosi się do problematyki ustalania odpisów dla długoterminowych należności z tytułu dostaw i usług (z pozostałym terminem zapłaty powyżej 1 roku), które zawierają (...)
str. 52
2.
Podejście uproszczone ustalania odpisów dla należności długoterminowych
Podejście uproszczone zakłada liczenie odpisu aktualizującego z perspektywy całego pozostałego okresu trwania danej należności. Oznacza to, że jeżeli przedmiotem oceny jest np. należność z terminem (...)
str. 53
3.
Podejście pełne ustalania odpisów dla należności długoterminowych
Podejście pełne zakłada liczenie odpisu aktualizującego z wykorzystaniem dwuetapowej analizy. Analiza ta przebiega w poniższy sposób. Etap Opis Etap 1 Jednostka ocenia czy na dzień (...)
str. 56
IV.
Należności i aktywa z tytułu umów w walucie obcej
1.
Przykłady pozycji wymagających rozliczenia w walucie obcej oraz pozycji denominowanych
Zasady ujęcia i wyceny pozycji w walucie obcej reguluje MSR 21, który stosowany jest m.in. do wyceny należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywów (...)
str. 57
2.
Ogólne zasady początkowego ujęcia należności i aktywów z tytułu umów w walucie obcej
Kluczowe znaczenie dla początkowego ujęcia transakcji w walucie obcej mają zapisy paragrafu 21 i 22 MSR 21. Pierwszy z nich wskazuje, że transakcję w walucie (...)
str. 58
3.
Zaliczki i przedpłaty otrzymane od klienta
W praktyce gospodarczej realizacja świadczeń jest często zaliczkowana określonymi płatnościami na rzecz sprzedawcy. W takim przypadku jednostki gospodarcze stają przed problemem właściwego ujęcia przychodu (i (...)
str. 63
V.
Wycena bilansowa należności w walucie obcej
1.
Wycena należności handlowych i aktywów z tytułu umów na dzień bilansowy
Zgodnie z wytycznymi MSR 21 pozycje pieniężne (a zatem również należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywa z tytułu umów) przeliczane są na dzień (...)
str. 65
2.
Rozliczenie wpływu środków pieniężnych z tytułu wpłaty należności w walucie obcej
Rozliczenie należności z tytułu dostaw i usług oznacza zazwyczaj ujęcie wpływu środków pieniężnych na rachunek jednostki. W takim przypadku wpływ środków pieniężnych należy ująć zgodnie (...)
str. 67
3.
Prezentacja różnic kursowych w rachunku zysków i strat lub sprawozdaniu z całkowitych dochodów
Różnice kursowe powstałe na należnościach z tytułu dostaw i usług oraz aktywach z tytułu umów ujmowane są w wyniku finansowym w okresie sprawozdawczym, w którym (...)
str. 68
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.