Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 10 (490) z dnia 20.05.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Podatkowa metoda ustalania różnic kursowych
Różnice kursowe dla celów podatku dochodowego mogą być ustalane przez podatników prowadzących księgi rachunkowe dwoma metodami: podatkową uregulowaną w art. 24c updof i art. 15a (...)
str. 4
1.2.
Otrzymanie należności
Przy zastosowaniu metody podatkowej, różnice kursowe powstają m.in., w sytuacji gdy wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego (...)
str. 5
1.3.
Zapłata zobowiązania
Zapłata zobowiązania w walucie obcej może powodować powstanie różnic kursowych, które jako dodatnie różnice kursowe wpływają na zwiększenie przychodów lub jako ujemne różnice kursowe wpływają (...)
str. 7
1.4.
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych
W praktyce rachunek walutowy przede wszystkim służy do otrzymywania należności i regulowania zobowiązań w walucie obcej. Przy takich operacjach zazwyczaj kurs waluty w dniu zapłaty (...)
str. 8
1.5.
Różnice kursowe dotyczące VAT
Z art. 24c updof i art. 15a updop wynika, że powstanie różnic kursowych należy wiązać m.in. z kategoriami przychodu należnego i kosztu poniesionego. Wobec tego (...)
str. 9
1.6.
Kompensata należności i zobowiązań wyrażonych w walucie obcej
W praktyce gospodarczej mogą być dokonywane kompensaty (potrącenia) umowne lub jednostronne. Zasady kompensaty umownej nie są uregulowane przepisami prawa. Przeprowadza się ją na podstawie umowy (...)
str. 10
1.7.
Zaliczki a różnice kursowe
Podatkowe różnice kursowe powstają m.in., jeżeli wystąpi różnica pomiędzy: wartością przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote a wartością tego przychodu z (...)
str. 11
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT
W Dz. U. z 2019 r. pod poz. 788 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia (...)
str. 12
2.
Dodatkowe świadczenia na rzecz kombatantów oraz osób represjonowanych wolne od PIT
W Dz. U. z 2019 r. pod poz. 752 opublikowano ustawę z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach (...)
str. 12
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Dwa limity kosztów dla samochodu osobowego wykupionego z leasingu
Podatnik zamierza używać w działalności gospodarczej samochód osobowy objęty w leasing operacyjny. Opłaty wynikające z umowy leasingu będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w proporcji do (...)
str. 13
2.
Moment powstania przychodu z tytułu transakcji sprzedaży realizowanej na przełomie miesiąca
29 kwietnia 2019 r. spółka z o.o. wystawiła fakturę na sprzedaż towaru. 6 maja 2019 r. klient odebrał towar własnym transportem i w tym samym (...)
str. 15
3.
Koszt denominowany w walucie obcej
Spółka z o.o. zamówiła u kontrahenta towar. Zapłata za niego ma nastąpić w złotych, lecz kwota do zapłaty będzie ustalona jako równowartość kwoty wyrażonej pierwotnie (...)
str. 16
4.
Refakturowanie kosztów z tytułu wpłat na PFRON
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Korzystamy z usług agencji pracy tymczasowej, która udostępnia nam pracowników. Po zakończeniu miesiąca od agencji otrzymujemy fakturę, (...)
str. 17
5.
Odsetki od kredytu zaciągniętego "prywatnie" w firmowych kosztach
Przedsiębiorca (podatnik PIT) nabył jako osoba prywatna trzy mieszkania, których zakup sfinansował z kredytu hipotecznego. Mieszkania te zostały zaliczone do środków trwałych i są obecnie (...)
str. 18
6.
Zgodnie z najnowszym orzecznictwem NSA wydanie majątku wspólnikom likwidowanej spółki nie skutkuje powstaniem przychodu w spółce
Na podstawie art. 14a updop, gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), (...)
str. 19
7.
Z interpretacji indywidualnych organu podatkowego
7.1.
Poczęstunek na spotkaniach szkoleniowo-organizacyjnych w kosztach
Wydatki na poczęstunek (ciastka, kanapki, pizzę, dania cateringowe, fast food, owoce i napoje) zapewniany podczas wewnętrznych spotkań szkoleniowo-organizacyjnych pracowników, zleceniobiorców oraz podwykonawców stanowią koszty uzyskania (...)
str. 21
7.2.
Potrącalność kosztów pośrednich
Potrącalność kosztów odnoszących się wyłącznie do jednego roku podatkowego następuje w jednym czasie, tzn. w dacie ich poniesienia, czyli w dniu na który ujęto koszt (...)
str. 22
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów
1) W połowie maja 2019 r. pracownik złożył oświadczenie, że w maju zmienił miejsce zamieszkania na miejscowość położoną poza miejscowością, w której znajduje się zakład (...)
str. 24
2.
Moment powstania przychodu u zleceniobiorcy gdy wynagrodzenie wypłacane jest przelewem bankowym
Zleceniodawca wypłacił zleceniobiorcy przelewem wynagrodzenie 30 kwietnia 2019 r., ale na rachunek bankowy zleceniobiorcy pieniądze wpłynęły 2 maja 2019 r. Czy przychód u zleceniobiorcy powstał (...)
str. 26
3.
Dochód z umowy o pracę i z umowy zlecenia a przekroczenie pierwszego progu podatkowego
Osobie zatrudnionej w naszej firmie wypłacamy wynagrodzenie z umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia. Czy ustalając limit dochodów, którego przekroczenie zobowiązuje płatnika do (...)
str. 27
4.
Z interpretacji indywidualnych organu podatkowego
4.1.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą dywidendy z zysku wypracowanego z działalności rolniczej
Wypłata przez spółkę z o.o. dywidendy z zysku wypracowanego z działalności rolniczej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora (...)
str. 28
4.2.
Wypłata wspólnikowi wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów
Spółka z o.o. nie pobiera podatku od wypłaconego wspólnikowi wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów. Wspólnik powinien sam rozliczyć w zeznaniu uzyskany z tego tytułu (...)
str. 29
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Podwyższona stawka amortyzacyjna
Czy spółka z o.o. ma prawo amortyzować środek trwały (samochód ciężarowy) metodą degresywną przy zastosowaniu współczynnika 1,4 z tytułu szczególnie intensywnego wykorzystywania tego środka? Nie (...)
str. 30
2.
Okresowe zaprzestanie wykorzystywania środka trwałego
W związku ze specyfiką branży, w jakiej działa spółka z o.o., występują przypadki, gdy z przyczyn niezależnych od spółki następuje przerwa w produkcji, np. z (...)
str. 31
3.
Amortyzacja wynajmowanego lokalu mieszkalnego
Planuję zakupić używane, dwupokojowe mieszkanie. Jeden pokój w tym mieszkaniu chcę wynająć w ramach tzw. prywatnego najmu. Najemca będzie mógł korzystać z łazienki i kuchni. (...)
str. 32
3.1.
Odpisy amortyzacyjne kosztem u wynajmującego
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 updof, jednym ze źródeł przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w (...)
str. 32
3.2.
Lokal mieszkalny jako środek trwały podlegający amortyzacji
Jak wynika z objaśnień do grupy 1 (Budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego) Klasyfikacji Środków (...)
str. 33
3.3.
Ogólne zasady ustalania wartości początkowej
W przypadku lokali mieszkalnych podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość początkowa, którą generalnie ustala się w zależności od sposobu wejścia w ich posiadanie. W przypadku (...)
str. 33
3.4.
Stawka amortyzacyjna
Lokal mieszkalny może być amortyzowany przy zastosowaniu podstawowej metody amortyzacji, jaką jest metoda liniowa. Należy do tego zastosować stawkę określoną w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych. (...)
str. 34
4.
Ustalanie wartości początkowej środka trwałego po jego ulepszeniu - wyrok NSA
Gdy środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych a następnie ulepszony, ustawodawca nie dopuszcza możliwości ustalania wartości początkowej takiego (...)
str. 35
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Konsekwencje nieodpłatnego używania samochodu osobowego wspólnika na potrzeby spółki jawnej
Osoby fizyczne utworzyły spółkę jawną w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Na potrzeby tej spółki wykorzystywany jest prywatny samochód osobowy jednego ze wspólników - w oparciu (...)
str. 37
1.1.
Świadczenia między wspólnikami oraz spółką
Z uwagi na to, że w sferze prawa cywilnego spółka jawna i jej wspólnicy są odrębnymi pomiotami prawa, nie ma prawnych przeszkód do zawierania umów (...)
str. 37
1.2.
Przychody z nieodpłatnych świadczeń
W analizowanym przypadku, podatnik na potrzeby związane z działalnością gospodarczą spółki jawnej, w której ma udziały, wykorzystuje samochód osobowy będący jego prywatną własnością i nie (...)
str. 38
1.3.
Koszty uzyskania przychodów
Gdy samochód osobowy należący do wspólnika jest używany na podstawie umowy użyczenia na potrzeby związane z działalnością spółki jawnej, to można wykazać związek między wydatkami (...)
str. 39
1.4.
Dokumentowanie wydatków
Wymaga podkreślenia, że istotnym warunkiem uznania wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą za koszty uzyskania przychodu, jest wykazanie ich związku z działalnością gospodarczą oraz posiadanie (...)
str. 40
2.
Wydatki pracodawcy związane z odwołaniem pracownika z urlopu lub przesunięciem terminu urlopu
Ze względu na przyjęcie zwiększonej liczby zamówień pracodawca odwołał dwóch pracowników z urlopu, a także wstrzymał udzielanie urlopów pozostałym pracownikom. Pracownicy odwołani z urlopu wystąpili (...)
str. 41
3.
Podatnik prowadzący przedszkole niepubliczne może płacić ryczałt ewidencjonowany - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Jeżeli podatnik w ustawowym terminie złożył stosowne oświadczenie o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego oraz spełnia pozostałe ustawowe warunki opodatkowania w tej formie, to przychody z tytułu (...)
str. 43
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Obowiązki płatnika podatku u źródła
Spółka z o.o. otrzymała od kontrahenta mającego siedzibę za granicą fakturę za usługi niematerialne wystawioną w grudniu 2018 r. Płatność z tytułu tej faktury została (...)
str. 45
2.
Dochody z tytułu umowy zlecenia wykonywanej za granicą
Z Polakiem zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia na obsługę należącego do nas jachtu pływającego po Adriatyku (po wodach terytorialnych Chorwacji). Będzie on kapitanem tego jachtu. Czy (...)
str. 47
2.1.
Miejsce zamieszkania zleceniobiorcy
Dla określenia kraju opodatkowania trzeba najpierw ustalić, w którym państwie znajduje się miejsce zamieszkania zleceniobiorcy dla celów podatkowych (miejsce jego rezydencji podatkowej). Od tego bowiem (...)
str. 47
2.2.
Postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Ponieważ z pytania nie wynika, że firma zamierza zawrzeć umowę zlecenia z osobą, która będzie wykonywać zlecenie w ramach działalności gospodarczej, przyjmujemy założenie, iż wynagrodzenie, (...)
str. 48
2.3.
Metoda unikania podwójnego opodatkowania
Stosownie do art. 23 ust. 1 lit. a umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie (...)
str. 49
3.
Warunki skorzystania z czasowego ograniczenia stosowania nowych zasad poboru podatku u źródła - odpowiedź na interpelację poselską
W związku z wątpliwościami w zakresie stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2018 r. w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 (...)
str. 50
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Remont domu jednorodzinnego jako cel mieszkaniowy uprawniający do zwolnienia od podatku
W 2019 r. zamierzam zbyć nieruchomość, którą kupiłem w 2017 r. Uzyskane środki przeznaczę na remont domu mieszkalnego, będącego moją własnością od 20 lat. Czy (...)
str. 51
2.
Kiedy przychód z zamiany działki rolnej bez PIT?
Podatnik prowadzi gospodarstwo rolne. W jego skład wchodzi działka rolna, która została nabyta na własność w 2015 r. Podatnik otrzymał propozycję zamiany tej działki na (...)
str. 53
3.
Wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy wraz z narzutami z tytułu składek ZUS są kosztem kwalifikowanym w ramach ulgi B+R - wyrok WSA
Nie ma podstaw do wyłączenia z kosztów kwalifikowanych objętych ulgą B+R wypłacanych pracownikom wynagrodzeń za czas urlopu, zwolnienia chorobowego czy innej uzasadnionej nieobecności w pracy (...)
str. 54
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej za 2018 r.
W styczniu 2018 r. w wyniku podziału naszej spółki z o.o. X powstała nowa spółka z o.o. Y. Wspólnikami spółek z o.o. (X i Y) (...)
str. 56
1.1.
Powstanie obowiązku dokumentacyjnego - w świetle przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2018 r.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, kwestię obowiązku sporządzenia przez podmiot powiązany dokumentacji podatkowej za 2018 r., co do zasady, należy rozpatrywać na gruncie art. 9a (...)
str. 56
1.2.
Obowiązek dokumentacyjny - w świetle przepisów, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 r.
Nowe regulacje dotyczące cen transferowych, które wprowadziła ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o (...)
str. 57
2.
Wspólnicy spółki osobowej rozliczają się podatkowo przysługującym im procentowym udziałem w zyskach spółki
Wspólnikami spółki z o.o. spółki komandytowej są trzy osoby fizyczne i spółka z o.o. Jak należy rozliczyć podatkowo wspólników, jeśli w umowie spółki jest zapis, (...)
str. 58
3.
Udział w spółce komandytowej a przychody z zysków kapitałowych
Jesteśmy spółką z o.o. W ramach tej spółki uzyskujemy przychody z innych źródeł. Z uwagi na status małego podatnika spełniamy kryteria do opłacania w 2019 (...)
str. 59
4.
Koszty uzyskania przychodów u podatników wydobywających kopaliny - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wydobycia kopalin, koszty wytworzenia wyrobisk powinni zaliczać do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, a zatem moment ujęcia ich w (...)
str. 61
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Obciążenie kontrahenta kosztami upomnienia
Spółka z o.o. wystawia wezwania do zapłaty kontrahentom zalegającym z płatnościami, obciążając ich kosztami wystawienia tych upomnień. W którym momencie powinna z tego tytułu wykazywać (...)
str. 63
2.
Źródło przychodów z odsetek od lokat terminowych
Spółdzielnia posiada wolne środki pieniężne, które deponuje na lokatach terminowych. Czy odsetki z tych lokat są przychodem z zysków kapitałowych, czy z innych źródeł przychodów? (...)
str. 63
3.
Informacje o wypłatach dokonanych zagranicznym osobom prawnym w CIT-8/O
Czy płatnik, który zgodnie z ustawą o CIT lub umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nie pobrał podatku od należności wypłacanych zagranicznym osobom prawnym, powinien wypłacone (...)
str. 64
4.
Podatkowe rozliczenie towarów otrzymanych w gratisie
Prowadzę sklep spożywczo-przemysłowy. Wraz z dostawą zamówionych towarów handlowych (napojów w butelkach) otrzymałem w gratisie kilka sztuk napojów w puszce. Napoje te zamierzam sprzedać w (...)
str. 65
5.
Kosztem podatkowym mogą być tylko właściwie udokumentowane nakłady na nieruchomość
Podatnik w 2015 r. kupił lokal mieszkalny, który wymagał remontu. Prace remontowe wykonywał we własnym zakresie. Lokal miał służyć celom mieszkaniowym podatnika, więc nie gromadził (...)
str. 65
6.
Dochody z agroturystyki wolne od PIT
Podatnik jest właścicielem budynku mieszkalnego, usytuowanego na terenie wiejskim. W związku z tym, że jest on położony w atrakcyjnym turystycznie miejscu, podatnik chciałby wynajmować pokoje (...)
str. 66
XI.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - CZERWIEC 2019 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.06.2019 r. (piątek) wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za maj 2019 r. - 21.06.2019 r. (piątek) wpłacenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.