Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 12:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 9 (489) z dnia 01.05.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Ogólne zasady potrącalności kosztów uzyskania przychodów
Na podstawie art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo (...)
str. 4
1.2.
Moment uznania kosztu pośredniego za koszt podatkowy według dotychczasowych rozstrzygnięć organów podatkowych
Organy podatkowe od lat przyjmowały, że moment zaliczenia kosztu pośredniego do kosztów uzyskania przychodów jest uzależniony od uznania go za taki koszt w ujęciu bilansowym. (...)
str. 5
1.3.
Stanowisko sądów administracyjnych
Podatnicy, którzy nie akceptowali takiego poglądu organów podatkowych w kwestii rozliczania kosztów pośrednich, składali skargi do sądu administracyjnego. I jak wynika z wydanych wyroków, przepisy (...)
str. 5
1.4.
Nowe spojrzenie organów podatkowych na kwestię rozliczania kosztów pośrednich
Pod wpływem orzecznictwa sądów administracyjnych organy podatkowe zaczynają zmieniać dotychczasowe stanowisko. Jeśli sądy utrzymają przyjętą linię, to należy zakładać, że nowe stanowisko organów podatkowych w (...)
str. 7
2.
Ujęcie w podatkowej księdze faktury otrzymanej z opóźnieniem - odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie naszego Wydawnictwa
W przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się generalnie dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu (...)
str. 9
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.1.
Opłata wstępna
Spółka z o.o. w 2018 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. W grudniu 2018 r. firma leasingowa wystawiła fakturę na pierwszą (...)
str. 10
1.2.
Moment zawarcia umowy leasingu a sposób rozliczania rat leasingowych w kosztach
W grudniu 2018 r. spółka z o.o. otrzymała od dealera tekst umowy dotyczącej leasingu samochodu osobowego. Umowę tę podpisała i odesłała do dealera w tym (...)
str. 11
1.3.
Cesja umowy leasingu
Wspólnik spółki osobowej zamierza na rzecz tej spółki dokonać cesji umowy leasingu samochodu osobowego zawartej przez niego w 2018 r. Czy takie zdarzenie spowoduje, że (...)
str. 12
2.
Koszty ponoszone na rzecz podwykonawcy z tytułu odpowiedzialności solidarnej inwestora
W przypadku realizacji dużych inwestycji budowlanych udział w pracach zleconych przez inwestora bierze zwykle kilka firm budowlanych. Firmy te działają w systemie generalny wykonawca - (...)
str. 13
3.
Moment zaliczenia do kosztów podatkowych straty powstałej w wyniku likwidacji towaru
Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie sprzedaży dekoracji świątecznych, które kupuje w Chinach. Ze względu na zmienność asortymentu, w magazynie zalegają towary zakupione kilka (...)
str. 15
4.
Czy przewalutowanie zobowiązania skutkuje powstaniem różnic kursowych?
Otrzymałem od kontrahenta fakturę za wykonaną usługę. Kwota zobowiązania wynikająca z faktury została wyrażona w euro. Po przeliczeniu jej na złote według kursu średniego NBP (...)
str. 16
5.
Składki ZUS w kosztach podatkowych pracodawcy/ zleceniodawcy - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[1222561] Wynagrodzenia za marzec wypłacono 29 marca. ZUS zapłacono 8 kwietnia. Część osób zatrudniona na umowę o pracę, a część na umowę zlecenia. ZUS do (...)
str. 17
6.
Opłaty ponoszone przez komornika sądowego w imieniu wierzyciela
W związku z prowadzeniem postępowania egzekucyjnego, komornik sądowy niejednokrotnie wykłada własne pieniądze na pokrycie opłat pocztowych i innych opłat związanych z uzyskaniem informacji o dłużniku (...)
str. 18
6.1.
Status prawny komornika oraz koszty jego działalności egzekucyjnej
Komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym, a tym samym nie jest przedsiębiorcą. Niemniej jednak do komornika stosuje się przepisy o podatku dochodowym od (...)
str. 18
6.2.
Kwestia zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów podatkowych, zaś ich zwrotu do przychodów podatkowych
Z ogólnej definicji kosztów uzyskania przychodów wyrażonej w art. 22 ust. 1 updof wynika, że do kosztów tych można zaliczyć wyłącznie takie wydatki, które łącznie (...)
str. 19
7.
Niespłacenie pożyczki nie musi skutkować powstaniem przychodu - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Wartość niespłaconych pożyczek spółki, istniejących na dzień zakończenia likwidacji i wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców KRS, nie będzie stanowiła u niej przychodu podatkowego. Tak wynika (...)
str. 20
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Ustalenie zaliczki na podatek u pracownika, którego dochód przekroczył pierwszy próg podatkowy
Dochód pracownika, któremu uwzględniam kwotę zmniejszającą podatek, w maju 2019 r. przekroczy granicę pierwszego progu podatkowego. Czy jeżeli złoży on oświadczenie, że zamierza rozliczać się (...)
str. 22
1.1.
Stawka 18%
Kwestię stosowania właściwej stawki podatku reguluje art. 32 ust. 1 updof. W myśl tego przepisu zaliczki na podatek za miesiące od stycznia do grudnia wynoszą: (...)
str. 22
1.2.
Kwota zmniejszająca podatek
Jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie PIT-2 , to pracodawca zmniejsza zaliczkę na podatek o kwotę stanowiącą 1/12 (...)
str. 22
2.
Opodatkowanie należności z dwóch umów zlecenia wypłaconych w jednym miesiącu
Z osobą niebędącą pracownikiem naszej firmy zawarto dwie umowy zlecenia (w marcu i kwietniu 2019 r.). Wynikające z nich należności będą wypłacone w tym samym (...)
str. 23
3.
Obiady wydawane pracownikom
Jako sanatorium prowadzimy własną kuchnię. Chcielibyśmy z niej wydawać obiady naszym pracownikom etatowym - nieodpłatnie. Czy z tego tytułu u pracowników powstanie przychód podlegający opodatkowaniu (...)
str. 26
3.1.
Powstanie u pracownika przychodu w rozumieniu ustawy o PIT
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, co do zasady, każde przysporzenie majątkowe uzyskane przez pracownika od pracodawcy w związku z zawartą umową (...)
str. 26
3.2.
Składki ZUS
Generalnie podstawę wymiaru składek ZUS pracownika stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. (...)
str. 27
4.
Wypłata diet za udział w zebraniu przedstawicieli banku
Raz w roku odbywa się zebranie przedstawicieli banku spółdzielczego. Za udział w zebraniu każdemu z uczestników wypłacana jest dieta w wysokości 200 zł brutto. Delegatami (...)
str. 28
4.1.
Regulacje prawa spółdzielczego
Z pytania wynika, że dotyczy ono zebrania przedstawicieli banku spółdzielczego. Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu (...)
str. 28
4.2.
Przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, diety wypłacane delegatom za udział w zebraniu przedstawicieli banku spółdzielczego należy zakwalifikować do przychodów z działalności (...)
str. 29
4.3.
Niejednolite stanowisko organów podatkowych
Przez szereg lat organy podatkowe prezentowały stanowisko, że pod pojęciem "umowy", o której mowa w art. 30 ust. 1 pkt 5a updof, należy rozumieć nie (...)
str. 29
5.
Ryczałt za wykorzystywanie służbowego samochodu do celów prywatnych zawiera koszty paliwa - wyrok NSA
Ryczałt z tytułu nieodpłatnego użytkowania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje również koszty paliwa zakupionego do tego samochodu przez pracodawcę. Tak wynika z (...)
str. 30
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży środka trwałego poddanemu ulepszeniu
Poniosłem nakłady przekraczające 10.000 zł na ulepszenie całkowicie zamortyzowanego środka trwałego (nabytej maszyny produkcyjnej). Obecnie chcę go sprzedać. Czy wydatki poniesione na to ulepszenie należy (...)
str. 32
2.
Odłączenie części peryferyjnej od maszyny wykorzystywanej w działalności gospodarczej
Od maszyny wykorzystywanej w prowadzonej działalności odłączyliśmy jej część peryferyjną. W związku z tym wartość maszyny uległa zmniejszeniu. O jaką kwotę zmniejszyć jej wartość początkową (...)
str. 33
3.
Amortyzacja budynku niemieszkalnego na gruncie PIT
Na podstawie art. 22a ust. 1 pkt 1 updof, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c updof, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we (...)
str. 34
4.
Koszty likwidacji starego budynku w związku z budową nowego - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Koszty związane z likwidacją starego budynku w związku z budową nowego zwiększają wartość początkową nowo wzniesionego budynku i podlegają zaliczeniu w koszty podatkowe poprzez odpisy (...)
str. 36
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.1.
Samochód stanowiący własność przedsiębiorcy
W stanie prawnym obowiązującym w 2018 r. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą aby zaliczać do kosztów podatkowych wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków (...)
str. 38
1.2.
Samochody pracowników używane w celach służbowych
W przypadku gdy w firmie są zatrudnieni pracownicy, mogą oni w celach służbowych korzystać z własnych samochodów osobowych. Zasady rozliczania wydatków poniesionych przez nich z (...)
str. 38
1.3.
Zaliczenie zwróconych kosztów używania auta do kosztów uzyskania przychodów
Wydatki ponoszone na rzecz pracowników w związku z rozliczaniem kosztów używania przez nich własnych samochodów osobowych w celach służbowych, w jazdach lokalnych i zamiejscowych, podatnik (...)
str. 40
2.
Rozliczanie kosztów związanych z prowadzeniem przez przedsiębiorcę firmy w mieszkaniu
Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Do czasu pozyskania większej liczby zleceń za miejsce prowadzenia działalności będzie mi służyć moje mieszkanie. Czy wydatki związane z utrzymaniem lokalu (...)
str. 40
3.
Zatrudnienie pracownika - wpływ na wysokość karty podatkowej
Prowadzę zakład fryzjerski i z tej działalności opłacam kartę podatkową. Zamierzam zatrudnić na podstawie umowy o pracę osobę do pomocy. Powierzę jej zadania związane z (...)
str. 42
4.
Ujęcie w podatkowej księdze dodatkowego wynagrodzenia za realizację usługi - interpretacja indywidualna organu podatkowego
W sytuacji gdy kontrahent finansuje koszty paliwa zużywanego miesięcznie przez podatnika w związku z wykonaniem usługi, a jednocześnie wartość tego świadczenia jest dodatkowym elementem wynagrodzenia (...)
str. 44
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Opodatkowanie dochodów obcokrajowca pełniącego obowiązki prezesa zarządu spółki z siedzibą w Polsce
Prezesem spółki jest obywatel Włoch. Pełni on swoje obowiązki na podstawie powołania. Otrzymuje za to wynagrodzenie i przysługuje mu prawo do nieodpłatnego korzystania z mieszkania (...)
str. 46
1.1.
Obowiązek podatkowy
Jeżeli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, to podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł (...)
str. 46
1.2.
Ogólne zasady opodatkowania członka zarządu pełniącego obowiązki na podstawie powołania
Jeżeli członek zarządu spółki kapitałowej pełni swoją funkcję wyłącznie na podstawie aktu powołania, bez zawierania odrębnej umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej - to na (...)
str. 47
1.3.
Pobór podatku gdy obcokrajowiec przedstawił certyfikat rezydencji
Gdy obcokrajowiec przedstawi certyfikat rezydencji podatkowej potwierdzający dla celów podatkowych miejsce zamieszkania podatnika za granicą, to płatnik pobiera zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w (...)
str. 47
1.4.
Pobór podatku gdy obcokrajowiec nie przedstawił certyfikatu rezydencji
Jeżeli obcokrajowiec nie przedstawił certyfikatu rezydencji podatkowej, a jego pobyt przekroczy w Polsce 183 dni w roku podatkowym (lub przed upływem tego okresu przeniesie on (...)
str. 48
2.
Podatek u źródła w interpretacjach indywidualnych organu podatkowego
2.1.
Pojemniki do transportu produktów nie są urządzeniem przemysłowym
Pojemniki do przechowywania i transportu gotowych produktów nie stanowią urządzenia przemysłowego. W związku z tym przychody uzyskiwane przez spółki z UE z najmu takich pojemników (...)
str. 49
2.2.
Prowizja za usługi pośrednictwa nie podlega podatkowi u źródła
Wynagrodzenie prowizyjne za świadczone usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów nie podlega podatkowi u źródła. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 (...)
str. 51
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Nie zawsze odszkodowanie jest wolne od podatku dochodowego
Podatnik w ramach rękojmi żądał od dewelopera, od którego nabył nowe mieszkanie wykończone "pod klucz", pokrycia szkód i kosztów, które poniósł w związku z ujawnieniem (...)
str. 52
2.
Wydatki odliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Dochody uzyskane ze źródeł przychodów, do których ma zastosowanie skala podatkowa, mogą być pomniejszone o wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych (...)
str. 53
3.
Ministerstwo Finansów wyda objaśnienia podatkowe w zakresie preferencji w PIT na przedsięwzięcia termomodernizacyjne
Ministerstwo Finansów przeprowadziło konsultacje podatkowe dotyczące stosowania przepisów regulujących w podatku dochodowym od osób fizycznych preferencje wspierające przedsięwzięcia termomodernizacyjne, czyli: ulgę termomodernizacyjną regulowaną art. 26h (...)
str. 55
3.1.
Warunki stosowania ulgi termomodernizacyjnej
Ulga termomodernizacyjna obowiązująca od początku 2019 r., jest realizowana przez odliczenie od: dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym albo przychodów opodatkowanych ryczałtem od (...)
str. 55
3.2.
Zwolnienie od podatku
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129a updof, obowiązującego od początku 2019 r., wolne od podatku dochodowego są świadczenia, otrzymane ze środków Narodowego Funduszu (...)
str. 57
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Wynagrodzenia wspólników w spółce z o.o. a obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej za 2018 r.
Spółka z o.o. osiąga przychody powyżej 2.000.000 euro. Dwaj wspólnicy tej spółki są w niej zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Kwota wynagrodzenia brutto, wypłaconego (...)
str. 58
2.
Ujmowanie kwot zaliczek w informacji CIT/8S
Spółka z o.o. prowadzi działalność w specjalnej strefie ekonomicznej na podstawie uzyskanego zezwolenia. W 2018 r. zawarła umowę na zakup środków trwałych do budowanej hali (...)
str. 61
3.
Przeznaczenie przychodu z wynajmu na cele statutowe nie zwalnia z podatku od przychodów z budynku - interpretacja organu podatkowego
Stowarzyszenie zajmujące się działalnością pożytku publicznego musi płacić podatek od przychodów z wynajmowanych budynków, nawet jeżeli uzyskane z tego tytułu przychody przeznacza na cele statutowe. (...)
str. 62
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Wydatki na remonty i konserwację środków trwałych
Dla celów bilansowych spółka z o.o. odnosi wydatki związane z remontem i konserwacją środków trwałych na zwiększenie ich wartości początkowej, natomiast dla celów podatkowych ujmuje (...)
str. 64
2.
Podnajem pomieszczenia w lokalu wykorzystywanym na potrzeby działalności gospodarczej
Podatnik posiada lokal użytkowy, który w całości wykorzystuje na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jedno z pomieszczeń zamierza podnająć. Czy podnajem może uznać za źródło przychodów (...)
str. 64
3.
Ujęcie w kosztach wynagrodzeń wypłaconych terminowo i składek ZUS nieopłaconych w terminie
Zakład pracy wypłaca pracownikom wynagrodzenia 10 dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenia te wypłacane są terminowo, ale składki ZUS naliczone od tych wynagrodzeń płacone są z opóźnieniem. (...)
str. 65
4.
Zakup firmowego samochodu za granicą
Samochód osobowy kupiłem we Francji. Faktura dokumentująca zakup została wystawiona w euro 5 kwietnia 2019 r. Samochód zamierzam uznać za środek trwały w prowadzonej przeze (...)
str. 66
5.
Zapomoga jest wolna od PIT, nawet gdy zdarzenie losowe zostało zawinione
Dziecko pracownika doznało kontuzji i wymaga długotrwałego leczenia oraz rehabilitacji. Pracownik wystąpił z prośbą o pomoc finansową, która została mu przyznana przez pracodawcę w formie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.