Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 8 (488) z dnia 20.04.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Sprawozdanie finansowe należało podpisać do końca marca 2019 r.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania naszego Wydawnictwa wyjaśniło, iż w przypadku roku obrotowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, data sporządzenia i podpisania sprawozdania finansowego (...)
str. 4
2.
W nocie podatkowej nie trzeba wypełniać wszystkich pozycji
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania naszego Wydawnictwa wyjaśniło, iż to jednostka decyduje o szczegółowości informacji podawanych w nocie dotyczącej rozliczenia różnicy pomiędzy podstawą opodatkowania (...)
str. 6
3.
MF potwierdziło, że wspólnicy spółek cywilnych nie przekazują sprawozdania finansowego do Szefa KAS
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z 13 lutego 2019 r. na pytanie naszego Wydawnictwa wyjaśniło, iż spółki niebędące osobami prawnymi ani ich wspólnicy nie mają obowiązku (...)
str. 8
4.
Sprawozdanie wspólnoty mieszkaniowej powinno mieć postać elektroniczną
W związku z licznymi pytaniami Czytelników zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie czy prawidłowe jest postępowanie pracowników urzędów skarbowych, którzy przyjmują papierowe (...)
str. 9
5.
SP ZOZ składa sprawozdanie finansowe do urzędu skarbowego
W związku z licznymi pytaniami Czytelników zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie czy SP ZOZ do dnia 30 czerwca 2019 r. (włącznie) (...)
str. 9
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Sprawozdanie za 2018 r. należy zatwierdzić do końca czerwca 2019 r.
Jednostki, których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2018 r., mają czas na zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego do 30 czerwca 2019 r. (niedziela). Z przepisów (...)
str. 10
2.
Sprawozdanie podatników PIT za 2018 r. składa się do KAS do 30 kwietnia 2019 r.
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie (...)
str. 11
3.
Sprawozdanie przekazuje się do KRS w ciągu 15 dni od zatwierdzenia
Roczne sprawozdanie finansowe wraz z innymi wymaganymi dokumentami należy złożyć do rejestru przedsiębiorców KRS w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia tego sprawozdania, tj. nie (...)
str. 11
4.
Podatnicy CIT niewpisani do KRS przekazują sprawozdanie do US w ciągu 10 dni od zatwierdzenia
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do (...)
str. 12
5.
Sprawozdanie jednostki nieobjętej wpisem do KRS ogłasza się w MSiG w ciągu 15 dni od zatwierdzenia
Kierownik jednostki nieobjętej wpisem do KRS (w tym właściciel przedsiębiorstwa osoby fizycznej oraz wspólnicy spółki cywilnej), której sprawozdanie finansowe podlega obligatoryjnemu badaniu przez biegłego rewidenta (...)
str. 13
1.
Dowody księgowe będące podstawą zapisu w księgach rachunkowych
Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej (por. art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Ustawa wyróżnia dowody zewnętrzne obce (...)
str. 13
2.
Kontrola merytoryczna, formalnoprawna i rachunkowa dowodów księgowych
Sposób kontroli i dekretacji dowodów Przepisy ustawy o rachunkowości nie precyzują jak jednostka powinna przeprowadzać kontrolę dowodów i ją udokumentować. Ze stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości (...)
str. 14
3.
Zasady dekretacji dowodów księgowych
Po sprawdzeniu, że dowód księgowy został poddany wymaganej kontroli, powinien on również zawierać informacje o zakwalifikowaniu do ujęcia w księgach poprzez wskazanie miesiąca księgowania oraz (...)
str. 16
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Różnice kursowe z wyceny bilansowej środków pieniężnych
Spółka sporządza rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią. Czy w ramach środków o ograniczonej możliwości korzystania, w rachunku przepływów pieniężnych należy wpisać dodatnie, niezrealizowane różnice kursowe (...)
str. 17
2.
Prowizje i odsetki od faktoringu niepełnego
Nasza jednostka sporządza rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią. Czy prowizje i odsetki od faktoringu niepełnego wykazuje się w pozycji A.II.3. "Odsetki i udziały w zyskach (...)
str. 19
3.
Zmiana stanu aktywów i rezerw na odroczony podatek dochodowy
Sporządzamy rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią. W której pozycji należy wykazać zmianę stanu aktywów i rezerw na odroczony podatek dochodowy? Czy należy je wykazywać per (...)
str. 21
4.
Odsetki i prowizje bankowe od zaciągniętego kredytu
Sporządzamy rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią. Czy odsetki i prowizje bankowe od kredytów inwestycyjnych, doliczone do wartości początkowej środka trwałego, są wykazywane w pozycji A.II.3 (...)
str. 22
1.
Definicja nieruchomości inwestycyjnych
Inwestycje to aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend (...)
str. 24
2.
Przychody i koszty dotyczące zbycia nieruchomości inwestycyjnych
Przychody i koszty dotyczące zbycia nieruchomości zakwalifikowanych do inwestycji zalicza się w księgach rachunkowych odpowiednio do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych (por. art. 3 ust. (...)
str. 26
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Zmiana kwalifikacji budynku ze środków trwałych do inwestycji
W 2016 r. błędnie zakwalifikowaliśmy jeden z budynków naszej firmy, przeznaczony na wynajem, do środków trwałych, zamiast do inwestycji. Budynek ten amortyzowaliśmy, a koszty jego (...)
str. 29
2.
Wpływ likwidacji środka trwałego sfinansowanego ze środków ZFRON na wysokość kapitału zapasowego
Spółka z o.o. posiada kapitał zapasowy w wysokości środków trwałych sfinansowanych z ZFRON z ulg we wpłatach z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz (...)
str. 30
3.
Podwyższenie wartości granicznej środków trwałych dla celów bilansowych
Czy w związku z wynikającą z przepisów podatkowych możliwością dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, których wartość początkowa nie przekracza kwoty 10.000 zł, jednostka (...)
str. 32
4.
Zasady ewidencji i amortyzacji gruntu leśnego w jednostce prowadzącej działalność produkcyjną i handlową
Prowadzimy działalność produkcyjną i handlową. Zakupiliśmy ostatnio 2 hektary lasu. Na jakim koncie zaksięgować wartość lasu, pozyskanie drewna i wycinki? Czy wartość lasu podlega amortyzacji, (...)
str. 33
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Powierzenie mienia pracownikowi ponoszącemu odpowiedzialność materialną
Poza inwentaryzacją roczną, o której mowa w art. 26 i 27 ustawy o rachunkowości, w jednostce może zaistnieć potrzeba przeprowadzenia inwentaryzacji okolicznościowej, np. tzw. inwentaryzacji (...)
str. 35
2.
Inwentaryzacja zdawczo-odbiorcza i protokół inwentaryzacji kasy
Inwentaryzację zdawczo-odbiorczą przeprowadza się np. na okoliczność zmiany osób odpowiedzialnych za majątek jednostki lub osób materialnie odpowiedzialnych za powierzone im mienie (zmiana kasjera, magazyniera, kierownika (...)
str. 36
3.
Przykład wypełnienia protokołu inwentaryzacji kasy w przypadku zmiany kasjera
Przykład I. Założenia: Kierownik spółki z o.o., w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym na stanowisku kasjera i zatrudnieniem nowej osoby na (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Udzielenie pożyczki ze środków budżetu gminy i jej częściowe umorzenie
Jednostka samorządu terytorialnego (gmina) udzieliła innej gminie oprocentowanej pożyczki ze środków budżetu. W jaki sposób ująć taką operację w księgach budżetu gminy? Z załącznika nr (...)
str. 39
2.
Inwestycja zakładu budżetowego finansowana ze środków własnych
Ewidencja księgowa inwestycji sfinansowanej środkami własnymi Zakład budżetowy z własnych środków sfinansował ulepszenie środka trwałego. Jak powinna wyglądać ewidencja kosztów poniesionych na ulepszenie? Czy w (...)
str. 40
3.
Klasyfikacja paragrafowa wydatków ponoszonych przez zakład budżetowy na ulepszenie środka trwałego
Czy w samorządowym zakładzie budżetowym prawidłowo dokonano zakwalifikowania wydatków na ulepszenie środka trwałego w wysokości 6.000 zł do paragrafu 607? Wydatki na ulepszenie są generalnie (...)
str. 42
4.
Przekazanie i rozliczenie wpłat na Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej w księgach urzędu gminy
Czy wpłatę dokonaną przez gminę na Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej można wykazać w rachunku zysków i strat w pozycji pozostałych kosztów rodzajowych lub pozostałych (...)
str. 44
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Księgowe ujęcie zaliczek na podatek w ciągu roku, niezależnie od formy ich opłacania
W myśl art. 25 updop, podatnicy co do zasady mają obowiązek odprowadzania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy. Mogą rozliczać się z urzędem skarbowym, (...)
str. 45
2.
Różnica między podatkiem wykazanym w CIT-8 a sumą zaliczek należnych od początku roku
W świetle art. 27 ust. 1 updop, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru (CIT-8), o wysokości (...)
str. 46
3.
Alternatywny sposób ewidencji zaliczek na podatek, opłacanych w sposób uproszczony
Zaliczki na podatek dochodowy uiszczane w formie uproszczonej można ewidencjonować na koncie 65-1 "Inne rozliczenia międzyokresowe", a nie na koncie 87 "Podatek dochodowy od osób (...)
str. 48
H.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Klasyfikacja umów leasingu w świetle ustawy o rachunkowości i KSR nr 5
Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa" (KSR nr 5) uszczegóławia przepisy ustawy o rachunkowości, która nie zawiera definicji leasingu. W myśl art. (...)
str. 50
2.
Rozliczanie opłat leasingowych i ich ewidencja w pierwszym roku obowiązywania umowy
Wskazówki dotyczące leasingu operacyjnego u korzystającego przedstawiono w rozdziale V. "Leasing operacyjny - ewidencja u korzystającego" KSR nr 5. Zgodnie z pkt 5.1 KSR nr (...)
str. 51
3.
Zwrot przedmiotu leasingu finansującemu po zakończeniu umowy
Jeżeli okres leasingu się zakończy i korzystający zwraca przedmiot leasingu finansującemu, to korzystający zaprzestaje obciążania kosztów opłatami leasingowymi. W momencie zakończenia okresu leasingu korzystający powinien (...)
str. 53
4.
Przeniesienie na korzystającego prawa własności przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy
Po zakończeniu okresu leasingu operacyjnego, na korzystającego może przejść prawo własności przedmiotu leasingu, na podstawie oddzielnej umowy kupna/sprzedaży. Korzystający wprowadza wówczas do swoich ksiąg rachunkowych (...)
str. 54
I.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
IX.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Czy odsetki dopisane przez bank do firmowego rachunku są przychodem finansowym?
Bank dopisał odsetki do firmowego rachunku. Na jakie konto przychodów powinnam je zaksięgować? Czy są to pozostałe przychody operacyjne, czy przychody finansowe? W jakiej dacie (...)
str. 55
2.
Czy prowadzenie ewidencji pozabilansowej jest obowiązkowe?
Rozpoczęliśmy w tym roku prowadzenie ksiąg rachunkowych. Czy jesteśmy zobowiązani do wyszczególnienia w księgach również ewidencji pozabilansowej? Jednostki, które prowadzą księgi rachunkowe, nie są zobowiązane (...)
str. 55
3.
W ciężar jakich kosztów odnieść opłatę uzdrowiskową dotyczącą podróży służbowej pracownika?
Pracownik naszej firmy przebywał w delegacji. Oprócz opłaty za usługę hotelową, poniósł on również opłatę uzdrowiskową. Na jakim koncie zaksięgować koszt opłaty uzdrowiskowej? Rada gminy (...)
str. 56
4.
Jak ująć w księgach zwrot zaliczki wpłaconej na zakup środka trwałego?
W styczniu 2019 r. zapłaciliśmy dostawcy zaliczkę dotyczącą zakupu środka trwałego i otrzymaliśmy fakturę potwierdzającą tę wpłatę. W marcu 2019 r. zrezygnowaliśmy z zakupu tego (...)
str. 57
X.
Z listów Czytelników
1.
Termin sporządzenia i podpisania korekty e-sprawozdania finansowego
Firma w marcu 2019 r. sporządziła sprawozdanie finansowe za 2018 r. Prezes zarządu poinformował, że bilans będzie do poprawy, ponieważ w kwietniu 2019 r. wpłyną (...)
str. 57
2.
Podpis profesjonalnego pełnomocnika przy zgłoszeniu dokumentów finansowych do KRS
Czy w związku ze zmianą od 1 kwietnia 2019 r. ustawy o KRS profesjonalny pełnomocnik będzie mógł podpisać sprawozdanie finansowe? Od 1 kwietnia 2019 r. (...)
str. 59
3.
Obowiązki sprawozdawcze spółki cywilnej, której wspólnikami są osoby prawne
Spółka z o.o. "X" wspólnie z inną spółką z o.o. "Y" podpisała umowę spółki cywilnej. Spółka cywilna nie podlega wpisowi do KRS ani do rejestru (...)
str. 60
4.
Powierzenie prowadzenia ksiąg rachunkowych jednostce spoza UE
Nasza spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w Polsce. Jesteśmy częścią grupy kapitałowej, w której jednostką dominującą jest spółka matka w Indiach. Obecnie księgi rachunkowe (...)
str. 62
5.
Uproszczenia w zakresie zasad rachunkowości i sprawozdawczości spółki komandytowej
Jakie uproszczenia w zakresie zasad rachunkowości i sprawozdawczości może zastosować spółka komandytowa? Spółka komandytowa, tak jak inne jednostki zobowiązane do stosowania ustawy o rachunkowości, może (...)
str. 63
6.
Termin sporządzenia i podpisania sprawozdania z działalności
W jakim terminie należy sporządzić i podpisać sprawozdanie z działalności spółki z o.o.? Sprawozdanie finansowe sporządziliśmy według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości w (...)
str. 65
7.
Ujęcie nadwyżki przychodów nad kosztami w księgach i sprawozdaniu finansowym stowarzyszenia
Jesteśmy stowarzyszeniem. Jak powinniśmy rozliczać nadwyżkę przychodów nad kosztami, osiągniętą za poprzedni rok obrotowy? Czy można ją przeksięgować na fundusz statutowy, czy też obecnie już (...)
str. 65
8.
Przejście na dokumentowanie transakcji magazynowych w programie komputerowym
Spółka prowadzi działalność produkcyjną, w której używa surowca. Dokumentowanie zakupu (PZ) i rozchodu (RW) surowca prowadzone jest ręcznie na papierowych kartotekach magazynowych oraz przy użyciu (...)
str. 67
9.
Otrzymanie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa a obowiązek badania sprawozdania finansowego
W 2018 r. do spółki komandytowej wniesiono aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Czy spółka komandytowa ma obowiązek z tego tytułu poddać badaniu swoje sprawozdanie (...)
str. 68
10.
Czy można przyjąć do stosowania wzorcowy plan kont dostępny na rynku wydawniczym?
Jesteśmy instytucją kultury - muzeum. Dokonaliśmy zmiany polityki rachunkowości, wskazując w opisie funkcjonowania kont syntetycznych i zasad księgowania operacji gospodarczych, że posługujemy się opracowaniem dostępnym (...)
str. 69
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.