Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 8 (488) z dnia 20.04.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Odszkodowania w działalności gospodarczej
Działalność gospodarcza związana jest z ryzykiem poniesienia straty lub szkody w składnikach majątku firmowego. Rekompensatą za tego typu zdarzenia są różnego rodzaju odszkodowania, w tym (...)
str. 4
1.1.
Otrzymane odszkodowanie jest przychodem
Przychody z działalności gospodarczej Ustawy o podatku dochodowym nie określają definicji przychodów, wskazując tylko przykładowo niektóre z nich i wyliczając, jakiego rodzaju świadczenia nie są (...)
str. 4
1.2.
Koszty z tytułu wypłaconych odszkodowań
Odszkodowanie to świadczenie, które wyrównuje straty poniesione przez poszkodowanego oraz utracone przez niego korzyści, a podstawą do jego dochodzenia jest co do zasady art. 361 (...)
str. 6
1.3.
Zwolnienie od podatku odszkodowania za szkody w środku trwałym
Warunki zwolnienia Od 1 stycznia 2019 r. ze zwolnienia od podatku dochodowego korzysta odszkodowanie za szkody w środku trwałym, z wyłączeniem samochodu osobowego. Nowe zwolnienie (...)
str. 7
2.
Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa
2.1.
Płatność na rzecz kontrahenta spółki z o.o. z rachunku osobistego wspólnika tej spółki
W związku z pytaniami naszych Czytelników zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów o zajęcie stanowiska w następującej sprawie. W przypadku spółek z o.o., w sytuacji gdy (...)
str. 10
2.2.
Wspólnicy spółek cywilnych nie przekazują sprawozdań finansowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej
W odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa odnośnie obowiązku przekazywania sprawozdania finansowego Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej przez wspólników spółki niebędącej osobą prawną Ministerstwo Finansów w piśmie (...)
str. 10
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Niektórym podatnikom CIT przedłużono termin złożenia CIT-8
W Dz. U. z 2019 r. pod poz. 549 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia (...)
str. 11
2.
Opublikowano nowe wzory formularzy CIT
W Dz. U. z 2019 r. pod poz. 570 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 marca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów (...)
str. 11
3.
Zmiany w ustawie o CIT
3.1.
Powiększenie katalogu zwolnień od podatku
W Dz. U. z 2019 r. pod poz. 504 opublikowano ustawę z dnia 22 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich (...)
str. 12
3.2.
Rozszerzenie zakresu pojęcia "podmiot komercjalizujący"
W Dz. U. z 2019 r. pod poz. 534 opublikowano ustawę z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz. Zgodnie z art. 1 (...)
str. 12
4.
Nowe rozporządzenia zawierające wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową
29 marca 2019 r. opublikowano rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w (...)
str. 13
5.
Sprostowanie błędu w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską i Włochami
W Dz. U. z 2019 r. pod poz. 597 opublikowano obwieszczenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 26 marca 2019 r. o sprostowaniu błędów. Na podstawie (...)
str. 13
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.1.
Naprawa samochodu ciężarowego
W styczniu 2019 r. samochód ciężarowy będący środkiem trwałym w firmie został uszkodzony w wyniku wypadku. Z ubezpieczenia AC otrzymano odszkodowanie. Czy koszty naprawy samochodu (...)
str. 14
1.2.
Koszty naprawy poniesione we własnym zakresie
Spółka prowadzi warsztat samochodowy. W ramach tej działalności dokonuje naprawy własnego samochodu ciężarowego będącego środkiem trwałym. Po zakończeniu prac przedłoży zakładowi ubezpieczeniowemu rozliczenie kosztów tej (...)
str. 15
1.3.
Remont powypadkowy samochodu osobowego wykorzystywanego do tzw. celów mieszanych
Samochód osobowy będący środkiem trwałym w spółce z o.o., używany do tzw. celów mieszanych, uległ wypadkowi. Był on objęty ubezpieczeniem AC. Czy wydatki na remont (...)
str. 16
2.
Przelew środków z walutowego rachunku bankowego na rachunek złotowy
Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą. Posiadam walutowy rachunek bankowy i rachunek złotowy. Z walutowego rachunku przelewam środki na rachunek złotowy. Przy tej operacji bank przelicza walutę (...)
str. 18
3.
Kwalifikowanie kosztów do źródła przychodów
Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której kupuje i sprzedaje akcje. Jest to jej jedyne źródło przychodów. Oprócz kosztów nabycia akcji ponosi bieżące (...)
str. 19
4.
Darowizny na rzecz pracowników wykluczone z kosztów podatkowych
Zwykle czynność obdarowywania pracowników przez pracodawcę nie była postrzegana jako dokonywanie na ich rzecz darowizn w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Przysporzenia pochodzące od pracodawcy traktowane (...)
str. 20
5.
Praca skazanych wykonywana nieodpłatnie nie przysparza przychodu do opodatkowania
Spółka z o.o., w której 100% udziałów ma gmina, świadczy m.in. usługi oczyszczania miasta. Na podstawie stosownych przepisów spółka została wyznaczona jako zakład, w którym (...)
str. 21
6.
Usługi menedżerów świadczone przez podmioty powiązane są objęte limitem kosztów - wyrok WSA
Usługi polegające m.in. na zarządzaniu procesem produkcji czy zarządzaniu jakością wyrobów świadczone przez podmioty powiązane powinny być uznane za usługi podobne do zarządzania i kontroli. (...)
str. 23
7.
Wysokość kosztów w przypadku używania w działalności auta stanowiącego współwłasność podatnika - interpretacja organu podatkowego
Koszty używania samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku w prowadzonej działalności gospodarczej są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20% wydatków, niezależnie od tego czy (...)
str. 24
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Ubezpieczenie pracownika w zagranicznej podróży służbowej a przychód ze stosunku pracy
Pracownik wykupił imienną polisę ubezpieczenia dotyczącą zagranicznej podróży służbowej. Polisa obejmuje: pomoc medyczną i koszty leczenia, assistance, NNW, OC oraz bagaż. Jednak nie wiemy, jaka (...)
str. 26
1.1.
Regulacje prawa pracy
Zgodnie z art. 77 5 § 1 Kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub (...)
str. 26
1.2.
Kwestia przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o PIT
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w (...)
str. 26
1.3.
Stanowisko organów podatkowych
W świetle powołanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego organy podatkowe przez pewien czas akceptowały stanowisko, że sfinansowanie przez pracodawcę ubezpieczenia obejmującego m.in. koszty leczenia, assistance, NNW, OC (...)
str. 27
2.
Wynagrodzenie wspólnika spółki jawnej z tytułu prowadzenia spraw spółki
W spółce jawnej podjęta została uchwała o przyznaniu dwóm wspólnikom comiesięcznego wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki. Od dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie (...)
str. 28
3.
Źródło przychodów z tytułu wypłaty byłemu pracownikowi odszkodowania z umowy o zakazie konkurencji
Z byłym pracownikiem zawarto umowę o zakazie konkurencji. Czy otrzymywane przez niego z tego tytułu odszkodowanie będzie przychodem ze stosunku pracy, a przy jego opodatkowywaniu (...)
str. 30
4.
Przyznanie imiennych kart rabatowych pracownikom i osobom współpracującym z firmą - interpretacja organu podatkowego
Przyznanie imiennych kart rabatowych pracownikom spółki, członkom rodzin pracowników, osobom trzecim oraz członkom rodzin osób trzecich, nie powoduje u tych osób powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu (...)
str. 31
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Odsetki od kredytu uwzględniane w wartości początkowej środka trwałego
Spółka z o.o. otrzymała kredyt od spółki powiązanej. Kredyt wpłynął na podstawowe konto spółki, gdzie są też inne środki spółki. Z tego konta będą płacone (...)
str. 32
2.
Wydatki na ulepszenie firmowego składnika majątku
Firma posiada na stanie środków trwałych budynek oddany do użytku w styczniu 2017 r. W 2019 r. budynek ten został ulepszony. Nakłady na ulepszenie wyniosły (...)
str. 33
3.
Sprzedaż maszyny rolniczej wykorzystywanej do działalności rolniczej
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rozpoczęła dodatkowo działalność rolniczą. Nabyła grunty orne, sprzęt i budynki, które wprowadziła do ewidencji środków trwałych i amortyzowała (tylko dla (...)
str. 34
4.
Wydatek na opracowanie koncepcji zadania inwestycyjnego - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Wydatek na opracowanie koncepcji zadania inwestycyjnego należy zaliczyć do wydatków zwiększających wartość początkową środków trwałych wytworzonych w ramach realizacji inwestycji. Tak wynika z interpretacji indywidualnej (...)
str. 36
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Niefakturowana dostawa towarów handlowych na przełomie roku
Osoba fizyczna rozlicza działalność gospodarczą w oparciu o podatkową księgę, którą prowadzi metodą uproszczoną (kasową). W grudniu 2018 r. otrzymała towary od dwóch zagranicznych kontrahentów. (...)
str. 37
1.1.
Udokumentowanie i zaewidencjonowanie kosztu zakupu towaru w podatkowej księdze
Zasady ogólne Zasadę rozliczania kosztów podatkowych metodą uproszczoną (kasową) opisuje art. 22 ust. 4 updof. Z jego uregulowań wynika, że koszty uzyskania przychodów są generalnie (...)
str. 37
1.2.
Czynności do wykonania w związku z dostarczeniem towaru handlowego przed otrzymaniem faktury - checklista
Jeżeli towar handlowy, którego zakup dokumentowany jest fakturami dostawców, został dostarczony do zakładu lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury: sporządź szczegółowy opis otrzymanego towaru (...)
str. 39
2.
Utrata zwolnienia z VAT przez prowadzącego podatkową księgę
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, z której uzyskał obroty w wysokości skutkującej utratą prawa do zwolnienia z VAT. Po zarejestrowaniu się jako czynny podatnik VAT skorzystał (...)
str. 39
3.
Rozliczenie podatkowe niepublicznego przedszkola
Podatnik prowadzi niepubliczne przedszkole, rozliczając się na podstawie podatkowej księgi. Działalność finansuje z dotacji otrzymywanych z gminy oraz opłat ponoszonych przez rodziców dzieci, które uczęszczają (...)
str. 40
4.
Opłacanie karty podatkowej z tytułu usług ochrony zdrowia finansowanych przez NFZ - interpretacja organu podatkowego
Działalność gospodarcza w zakresie usług pielęgniarsko-położniczych świadczonych na rzecz ludności (osób fizycznych) może być opodatkowana w formie karty podatkowej, pomimo że usługi są wykonywane na (...)
str. 43
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Usługi wykonane za granicą a obowiązek poboru podatku
Czy wypłacając wynagrodzenie instytutowi badawczemu mającemu siedzibę w Belgii za certyfikat kompostowalności/biodegradowalności tworzywa sztucznego, należy pobrać podatek u źródła w Polsce? Czy dla rozstrzygnięcia tej (...)
str. 45
2.
Wypłata odsetek spółce powiązanej kapitałowo
Spółka z o.o. jest jedynym udziałowcem spółki mającej siedzibę w Węgrzech (nieposiadającej zakładu ani stałej placówki w Polsce), od której otrzymała pożyczkę. W kwietniu 2019 (...)
str. 46
2.1.
Zryczałtowany podatek dochodowy
W art. 21 updop wymienione zostały określone rodzaje należności wypłacane przez podmioty polskie podmiotom zagranicznym, w przypadku uzyskania których podmiot zagraniczny podlega opodatkowaniu w Polsce (...)
str. 47
2.2.
Zwolnienie wynikające z ustawy o CIT
Płatnik podatku u źródła w odniesieniu do należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 updop (m.in. odsetek), może zastosować zwolnienie określone (...)
str. 47
2.3.
Postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Jak wynika z art. 11 ust. 1 i 2 konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Węgierską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od (...)
str. 48
2.4.
Obowiązki płatnika
Jeżeli zostaną spełnione wymienione wcześniej warunki i spółka, zgodnie z art. 21 ust. 3 updop, nie pobierze podatku u źródła, to i tak jest zobowiązana (...)
str. 49
3.
Zatrudnianie cudzoziemców do pracy przy zbiorach - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Dochody pracowników z Ukrainy niebędących rezydentami polskimi z tytułu umów o pomocy przy zbiorach, którzy nie wykonują usług w Polsce za pomocą zakładu lub stałej (...)
str. 50
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Koszty leczenia pracownika przebywającego w podróży służbowej
W trakcie odbywania podróży służbowej do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej pracownik zachorował. Została mu udzielona pomoc medyczna. Pracodawca zwróci mu udokumentowane koszty leczenia, (...)
str. 52
2.
Zakres i warunki zwolnienia z PIT przychodu z tytułu nieodpłatnego zakwaterowania
Nasi pracownicy oraz zatrudniani okresowo zleceniobiorcy świadczą pracę poza swoim miejscem zamieszkania. W związku z czym przyjęliśmy na siebie obowiązek zapewnienia takim osobom noclegu. Kierując (...)
str. 53
3.
Prawo do ulgi mieszkaniowej, gdy zakup nieruchomości poprzedza sprzedaż lokalu - interpretacja indywidualna organu podatkowego
W sytuacji gdy podatnik przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczy na spłatę ceny zakupu domu mieszkalnego, który będzie służył jego celom mieszkaniowym, ma prawo do (...)
str. 54
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej za następny rok - w świetle przepisów obowiązujących do końca 2018 r.
Podatnik był zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej za 2017 r. Natomiast w 2018 r. wartość transakcji, których dokonał z podmiotem powiązanym, wyniosła równowartość 40.000 euro. (...)
str. 56
2.
Stawka podatku w spółce z o.o. będącej wspólnikiem spółki komandytowej
Spółka z o.o. od kilku lat jest wspólnikiem spółki komandytowej. Jedynymi przychodami spółki z o.o. są przychody z udziału w spółce komandytowej. Czy miesięczne zaliczki (...)
str. 57
3.
Czy wspólnik spółki jawnej zatrudniony na etacie u kontrahenta tej spółki może opłacać podatek liniowy?
Podatnik jest udziałowcem spółki z o.o. i jednocześnie świadczy pracę na rzecz tej spółki na podstawie umowy o pracę. Dodatkowo jest wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej (...)
str. 59
4.
Zaliczki na podatek dochodowy od usług świadczonych w ramach samozatrudnienia dla pracodawcy
Zatrudniamy na podstawie umowy o pracę lekarzy. Dodatkowo lekarze ci pełnią u nas dyżury w ramach swojej działalności gospodarczej i na koniec miesiąca wystawiają nam (...)
str. 60
5.
Skutki podatkowe u wspólników z tytułu zwrotu dopłat do spółki z o.o. - interpretacja organu podatkowego
Otrzymana przez wspólnika spółki z o.o. kwota z tytułu zwrotu dopłat będzie wolna od podatku do wysokości dopłat wniesionych bezpośrednio przez wspólnika oraz innych wspólników, (...)
str. 62
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Czy zwrócony w ramach ulgi na złe długi VAT należny stanowi przychód?
W grudniu 2018 r. spółka z o.o. wystawiła faktury na rzecz kontrahenta, wyznaczając mu termin płatności na 15 stycznia 2019 r. Ponieważ kontrahent do tej (...)
str. 63
2.
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną - zasady kwalifikowania do poszczególnych źródeł
Spółka z o.o. jest komplementariuszem spółki komandytowej. Czy przychody z tytułu udziału w zysku w spółce komandytowej powinna w całości kwalifikować jako przychody z zysków (...)
str. 63
3.
Wydatki na ulepszenie maszyny zamortyzowanej jednorazowo
Podatnik w 2019 r. nabył fabrycznie nową maszynę produkcyjną, którą zamortyzował jednorazowo. W tym samym roku zamierza nabyć do niej części peryferyjne, które spowodują jej (...)
str. 64
4.
Rozliczenie diet z tytułu podróży służbowej przedsiębiorcy
W ramach działalności gospodarczej świadczę usługi dla francuskiego kontrahenta, w związku z tym przez kilka dni w miesiącu przebywam we Francji. Czy do kosztów uzyskania (...)
str. 65
5.
Ujemne różnice kursowe u ryczałtowca
W ramach działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym świadczę usługi za granicą. Z tego tytułu wystawiam faktury w walucie obcej i zapłaty również otrzymuję w tej (...)
str. 65
6.
Stosowanie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów, gdy stosunek pracy nie trwał cały miesiąc
Z pracownikiem zatrudnionym na cały etat w trakcie miesiąca została rozwiązana umowa o pracę. Czy przy obliczaniu mu zaliczki na podatek za ten miesiąc koszty (...)
str. 66
XI.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - MAJ 2019 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.05.2019 r. (wtorek) wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za kwiecień 2019 r. - 20.05.2019 r. (poniedziałek) wpłacenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.