Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:06 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 6 (486) z dnia 20.03.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa
1.1. Kto podpisuje się pod sprawozdaniem jako osoba prowadząca księgi? Zgodnie z treścią art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe podpisuje - podając (...)
str. 4
2.
Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło narzędzie do podpisywania dowolnych plików profilem zaufanym
Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło narzędzie do podpisywania profilem zaufanym dowolnych plików (nie tylko XML). Narzędzie to jest dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/uslugi/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany . Według informacji podawanych przez (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2018 r.
1.
Termin i forma przekazania sprawozdania finansowego spółki z o.o. do KRS
Sprawozdanie finansowe naszej spółki z o.o. za 2018 r. nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Do kiedy i w jaki sposób powinniśmy wysłać to sprawozdanie (...)
str. 6
2.
Wątpliwości dotyczące sporządzania e-sprawozdania finansowego i jego podpisywania
E-sprawozdanie finansowe spółki stosującej Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) W jakiej formie powinna sporządzić sprawozdanie finansowe spółka stosująca MSR? Czy może to być zwykły plik w (...)
str. 7
II.
Zaliczki na poczet zysku spółki komandytowej
Spółka z o.o. jest wspólnikiem większościowym spółki komandytowej i otrzymuje od niej w trakcie roku obrotowego zaliczki na poczet zysku. Jak powinno wyglądać księgowanie wypłat (...)
str. 13
1.
Zasady funkcjonowania spółki komandytowej
Spółka komandytowa jest spółką osobową prawa handlowego. Sposób jej funkcjonowania regulują przepisy art. 102-124 Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.). Z art. 102 Ks.h. wynika, że w (...)
str. 13
2.
Ujęcie wypłacanych w ciągu roku zaliczek na poczet zysku w księgach i sprawozdaniu spółki komandytowej
Spółka komandytowa ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe, na podstawie których powinna być ustalona przypadająca na danego wspólnika - proporcjonalnie do jego prawa do udziału w (...)
str. 13
3.
Rozliczenie zaliczki na poczet zysku spółki komandytowej w księgach wspólnika będącego spółką z o.o.
Udziały w spółce niebędącej osobą prawną na gruncie ustawy o podatku dochodowym Ponieważ spółka komandytowa jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Kontrakt forward na sprzedaż walut - ujęcie początkowe, wycena i rozliczenie
Zawarliśmy umowę sprzedaży waluty do banku (kontrakt terminowy forward). Na dzień zawarcia nie ewidencjonowaliśmy kontraktu na kontach bilansowych. Na koniec roku, według otrzymanej z banku (...)
str. 17
1.
Ujęcie początkowe kontraktu forward w księgach rachunkowych
Kontrakty terminowe forward są to instrumenty finansowe, które w prawie bilansowym uregulowane są przez ustawę o rachunkowości oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 grudnia (...)
str. 17
2.
Wycena kontraktu forward na dzień bilansowy w wiarygodnie ustalonej wartości godziwej
Niezależnie od tego, czy zawarciu kontraktu forward towarzyszył zapis w ewidencji bilansowej, czy też - jak w przypadku pytającej jednostki - na dzień zawarcia nie (...)
str. 19
3.
Wycena kontraktu forward na dzień jego rozliczenia
Na dzień rozliczenia kontraktu należy po raz kolejny wycenić kontrakt, przyjmując tym razem bieżący kurs waluty (SPOT). Skutki tej wyceny odnosi się tak samo, jak (...)
str. 19
4.
Rozliczenie kontraktu forward na przykładach liczbowych
Przykład Kontrakt forward rozliczany poprzez fizyczną dostawę waluty - bez początkowego ujęcia w księgach rachunkowych I. Założenia: Spółka z o.o. zawarła 30 listopada 2018 r. (...)
str. 20
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Prezentacja w bilansie zaliczki wpłaconej na zakup środka trwałego, którego dostawa nastąpi w przyszłym roku
W 2018 r. wpłaciliśmy zaliczkę na zakup maszyny, którą otrzymamy w 2019 r. Producent wystawił nam fakturę zaliczkową. W 2018 r. zdecydowaliśmy, że zakup ten (...)
str. 24
2.
Wprowadzenie do ewidencji środków trwałych gruntów pozostałych po likwidacji kopalni
Spółka z o.o. posiada na stanie środków trwałych kopalnię piasku i żwiru wniesioną aportem do spółki w 2003 r., która nie była amortyzowana. Obecnie postanowieniem (...)
str. 25
3.
Jaki okres amortyzacji należy przyjąć dla programu finansowo-księgowego?
Czy licencję na program finansowo-księgowy można amortyzować przez 48 miesięcy metodą liniową? Wartość programu to około 25.000 zł. Licencję na program finansowo-księgowy dla celów bilansowych (...)
str. 26
4.
Wycofanie środka trwałego z majątku firmy i przekazanie go do majątku prywatnego
Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą posiada wiele środków trwałych. Dwa z nich chce wycofać z działalności gospodarczej i przekazać do prywatnego majątku. Jak powinny (...)
str. 27
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Forma przedstawienia w informacji dodatkowej zmian w wartości początkowej i umorzeniu środków trwałych
Zmiany w wartościach środków trwałych jakie nastąpiły w ciągu roku obrotowego mają wpływ na wartość bilansową (netto) tych aktywów wykazywaną w bilansie, natomiast szczegółowo zmiany (...)
str. 29
2.
Dostosowanie ewidencji księgowej w celu wykazania w sprawozdaniu informacji o środkach trwałych
Nie rzadziej niż na dzień bilansowy, środki trwałe wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia lub wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny środków trwałych), pomniejszonych (...)
str. 29
3.
Prezentacja środków trwałych w bilansie oraz nocie do informacji dodatkowej
Przykład I. Założenia: Spółka z o.o., której rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, sporządza sprawozdanie finansowe za 2018 r., w tym informację dodatkową do (...)
str. 31
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 20 lutego 2019 r. pod poz. 19 opublikowano uchwałę nr 2/2019 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 22 stycznia 2019 (...)
str. 34
2.
Zwrot niewykorzystanych przez jednostki budżetowe środków na pokrycie wydatków w budżecie JST
Czy zwrot niewykorzystanych przez jednostki budżetowe środków na sfinansowanie wydatków można w budżecie jednostki samorządu terytorialnego księgować zapisem ujemnym po stronie Ma konta 133 i (...)
str. 34
3.
Gdzie i w jakiej formie należy złożyć sprawozdanie finansowe SP ZOZ?
Prowadzimy działalność jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Nasz zakład został założony przez jednostkę samorządu terytorialnego (gminę). Sporządzane przez nas sprawozdania finansowe nie (...)
str. 35
4.
Sprawozdanie finansowe nowo utworzonej instytucji kultury
Okres sporządzenia pierwszego sprawozdania finansowego Gminny dom kultury został powołany do życia przez organizatora w maju 2018 r. i w tym samym miesiącu wpisany do (...)
str. 37
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
V.
Rezygnacja z ustalania podatku odroczonego przy sporządzeniu sprawozdania za 2018 r.
Spółka z o.o. tworzy aktywa i rezerwę na odroczony podatek dochodowy. W związku z nowelizacją ustawy o rachunkowości zwiększeniu uległy progi uprawniające do stosowania uproszczeń, (...)
str. 40
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Obowiązek ustalania odroczonego podatku dochodowego dotyczy wyłącznie jednostek będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i spółek (...)
str. 40
2.
Warunki odstąpienia od ustalania odroczonej części podatku dochodowego
Od 1 stycznia 2019 r. zwiększeniu uległy o 50% progi uprawniające jednostki do stosowania dodatkowych uproszczeń w ewidencji księgowej (z 17 mln zł do 25,5 (...)
str. 41
3.
Ewidencja skutków odstąpienia od ustalania podatku odroczonego
Jak w wyniku zastosowania uproszczeń rozwiązać utworzone wcześniej długoletnie rezerwy na odroczony podatek dochodowy? Czy w przypadku rezygnacji z ustalania odroczonego podatku dochodowego retrospektywnie przeliczyć (...)
str. 42
H.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Zasady klasyfikacji nakładów ponoszonych w związku z użytkowaniem środka trwałego
Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (KSR nr 11) w rozdziale VII omawia nakłady ponoszone w okresie użytkowania środka trwałego. Jednostki mogą ponosić nakłady (...)
str. 44
2.
Ulepszenie własnych i obcych środków trwałych
Jeżeli jednostka zapisała w zasadach (polityce) rachunkowości, że istotną wartość początkową środka trwałego wyznacza dana kwota, a w ciągu roku nakłady na ulepszenie tego środka (...)
str. 45
3.
Nakłady ponoszone na bieżącą eksploatację środków trwałych
Do nakładów ponoszonych na bieżącą eksploatację zalicza się m.in. konserwacje i remonty. Konserwacja środków trwałych ma na celu utrzymanie sprawności technicznej środka trwałego lub jego (...)
str. 47
4.
Kwalifikacja części zakupionych w celu konserwacji, remontu lub ulepszenia środka trwałego
Zasadniczo części zakupione w celu wykorzystania do konserwacji, remontu lub ulepszenia środka trwałego uznawane są za składnik aktywów obrotowych (zapasów). Wartość części zużytych na potrzeby (...)
str. 48
I.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Jak ująć w księgach spółki komandytowej odsetki od pożyczki zaciągniętej od wspólnika?
Spółka komandytowa nabyła udziały w spółce z o.o. Wniesione do spółki z o.o. środki pieniężne pochodziły z pożyczki zaciągniętej od wspólnika. Na jakim koncie należy (...)
str. 49
2.
Jak rozliczyć w księgach koszty dotyczące podróży służbowych prezesa spółki?
Na jakiej podstawie ujmuje się w księgach rachunkowych wydatki prezesa spółki niebędącego jej pracownikiem, dotyczące podróży służbowych? Jak będzie przebiegać ewidencja takich kosztów? Rozliczenia między (...)
str. 49
3.
Jakie jednostki mogą zrezygnować z bilansowych zasad klasyfikowania umów leasingu?
W lutym 2019 r. podpisaliśmy umowę leasingu operacyjnego w rozumieniu prawa podatkowego. Zgodnie z warunkami stawianymi przez ustawę o rachunkowości jest to leasing finansowy. Czy (...)
str. 50
4.
Czy należność w walucie obcej od krajowego kontrahenta podlega wycenie na dzień bilansowy?
W naszych księgach rachunkowych figuruje należność od kontrahenta krajowego udokumentowana fakturą wystawioną w euro. Czy powinniśmy ją uwzględnić w wycenie bilansowej na 31 grudnia 2018 (...)
str. 51
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Lista kontrolna czynności związanych z przekazaniem sprawozdania finansowego do Szefa KAS - checklista
Prowadzę działalność gospodarczą (księgi rachunkowe) jako osoba fizyczna. Czy jestem zobowiązana do sporządzenia sprawozdania finansowego w formie ustrukturyzowanej? W jakim terminie i do jakiego organu (...)
str. 51
2.
Wycena i prezentacja w bilansie zobowiązań z tytułu dostaw i usług
Jakie zobowiązania należy wykazać w bilansie sporządzonym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości jako zobowiązania z tytułu dostaw i usług? Czy będą to (...)
str. 53
3.
Termin sporządzenia zasad (polityki) rachunkowości
Jesteśmy spółką z o.o., która powstała w grudniu 2018 r. Na jaki dzień powinniśmy sporządzić politykę rachunkowości naszej jednostki? Przyjęte zasady (polityka) rachunkowości to wybrane (...)
str. 55
4.
Elementy sprawozdania finansowego spółki z o.o., której sprawozdanie nie podlega badaniu
Spółka z o.o. spełnia warunki dla jednostki mikro, przy czym nie została podjęta uchwała organu zatwierdzającego o stosowaniu uproszczeń dla jednostek mikro. Sprawozdanie naszej spółki (...)
str. 56
5.
Ustalenie stanu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na dzień bilansowy
Nasza jednostka zobowiązana była w 2018 r. do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Na koniec 2018 r. obliczyliśmy kwotę tego funduszu na podstawie faktycznej (...)
str. 57
6.
Prezentacja w rachunku zysków i strat wynagrodzenia prezesa z tytułu zawartego z nim kontraktu menedżerskiego
Prezes spółki komunalnej pełni swoją funkcję na podstawie kontraktu menedżerskiego zawartego z tą spółką. Prezes nie jest podatnikiem VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej, a (...)
str. 59
7.
Różnice kursowe z wyceny bilansowej inwestycji długoterminowych
Inwestycje długoterminowe wyceniamy zgodnie z ustawą o rachunkowości. Na jakie konto należy zaksięgować dodatnie różnice kursowe wynikające z wyceny inwestycji długoterminowych - na przychody finansowe, (...)
str. 60
8.
Rozliczanie w czasie opłaty wstępnej dotyczącej umowy faktoringowej
Podpisaliśmy umowę faktoringową na rok i ponieśliśmy opłatę wstępną w wysokości 20.000 zł. Czy możemy rozliczać tę opłatę w kosztach miesięcznie poprzez konto czynnych rozliczeń (...)
str. 62
9.
Wycena bilansowa wyrobów w sytuacji, gdy koszt wytworzenia przewyższa cenę sprzedaży netto
Jesteśmy niepubliczną uczelnią wyższą. Trzy lub cztery razy w roku wydajemy zeszyty naukowe. Ze względu na niewielki nakład (100 lub 200 sztuk) i wysokie koszty (...)
str. 64
10.
Rozliczenie dofinansowania kosztów wymiany oświetlenia otrzymanego w dwóch transzach na przełomie lat
W październiku 2018 r. ponieśliśmy koszty na wymianę oświetlenia w firmie. Otrzymaliśmy na ten cel dofinansowanie z ZUS w wysokości 60% poniesionych kosztów. Pierwsza transza (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 68
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.