Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 12:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 5 (485) z dnia 01.03.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Podatek od przychodów z budynków w 2019 r.
Od 1 stycznia 2018 r. do ustawy o PIT i ustawy o CIT wprowadzono nowy rodzaj podatku od przychodów z tytułu własności środka trwałego położonego (...)
str. 4
1.1.
Budynki objęte podatkiem
Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy PIT i CIT płacą podatek od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem, który: 1) stanowi własność albo współwłasność podatnika, (...)
str. 4
1.2.
Przychód ze środka trwałego będącego budynkiem
Przychodem ze środka trwałego będącego budynkiem jest ustalona na pierwszy dzień każdego miesiąca wartość początkowa podlegającego opodatkowaniu środka trwałego wynikająca z prowadzonej ewidencji, a w (...)
str. 5
1.3.
Podstawa opodatkowania i stawka podatku
Od 1 stycznia 2019 r. przychód z budynku nie stanowi już podstawy opodatkowania omawianą daniną, jak to było w roku ubiegłym. Zwróć uwagę! Podstawę opodatkowania (...)
str. 6
1.4.
Termin zapłaty podatku
Podatnicy są zobowiązani za każdy miesiąc obliczać podatek od przychodów z budynków i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca (...)
str. 8
1.5.
Rozliczenie roczne
Kwotę zapłaconego i nieodliczonego w roku podatkowym podatku od przychodów z budynków odlicza się od podatku za rok podatkowy obliczonego zgodnie z: art. 27 lub (...)
str. 9
1.6.
Zwrot podatku od przychodów z budynków i klauzula obejścia prawa
Kwota podatku od przychodów z budynków nieodliczona od podatku w zeznaniu podatkowym podlega zwrotowi na wniosek podatnika. Co ważne, podatnik może otrzymać zwrot podatku, nawet (...)
str. 9
1.7.
Czynności do wykonania przy ustalaniu podatku od przychodów z budynków - checklisty
Miesięczny podatek od przychodów z budynków sporządź spis budynków oddanych w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy (...)
str. 10
2.
Ujmowanie w podatkowej księdze wydatków na prywatny samochód - odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie naszego Wydawnictwa
Do końca 2018 r. wydatki związane z używaniem niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla (...)
str. 11
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Karty przedpłacone za wyniki sprzedaży w kosztach firmy i przychodach nagrodzonych osób
Spółka z o.o. (hurtownia) w celu zwiększenia sprzedaży swoich towarów przyznaje sprzedawcom tych towarów (tj. pracownikom spółki oraz pracownikom kontrahenta spółki) nagrody. Zgodnie z przyjętym (...)
str. 12
2.
Wydatki związane z realizacją działalności socjalnej jako koszty podatkowe firmy
Spółka z o.o. zakupiła karty podarunkowe dla dzieci pracowników. Koszt ten sfinansowała z ZFŚS. Natomiast koszt wydruku tych kart sfinansowała ze środków obrotowych. Czy wydatek (...)
str. 13
3.
Koszty ubezpieczenia samochodu osobowego wykorzystywanego do celów mieszanych
Czy składki na ubezpieczenie AC samochodu osobowego wykorzystywanego do tzw. celów mieszanych, który został zakupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i (...)
str. 14
4.
Wydatki na reklamę poniesione w ramach umowy sponsoringu
Jesteśmy firmą zajmującą się działalnością produkcyjną. Zostaliśmy zaproszeni do współtworzenia okazjonalnego albumu w związku z obchodami pewnej rocznicy. Tematyka tego albumu nie jest związana z (...)
str. 15
5.
Opłata sankcyjna za brak umowy OC nie jest kosztem uzyskania przychodów
W spółce z o.o. w wyniku kontroli przeprowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w zakresie spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych (...)
str. 16
6.
Przychody ze sprzedaży autorskich praw majątkowych
Jesteśmy wydawnictwem. Nasi dziennikarze, zgodnie z zawartymi umowami cywilnoprawnymi, przenoszą na naszą własność autorskie prawa majątkowe do swoich artykułów. Sporadycznie sprzedajemy te prawa innym podmiotom. (...)
str. 18
7.
Rozliczenie faktury korygującej
Firma (spółka jawna osób fizycznych) w styczniu 2019 r. otrzymała fakturę korygującą za usługi telekomunikacyjne wystawioną 1 stycznia 2019 r. do faktury z 1 grudnia (...)
str. 19
8.
Nakłady poniesione na zaniechaną inwestycję
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rozpoczęła budowę budynku przeznaczonego na potrzeby tej działalności (po wybudowaniu obiekt miał być środkiem trwałym w firmie). Z uwagi na (...)
str. 20
9.
Różnice kursowe w przypadku konwersji pożyczki na kapitał spółki - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Uregulowanie zobowiązania z tytułu udzielonej pożyczki wyrażonej w walucie obcej poprzez konwersję części wierzytelności z tytułu tej pożyczki na kapitał zapasowy spółki skutkuje powstaniem różnic (...)
str. 21
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Opodatkowanie przychodu z kontraktu menedżerskiego wykonywanego w ramach działalności gospodarczej
Spółka z o.o. zatrudniła osobę na podstawie kontraktu menedżerskiego. Osoba ta kontrakt ten zawarła w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przy czym z wykonywanej działalności uzyskuje (...)
str. 23
1.1.
Zaliczka na podatek
Przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym także przychody z tego rodzaju umów zawieranych w (...)
str. 23
1.2.
Składki ZUS
W sytuacji przedstawionej w pytaniu dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Jednym z nich jest kontrakt menedżerski o charakterze umowy zlecenia, a drugim działalność gospodarcza. (...)
str. 24
2.
Rozliczenie wynagrodzenia z umowy zlecenia wypłaconego w pieniądzu i w naturze
Za wykonanie usługi na rzecz mojej firmy wynagrodzenie należne zleceniobiorcy ustalono w pieniądzu oraz w towarze, którym handluję. Jak w tej sytuacji pobrać zaliczkę na (...)
str. 26
3.
Podatkowe obowiązki rolników zawierających umowy o pomocy przy zbiorach - objaśnienia Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów 18 stycznia 2019 r. udostępniło na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl, w zakładce Wiadomości ? Ostrzeżenia i wyjaśnienia podatkowe) objaśnienia podatkowe dotyczące obowiązków ciążących (...)
str. 28
4.
Sfinansowanie noclegu oddelegowanemu pracownikowi generuje u niego przychód - wyrok NSA
Bezpłatny nocleg zapewniony przez pracodawcę pracownikowi oddelegowanemu do pracy za granicą należy uznać za przychód z nieodpłatnych świadczeń. Tak wynika z wyroku NSA z 29 (...)
str. 30
5.
Przejazdy pracownika samochodem służbowym między domem a zakładem pracy - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Przejazdy pracownika samochodem służbowym pomiędzy miejscem jego parkowania (garażowania) znajdującym się w miejscu zamieszkania pracownika a miejscem pracy pracownika lub siedzibą pracodawcy, nie generują u (...)
str. 32
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Podatkowe kwalifikowanie nakładów poniesionych na ulepszenie obcych środków trwałych
Spółka z o.o. zakończyła kilka inwestycji w obcych środkach trwałych i zamierza przyjąć je na stan środków trwałych. W jaki sposób przyporządkować do odpowiedniej grupy (...)
str. 33
2.
Amortyzacja składników majątku wniesionych aportem do spółki kapitałowej
Do spółki z o.o. został wniesiony aport w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej. W skład przedsiębiorstwa wchodziły m.in. środki trwałe, program komputerowy wytworzony w ramach przedsiębiorstwa (...)
str. 34
3.
Wartość początkowa lokalu mieszkalnego określona na podstawie wyceny biegłego rzeczoznawcy
Osoba fizyczna jest właścicielem lokalu mieszkalnego, który wynajmuje. Umowa najmu była zawarta poza działalnością gospodarczą w ramach tzw. prywatnego najmu. Dochody z tego najmu są (...)
str. 35
4.
Ustalanie wartości początkowej nieruchomości przeniesionej z majątku prywatnego do firmy - wyrok NSA
Podatnik, który kupi grunt w celach prywatnych, a następnie po podziale nieruchomości przeniesie jedną z działek do własnej firmy, może ustalić jej wartość początkową z (...)
str. 36
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.1.
Forma prowadzenia księgi
Prowadzę działalność handlową nieznacznych rozmiarów. Dochód ustalam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W 2019 r. nadal prowadzę ją w wersji papierowej. Czy postępuję (...)
str. 38
1.2.
Ewidencja sprzedaży
Prowadzę zakład produkcji metalowej. Na 2019 r. zaprowadziłem podatkową księgę przychodów i rozchodów, a jej prowadzenie zleciłem biuru rachunkowemu. Czy w tej sytuacji muszę posiadać (...)
str. 39
1.3.
Karty przychodów pracowników
W prowadzeniu działalności handlowej pomaga mi małżonka. Przy czym do końca 2018 r. współpraca ta nie była oparta na żadnej umowie i miała charakter nieodpłatny. (...)
str. 40
2.
Kwota refundacji należna przedsiębiorcy z tytułu pełnienia funkcji opiekuna stażysty
Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą, którą rozliczam na podstawie podatkowej księgi. Przyjmę na staż osobę bezrobotną w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Przez (...)
str. 41
3.
Odszkodowania za szkody w środkach trwałych ryczałtowca
W listopadzie 2018 r., w czasie dostawy towarów, kierowca kontrahenta uszkodził bramę wjazdową na plac manewrowy. W styczniu 2019 r. poniosłem koszty naprawy, finansując wydatki (...)
str. 42
4.
Działalność w zakresie handlu lokalami
Rozpoczynam prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie handlu lokalami mieszkalnymi, które będę kupował na rynku wtórnym. Lokale będę zbywał po przeprowadzeniu w nich generalnego remontu (...)
str. 44
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Zakup biletów lotniczych bez podatku u źródła
Do spółki z o.o. wpłynęła faktura od unijnego dostawcy, na której są dwie pozycje, tj. opłata za bilet lotniczy i opłata agencyjna dla pośrednika. Czy (...)
str. 46
2.
Leasing samochodu od zagranicznej firmy
Przedsiębiorca zawarł umowę leasingu, którego przedmiotem jest samochód. Leasingodawca jest niemiecką spółką GmbH posiadającą oddział w Polsce. Czy w przypadku uzyskania od firmy niemieckiej certyfikatu (...)
str. 47
3.
Zasady opodatkowania w Polsce dywidendy otrzymanej od zagranicznej spółki-córki
Nasza spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce posiada 100% udziałów w zagranicznej spółce kapitałowej mającej siedzibę w Ukrainie i podlegającej tam opodatkowaniu podatkiem dochodowym (...)
str. 49
4.
Rozliczenie dochodów uzyskanych za usługę wykonaną dla zagranicznego kontrahenta
Prowadzę w Polsce działalność gospodarczą, z której dochód podlega opodatkowaniu podatkiem liniowym. W 2018 r. otrzymałem z Austrii dochód z tytułu wykonania usługi medycznej. Nie (...)
str. 51
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Ulga termomodernizacyjna w pytaniach i odpowiedziach
1) Czy wykonanie audytu energetycznego domu jednorodzinnego przed realizacją w nim przedsięwzięcia termomodernizacyjnego jest warunkiem skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej? Korzystanie z ulgi termomodernizacyjnej nie jest (...)
str. 52
2.1.
Prowadzenie ewidencji księgowej
Podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zwanej dalej ulgą B+R, muszą w ewidencji księgowej (podatkowej księdze przychodów i rozchodów lub księgach rachunkowych) (...)
str. 54
2.2.
Ustalenie kosztów kwalifikowanych
Odliczeniem w ramach ulgi B+R mogą być objęte tylko takie koszty związane z tego rodzaju działalnością, które są kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu przepisów podatkowych. Zamknięty (...)
str. 54
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Dokumentacja podatkowa cen transferowych
Dwóch wspólników spółki jawnej (osoby fizyczne) udzieliło tej spółce pożyczki w 2018 r. Każdy ze wspólników posiada 25% udziałów w tej spółce. Przychody spółki za (...)
str. 57
1.1.
Przesłanki sporządzenia dokumentacji podatkowej w świetle przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2018 r.
Obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej cen transferowych, co do zasady, ciąży na podmiotach powiązanych. Zakładamy, że w przedstawionej sytuacji spółka jawna oraz jej wspólnicy są podmiotami (...)
str. 57
1.2.
Udzielenie pożyczki przez podmiot powiązany - okres objęty dokumentacją i wartość transakcji
W rozpatrywanym stanie faktycznym trzeba zauważyć, że umowa pożyczki pieniężnej dochodzi do skutku w momencie, gdy pożyczkodawca zobowiąże się do przeniesienia na własność biorącego określonej (...)
str. 58
2.
Zniesienie czasowego ograniczenia na złożenie wniosku o preferencyjne opodatkowanie dochodów - objaśnienia resortu finansów
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl, w zakładce Wiadomości → Ostrzeżenia i wyjaśnienia podatkowe) zamieszczone zostały Objaśnienia podatkowe z dnia 18 stycznia 2019 r. pt. (...)
str. 59
3.
Dochód ze sprzedaży nieruchomości wolny od CIT - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczony na działalność statutową korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 (...)
str. 61
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Samochody osobowe wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności - rozliczanie kosztów
Spółka z o.o. posiada samochody osobowe wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Pojazdy są wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Potwierdza to ewidencja prowadzona dla potrzeb (...)
str. 63
2.
Działalność rolnicza a obowiązek złożenia CIT-8
Spółka z o.o. w 2018 r. prowadziła wyłącznie działalność rolniczą. Czy jest zobowiązana do złożenia zerowego CIT-8 za 2018 r.? Spółka, która w roku podatkowym (...)
str. 63
3.
Różnice kursowe po przewalutowaniu kredytu obrotowego
Na potrzeby działalności gospodarczej przedsiębiorca zaciągnął kredyt obrotowy w złotych. Planuje go jednak przewalutować na euro. Czy w wyniku przewalutowania lub spłaty już przewalutowanego kredytu (...)
str. 64
4.
Brak w umowie zlecenia konkretnej kwoty wynagrodzenia wyklucza pobór zryczałtowanego podatku dochodowego
W umowie zlecenia wynagrodzenie określono jako iloczyn stawki godzinowej i ilości przepracowanych godzin. Czy tak ustalone wynagrodzenie może być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym? Brak w (...)
str. 65
5.
Moment ujęcia w kosztach polisy ubezpieczeniowej
Prowadzę działalność gospodarczą, którą rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzonej według metody uproszczonej. W styczniu 2019 r. zawarłem polisę dotyczącą ubezpieczenia OC (...)
str. 66
6.
Wydatek na transport sprowadzanego z zagranicy samochodu będącego towarem handlowym
Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której handluję samochodami osobowymi sprowadzanymi z zagranicy. Podczas powrotu do kraju samochodem nabytym za granicą, uległ on uszkodzeniu. Zmuszony byłem (...)
str. 66
7.
Odliczenie przez podatnika opłacającego podatek liniowy składek ZUS zapłaconych za osobę współpracującą
W 2018 r. prowadziłem działalność gospodarczą, z której opłacałem podatek liniowy. W działalności tej zatrudniałem na umowę o pracę żonę. Do ZUS żona była zgłoszona (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.