Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 12:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 56.497 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 4 (484) z dnia 20.02.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Składanie dokumentów finansowych do KRS - odpowiedzi MS na najczęściej zadawane pytania
Złożenie dokumentów finansowych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) następuje poprzez zgłoszenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego do tego celu przez Ministerstwo Sprawiedliwości (MS). (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2018 r.
1.
Czy decyzja w sprawie sporządzania sprawozdania uproszczonego musi być podejmowana corocznie?
Nasza spółka przez kolejne lata nie przekraczała co najmniej dwóch z trzech wielkości określonych w ustawie o rachunkowości dla jednostki małej. Chcielibyśmy sporządzić sprawozdanie finansowe (...)
str. 8
2.
Zasady wyceny i prezentacji w bilansie zobowiązań jednostki z tytułu kredytów i pożyczek
Jak podzielić zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek na długoterminowe i krótkoterminowe dla celów prezentacji w bilansie? Czy powinniśmy naliczyć na dzień bilansowy odsetki od (...)
str. 10
3.
Prezentacja w bilansie odsetek od zaległości publicznoprawnych za rok bieżący i lata poprzednie
W której pozycji bilansu wykazać zaległości publicznoprawne, np. wobec ZUS? Czy taką zaległość należy wykazać w bilansie razem z odsetkami? Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, (...)
str. 12
4.
Produkcja w toku na dzień bilansowy - wycena i prezentacja w bilansie
Uproszczenia w zakresie wyceny produkcji w toku wynikające z ustawy o rachunkowości Produkcja w toku to część produkcji, która nie została ukończona na koniec okresu (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
II.
Sprzedaż bonów towarowych po 1 stycznia 2019 r. oraz ich późniejsza realizacja
Nasza firma prowadzi kilka sklepów spożywczych. Współpracujemy z ośrodkiem pomocy społecznej, który swoim podopiecznym wydaje tzw. bony na zakup artykułów spożywczych w naszych sklepach. Z (...)
str. 19
1.
Nowe zasady rozliczania VAT w przypadku bonów towarowych
Wprowadzenie nowych definicji do ustawy o VAT Według obowiązujących do końca 2018 r. przepisów ustawy o VAT, odpłatne wydanie bonu, co do zasady, nie podlegało (...)
str. 19
2.
Skutki bilansowe sprzedaży bonów różnego przeznaczenia
Ustawa o rachunkowości nie reguluje w sposób szczególny kwestii ustalania przychodu ze sprzedaży bonów uprawniających do nabycia dowolnych towarów (usług) danej jednostki. Sprzedaż taką można (...)
str. 21
3.
Ujęcie w księgach rachunkowych operacji związanych ze sprzedażą bonów jednego przeznaczenia
Ewidencja księgowa operacji związanych ze sprzedażą bonów jednego przeznaczenia 1. FS - sprzedaż bonów jednego przeznaczenia lub wydruk z kasy fiskalnej: a) kwota brutto: - (...)
str. 23
III.
Istotne zdarzenia po dniu bilansowym, a przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego
Po sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2018 r., ale jeszcze przed jego zatwierdzeniem, otrzymaliśmy informacje mające istotny wpływ na to sprawozdanie. Czy powinniśmy uwzględnić te informacje (...)
str. 24
1.
Kwalifikacja zdarzeń następujących po dniu bilansowym do danego roku obrotowego
Jeżeli jednostka otrzyma informacje mające istotny wpływ na sporządzone, ale niezatwierdzone jeszcze sprawozdanie finansowe, to powinna uwzględnić je w księgach rachunkowych 2018 r. i ponownie (...)
str. 24
2.
Zdarzenia dostarczające dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy
Wśród zdarzeń po dniu bilansowym dostarczających dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy, a tym samym wymagających korekt w księgach rachunkowych, znajdują się m.in. (...)
str. 25
3.
Zdarzenia wskazujące na stan zaistniały po dniu bilansowym
W świetle pkt 6.3 KSR nr 7, zdarzeniami po dniu bilansowym wskazującymi na stan zaistniały po dniu bilansowym - niewymagającymi korekty są m.in.: spadek wartości (...)
str. 28
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Koszty używania samochodu osobowego będącego środkiem trwałym poniesione po 1 stycznia 2019 r.
W ewidencji środków trwałych naszej jednostki figuruje samochód osobowy. Wykorzystujemy go zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, czyli tzw. celów (...)
str. 29
2.
Zwrot finansującemu niezamortyzowanego przedmiotu leasingu finansowego po zakończeniu umowy
Jak należy zaksięgować zwrot do leasingodawcy samochodu traktowanego w księgach jako leasing finansowy? Na jakie konto odnieść niezamortyzowaną wartość przedmiotu leasingu? Ewidencja księgowa zwrotu przedmiotu (...)
str. 31
3.
Jak zaksięgować sprzedaż środka trwałego wniesionego do spółki aportem?
Spółka otrzymała aportem środek trwały. Obecnie planuje go sprzedać. Kiedy należy dokonać ostatniego odpisu amortyzacyjnego? Czy niezamortyzowaną wartość tego środka trwałego należy odnieść na zmniejszenie (...)
str. 33
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Termin rozliczenia niedoborów, szkód i nadwyżek powstałych w trakcie inwentaryzacji
Ujęcia i rozliczenia w księgach rachunkowych ujawnionych w wyniku inwentaryzacji różnic najczęściej dokonuje się na podstawie protokołu z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych. Podstawowym terminem przeprowadzenia inwentaryzacji, (...)
str. 34
2.
Sposób ustalania różnic inwentaryzacyjnych i ich rozliczanie
W celu ustalenia rzeczywistego stanu zapasów, oceny zgodności stanów rzeczywistych z wykazanymi w ewidencji księgowej oraz ujawnienia różnic między nimi w postaci niedoborów, szkód i (...)
str. 35
3.
Przykład sporządzenia protokołu z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych
Protokół z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych sporządza komisja inwentaryzacyjna i przedstawia kierownikowi jednostki. Do protokołu dołącza się zestawienia różnic ilościowych i jakościowych lub zestawienia zbiorcze. Kierownik (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Prezentacja należności z tytułu dochodów budżetowych w bilansie jednostki budżetowej
W której pozycji bilansu wykazuje się należności stanowiące dochody budżetowe, ujmowane w księgach jednostki budżetowej na koncie 221 "Należności z tytułu dochodów budżetowych"? Zasady funkcjonowania (...)
str. 39
2.
Wydatki budżetowe na zakup sprzętu dla osób przebywających w domu pomocy społecznej
Dom pomocy społecznej zamierza zakupić dla osób przebywających w tym domu drobny sprzęt w postaci aparatów do mierzenia ciśnienia. Do jakiego paragrafu zakwalifikować taki wydatek? (...)
str. 39
3.
Klasyfikacja budżetowa wydatków związanych z finansowaniem schronienia dla bezdomnych
Jesteśmy jednostką budżetową (ośrodkiem pomocy społecznej). W imieniu gminy zawarliśmy porozumienia z placówkami na terenie innych miast w celu zapewnienia schronienia osobom potrzebującym. Osoba bezdomna (...)
str. 40
4.
Dochody zrealizowane przez jednostkę budżetową, nieprzekazane do końca roku na rachunek budżetu
W 2018 r. samorządowa jednostka budżetowa zrealizowała dochody budżetowe, które do końca 2018 r. nie zostały przekazane na rachunek budżetu jednostki samorządu terytorialnego (gminy). W (...)
str. 42
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
V.
Odroczony podatek dochodowy od zwolnienia z CIT w ramach specjalnej strefy ekonomicznej
Spółka z o.o. działająca na rynku od kilkudziesięciu lat uzyskała w 2017 r. zwolnienie podatkowe w ramach specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) na inwestycję (budowa hali (...)
str. 44
1.
Zasady udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom działającym na terenie specjalnej strefy ekonomicznej
W świetle art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1010 ze zm.), dochody (...)
str. 44
2.
Skutki bilansowe skorzystania z premii inwestycyjnej według KSR nr 2 "Podatek dochodowy"
Przepisy ustawy o rachunkowości nie regulują zasad rozliczania w księgach rachunkowych przyznanej pomocy publicznej wskutek rozpoczęcia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej. Zagadnienie to zostało omówione (...)
str. 45
3.
Zasady ustalania odroczonego podatku dochodowego
Obowiązek tworzenia odroczonego podatku dochodowego dotyczy wyłącznie jednostek będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Zasady jego tworzenia reguluje przepis art. 37 ustawy o rachunkowości. (...)
str. 47
H.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Ogólne zasady tworzenia i wyceny rezerw na zobowiązania
Obowiązek tworzenia rezerw na zobowiązania wynika z art. 35d ustawy o rachunkowości. Rezerwy, o których mowa w tym przepisie (tzw. klasyczne rezerwy), tworzy się m.in. (...)
str. 48
2.
Ewidencja i prezentacja w sprawozdaniu rezerwy na skutki toczącego się postępowania sądowego
W myśl pkt 3.10 KSR nr 6, rezerwy związane ze skutkami toczącego się postępowania sądowego tworzy się wówczas, gdy przeciwko jednostce wniesiono pozew, a prawdopodobieństwo (...)
str. 49
3.
Skutki wyroku sądowego ujęte w księgach rachunkowych kolejnego roku obrotowego
Wykorzystanie rezerwy - w świetle art. 35d ust. 3 ustawy o rachunkowości - następuje w związku z powstaniem zobowiązania, na które była utworzona. Dodatkowo KSR (...)
str. 51
I.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Czy przy ustalaniu prawa do uproszczeń w leasingu należy uwzględnić nadrzędne zasady rachunkowości?
Jesteśmy spółką z o.o. i spełniamy kryteria do stosowania uproszczenia polegającego na dokonywaniu kwalifikacji umów leasingu według zasad określonych w przepisach o podatku dochodowym. Czy (...)
str. 53
2.
Jak ująć w księgach koszty obsługi prawnej związanej z likwidacją spółki, objęte rezerwą?
Utworzyłam rezerwę na koszty likwidacji spółki z o.o., w tym na obsługę prawną. Otrzymałam fakturę za obsługę prawną. Jak zaksięgować tę fakturę? Z treści pytania (...)
str. 54
3.
W jakiej pozycji bilansu wykazać wpłaty udziałowców spółki na podwyższenie kapitału?
Wspólnicy naszej spółki z o.o. dokonali wpłat gotówkowych na podwyższenie kapitału. Do dnia bilansowego zmiany kapitału nie zarejestrowano w KRS. Gdzie w bilansie sporządzanym według (...)
str. 55
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Uproszczenia w zakresie nietworzenia biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów od 1 stycznia 2019 r.
Jakie jednostki mogą skorzystać z uproszczenia polegającego na nietworzeniu biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów na świadczenia pracownicze od 1 stycznia 2019 r.? W 2019 r. niektóre (...)
str. 55
2.
Obowiązek sporządzania rachunku przepływów pieniężnych w jednostce małej
Czy osoba fizyczna sporządzająca sprawozdanie finansowe dla jednostek małych według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości, której sprawozdanie finansowe podlega badaniu przez biegłego rewidenta, (...)
str. 58
3.
Korekta sprzedaży dokonanej w grudniu, w związku ze zwrotem towarów otrzymanym w styczniu
W styczniu 2019 r. wystawiliśmy fakturę korygującą sprzedaż (in minus) dokonaną i zafakturowaną w grudniu 2018 r. Fakturę korygującą ujęliśmy w księgach 2018 r. Jakimi (...)
str. 59
4.
Ujęcie w księgach korzystającego faktury za czynsz leasingowy wystawionej w grudniu, a dotyczącej stycznia
Otrzymałam w 2018 r. fakturę za czynsz z tytułu leasingu operacyjnego z datą wystawienia - grudzień 2018 r. oraz datą sprzedaży - styczeń 2019 r. (...)
str. 61
5.
Czy umorzenie postępowania egzekucyjnego wpływa na wartość zobowiązania w księgach rachunkowych?
Zobowiązanie wobec banku (figurujące w księgach rachunkowych) objęte było postępowaniem komorniczym, które zostało umorzone z powodu stwierdzenia bezskuteczności egzekucji. Czy należy ten fakt uwzględnić w (...)
str. 62
6.
Krótkoterminowe rezerwy na odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe
Jakie dane (za jaki okres) bierze się do wyliczenia salda pozycji rezerw krótkoterminowych na odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe? Czy chodzi tu o odprawy emerytalne, (...)
str. 63
7.
Dopłaty do kapitału z tytułu realizacji zadania własnego miasta
Spółka z o.o. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, którego jedynym udziałowcem jest miasto. Na podstawie podjętej przez miasto uchwały spółce zlecono wykonanie zadania własnego miasta. (...)
str. 64
8.
Rozliczenie zakupu paliwa do samochodu firmowego, opłaconego prywatną kartą płatniczą pracownika
W firmie przyjęto, że pracownicy mogą dokonywać płatności za paliwo zakupione do samochodów firmowych prywatnymi kartami płatniczymi. W jaki sposób prowadzić ewidencję takich zapłat? Fakturę (...)
str. 65
9.
Skutki zawarcia umowy faktoringu pełnego w księgach wierzyciela
Jak przebiegają księgowania w przypadku skorzystania przez jednostkę z faktoringu pełnego? W umowach faktoringu występują trzy podmioty, tj. faktorant (wierzyciel), czyli dostawca towarów bądź usług, (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.