Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 1 (481) z dnia 01.01.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Uproszczenia dla podatników podatku dochodowego
OBOWIĄZUJE Ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U. (...)
str. 4
1.1.
Od 2019 r. nowe zasady informowania urzędu skarbowego o niektórych decyzjach w zakresie PIT i CIT
Wybór/rezygnacja z metody bilansowej ustalania różnic kursowych Stosownie do art. 14b ust. 1 i 2 updof oraz art. 9b ust. 1 updop, podatnicy PIT prowadzący (...)
str. 4
1.2.
Mały podatnik i rozliczenie straty
Status małego podatnika Podwyższeniu ulegnie próg przychodów ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego VAT, uprawniający do posiadania statusu "małego podatnika" z obecnego 1,2 mln euro (...)
str. 9
1.3.
Szkody w środkach trwałych
Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 29b updof oraz art. 17 ust. 1 pkt 54a updop przewidział nowe zwolnienie podatkowe dla kwot odszkodowań uzyskiwanych (...)
str. 10
1.4.
Wynagrodzenie za pracę małżonka i małoletnich dzieci
Od 1 stycznia 2019 r. kosztem uzyskania przychodów jest wynagrodzenie małżonka podatnika i jego małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej (...)
str. 10
1.5.
Inne zmiany
Udogodnienia dla ryczałtowców i kartowiczów Od 1 stycznia 2019 r. zniesiony został obowiązek prowadzenia przez ryczałtowców ewidencji wyposażenia oraz obowiązek sporządzania przez nich spisu z (...)
str. 11
2.
Ustalenie przychodów i kosztów z tytułu obrotu walutą wirtualną
OBOWIĄZUJE Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy (...)
str. 13
3.
Ministerstwo Finansów podjęło kroki, by czasowo ograniczyć stosowanie nowych zasad poboru zryczałtowanego podatku
Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - (...)
str. 14
4.
Rozliczanie dochodów zagranicznych metodą proporcjonalnego odliczenia - odpowiedź MF na pytanie naszego Wydawnictwa
Osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce, w razie uzyskania dochodów za granicą, muszą je wykazać w dołączanym do zeznania załączniku PIT/ZG , a przy (...)
str. 16
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
AC samochodu osobowego na przełomie roku
Spółka z o.o. w listopadzie 2018 r. wykupiła na okres dwunastu miesięcy polisę AC dotyczącą firmowego samochodu osobowego. Jaką wysokość składki przypadającą na 2019 r. (...)
str. 17
2.
PCC w kosztach wspólnika przekształcanej spółki
Spółka z o.o. jest wspólnikiem spółki jawnej, która obecnie ulega przekształceniu w spółkę komandytową. Od wartości wkładów wnoszonych do spółki komandytowej w ramach dokonywanego przekształcenia (...)
str. 18
3.
Nieodpłatne poręczenie kredytu skutkuje powstaniem przychodu podatkowego
Spółka z o.o. zaciągnęła kredyt inwestycyjny, który będzie spłacać przez dziesięć kolejnych lat. Zobowiązania z tytułu umowy kredytu zostały zabezpieczone m.in. poręczeniami udzielonymi przez udziałowców. (...)
str. 20
4.
Ujęcie w kosztach opłaty za prawo wieczystego użytkowania gruntów po sprzedaży tego prawa
Spółka z o.o. w marcu 2018 r. poniosła roczną opłatę z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntu. W połowie 2018 r. zbyła to prawo i z (...)
str. 21
5.
Z interpretacji organów podatkowych
5.1.
Koszty pozyskiwania nowych kontrahentów
Wydatki z tytułu wypłaty jednorazowej kwoty stanowiącej dla kontrahentów zachętę do nabywania produktów spółki są kosztami uzyskania przychodów. Jako koszty inne niż bezpośrednio związane z (...)
str. 22
5.2.
Wydatki na wynajęcie mieszkania w miejscowości świadczenia usług
Wydatki na wynajęcia mieszkania w miejscowości świadczenia usług mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przy czym, obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z prowadzoną działalnością (...)
str. 23
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Wysokość "parametrów" stosowanych do obliczania w 2019 r. zaliczek na podatek od dochodów pracowniczych
Zakład pracy jest obowiązany obliczać i pobierać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od niego przychody ze stosunku pracy (...)
str. 25
2.
Zmiana zakresu informacji wykazywanych w formularzach PIT-11 i PIT-8C składanych za 2018 r.
W odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2018 r. PIT-11 i PIT-8C składa się: do urzędu skarbowego wyłącznie w formie elektronicznej - do 31 stycznia 2019 (...)
str. 28
3.
Odszkodowanie dla osoby trzeciej za szkodę wyrządzoną przez pracownika
Pracownik przy wykonywaniu czynności pracowniczych wyrządził szkodę w mieniu osoby trzeciej (osoby fizycznej). Zakład pracy prowadzi rozmowy z tą osobą, które mogą doprowadzić do zawarcia (...)
str. 29
4.
Czy nieściągalna wierzytelność stanowi przychód dłużnika?
Spółdzielnia mieszkaniowa posiada zaległe wierzytelności względem mieszkańców m.in. z tytułu opłat za mieszkanie (eksploatacja, media). Po skierowaniu spraw na drogę postępowania egzekucyjnego uzyskała postanowienia komornika (...)
str. 31
5.
Opodatkowanie należności wypłaconych zleceniobiorcom ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej - interpretacja organu podatkowego
Należności z umowy zlecenia, których wypłata będzie sfinansowana dotacją pochodzącą ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, nie są wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. (...)
str. 32
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Zaliczka na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego
W 2018 r. spółka z o.o. zakupiła dwa fabrycznie nowe środki trwałe. W 2017 r. wpłaciła zaliczkę w wysokości 100.000 zł na poczet nabycia jednego (...)
str. 34
2.
Obiekt zbiorczy czy pojedynczy środek trwały?
Dla środków trwałych o niskiej wartości ustawa o rachunkowości przewiduje uproszczenie polegające na ustalaniu odpisów amortyzacyjnych w sposób uproszczony, przez dokonywanie zbiorczych odpisów amortyzacyjnych dla (...)
str. 36
3.
Koszty z tytułu odpisów amortyzacyjnych u wspólników spółki komandytowej
Spółka komandytowa w 2017 r. otrzymała w darowiźnie od innej firmy laptop. Jego wartość dodała do przychodu oraz wprowadziła do ewidencji środków trwałych i rozpoczęła (...)
str. 37
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Konsekwencje korzystania w firmie z samochodu osobowego na podstawie umowy użyczenia
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, a dochód z tego tytułu ustalony na podstawie podatkowej księgi opodatkowuje według skali podatkowej. W działalności tej wykorzystuje samochód osobowy oddany (...)
str. 39
1.1.
Rozliczenie wydatków z tytułu używania samochodu na podstawie umowy zawartej przed 2019 r.
Z uregulowań kodeksowych dotyczących stosunku prawnego użyczenia wynika, że biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej (art. 713 K.c.). W praktyce korzystający ponosi (...)
str. 39
1.2.
Nieodpłatne używanie samochodu - przychód z działalności
Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego, przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w (...)
str. 40
2.
Relacja z dyżuru telefonicznego
2.1.
Indywidualna stawka dla lokalu nabytego w drodze przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu w prawo własności
Podatnik w 2010 r. nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i korzystał z niego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Do kosztów podatkowych zaliczał odpisy (...)
str. 41
2.2.
Obliczanie zaliczki na podatek od wynagrodzenia wpłacanego po ustaniu stosunku pracy
Pracownik został zwolniony z pracy z końcem listopada 2018 r., a wynagrodzenie zostało mu wypłacone w grudniu br. Czy zakład pracy postąpił prawidłowo, stosując przy (...)
str. 42
2.3.
Bon otrzymany przez przedsiębiorcę
Przedsiębiorca w związku z zawarciem umowy ubezpieczenia otrzymał od ubezpieczyciela bon o wartości 100 zł na zakup paliwa w określonych stacjach paliw. Bon ten zrealizował (...)
str. 42
2.4.
Podatek od wartości dodanej od usług wykonywanych za granicą
Podatnik posiada firmę w Polsce, ale świadczy usługi również za granicą, gdzie jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej. Czy ustalając na potrzeby opodatkowania (...)
str. 43
2.5.
Wyjazd integracyjno-rekreacyjny sfinansowany pracownikom ze środków ZFŚS
Ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych sfinansowano pracownikom ogólnodostępny wyjazd integracyjno-rekreacyjny. Czy sposób finansowania jest prawidłowy, skoro w wyjeździe uczestniczy tylko część załogi? Czy uczestnikom (...)
str. 43
2.6.
Czy otrzymana zaliczka to przychód z działalności?
Na podstawie umów zawieranych z kontrahentami podatnik otrzymuje zaliczki, które mogą podlegać zwrotowi. Czy zatem zaliczki, których otrzymanie potwierdzono fakturą, należy zaliczać do przychodów z (...)
str. 44
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.1.
Kwota graniczna 2.000.000 zł
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe zasady poboru podatku u źródła. Nowe regulacje dotyczą tych sytuacji, w których łączna wysokość należności wypłacanych na rzecz (...)
str. 45
1.2.
Pobór podatku, gdy suma należności wypłaconych nierezydentowi nie przekracza kwoty granicznej
Pobór podatku z uwzględnieniem postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania Jeżeli kwota należności, która wypłacana jest w roku podatkowym obowiązującym u wypłacającego te należności, nie (...)
str. 46
1.3.
Pobór podatku, jeśli suma należności wypłaconych nierezydentowi przekroczy 2.000.000 zł
Stosownie do art. 41 ust. 12 updof i art. 26 ust. 2e updop, jeżeli łączna kwota należności wypłacanych z tytułów wymienionych w art. 29 i (...)
str. 47
1.4.
Zwrot podatku z tytułu wypłaconych należności
Stosownie do art. 44f ust. 1 updof i art. 28b ust. 1 updop, organ podatkowy zwraca, na wniosek, podatek pobrany zgodnie z art. 41 ust. (...)
str. 50
2.
Opodatkowanie dochodów polskiego marynarza pływającego na zagranicznym statku - wyrok WSA
W przypadku określania państwa, które ma prawo do opodatkowania dochodów polskiego marynarza pływającego na zagranicznym statku, kwestia bandery nie może mieć rozstrzygającego znaczenia. Tak wynika (...)
str. 51
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Nowa ulga podatkowa - ulga termomodernizacyjna
OBOWIĄZUJE Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych (...)
str. 52
2.
Prawo do ulgi mieszkaniowej przy zakupie drugiego lokalu mieszkalnego
Podatnik w 2018 r. zbył działkę budowlaną zanim upłynęło pięć lat od jej nabycia. Uzyskany przychód zamierza zainwestować w nabycie lokalu mieszkalnego położonego w miejscowości (...)
str. 53
2.1.
Ogólne warunki stosowania ulgi
W myśl reguły wyrażonej w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a updof, odpłatne zbycie (np. sprzedaż) przez osobę fizyczną nieruchomości lub ich części (...)
str. 53
2.2.
Realizacja własnego celu mieszkaniowego
Okoliczności przedstawione w pytaniu wskazują, że wątpliwości podatnika co do uzyskania przez niego prawa do ulgi mieszkaniowej wynikają z faktu, że jest on już właścicielem (...)
str. 54
3.
Zakup laptopa dostosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej to wydatek na cele rehabilitacyjne - interpretacja organu podatkowego
W przypadku zakupu laptopa, który jest dostosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej, wydatek poniesiony z tego tytułu kwalifikuje się do wydatków na cele rehabilitacyjne i może (...)
str. 56
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Od 1 stycznia 2019 r. nowa 9% stawka CIT
OBOWIĄZUJE Z art. 19 ust. 1 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. , wynika, że podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22 (...)
str. 57
1.1.
Podmioty uprawnione do stosowania obniżonej stawki
Nową 9% stawkę podatku stosują podatnicy CIT, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro przeliczonej (...)
str. 57
1.2.
Kto nie skorzysta z 9% stawki podatku?
Podatnik, który został utworzony: 1) w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę, albo 2) w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy (...)
str. 57
1.3.
Przepisy przejściowe
W ustawie z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz (...)
str. 58
2.
Ustalenie wartości przychodów dla celów dokumentacji cen transferowych
Spółka z o.o. sporządza za 2018 r. rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym. Które pozycje z rachunku zysków i strat należy uwzględnić w celu (...)
str. 60
3.1.
Sporządzenie i złożenie PIT-28
Podatnicy, którzy osiągali przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2018 r., muszą sporządzić i złożyć zeznanie PIT-28 o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń (...)
str. 61
3.2.
Nowy formularz zeznania - PIT-28S
Z dniem 25 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. poz. (...)
str. 63
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Czy podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych wydatki na wyjazdy kadry zarządczej do spółki zależnej?
Spółka z o.o. jest jedynym udziałowcem innej spółki kapitałowej. W ramach sprawowania funkcji właścicielskich, w tym podejmowania istotnych decyzji odnoszących się do działalności spółki zależnej, (...)
str. 64
2.
Otrzymanie rzeczowego składnika majątku w związku z likwidacją spółki osobowej a CIT
Spółka z o.o. jest wspólnikiem spółki jawnej, która będzie likwidowana. Wspólnicy tej spółki podjęli decyzję, że spłata na rzecz spółki z o.o. udziału kapitałowego nastąpi (...)
str. 64
3.
Sposób ujęcia różnic kursowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Czy różnice kursowe z przeprowadzanych transakcji gospodarczych oraz od własnych środków pieniężnych powinnam ewidencjonować w podatkowej księdze oddzielnie z każdej operacji, czy mogę na koniec (...)
str. 65
4.
Moment dokonania ostatniego odpisu amortyzacyjnego, gdy środek trwały sprzedano w pierwszych dniach miesiąca
3 grudnia 2018 r. sprzedałem środek trwały, od którego dokonywałem miesięcznych odpisów amortyzacyjnych. Czy za grudzień powinienem naliczyć jeszcze odpis amortyzacyjny? Tak. Podatnik za grudzień (...)
str. 66
5.
Ustalanie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej na przełomie lat podatkowych
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług informatycznych. W grudniu 2018 r. wykonałem usługę. Natomiast w styczniu 2019 r. wystawię fakturę za tę usługę i (...)
str. 66
6.
Opodatkowanie świadczeń z ZFŚS otrzymanych od kilku pracodawców
Jestem zatrudniony na umowę o pracę w kilku zakładach pracy. W grudniu 2018 r. od każdego pracodawcy otrzymałem świadczenie pieniężne z ZFŚS. Były to pierwsze (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.