Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 23 (479) z dnia 01.12.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Sejm uchwalił zmiany do ustawy o rachunkowości dotyczące kolejnych uproszczeń
ZMIANA USTAWY O RACHUNKOWOŚCI Sejm RP na posiedzeniu 9 listopada 2018 r. uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w (...)
str. 4
2.
Opublikowano rozporządzenie w sprawie obowiązku badania sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego
NOWE ROZPORZĄDZENIE W Dzienniku Ustaw z 15 listopada 2018 r. pod poz. 2148 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2018 r. w sprawie (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2018 r.
1.
Wycena bilansowa towarów w punktach obrotu detalicznego
Jesteśmy jednostką handlu detalicznego. Towary wyceniamy w cenach ewidencyjnych ustalonych w wysokości cen sprzedaży brutto. Jak w takim przypadku powinniśmy ustalić wartość zapasu towarów w (...)
str. 7
2.
Rozchód środka trwałego i prezentacja wyniku z jego sprzedaży w rachunku zysków i strat
Rozchód środka trwałego, czyli czynności faktyczne i prawne skutkujące zaprzestaniem jego ujmowania w księgach rachunkowych jednostki Ustawa o rachunkowości nie podaje szczegółowych wytycznych dotyczących ujęcia (...)
str. 10
3.
Sprawozdanie finansowe sporządzane według załącznika nr 6 do ustawy o rachunkowości
Jednostki mające możliwość sporządzania sprawozdania finansowego w oparciu o załącznik nr 6 Załącznik nr 6 do ustawy o rachunkowości zawiera zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu (...)
str. 14
II.
Kompensata należności i zobowiązań z tytułu dostaw i usług
Posiadamy należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, wyrażone w walucie obcej, od tego samego kontrahenta zagranicznego. Zgodnie z umową zamierzamy je skompensować. Jak (...)
str. 17
1.
Zasady dokonywania kompensaty w świetle prawa cywilnego
Jednostki na zasadzie swobody umów mają możliwość dokonywania kompensat umownych. Kompensaty takie nie są uregulowane przepisami prawa. Ich przeprowadzenie następuje na podstawie umowy zawartej między (...)
str. 17
2.
Skutki bilansowe rozliczeń między kontrahentami w formie wzajemnych potrąceń
W księgach rachunkowych wzajemnych rozrachunków można dokonać, jeżeli jednostka złoży stosowne oświadczenie lub zawrze z kontrahentem umowę o kompensacie. Ewidencja księgowa potrącenia własnej wierzytelność z (...)
str. 18
3.
Podatkowe różnice kursowe powstałe przy kompensacie należności i zobowiązań wyrażonych w walucie obcej
Kompensata wzajemnych należności i zobowiązań wyrażonych w walucie obcej uznawana jest za dokonanie zapłaty, które to powoduje powstanie podatkowych różnic kursowych. Jak bowiem wynika z (...)
str. 20
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Korekta zapisów w księgach rachunkowych z tytułu błędnie zakwalifikowanej umowy leasingu
W styczniu 2018 r. zawarliśmy kilka umów leasingu operacyjnego samochodów ciężarowych. Nie znając jeszcze obrotów za 2017 r., opłatę wstępną i kolejne raty leasingowe księgowaliśmy (...)
str. 21
2.
Ustalenie kwoty odroczonego podatku dochodowego przy umowie leasingu
Zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego na 36 miesięcy. Bilansowo jest to leasing finansowy. Przedmiot umowy leasingu przyjęliśmy na stan środków trwałych w wartości ofertowej. Jak powinna (...)
str. 25
3.
Rozliczenie niespłaconego zobowiązania z tytułu leasingu w razie wypowiedzenia umowy
Nie płaciliśmy rat z tytułu umowy leasingu samochodu. Leasingodawca zerwał umowę i odebrał nam przedmiot leasingu. Jak powinniśmy wyksięgować leasing finansowy? Samochód stanowił nasz środek (...)
str. 27
IV.
Rozliczenie VAT w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności
Wierzyciel nie zapłacił nam znacznej kwoty należności, dlatego nie byliśmy w stanie spłacić swoich zobowiązań. W związku z tym ulgę na złe długi stosujemy zarówno (...)
str. 29
1.
Korekta podstawy opodatkowania i podatku należnego w świetle przepisów o VAT
Na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy o VAT, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na (...)
str. 29
2.
Ujęcie ulgi na złe długi w księgach rachunkowych wierzyciela
Wierzyciel może ująć w swoich księgach rachunkowych korygowany VAT należny - do czasu jego rozliczenia bądź odpisania - na wyodrębnionym koncie rozrachunkowym bądź na koncie (...)
str. 30
3.
Korekta odliczonej kwoty VAT w przypadku nieuregulowania kwoty należnej wierzycielowi
W świetle art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju (...)
str. 32
4.
Ujęcie ulgi na złe długi w księgach rachunkowych dłużnika
W sytuacji gdy jednostka w związku z niedokonaniem zapłaty zobowiązań zobowiązana jest do skorygowania VAT naliczonego, w księgach rachunkowych jego zmniejszeniu towarzyszy zapis na wyodrębnionym (...)
str. 33
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wymiana uszkodzonej części środka trwałego - remont czy ulepszenie?
Wymieniliśmy uszkodzoną część środka trwałego. Wartość wymiany wyniosła około 20.000 zł. Jak ująć w księgach rachunkowych koszt wymiany części środka trwałego? Wymiana części środka trwałego (...)
str. 36
2.
Jednostka centralna komputera jako odrębny środek trwały
Jesteśmy zobligowani do kwalifikowania umów leasingu według art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Zawarliśmy umowę leasingu komputerów (jednostki centralne), które będą podłączone do naszych (...)
str. 37
3.
Straty spowodowane zdarzeniem losowym, dotyczące środków trwałych w budowie
W naszej spółce podczas pożaru uległa zniszczeniu część budowanej hali produkcyjnej. Jak zaksięgować straty poniesione na skutek tego zdarzenia? Strat i szkód poniesionych w trakcie (...)
str. 39
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Wykaz istotnych pozycji czynnych i biernych rozliczeń międzyokresowych w informacji uzupełniającej do bilansu
Stosownie do przepisów ustawy o rachunkowości, jednostki mogą dokonywać czynnych i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów na podstawie art. 39 tej ustawy oraz rozliczeń międzyokresowych przychodów (...)
str. 41
2.
Rodzaje przychodów przyszłych okresów sprawozdawczych i zasady ich rozliczania w księgach
Konsekwencje stosowania zasady memoriału i współmierności Zaliczając przychody i koszty do odpowiednich okresów sprawozdawczych w księgach rachunkowych należy kierować się zasadą memoriału, o której mowa (...)
str. 42
3.
Wypełnienie noty dotyczącej rozliczeń międzyokresowych przychodów
Kwoty rozliczeń międzyokresowych przychodów wykazane w informacji uzupełniającej do bilansu sporządzanego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości nie zawsze będą odpowiadać kwocie zaprezentowanej (...)
str. 44
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Wyksięgowanie zniszczonych materiałów, odpisanych w koszty w momencie zakupu w księgach przedszkola
Przedszkole publiczne stosuje uproszczenie polegające na odpisywaniu wartości materiałów w koszty w momencie ich zakupu. Jakim zapisem wyksięgować zniszczone materiały, które nie nadają się już (...)
str. 46
2.
Klasyfikacja paragrafowa wydatków na naprawę, konserwację i przeglądy urządzeń
Do jakiego paragrafu należy zakwalifikować wydatki na naprawę, konserwację i przegląd sprzętu (komputery, kserokopiarki, lodówki itp.), a do jakiego przeglądy techniczne (urządzeń przeciwpożarowych, instalacji gazowych, (...)
str. 47
3.
Wykazanie środków zatrzymanych tytułem wadium w odpowiednim paragrafie klasyfikacji budżetowej
W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej państwowa jednostka budżetowa (przeprowadzająca przetarg zgodnie z prawem zamówień publicznych) powinna wykazać środki zatrzymane tytułem wadium? Przepisy art. 46 ust. (...)
str. 48
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Sprzedaż wierzytelności własnej - ujęcie bilansowe i podatkowe
Spółka z o.o. zbywa wierzytelności własne. Kwoty uzyskane ze sprzedaży nie przewyższają nominalnej wartości zbywanych wierzytelności. Jednocześnie spółka uznaje te wierzytelności za przychód podatkowy w (...)
str. 49
1.
Przychody i koszty z tytułu sprzedaży wierzytelności własnej w księgach rachunkowych wierzyciela
Przychód uzyskany ze sprzedaży własnych wierzytelności oraz koszt w wysokości wartości nominalnej tych wierzytelności zalicza się w księgach rachunkowych odpowiednio do przychodów i kosztów z (...)
str. 49
2.
Rozliczenie sprzedaży wierzytelności własnej na gruncie podatku dochodowego
Jak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 7ca updof, obowiązującego od 1 stycznia 2018 r., przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego (...)
str. 50
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Jak ująć w księgach otrzymanie dotacji i jej zwrot w następnym okresie sprawozdawczym?
W 2017 r. jednostka otrzymała dotację na finansowanie działalności operacyjnej. Część dotacji będzie jednak musiała zostać zwrócona w 2018 r. Jak zaksięgować zwrot dotacji? Zwrot (...)
str. 54
2.
Jak zaksięgować pokrycie straty bilansowej dopłatami wniesionymi przez wspólników?
Spółka z o.o. na koniec roku obrotowego wykaże stratę. Wspólnicy spółki planują na początku przyszłego roku wnieść dopłaty na jej pokrycie. Jakie wiążą się z (...)
str. 54
3.
Według jakiej wartości wprowadzić nieruchomość nabytą przez właściciela na potrzeby firmy?
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła na podstawie aktu notarialnego zabudowaną nieruchomość za kwotę 150.000 zł (grunt, budynki i budowle) na cele prowadzonej działalności. Wartość (...)
str. 55
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Czy można rozwiązać umowę z firmą audytorską, jeśli nie wystąpi obowiązek poddania sprawozdania badaniu?
Spółka w 2017 r. zawarła z firmą audytorską umowę o badanie sprawozdania finansowego na lata 2017-2018. Jednak według prognoz sprawozdanie finansowe spółki za 2018 r. (...)
str. 56
2.
Rozliczanie w czasie kosztów polis ubezpieczeniowych dotyczących samochodów firmowych
Zawarliśmy kilka polis ubezpieczeniowych dotyczących samochodów firmowych. Jak ująć w księgach takie polisy przy założeniu, że nie obejmują pełnych miesięcy kalendarzowych? Czy polisa zawarta np. (...)
str. 57
3.
Czy zmiana wysokości cen ewidencyjnych wyrobów ma wpływ na przyjęte przez jednostkę metody wyceny?
Jesteśmy jednostką produkcyjną. Wyroby gotowe ewidencjonujemy w księgach rachunkowych według stałych cen ewidencyjnych. W wyniku wzrostu cen podstawowego surowca, powstają bardzo wysokie odchylenia debetowe. Czy (...)
str. 59
4.
Ewidencja środków pieniężnych przekazywanych spółce wydzielonej w związku z podziałem
Spółka podzieliła się poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z planem podziału spółka dzielona przekazała przelewem bankowym środki pieniężne spółce wydzielającej się. Na jakim koncie (...)
str. 61
5.
Ujęcie kosztów planowanego przestoju w księgach rachunkowych firmy produkcyjnej
W naszej firmie produkcyjnej planujemy wprowadzić, co roku w tym samym miesiącu, dwa tygodnie przestoju ze względu na konieczność wykorzystania urlopów oraz analogiczny przestój u (...)
str. 62
6.
Kwota otrzymanej pożyczki przekazana bezpośrednio na konto sprzedawcy
Jednostka zakupiła materiały do produkcji. Środki do zapłaty zobowiązania spółka pozyskała z pożyczki, przy czym pożyczka nie wpłynęła do kasy ani na konto spółki tylko (...)
str. 64
7.
Rezerwa na prowizję dla członków zarządu, której wysokość jest ustalona w relacji do wysokości zysku
Na koniec 2017 r. utworzyliśmy na koncie 64-1 rezerwę na prowizję dla członków zarządu, której wysokość jest ustalona w relacji do wysokości zysku za rok (...)
str. 65
8.
Rozliczenie ryczałtu samochodowego wypłacanego pracownikowi razem z wynagrodzeniem
Pracodawca (przedsiębiorstwo osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą) rozlicza się w formie ryczałtu z pracownikiem wykorzystującym własny samochód do celów służbowych w jazdach lokalnych. Ryczałt wypłacany (...)
str. 66
9.
Eliminacja transakcji w metodzie łączenia udziałów - procedury wymagane ustawą o rachunkowości
Spółka kapitałowa łączy się z inną spółką kapitałową. Spółka przejmująca posiada 100% udziałów w spółce przejmowanej. Połączenie następuje metodą łączenia udziałów (na podstawie art. 44c (...)
str. 68
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.