Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 22 (478) z dnia 20.11.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2018 r.
1.
Termin podjęcia decyzji o sporządzeniu uproszczonego sprawozdania dla jednostki mikro lub małej
Definicja jednostki mikro została określona w art. 3 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości, a jednostki małej - w art. 3 ust. 1c i (...)
str. 4
2.
Definicja jednostki mikro i zakres uproszczeń w sprawozdaniu finansowym
Definicja jednostki mikro Wykaz warunków, jakie muszą spełniać jednostki, aby mogły być uznane za jednostki mikro, w zależności od ich formy prawnej, znajduje się w (...)
str. 5
3.
Warunki uzyskania statusu jednostki małej i zakres uproszczeń w sprawozdaniu finansowym
Definicja jednostki małej Wykaz warunków, jakie muszą spełniać jednostki, aby mogły być uznane za jednostki małe, w zależności od ich formy prawnej, znajduje się w (...)
str. 8
II.
Leasing zwrotny samochodu osobowego
Spółka z o.o. zakupiła nowy samochód osobowy celem jego odsprzedaży leasingodawcy. Od momentu zakupu do pozyskania leasingu operacyjnego samochód znajdował się u dealera. Dopiero po (...)
str. 11
1.
Ogólne zasady rozliczania leasingu zwrotnego w księgach rachunkowych
Ustawa o rachunkowości nie definiuje pojęcia leasingu zwrotnego, nie są w niej również uregulowane zasady ewidencjonowania tego rodzaju operacji w księgach rachunkowych. Dlatego jednostki mogą (...)
str. 11
2.
Samochód osobowy w leasingu zwrotnym w świetle przepisów o VAT
VAT naliczony w leasingu zwrotnym Generalnie przy zakupie samochodu osobowego podatnik ma prawo do odliczenia 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze. Uznaje się, że samochód (...)
str. 13
3.
Ewidencja zbycia przedmiotu umowy przez dotychczasowego właściciela na przykładzie liczbowym
Jak wynika z pytania już w momencie zakupu samochodu osobowego wiadomo, że ma być on przedmiotem leasingu zwrotnego. Zatem składnik ten wskazane jest potraktować jak (...)
str. 14
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Wynik podatkowy przy sporządzaniu porównawczego rachunku zysków i strat
Jesteśmy spółką z o.o. Sporządzamy rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym. Jak powinniśmy ustalić przychody i koszty podatkowe? Czy w przychodach uwzględnia się tylko (...)
str. 16
1.
Księgi rachunkowe jako podstawa do określenia wyniku podatkowego
Prowadzone przez jednostki księgi rachunkowe są podstawą do określenia zarówno wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania, jak i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (por. art. (...)
str. 16
2.
Koszty i przychody podatkowe nieuznane przez prawo bilansowe i nieujmowane w księgach danego roku
Dla kosztów i przychodów nieuznanych przez przepisy prawa bilansowego i z tego powodu nieujętych w księgach danego roku, ale wpływających na podstawę opodatkowania, prowadzi się (...)
str. 18
3.
Metody ustalenia dochodu lub straty podatkowej
Do ustalenia wyniku podatkowego (dochodu lub straty podatkowej) można przyjąć: wynik finansowy brutto z rachunku zysków i strat , skorygowany o przychody i koszty, które (...)
str. 18
1.
Ewidencja odsetek należnych wierzycielowi i ich prezentacja w sprawozdaniu finansowym
Należności ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich powstania według wartości nominalnej, tj. w wartości faktycznie należnej od dłużnika. Natomiast na dzień bilansowy należności (...)
str. 22
2.
Ujęcie naliczonych odsetek w księgach i sprawozdaniu finansowym dłużnika
Odsetki, którymi wierzyciel obciąża dłużnika, stanowią dla dłużnika zobowiązanie. W chwili powstania zobowiązań ujmuje się je w księgach rachunkowych w ich wartości nominalnej. Naliczone odsetki (...)
str. 25
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Zakup środka trwałego od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna-sprzedaży
Na podstawie umowy kupna-sprzedaży kupiliśmy maszynę od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Maszyna ta będzie stanowiła środek trwały naszej firmy. Za pomocą jakiego dokumentu zaksięgować (...)
str. 28
2.
Ujęcie w księgach nakładów na ulepszenie środka trwałego w zależności od przyjętej polityki rachunkowości
Do końca 2017 r. stosowaliśmy zasady wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i środki trwałe o wartości poniżej 3.500 zł amortyzowaliśmy jednorazowo (...)
str. 29
3.
Moment wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych i ujęcie faktur otrzymanych z opóźnieniem
W październiku 2018 r. uzyskaliśmy odbiór nowo wybudowanego budynku (hala) i otrzymaliśmy pozwolenie na jego użytkowanie. Kiedy możemy przyjąć ten obiekt do ewidencji środków trwałych? (...)
str. 31
4.
W jaki sposób rozlicza się w księgach rachunkowych wynagrodzenie za opracowanie nowego logo firmy?
Firma zleciła stworzenie nowego logo. W jaki sposób należy rozliczyć ten wydatek w księgach rachunkowych? Kwota wynagrodzenia przekracza 10.000 zł. Jeśli wynagrodzenie za opracowanie logo (...)
str. 33
5.
Nakłady poniesione na odtworzenie i rewaloryzację zabytkowego budynku w księgach instytucji kultury
Instytucja kultury (muzeum) realizuje projekt inwestycyjny "Odtworzenie i rewaloryzacja budynku zabytkowego wraz z przebudową przynależnych oficyn". W związku z realizacją tego projektu dokonano rozbiórki budynku, (...)
str. 34
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Informacja dodatkowa jako uzupełnienie sprawozdania finansowego
Informacja dodatkowa stanowi integralną część każdego rocznego sprawozdania finansowego. Z treści art. 48 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, że na informację dodatkową składa się (...)
str. 36
2.
Zasady tworzenia i rozwiązywania rezerw na koszty i zobowiązania
Rezerwy na zobowiązania Rezerwy, o których mowa w art. 35d ustawy o rachunkowości (tzw. klasyczne rezerwy, czyli rezerwy na zobowiązania), tworzy się między innymi na (...)
str. 36
3.
Ujęcie rezerw na koszty i zobowiązania w informacji dodatkowej w praktyce
Zgodnie z zakresem informacji, które powinien zawierać bilans sporządzany według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady (...)
str. 39
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Czy stosuje się pieczątki imienne, gdy podpisy złożone na dokumentach księgowych są nieczytelne?
Jesteśmy Centrum Usług Wspólnych - jednostką obsługującą (od strony księgowej) samorządowe jednostki budżetowe i instytucje kultury. Na dokumentach księgowych składane są m.in. podpisy potwierdzające dokonanie (...)
str. 43
2.
Środki pieniężne na zakup muzealiów otrzymane w formie darowizny przez instytucję kultury
Jesteśmy państwową instytucją kultury (muzeum). Jak powinniśmy zaksięgować darowiznę otrzymaną na zakup muzealiów - na fundusz instytucji, czy na pozostałe przychody operacyjne? W przypadku otrzymania (...)
str. 44
3.
Korekta faktury skutkująca powstaniem nadpłaty w sprawozdaniu Rb-N
W związku ze zmianą sposobu rozliczania energii elektrycznej i gazu, wpłacamy przedpłatę za dany okres, która w jest rozliczna następnym okresie (występują korekty kwot do (...)
str. 45
4.
Klasyfikacja paragrafowa wydatków na zakup oprogramowania służącego procesowi dydaktycznemu
Jesteśmy jednostką oświatową. Zakupiliśmy program komputerowy służący wyłącznie jako pomoc dydaktyczna. W jakim paragrafie wydatków powinniśmy zaklasyfikować ten wydatek? W związku z tym, że program (...)
str. 46
F.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Świadczenia pracownicze - część II - krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Podstawowym standardem międzynarodowym regulującym świadczenia pracownicze jest MSR 19 "Świadczenia pracownicze". Standard ten uzależnia sposób ujęcia świadczeń pracowniczych od zaliczenia ich do jednej z czterech (...)
str. 47
1.
Rodzaje krótkoterminowych świadczeń pracowniczych
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze to świadczenia pracownicze, które podlegają rozliczeniu w całości przed upływem dwunastu miesięcy od końca rocznego okresu sprawozdawczego, w którym pracownicy wykonywali związaną (...)
str. 47
2.
Ujęcie świadczeń pracowniczych zgodnie z zasadą memoriału
Podstawową zasadą ujmowania świadczeń pracowniczych jest zasada memoriału - jednostka ujmuje koszt (Dt) i odpowiednio zobowiązanie (Ct) lub rozliczenie międzyokresowe kosztów w okresie, gdy pracownicy (...)
str. 49
3.
Wpływ zapisów umów z pracownikami oraz czynników wpływających na wysokość premii na moment ujęcia kosztu
Przy ocenie momentu ujęcia kosztu kluczowe znaczenie mogą mieć zapisy umów z pracownikami oraz identyfikacja czynników wpływających na wysokość premii. Przykładowo, jeżeli warunkiem uzyskania premii (...)
str. 50
4.
Sposób ujęcia premii z zysku oraz kumulowanych płatnych nieobecności
Obok przedstawionych powyżej zasad ujmowania świadczeń pracowniczych wpisujących się w praktykę wielu polskich przedsiębiorstw, specyficzne wymagania wprowadza MSR 19 w odniesieniu do dwóch rodzajów świadczeń: (...)
str. 51
G.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Czy obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej dotyczy także osób fizycznych?
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą. Nie podlega ona badaniu i nie jest wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS, prowadzi jednak księgi rachunkowe. Czy od 1 października (...)
str. 54
2.
Czy niskocenne składniki majątku niezaliczone do środków trwałych obejmuje się spisem z natury?
Generalnie obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji dotyczy środków trwałych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych. Czy należy inwentaryzować również składniki, które ze względu na niską wartość zostały jednorazowo (...)
str. 54
3.
Czy przy rozliczeniu faktury wystawionej w euro, opłaconej w złotówkach, powstaną różnice kursowe?
Spółka wystawiła kontrahentowi krajowemu fakturę w euro. Należność wynikającą z tej faktury kontrahent zapłacił w złotówkach, ustalając wartość według kursu wykazanego na fakturze, zastosowanego do (...)
str. 55
4.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby odstąpić od ustalania odroczonego podatku dochodowego?
Jesteśmy małą spółką z o.o. Czy musimy ustalać aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego? Spółka z o.o. ma możliwość odstąpienia od ustalania aktywów (...)
str. 56
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Faktura wystawiona na firmę osoby fizycznej, dotycząca prywatnych wydatków właściciela
Do firmy osoby fizycznej, prowadzącej księgi rachunkowe, wpływają faktury wystawione na tę firmę, dotyczące prywatnych wydatków jej właściciela. Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa takich faktur? (...)
str. 56
2.
Prowizja za niewykorzystany limit w rachunku bieżącym i administrowanie kredytem
Posiadamy kredyt w rachunku bieżącym. Czy opłatę za niewykorzystany limit kredytu oraz administrowanie kredytem powinniśmy ująć w ciężar kosztów rodzajowych, czy kosztów finansowych? Kredyt w (...)
str. 57
3.
Opłaty z tytułu leasingu operacyjnego samochodu używanego w celach mieszanych
Firma posiada auto w leasingu operacyjnym z przeznaczeniem na cele mieszane. Czy prawidłowe jest księgowanie raty wraz z odsetkami bezpośrednio w koszty kont zespołu 4? (...)
str. 58
4.
Ujęcie w księgach kosztów poniesionych na odnowienie elektronicznego podpisu kwalifikowanego
Czy koszty odnowienia elektronicznego podpisu kwalifikowanego powinno się zaksięgować poprzez rozliczenia międzyokresowe kosztów, czy ująć jednorazowo w ciężar kosztów w dacie nabycia? Odnowienie elektronicznego podpisu (...)
str. 59
5.
Skutki bilansowe zmiany zasad ewidencji czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów
Od 2019 r. zamierzamy skorzystać z uproszczonego sposobu ewidencji czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Jednak w naszych księgach rachunkowych na koncie 64-0 figuruje nierozliczona kwota kosztów (...)
str. 60
6.
Czy dodatkowe wynagrodzenie z okazji święta branżowego wpływa na koszt wytworzenia produktu?
Z okazji Dnia Górnika pracownikom górnictwa przysługuje, zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulaminem wynagradzania, nagroda w wysokości miesięcznego wynagrodzenia, obliczonego jak za urlop wypoczynkowy. Czy (...)
str. 62
7.
Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe a wycena wyrobów gotowych
Firma produkująca meble prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a od 1 stycznia 2019 r. będzie prowadzić księgi rachunkowe. W inwentaryzacji końcowej na 31 grudnia (...)
str. 63
8.
Ustalenie wartości początkowej prac rozwojowych, w wyniku których wytworzono i sprzedano prototyp
Spółka z o.o. spółka komandytowa opracowała nową technologię i rozpoczęła produkcję prototypu maszyny dla przemysłu poligraficznego. Koszty pracowników działu badawczo-rozwojowego oraz koszty wytworzenia prototypu ujmowała (...)
str. 65
9.
Znak towarowy powstały w wyniku wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa osoby fizycznej zostanie wniesiona do spółki z o.o. w formie aportu. W trakcie działalności przedsiębiorstwo osoby fizycznej zarejestrowało własny znak towarowy, a (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.