Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 11:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
Poradnik VAT
nr 20 (476) z dnia 20.10.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Limity uprawniające do statusu małego podatnika w 2019 r.
Na podstawie art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, status małego podatnika przysługuje podmiotom, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w (...)
str. 4
II.
Projekt zmian dotyczących stosowania ulgi na złe długi
W dniu 25 września 2018 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Stosowanie split payment w praktyce - wybrane zagadnienia
Od 1 lipca 2018 r. podatnicy VAT, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą dobrowolnie (...)
str. 6
1.
Zapłata w systemie split payment
Czy w ramach mechanizmu podzielonej płatności mogę zapłacić sam podatek VAT: gdy nie mam środków na rachunku bieżącym, a znajdują się one na rachunku VAT, (...)
str. 6
2.
Procedura pomyłkowo wykonanego przelewu
Czy powinienem przelać środki z rachunku bieżącego na własny rachunek VAT w celu jego uzupełnienia w przypadku gdy zapłaciłem pomyłkowo kontrahentowi za dużo podatku VAT (...)
str. 8
3.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie paliw silnikowych
Podatnik nabywa paliwa silnikowe od kontrahenta z Niemiec. Podatek VAT wpłaca płatnikowi podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Czy w tym przypadku jest możliwe zastosowanie mechanizmu (...)
str. 9
IV.
Prawo do odliczenia VAT po wykreśleniu podatnika z rejestru - wyrok TSUE
Generalnie podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. (...)
str. 10
V.
Sprzedaż prywatnej nieruchomości przez podatnika VAT
Zbycie prywatnej nieruchomości przez podatnika VAT nie w każdym przypadku podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jeśli czynności podjęte przez podatnika w związku z tą transakcją nie (...)
str. 12
1.
Kiedy dostawa majątku prywatnego dokonana jest w ramach działalności gospodarczej?
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza to wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz (...)
str. 12
2.
Sprzedaż kilku prywatnych nieruchomości - wyrok NSA
W wyroku z dnia 12 lipca 2018 r., sygn. akt I FSK 1408/16 Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że: Nie można uznać za działalność gospodarczą czynności (...)
str. 13
VI.
Przedłużenie terminu zwrotu wynikającego z deklaracji VAT
Złożona przez podatnika deklaracja VAT korzysta z domniemania prawdziwości. Niemniej jednak organ podatkowy ma możliwość weryfikacji sporządzonych przez podatnika rozliczeń. Może to mieć miejsce w (...)
str. 14
1.
Elementy postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu
Przedłużenie terminu zwrotu następuje na podstawie wydanego przez organ podatkowy postanowienia. Zgodnie z art. 217 § 1 Ordynacji podatkowej zawierać ono powinno: oznaczenie organu podatkowego; (...)
str. 15
2.
Doręczenie postanowienia przed upływem terminu zwrotu
Na tle art. 87 ust. 2 ustawy o VAT w orzecznictwie sądów administracyjnych pojawiła się rozbieżność w kwestii ustalenia, czy warunkiem skutecznego przedłużenia terminów wynikających (...)
str. 15
VII.
Sprzedaż przez jednostki samorządu terytorialnego nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia bez VAT
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, (...)
str. 17
VIII.
Opodatkowanie prezentów dla pracowników i kontrahentów podatnika VAT
Z okazji jubileuszu istnienia firmy spółka postanowiła wręczyć pracownikom oraz wybranym kontrahentom upominki w postaci kurtek z logo firmy. Przekazanie tego rodzaju upominków nie wynika (...)
str. 19
1.
Prawo do odliczenia VAT od zakupu upominków
Zasadą jest, że prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabywanych towarów i usług uzależnione jest od związku zakupu z czynnościami opodatkowanymi (art. 86 ust. (...)
str. 19
2.
Odpłatne przekazanie towarów na cele osobiste
Czytelnik ma wątpliwości czy w związku z przekazaniem upominków dochodzi do odpłatnego przekazania towarów na cele osobiste. Należy podkreślić, że jeżeli przedsiębiorcy przysługiwało prawo do (...)
str. 20
1.
Towary i usługi opodatkowane w ramach odwrotnego obciążenia
Zasadą jest, że podatek VAT od dostawy towaru czy wykonanej usługi rozlicza sprzedawca. Wystawia on wówczas na rzecz nabywcy będącego przedsiębiorcą fakturę z wykazaną stawką (...)
str. 22
2.
Zasady rozliczania podatku należnego przez nabywcę
Transakcje, które opodatkowane są na zasadzie odwrotnego obciążenia nie podlegają odrębnym zasadom ustalania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy w odniesieniu do towarów objętych odwrotnym obciążeniem ustala (...)
str. 23
3.
Termin odliczenia VAT naliczonego
Kwota VAT należnego od transakcji objętej mechanizmem odwrotnego obciążenia stanowi równocześnie podlegającą odliczeniu kwotę VAT naliczonego - o ile nabyte towary (usługi) podatnik wykorzystuje (lub (...)
str. 24
1.
Świadczenie usług porządkowych na zewnątrz obiektów
Jaką stawkę VAT należy zastosować do usług porządkowych świadczonych wokół budynków biurowych, które swym zakresem obejmują koszenie, nasadzanie roślin, zbieranie liści, odśnieżanie, itp.? Z przepisów (...)
str. 25
2.
Stawka VAT na sprzedaż towaru wraz z usługą transportową
W prowadzonej działalności gospodarczej sprzedajemy drewno opałowe ze stawką 8%. Na fakturach dokumentujących dostawę tego towaru uwzględniamy również w osobnej pozycji koszty transportu opodatkowane 23% (...)
str. 26
XI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Dokumentowanie sprzedaży towarów używanych
Czy faktura wystawiona w procedurze marży dokumentująca sprzedaż towaru używanego (tj. samochodu osobowego) powinna zawierać stawkę VAT? Czy na fakturze tej należy w nazwie towaru (...)
str. 28
2.
Rozliczenie VAT przy sprzedaży towarów z automatu
Posiadamy automat do przyrządzania i sprzedaży napojów, tj. kawy, herbaty, czekolady, zupy. Sprzedaż tych wyrobów opodatkowana jest różnymi stawkami VAT. W jaki sposób należy rozliczyć (...)
str. 28
3.
Darowizna produktów spożywczych na cele charytatywne
Dokonaliśmy darowizny towarów spożywczych na rzecz stowarzyszenia prowadzącego działalność charytatywną (OPP). Przy nabyciu tych towarów nie mieliśmy prawa do odliczenia VAT bowiem wiedzieliśmy, że będą (...)
str. 29
4.
Odliczenie VAT naliczonego z duplikatu faktury
Sprzedawca wystawił nam w maju 2018 r. fakturę potwierdzającą zakup towarów, którą wysłał pocztą. Faktura nie dotarła do naszej firmy, w związku z czym zwróciliśmy (...)
str. 30
C.
KASY REJESTRUJĄCE
XII.
Rozpoczęcie sprzedaży bez uzyskania numeru ewidencyjnego kasy fiskalnej a sankcje karne
Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rozpoczęcie prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy przez podatnika poprzedzone jest złożeniem zawiadomienia do właściwego naczelnika (...)
str. 31
1.
Nieodpłatne przekazania towarów - rozliczanie VAT
Z przepisów ustawy o VAT wynika, że opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Ustawodawca określił także przypadki, w których pomimo, że towary są przekazywane (...)
str. 32
2.
Kasa fiskalna przy czynnościach nieodpłatnych
Pracownikom oraz klientom firmy nieodpłatnie przekazujemy upominki (długopisy, torby, ręczniki, itp.) z naszym logo. Czynność tę (tj. przekazanie tych towarów o wartości powyżej 10 zł) (...)
str. 33
XIV.
Czytelnicy pytają
1.
Rezygnacja z ewidencjonowania części sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej
Podatnik dokonuje sprzedaży energii cieplnej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz wykonuje inne czynności, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z ewidencjonowania w (...)
str. 34
2.
Świadczenie usług telekomunikacyjnych a obowiązek stosowania kasy fiskalnej
W prowadzonej działalności gospodarczej świadczymy usługi dostępu do internetu na rzecz osób prywatnych. Na podstawie zawartej umowy klienci zobowiązują się do uiszczania miesięcznej opłaty z (...)
str. 35
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XV.
Sprzedaż wysyłkowa u podatników zwolnionych z opodatkowania
Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju zdefiniowana jest w art. 2 pkt 23 ustawy o VAT i oznacza dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku (...)
str. 37
1.
Sprzedaż wysyłkowa realizowana na terytorium kraju
Sprowadzamy z Chin towary, które sprzedajemy później na terytorium naszego kraju na aukcjach internetowych, na rzecz odbiorców indywidualnych (niepodatników). Do tej pory korzystaliśmy ze zwolnienia (...)
str. 38
2.
Wysyłka towarów na rzecz odbiorców unijnych i spoza UE
Jestem podatnikiem zwolnionym z opodatkowania ze względu na obroty. Produkuję ubranka dziecięce, które wysyłam pocztą odbiorcom zarówno unijnym, jak i spoza terytorium UE. Mój obrót (...)
str. 38
XVI.
Dowody potwierdzające eksport pośredni w transakcji łańcuchowej
Dokonaliśmy dostawy towarów na rzecz nabywcy z Czech. Fakturę wystawiliśmy 23 sierpnia br., towar został wydany przewoźnikowi 29 sierpnia br. (transport na warunkach FCA), a (...)
str. 41
XVII.
Czytelnicy pytają
1.
Zakup i dostawa towarów poza terytorium kraju
Dokonujemy zakupu towarów od kontrahenta (A) z Francji a następnie odsprzedajemy go francuskiemu klientowi (B). Towar jest transportowany bezpośrednio od dostawcy (A) do nabywcy (B) (...)
str. 44
2.
Transakcje z zagranicznymi niepodatnikami w ewidencji JPK_VAT
W jaki sposób wykazać sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju na rzecz unijnego niepodatnika oraz eksport towarów dla niepodatnika spoza UE w ewidencji JPK_VAT? W obu (...)
str. 44
3.
Dokumentowanie WDT gdy nabywca wywozi towar własnym środkiem transportu
Chcemy sprzedać towar unijnemu podatnikowi, który wywiezie go z Polski własnym transportem. Czy mamy prawo zastosować stawkę VAT 0%? Zarówno nasza firma, jak i firma (...)
str. 45
4.
Dostawa towaru wykorzystywanego w produkcji na rzecz unijnego nabywcy
Klient z UE zamówił u nas wytworzenie konkretnego produktu, do czego jest niezbędne wykonanie przyrządu (matrycy). Za matrycę klient zapłaci tylko raz. Nie opuści ona (...)
str. 46
5.
Montaż elementów dekoracyjnych wykonywany na rzecz zagranicznych podatników
Świadczymy usługi zakładania dekoracyjnych elementów z żeliwa na terytorium państw unijnych na zlecenie zagranicznych podatników. Czy w tym przypadku można uznać wykonane usługi za budowlano-montażowe (...)
str. 48
E.
PORADY I KOMENTARZE
XVIII.
Dobra wiara i należyta staranność w kontaktach z zagranicznymi podatnikami
Transakcje z zagranicznymi podmiotami występują w zasadzie w większości polskich firm. Coraz większa liczba polskich przedsiębiorców decyduje się na współpracę z kontrahentami z zagranicy. Dostawa (...)
str. 49
F.
VAT OD PODSTAW
XIX.
Korzyści wynikające ze statusu podatnika zwolnionego z VAT
Od 1 grudnia 2018 r. zamierzam rozpocząć świadczenie usług krawieckich w wynajętym lokalu. Moimi klientami będą osoby prywatne. Czy powinnam wybrać zwolnienie podmiotowe z VAT? (...)
str. 52
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XX.
Wzór wniosku o odroczenie terminu złożenia JPK_FA
Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej mają obowiązek przekazywania informacji JPK_FA na żądanie (...)
str. 54
H.
PODATEK AKCYZOWY
XXI.
Rejestracja podmiotów zużywających wyroby akcyzowe opodatkowane zerową stawką akcyzy
Od 19 września 2018 r. mocą ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne (Dz. (...)
str. 56
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Dokumentowanie sprzedaży na rzecz jednostki budżetowej
Dokonujemy dostawy towarów dla szkoły gminnej, która jest jednostką budżetową. Czy na fakturze dokumentującej tę sprzedaż powinny być zamieszczone dane gminy czy szkoły? O tym, (...)
str. 58
2.
Odliczenie VAT z faktury otrzymanej po kilku miesiącach od daty jej wystawienia
Spółka w sierpniu 2018 r. drogą elektroniczną otrzymała fakturę, która została wystawiona w maju 2018 r. W rozliczeniu za jaki okres spółka może dokonać odliczenia (...)
str. 58
3.
Refakturowanie usługi ubezpieczeniowej
Jako zarządca osiedla domów jednorodzinnych zawieramy umowę ubezpieczenia OC w imieniu właścicieli nieruchomości. Następnie obciążamy ich ww. kosztami. Czy w tej sytuacji znajdzie zastosowanie zwolnienie (...)
str. 60
4.
Postanowienie sądu w sprawie opinii wydanej przez biegłego a obowiązek korekty faktury
Podatnik wystawił fakturę na rzecz sądu za wydaną opinię biegłego. Po wystawieniu faktury otrzymał postanowienie z sądu o przyznaniu biegłemu wynagrodzenia za pracę wraz ze (...)
str. 62
5.
Obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług wynajmu sprzętu specjalistycznego
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu hal produkcyjnych, placów, pomieszczeń biurowych itp. Obowiązek podatkowy rozpoznaje z chwilą wystawienia faktur (są one wystawiane terminowo). Z (...)
str. 64
6.
Otrzymanie zaliczki a obowiązek wystawienia faktury
W dniu 3 października 2018 r. otrzymałem zaliczkę na poczet dostawy towarów, w wysokości 70% wartości zamówienia. Dostawa miała miejsce w dniu 19 października 2018 (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XXII.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana rozporządzeń akcyzowych
W Dzienniku Ustaw z dnia 14 września 2018 r., pod poz. 1776 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 września 2018 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.