Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Umowy cywilnoprawne w aspekcie składkowo-podatkowym
Dodatek nr 17
do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 18
z dnia 10.09.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
CHARAKTERYSTYKA UMÓW PRAWA CYWILNEGO
1.
Umowa zlecenia
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie, dalej zwany zleceniobiorcą, zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie, dalej zleceniodawcy (art. 734 § 1 K.c.). (...)
str. 3
2.
Umowa o dzieło
Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie, dalej wykonawca, zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 K.c.). Jak wskazał Sąd (...)
str. 4
3.
Umowa agencyjna
Zgodnie z art. 758 K.c., przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu (...)
str. 6
4.
Praca na podstawie kontraktu menedżerskiego
Jeszcze jednym rodzajem umowy, na podstawie której może być świadczona praca, jest umowa o zarządzanie podmiotem gospodarczym, zwana często kontraktem menedżerskim. Wobec osób zajmujących kierownicze (...)
str. 7
5.
Swoboda kształtowania treści stosunku cywilnoprawnego
Niekiedy analiza treści danego stosunku prawnego prowadzi do wniosku, że łączy on w sobie elementy charakterystyczne dla różnych umów, zarówno cywilnoprawnych, jak i umowy o (...)
str. 8
6.
Minimalna stawka wynagrodzenia z umowy zlecenia/ /o świadczenie usług
Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 ze zm.) - od 1 stycznia (...)
str. 10
II.
ROZSTRZYGANIE OBOWIĄZKU UBEZPIECZEŃ ZLECENIOBIORCÓW
1.
Ogólne zasady dotyczące podlegania i zgłaszania do ubezpieczeń
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz rozliczania i opłacania składek ZUS wynikają z przepisów ustaw: z dnia 13 października 1998 r. o systemie (...)
str. 12
2.
Umowy cywilne jako jedyny tytuł do ubezpieczeń
Zleceniobiorcy oraz osoby z nimi współpracujące z tytułu wykonywania umów cywilnych, będących jedynym tytułem do ubezpieczeń, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu oraz (...)
str. 15
3.
Wykonywanie kilku umów cywilnych
Na mocy art. 9 ust. 2 i 2c ustawy o sus, osoba wykonująca umowę cywilną, z tytułu której uzyskuje w danym miesiącu wynagrodzenie podlegające oskładkowaniu (...)
str. 16
4.
Umowę cywilną wykonuje uczeń albo student
Z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnej, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu zleceniobiorcy będący uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 (...)
str. 18
5.
Zleceniobiorcą jest emeryt lub rencista
Przepisy ustawy o sus dla rozstrzygnięć dotyczących obowiązku ubezpieczeń społecznych nie definiują kogo należy uważać za osoby mające ustalone prawo do emerytury lub renty. Do (...)
str. 21
6.
Ubezpieczenie pracownika wykonującego dodatkowo umowę cywilną
Dla rozstrzygnięcia obowiązku ubezpieczeń społecznych pracownika z tytułu dodatkowo zawartej umowy cywilnej istotne jest, czy umowę tę zawiera z podmiotem będącym jednocześnie jego pracodawcą (lub (...)
str. 24
7.
Umowy cywilne zawiera osoba prowadząca pozarolniczą działalność
W myśl art. 8 ust. 6 pkt 1-5 ustawy o sus, za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się: 1) osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na (...)
str. 29
8.
Wykonywanie kontraktu menedżerskiego w ramach działalności gospodarczej
Kontrakt menedżerski z reguły jest umową o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Przychody z tytułu kontraktu (...)
str. 33
III.
USTALANIE PODSTAWY WYMIARU SKŁADEK
1.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców stanowi: 1) przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w umowie określono odpłatność za (...)
str. 34
2.
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne
Do ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorców stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób, z wyłączeniem (...)
str. 40
3.
Podstawa wymiaru składek pracownika wykonującego umowy cywilne u własnego pracodawcy
Umowa cywilna (także umowa o dzieło) zawarta z własnym pracodawcą lub wykonywana na rzecz własnego pracodawcy uważana jest, dla celów ubezpieczeń w ZUS, za umowę (...)
str. 40
IV.
SKŁADKI NA FUNDUSZ PRACY I FUNDUSZ GWARANTOWANYCH ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
1.
Ustalanie składki na Fundusz Pracy
Składkę na Fundusz Pracy opłaca pracodawca oraz inna jednostka organizacyjna za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o (...)
str. 41
2.
Ustalanie składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Pracodawca objęty przepisami ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1433), (...)
str. 43
V.
OPŁACANIE SKŁADEK ZUS I POBÓR PODATKU DOCHODOWEGO
1.
Zasady dotyczące rozliczania i opłacania składek
Płatnik składek jest zobowiązany do obliczania, potrącania z dochodów zleceniobiorców, rozliczania oraz opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne za każdy miesiąc kalendarzowy. Zobowiązany jest również (...)
str. 44
2.
Zasady poboru podatku dochodowego od umów cywilnych
Artykuł 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 z (...)
str. 46
3.
Przykładowe rozliczenia składkowo-podatkowe umów cywilnych
3.1.
Umowa cywilna stanowi jedyny tytuł ubezpieczeń
Założenia Spółka z o.o. zawarła z osobą fizyczną umowę zlecenia na okres od 1 sierpnia do 30 września 2018 r. Wynagrodzenie za jej wykonywanie określono (...)
str. 49
3.2.
Umowa cywilna zawarta z osobą będącą jednocześnie pracownikiem innego podmiotu
Założenia Zakład pracy na okres od 1 do 31 sierpnia 2018 r. zawarł umowę zlecenia z osobą w wieku 49 lat będącą równocześnie pracownikiem zatrudnionym (...)
str. 51
3.3.
Umowa cywilna zawarta z osobą mającą ustalone prawo do emerytury będącą jednocześnie pracownikiem innego podmiotu
Założenia Osoba ma ustalone prawo do emerytury i jest jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę, za wynagrodzeniem 2.200 zł. Na okres od 1 do (...)
str. 52
4.
Umowa zlecenia zawarta z własnym pracodawcą lub wykonywana na jego rzecz
Jak już wcześniej wskazano, w przypadku pracowników wykonujących umowę zlecenia na rzecz własnego pracodawcy (także zawartej z własnym pracodawcą) pracodawca w podstawie wymiaru składek na (...)
str. 53
VI.
ŚWIADCZENIA DLA ZLECENIOBIORCY
1.
Prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego
Zleceniobiorca za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, opieki lub macierzyństwa może ubiegać się o świadczenia z ubezpieczenia: chorobowego: zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy oraz (...)
str. 56
2.
Podstawa wymiaru zasiłków
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (także opiekuńczego i macierzyńskiego) dla zleceniobiorcy stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (...)
str. 61
3.
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu odniesionego wskutek wypadku przy pracy
Z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu odniesionego wskutek wypadku przy pracy zleceniobiorcy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego. Za stały uszczerbek na zdrowiu (...)
str. 66
4.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wypłaconych świadczeń
Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego wypłacane zleceniobiorcy nie podlegają oskładkowaniu. Zleceniodawca kwoty wypłaconych świadczeń wykazuje w raporcie ZUS RSA sporządzonym za miesiąc, w którym (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.