Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 11:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 13 (469) z dnia 01.07.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Dofinansowanie letniego wypoczynku pracowników i członków ich rodzin
W okresie letnim wielu pracodawców decyduje się na dofinansowanie wypoczynku pracowników oraz członków ich rodzin. Wsparcie finansowe może objąć też byłych pracowników (emerytów i rencistów). (...)
str. 4
1.1.
Wypłaty z ZFŚS
Przyznanie pracownikom świadczeń ze środków ZFŚS powinno odbywać się z zastosowaniem regulacji zawartych w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń (...)
str. 4
1.2.
Świadczenia urlopowe
Zasady wypłacania świadczeń urlopowych reguluje art. 3 ust. 4-6 ustawy o ZFŚS. Z powołanego przepisu wynika, że świadczenie urlopowe wypłacają pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający (...)
str. 6
1.3.
Dofinansowanie ze środków obrotowych
Każdy pracodawca może sfinansować ze środków obrotowych wypoczynek pracownikom i członkom ich rodzin, a także byłym pracownikom (emerytom i rencistom). To źródło finansowania świadczeń pozostawia (...)
str. 8
2.
Uproszczenia w podatku dochodowym - komunikat Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl) opublikowało komunikat, z którego wynika, że resort ten pracuje nad uproszczeniami podatkowymi. Zmiany mają być zgodne z filozofią (...)
str. 10
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Przywileje podatkowe dla przedsiębiorców podejmujących nowe inwestycje na terytorium Polski
W Dz. U. z 2018 r. pod poz. 1162 opublikowano ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (zwaną dalej także ustawą (...)
str. 11
2.
Zmiany w konwencji między Polską i Belgią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania
W oświadczeniu rządowym z dnia 15 maja 2018 r., opublikowanym w Dz. U. pod poz. 1095 ogłoszono, że dnia 2 maja 2018 r. wszedł w (...)
str. 13
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Koszty wyceny nabywanych udziałów
Spółka z o.o. zamierza nabyć za wkład pieniężny udziały innej spółki powiązanej. Zlecono wycenę tych udziałów. Czy koszty takiej wyceny będą stanowić w spółce koszty (...)
str. 14
2.
Moment kwalifikowania wynagrodzeń oraz składek ZUS do kosztów uzyskania przychodów
2.1.
Wynagrodzenie wypłacone z opóźnieniem
Wynagrodzenia za pracę wypłacamy 10 dnia następnego miesiąca. Jednak za maj 2018 r. wypłaciliśmy je pracownikom dopiero 14 czerwca 2018 r. Z kolei składki ZUS (...)
str. 15
2.2.
Kiedy wynagrodzenie można uznać za wypłacone?
Wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacamy ostatniego roboczego dnia tego miesiąca. Jeden z pracowników pensję za maj 2018 r. otrzymał 1 czerwca 2018 r. W tym (...)
str. 16
2.3.
Opłacone po terminie składki ZUS od należności pracowniczych
Spółka z o.o. wynagrodzenie za maj 2018 r. wypłaciła w terminie, tj. 30 maja 2018 r. Natomiast składki ZUS z uchybieniem terminu. Czy w takiej (...)
str. 17
2.4.
Składki od umowy zlecenia
Firma w czerwcu 2018 r. wypłaciła zleceniobiorcy wynagrodzenie za wykonaną usługę. Należne z tego tytułu składki ZUS opłaci najpóźniej 13 lipca 2018 r. Kiedy wartość (...)
str. 17
3.
Ustalenie przychodu i kosztu podatkowego z tytułu wniesienia aportu do spółki kapitałowej
Spółka z o.o. X wniesie aportem do spółki z o.o. Y nowo nabyty samochód osobowy. Pojazd ten nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych oraz (...)
str. 18
4.
Koszty zarządzania przypisane oddziałowi firmy nie podlegają ograniczeniu w ramach usług niematerialnych
Do oddziału firmy niemieckiej mieszczącego się w Polsce przypisywane są koszty zarządzania ponoszone przez jednostkę macierzystą (zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania). Czy koszty (...)
str. 19
5.
Przejęcie długu za wynagrodzeniem a przychód podatkowy - wyrok NSA
Przejęcie długu z tytułu kredytu za wynagrodzeniem nie powoduje powstania przychodu do celów podatkowych. Tak wynika z wyroku NSA z 16 stycznia 2018 r., sygn. (...)
str. 21
6.
Z interpretacji indywidualnych organu podatkowego
6.1.
Karty paliwowe otrzymane w ramach akcji promocyjnej nie obciążają kosztów uzyskania przychodów
Skoro spółka nie ponosi ciężaru nabycia kart paliwowych, gdyż otrzymuje je nieodpłatnie w ramach akcji promocyjnej, to nie ma prawa zaliczać ich wartości do kosztów (...)
str. 22
6.2.
Przychód ze sprzedaży praw autorskich to przychód z zysków kapitałowych
Jeśli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka sama wytworzyła prawa majątkowe wymienione w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 updop, np. autorskie prawo majątkowe, to (...)
str. 24
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Opodatkowanie wynagrodzenia wypłaconego zaliczkowo
Pracownik zwrócił się do pracodawcy z prośbą o wypłacenie mu zaliczki na poczet wynagrodzenia. Czy wypłacone zaliczkowo wynagrodzenie podlega opodatkowaniu? Wypłacone zaliczkowo wynagrodzenie podlega opodatkowaniu. (...)
str. 25
2.
Kwota zmniejszająca podatek, gdy należności za czas choroby płaci częściowo pracodawca i częściowo ZUS
Pracownik przez cały miesiąc był na zwolnieniu lekarskim. Za część miesiąca pracodawca wypłaci mu wynagrodzenie za czas choroby, a za pozostałe dni ZUS dokona wypłaty (...)
str. 27
2.1.
Wynagrodzenie za czas choroby wypłacane przez zakład pracy
Wynagrodzenie za czas choroby stanowi przychód ze stosunku pracy, co oznacza, że do jego opodatkowania mają zastosowanie zasady określone w art. 32 updof. Zaliczkę na (...)
str. 27
2.2.
Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS
Organy rentowe (ZUS) są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych bezpośrednio przez te organy zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, np. zasiłków chorobowych. Zasady (...)
str. 27
3.
Stawka podatku stosowana przy poborze zaliczki na podatek od umowy zlecenia
Gdy zleceniodawca zawiera umowę zlecenia z osobą będącą jego pracownikiem lub z osobą niebędącą jego pracownikiem i kwota należności określona w umowie jest wyższa niż (...)
str. 29
4.
Zaległe składki ZUS opłacone przez pracownika
Pracownik w listopadzie 2017 r. złożył oświadczenie o zaniechaniu poboru składek emerytalno-rentowych, gdyż uznał, że nastąpiło przekroczenie podstawy ich wymiaru. Niestety okazało się, że się (...)
str. 31
4.1.
Podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe osób ubezpieczonych w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (...)
str. 31
4.2.
Odliczanie składek
Przepis art. 26 ust. 1 pkt 2 updof, stanowi, że odliczeniu od dochodu podlegają składki określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o (...)
str. 32
5.
Powstanie u pracowników przychodu w związku z finansowaniem im posiłków - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Wartość posiłków sfinansowanych przez pracodawcę, których obowiązek zapewnienia nie wynika z przepisów prawa pracy, stanowi u pracowników przychód podlegający opodatkowaniu. Tak wynika z interpretacji indywidualnej (...)
str. 33
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.1.
Amortyzacja programu komputerowego
Z podatkowego punktu widzenia istotny jest podział programów komputerowych na programy systemowe i użytkowe. Programy systemowe są integralną częścią zestawu komputerowego, bez której nie ma (...)
str. 34
1.2.
Kiedy program komputerowy nie podlega amortyzacji?
W przypadku nabycia prawa do korzystania z oprogramowania komputerowego - kiedy prawa nabywcy ograniczone są do zakresu, o którym mowa w art. 75 ustawy o (...)
str. 35
2.
Wydatki na przystosowanie lokalu na potrzeby działalności gospodarczej
Spółka z o.o. wynajęła lokal, który będzie wykorzystywać na potrzeby działalności gospodarczej. Przed rozpoczęciem działalności w tym lokalu konieczne było wykonanie prac adaptacyjnych. Objęły one (...)
str. 36
3.
Wymiana windy w budynku
Osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W bieżącym roku posiada status małego podatnika w rozumieniu ustawy o PIT. W budynku niemieszkalnym, w którym w ramach (...)
str. 38
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Kwalifikacja podatkowa nagród otrzymanych w ramach sprzedaży premiowej oraz zasady ich opodatkowania
W celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży towarów i usług firmy prowadzą różnego rodzaju akcje promocyjne. Jedną z nich jest sprzedaż premiowa. W orzecznictwie i interpretacjach (...)
str. 40
1.1.
Przychód z innych źródeł
Jeżeli klientami biorącymi udział w sprzedaży premiowej są osoby fizyczne, które zakupów w ramach tej sprzedaży dokonują na cele osobiste, to nagroda stanowi u nich (...)
str. 40
1.2.
Przychód z działalności gospodarczej
Inaczej dla celów podatkowych należy kwalifikować nagrody związane ze sprzedażą premiową uzyskane przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną. Nagrody takie otrzymane w związku z prowadzoną przez (...)
str. 41
2.
Czy istnieje możliwość ujęcia towaru handlowego w podatkowej księdze w cenie nabycia?
Prowadzę działalność handlową, którą rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zdarza się, że towar handlowy nabywam przez internet. Na fakturach zakupu, w odrębnych (...)
str. 42
3.
Koszty zakupu paliwa w firmie transportowej
3.1.
Rozliczenie paliwa zakupionego do stacjonarnego zbiornika
Prowadzę firmę transportową. Samochody, przy pomocy których realizujemy przewozy, są tankowane na terenie firmy ze stacjonarnego zbiornika. Zakup paliwa do zbiornika ma miejsce raz w (...)
str. 43
3.2.
Ujęcie kosztu w podatkowej księdze
Czy kupując do stacjonarnych zbiorników większe ilości paliwa, zużywanego następnie na potrzeby działalności gospodarczej w zakresie usług transportowych, podatnik powinien wpisywać koszty z tego tytułu (...)
str. 45
4.
Odsetki od kredytu zaciągniętego przez współmałżonka przedsiębiorcy
Podatnik pozostaje w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej. Jego żona zaciągnęła kredyt, którym sfinansowano zakup samochodu ciężarowego. Podatnik uznał ten samochód za (...)
str. 46
5.
Rozliczenie sfinansowanego dotacją wynagrodzenia właściciela szkoły pełniącego funkcję dyrektora - interpretacja organu podatkowego
Właściciel szkoły niepublicznej, który pełni jednocześnie funkcję dyrektora szkoły i pobiera z tego tytułu wynagrodzenie finansowane ze środków pochodzących z dotacji otrzymywanej z budżetu jednostki (...)
str. 47
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Działalność delegowanych do innych krajów pracowników może spowodować powstanie zagranicznego zakładu
Kontynuując omawianie zagadnień związanych z opodatkowaniem dochodów pracownika wykonującego pracę za granicą, tym razem zwrócimy Państwa uwagę na to, że działalność delegowanych do innych krajów (...)
str. 48
1.1.
Zagraniczny zakład - zdefiniowanie pojęcia
Zgodnie z ustawą o PIT i ustawą o CIT zagraniczny zakład to stała placówka, poprzez którą podmiot mający odpowiednio miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na (...)
str. 48
1.2.
Delegowanie pracownika a powstanie zagranicznego zakładu
Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawierane przez Polskę wzorowane są na Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Zarówno tekst Modelowej (...)
str. 50
2.
Odsetki z tytułu kredytu zaciągniętego w zagranicznym banku
Spółka z o.o. posiada rachunek bankowy w Holandii i z tego rachunku spłaca kredyt (wraz z odsetkami) zaciągnięty w holenderskim banku. W związku z tym (...)
str. 51
3.
Z interpretacji indywidualnych organu podatkowego
3.1.
Nabycie zdjęć z zagranicznej bazy
Zapłata za uzyskanie możliwości wykorzystywania zdjęć na własne potrzeby przez użytkownika końcowego nie spełnia przesłanek uznania jej za należność podlegającą opodatkowaniu podatkiem u źródła. Tak (...)
str. 52
3.2.
Kopia certyfikatu rezydencji poświadczona za zgodność z oryginałem przez zagranicznego notariusza
Płatnik nie może zastosować regulacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i zaniechać poboru podatku na podstawie kserokopii certyfikatu rezydencji poświadczonej za zgodność z oryginałem przez (...)
str. 53
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.1.
Przychód pracownika - wolny od podatku czy opodatkowany?
Karty przedpłacone to swoisty rodzaj karty płatniczej. Ich posiadacze mogą posługiwać się tymi kartami w celu dokonania płatności lub pobrania gotówki, mimo że nie posiadają (...)
str. 54
1.2.
Koszty obsługi kart
Zdaniem organów podatkowych u pracowników przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu powstaje, gdy pracodawca z własnych środków opłaca dodatkowe koszty związane z wydanymi im do (...)
str. 55
2.
Optymalizacja podatkowa związana z oszczędzaniem na IKZE w 2018 r.
Gromadzenie środków pieniężnych na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) to rozwiązanie pozwalające na optymalizację obciążeń z tytułu podatku dochodowego. Mogą z niego korzystać osoby fizyczne (...)
str. 55
3.
Ulgi przysługujące rodzicowi, którego dziecko przebywa w domu pomocy społecznej
Podatniczka jest wdową, matką małoletniego niepełnosprawnego dziecka, które na podstawie decyzji administracyjnej przebywa w domu pomocy społecznej (DPS). Za pobyt dziecka w placówce podatniczka wnosi (...)
str. 57
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej
1.1.
Transakcje na poziomie cen rynkowych
Jesteśmy spółdzielnią produkującą wyroby mleczarskie, której roczne przychody sięgają około 100.000.000 zł. Członkami spółdzielni są rolnicy dostarczający mleko (osoby fizyczne i osoby prawne) oraz pracownicy. (...)
str. 59
1.2.
Dokumentacja w podmiocie powstałym z przekształcenia - odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską
W odpowiedzi na interpelację poselską nr 22035, zawartej w piśmie z 25 maja 2018 r., nr DCT2.054.3.2018 Minister Finansów odniósł się do problematyki obowiązku sporządzania (...)
str. 61
2.
Wybór uproszczonych zaliczek przez fundację
Czy fundacja, której dochody generalnie korzystają ze zwolnienia od podatku, ma prawo wpłacać zaliczki na podatek w uproszczonej formie? Jeżeli tak, to z której pozycji (...)
str. 62
3.
Włączenie nieruchomości do majątku wspólnego małżeńskiego to nie nabycie - wyrok NSA
Włączenie do majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską nieruchomości stanowiącej wcześniej składnik odrębnego majątku jednego z małżonków, nie jest u drugiego małżonka nabyciem w rozumieniu art. (...)
str. 63
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Nabycie udziałów własnych bez wynagrodzenia
Spółka z o.o. planuje nabyć od jednego z udziałowców część udziałów, bez wynagrodzenia, w celu ich umorzenia (dobrowolnego). Skutkiem tej operacji będzie obniżenie kapitału zakładowego, (...)
str. 64
2.
Wydatek na zakup alkoholu przekazywanego klientom
Spółka z o.o. posiada salony samochodowe. Klientom odbierającym zakupione pojazdy, w ramach upominku wręczana jest butelka wina. Czy wydatki na takie upominki dla klientów stanowią (...)
str. 64
3.
Faktura pro forma, zaliczkowa i końcowa a ustalenie różnic kursowych
Na podstawie faktury pro forma wpłacono zaliczkę na poczet zakupu towaru. Następnie kontrahent wystawił fakturę zaliczkową, a potem końcową. Która z tych faktur jest podstawą (...)
str. 65
4.
Refundacja wynagrodzeń młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego
Przedsiębiorca zatrudniający pracowników w celu przygotowania zawodowego otrzymuje od ochotniczego hufca pracy refundację wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne tych pracowników. Czy otrzymana kwota jest (...)
str. 66
5.
Premia otrzymana od banku za założenie firmowego konta
Wraz z rozpoczęciem działalności gospodarczej założyłem firmowe konto w jednym z banków. Z tego tytułu otrzymałem premię w wysokości 500 zł. W której kolumnie podatkowej (...)
str. 67
6.
Przechowywanie faktur kosztowych przez ryczałtowca
Świadczę usługi w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym (bez VAT). Czy muszę posiadać i przechowywać wszystkie faktury kosztowe związane z tą działalnością? Podatnik ma (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.