Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Firmowe koszty podatkowe - wybrane zagadnienia
Dodatek nr 10
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 12
z dnia 20.06.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WYDATKI DOTYCZĄCE PRZEDSIĘBIORCY
1.
Koszt nauki języka obcego
Podatnik zamierza wykupić zagraniczną wycieczkę połączoną z nauką języka obcego, którego znajomość będzie mu przydatna w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy koszty takiego wyjazdu będzie mógł (...)
str. 3
2.
Zakup firmowego sprzętu w przypadku wykonywania działalności gospodarczej we własnym domu
Działalność gospodarczą prowadzę w domu, w którym mieszkam, ale nie mam w nim wydzielonej powierzchni, którą wykorzystuję wyłącznie na firmowe cele. Na potrzeby prowadzonej działalności (...)
str. 4
3.
Przejazdy przedsiębiorcy do i z firmy
Rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej. Od osiąganych z niej dochodów, ustalanych na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, będę płacił podatek obliczany według skali podatkowej. Czy (...)
str. 5
4.
Zdobywanie wiedzy i umiejętności niezbędnych w prowadzonej działalności gospodarczej
Prowadzę działalność gospodarczą. Zamierzam wziąć udział w branżowej konferencji. Udział w niej jest odpłatny, do tego odbędzie się ona w innej miejscowości, niż miejsce mojego (...)
str. 6
5.
Wydatki na nabycie obuwia używanego podczas świadczenia usług
W ramach działalności gospodarczej świadczę usługi transportowe. Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup obuwia, w którym będę prowadził samochód? Nie. Wydatki (...)
str. 6
6.
Koszty rozmów służbowych z prywatnego telefonu przedsiębiorcy
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Często rozmowy służbowe wykonuję z prywatnego telefonu komórkowego. Czy koszt rozmów przeprowadzonych dla potrzeb działalności mogę ustalić (...)
str. 7
7.
Składki ZUS osoby prowadzącej działalność gospodarczą opłacone jednym przelewem
Jestem przedsiębiorcą. Nie zatrudniam pracowników. Od 2018 r. składki na własne ubezpieczenia w ZUS opłacam w jednej kwocie, dokonując jednego przelewu. Czy w tej sytuacji (...)
str. 7
8.
Przejazdy taksówką na spotkania z kontrahentami
Prowadzę usługową działalność gospodarczą. Czy wydatek na przejazd taksówką do kontrahenta w celu wykonania usługi mogę uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów? Tak. Wydatek na przejazd (...)
str. 8
II.
KOSZTY ZWIĄZANE Z UŻYWANIEM SAMOCHODÓW
1.
Rozliczenie opłaty za najem zastępczego samochodu osobowego
Na czas naprawy samochodu osobowego stanowiącego środek trwały podatnik otrzymał z warsztatu zastępczy samochód osobowy. Za czas korzystania z tego samochodu warsztat wystawił fakturę na (...)
str. 9
2.
Ograniczenie składki AC w razie nabycia samochodu o wartości ponad 20.000 euro
Podatnik na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupił samochód osobowy o wartości przekraczającej równowartość 20.000 euro. Samochód ten zaliczył do środków trwałych i ubezpieczył w ramach (...)
str. 9
3.
Koszty naprawy powypadkowej firmowego auta gdy odszkodowanie pokryło tylko kwotę netto z faktury za naprawę
Samochód osobowy spółki z o.o. należący do jej składników majątku uległ wypadkowi. W związku z tym, że samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (AC), ubezpieczyciel przyznał (...)
str. 10
4.
Odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu
Na potrzeby działalności gospodarczej podatnik wykorzystuje samochód osobowy. Nabył go za środki pochodzące z kredytu, który zaciągnął jako osoba prywatna, jeszcze przed rozpoczęciem tej działalności. (...)
str. 11
5.
Składka na ubezpieczenie samochodu osobowego, którego cena zakupu i ubezpieczenia są różne
Na potrzeby prowadzonej działalności został kupiony samochód osobowy. Na fakturze zakupu jego wartość jest wpisana w innej kwocie niż na polisie auto casco. Czy aby (...)
str. 12
6.
Nieodliczony VAT od zakupu paliwa
Ponieważ nie prowadzę dla celów VAT ewidencji przebiegu pojazdu przysługuje mi prawo odliczenia 50% VAT naliczonego przy zakupie paliwa do samochodu osobowego, stanowiącego środek trwały. (...)
str. 12
7.
Powypadkowa naprawa samochodu używanego do celów służbowych i prywatnych
Spółka z o.o. posiada samochody (w leasingu operacyjnym), które są używane do celów mieszanych (służbowych i prywatnych). Podczas używania samochodu przez pracownika do celów prywatnych (...)
str. 13
8.
Niezamortyzowana wartość początkowa samochodu o wartości początkowej przekraczającej 20.000 euro
Sprzedałem samochód osobowy, z którego korzystałem w działalności gospodarczej. Samochód ten nie był w pełni zamortyzowany. Ponadto część odpisów amortyzacyjnych nie była kosztem podatkowym, gdyż (...)
str. 14
9.
Zakup nowego silnika do pojazdu będącego środkiem trwałym
W samochodzie będącym środkiem trwałym zepsuł się silnik, w związku z czym poniosłem wydatki na zakup nowego silnika. Czy wydatki te mogę rozliczyć bezpośrednio w (...)
str. 15
III.
WYDATKI PRACOWNICZE
1.
Wartość wynagrodzeń kosztem podatkowym
Wynagrodzenia pracowników są płatne, zgodnie z regulaminem wynagradzania, w ostatnim dniu roboczym miesiąca, za który są należne. Wynagrodzenia za maj 2018 r. zostały wypłacone z (...)
str. 16
2.
Organizacja imprezy integracyjnej
Spółka z o.o. zorganizowała imprezę dla pracowników i członków ich rodzin. Jej celem było zintegrowanie pracowników i poprawa komunikacji między nimi oraz wzmocnienie więzi łączących (...)
str. 17
3.
Sfinansowanie pracownikom posiłków
Spółka z o.o. ponosi wydatki na obiady dla pracowników. Wymienione posiłki spożywają oni w czasie przerwy w pracy. Czy wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu? (...)
str. 18
4.
Wydatki związane z odwołaną podróżą służbową
Spółka z o.o. skierowała kilku pracowników do obsługi wystawy na zagranicznych targach branżowych. Z dużym wyprzedzeniem zarezerwowała noclegi w hotelu i zakupiła bilety lotnicze. Z (...)
str. 18
5.
Odszkodowanie wypłacone na podstawie umowy o zakazie konkurencji
Z pracownikiem została zawarta umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Na jej podstawie osoba ta przez okres 10 miesięcy nie będzie prowadzić działalności konkurencyjnej. (...)
str. 19
6.
Kwiaty i upominek wręczony pracownikowi odchodzącemu na emeryturę
Pracodawca (spółka z o.o.) zakupił ze środków obrotowych dla pracownika odchodzącego na emeryturę kwiaty i drobny upominek. Czy wydatki te można zaliczyć do kosztów uzyskania (...)
str. 20
7.
Wynagrodzenia i składki ZUS w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
Pracownika będącego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę zwolniliśmy z obowiązku świadczenia pracy. Zachowuje on jednak prawo do wynagrodzenia. Czy wynagrodzenie to oraz składki ZUS (...)
str. 20
8.
Wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Pracodawca (spółka z o.o.) wyraził zgodę na opłacenie pracownikowi czesnego za ostatni rok studiów odbywanych w systemie zaocznym. Czy taki wydatek może być zaliczony do (...)
str. 21
9.
Wynajem mieszkania pracownikowi mieszkającemu w odległej od firmy miejscowości
Pracownikowi z wysokimi kwalifikacjami mieszkającemu w odległej miejscowości wynajmujemy mieszkanie w miejscowości, w której znajduje się nasza firma. Zapewnienie tego mieszkania było warunkiem podjęcia pracy (...)
str. 22
IV.
NAKŁADY NA PROMOCJĘ FIRMY
1.
Wypłacona kontrahentom kwota w celu zachęcenia do kontynuowania nawiązanej współpracy
Spółka z o.o. z uwagi na panującą konkurencję na rynku zobowiązała się wypłacić wybranym kontrahentom jednorazową kwotę stanowiącą zachętę do kontynuowania współpracy. Czy wypłacona kwota (...)
str. 23
2.
Koszty wystroju firmy
Spółka z o.o. posiada kilka placówek handlowych. Ponosi wydatki na ich wystrój, chcąc w ten sposób stworzyć odpowiednią atmosferę, dzięki której klienci chętnej odwiedzaliby jej (...)
str. 24
3.
Wydatki na reklamę ponoszone przed rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej
Podatnik w czerwcu 2018 r. rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, z której dochody będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wcześniej, tj. w maju 2018 (...)
str. 25
4.
Nagrody wydane w ramach sprzedaży premiowej
Spółka z o.o. zajmująca się sprzedażą instalacji c.o. zorganizowała sprzedaż premiową. Kontrahenci (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą), którzy zrealizowali wyznaczoną w regulaminie promocji określoną wielkość (...)
str. 26
V.
MOMENT POTRĄCENIA KOSZTU
1.
Faktura wystawiona przed wykonaniem usługi
Działalność gospodarczą rozliczam w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzoną metodą uproszczoną. Od kontrahenta otrzymałem fakturę za usługę. Data wystawienia faktury to 4 (...)
str. 27
2.
Usługa wykonana przed wystawieniem faktury
W czerwcu 2018 r. dostałam fakturę wystawioną w tym samym miesiącu, dokumentującą usługę zakupioną przeze mnie w maju 2018 r. Kiedy tę fakturę powinnam ująć (...)
str. 27
3.
Wynagrodzenie pracownicze wypłacone z opóźnieniem
W naszej firmie wynagrodzenia są wypłacane pracownikom raz w miesiącu, w ostatnim dniu roboczym miesiąca, za który wynagrodzenia są należne. Czy wynagrodzenie wypłacone pracownikowi w (...)
str. 28
4.
Składka na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy opłacona w miesiącu, za który jest należna
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Składkę na własne ubezpieczenia społeczne należną za maj 2018 r. zapłaciłem do ZUS już w maju 2018 r. Czy składkę tę (...)
str. 29
5.
Składki ZUS od nieterminowo wypłaconych wynagrodzeń
W regulaminie wynagradzania dzień wypłaty wynagrodzenia ustalony jest na ostatni dzień roboczy miesiąca, za który wynagrodzenie to jest należne. Za maj 2018 r. wynagrodzenia zostały (...)
str. 29
6.
Rozliczenie wydatku na wypłatę premii
Członek zarządu spółki z o.o. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Oprócz miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługuje mu premia kwartalna uzależniona od wyniku finansowego firmy. (...)
str. 30
7.
Koszt ujęty w księgach na podstawie duplikatu faktury
Spółka z o.o. w czerwcu 2018 r. otrzymała duplikat faktury za artykuły biurowe zakupione w ubiegłym roku. Faktura pierwotna nie dotarła do niej. Kiedy należy (...)
str. 31
VI.
DOKUMENTOWANIE KOSZTÓW
1.
Umowa kupna-sprzedaży zawarta z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej
Mam zamiar kupić towar handlowy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Transakcja ta byłaby udokumentowana umową kupna-sprzedaży. Czy taka umowa może być podstawą zapisu w (...)
str. 32
2.
Przedłożone przez pracownika paragony za płatne parkowanie firmowych samochodów
Pracownik korzystający w celach służbowych z firmowego samochodu przedłożył paragony za korzystanie z płatnego parkingu. Czy stanowią one wystarczający dowód księgowy, by zwrócone na ich (...)
str. 33
3.
Wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia wypłacane na podstawie wielu rachunków
Zleceniobiorcom w oparciu o przedstawione przez nich rachunki do umowy zlecenia wypłacam wynagrodzenia. Takich wypłat w każdym miesiącu mam kilkadziesiąt. Czy wynagrodzenia wypłacone tym osobom (...)
str. 34
4.
Wystawienie faktury końcowej, gdy wpłacone zaliczki pokryły całą wartość usługi
Wykonawca usługi wystawił dwie faktury zaliczkowe, a po wykonaniu usługi - fakturę końcową. Z tej ostatniej faktury nie wynikała kwota do zapłaty, gdyż pobrane zaliczki (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.