Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 11 (467) z dnia 01.06.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Forma przekazania sprawozdania finansowego za 2017 r. do urzędu skarbowego - odpowiedź MF na pytanie naszego Wydawnictwa
W związku z wątpliwościami dotyczącymi realizacji w praktyce obowiązku wynikającego z art. 27 ust. 2 updop nasze Wydawnictwo zwróciło się do Ministerstwa Finansów (MF) z (...)
str. 4
2.
Ważne terminy w czerwcu 2018 r.
Do końca czerwca 2018 r. należy złożyć do KRS oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego za 2017 r. Według art. 70a (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów korzystającego części odsetkowej raty leasingowej
Zawarliśmy umowę leasingu finansowego (podatkowo i bilansowo) samochodu dostawczego. Kiedy należy ująć w kosztach uzyskania przychodów część odsetkową raty leasingowej - w momencie poniesienia, czy (...)
str. 6
2.
Część odsetkowa raty leasingowej jako koszt finansowania dłużnego
Czy w spółce z o.o. część odsetkowa opłaty z tytułu użytkowania składników majątkowych, wynikająca z umów kwalifikowanych jako leasing operacyjny, zaliczana jest do kosztów finansowania (...)
str. 7
3.
Ujęcie raty leasingowej w księgach rachunkowych korzystającego
Jak w księgach rachunkowych rozlicza się miesięczne raty leasingowe obejmujące część kapitałową i odsetkową? Dla celów bilansowych rozliczenie miesięcznej raty leasingowej, uzależnione jest od tego, (...)
str. 9
II.
Jak funkcjonuje konto "Rozliczenie kosztów" w przypadku rozwiązania rezerwy?
Na koniec 2017 r. spółka posiadała saldo Ma na koncie 64-1 "Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów" i saldo Wn na koncie 49 "Rozliczenie kosztów". Saldo konta (...)
str. 11
1.
Zasady funkcjonowania konta "Rozliczenie kosztów"
Utworzenie przez jednostkę rezerwy w postaci biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów zapisem: Wn konto 49 "Rozliczenie kosztów", Ma konto 64-1 "Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów", oznacza że (...)
str. 11
2.
Rozwiązanie rezerwy utworzonej w postaci biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów
Według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 "Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe", bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, o których mowa w art. 39 ust. 2 (...)
str. 12
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Ustalenie kwoty zysku netto przeznaczonej do podziału
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w przypadku jednostek zobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta podział wyniku finansowego może nastąpić po (...)
str. 15
2.
Wypłata dywidendy wspólnikom (akcjonariuszom)
Stosownie do art. 191 K.s.h. wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą (...)
str. 17
3.
Zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego z zysku netto
Spółki z o.o. tworzą kapitał zapasowy i fundusze rezerwowe dobrowolnie. Mogą więc przekazywać część zysku na zasilenie tych funduszy. Z kolei spółki akcyjne są zobowiązane (...)
str. 19
4.
Przeznaczenie zysku netto w spółce kapitałowej na inne cele
Zysk netto spółki kapitałowej może być również przeznaczony na inne cele niż wypłata dywidendy czy utworzenie lub zasilenie kapitału zapasowego i rezerwowego. Można go przykładowo (...)
str. 20
IV.
Zmiana sposobu wyceny rozchodu środków pieniężnych z walutowego rachunku bankowego
Zgodnie z polityką rachunkowości rozchód walut z rachunku walutowego wyceniamy po kursie historycznym metodą FIFO. Chcielibyśmy jednak wyceniać ich rozchód według średniego kursu Narodowego Banku (...)
str. 23
1.
Bilansowe metody wyceny rozchodu środków pieniężnych z rachunku walutowego
Przepisy art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości stanowią, iż wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia (...)
str. 23
2.
Skutki zmiany polityki rachunkowości w zakresie wyceny rozchodu walut
Jak wynika z pytania, jednostka wycenia rozchód walut z rachunku walutowego metodą FIFO, czyli według kursu waluty, która najwcześniej wpłynęła na rachunek walutowy, co zostało (...)
str. 25
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wydatki ponoszone na remont wynajmowanej hali magazynowej w trakcie jej użytkowania
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wynajmujemy halę magazynową. Co roku zobowiązani jesteśmy do przeprowadzenia drobnych prac remontowych wynikających ze zwykłego używania tej hali. Czy wydatki (...)
str. 26
2.
Umorzenie pożyczki zaciągniętej z funduszu celowego na sfinansowanie zakupu środka trwałego
Jednostka zaciągnęła pożyczkę z funduszu celowego na zakup środka trwałego. Na podstawie zawartej umowy, po spłacie 50% zadłużenia, pozostałe 50% pożyczki zostanie umorzone bez żadnych (...)
str. 27
3.
Zapisy w ewidencji analitycznej w związku ze zmianą miejsca użytkowania środka trwałego
Czy zmiana miejsca użytkowania urządzenia, będącego środkiem trwałym, wewnątrz jednostki (z działu sprzedaży do działu produkcji), podlega ewidencji księgowej? Jak udokumentować takie zdarzenie? ? Zmianę (...)
str. 28
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Wymagania względem prowadzenia ksiąg rachunkowych
W myśl przepisów art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w (...)
str. 29
2.
Dokumentowanie operacji gospodarczych
Rodzaje dowodów księgowych Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe (dokumenty) stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej. Dowody księgowe dzielą się na: 1) dowody źródłowe, w (...)
str. 29
3.
Zasady kwalifikowania kosztów bilansowych do danego okresu sprawozdawczego
W myśl przepisów bilansowych, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Przez okres sprawozdawczy (...)
str. 32
4.
Przykładowy wzór polityki rachunkowości
Fragment polityki rachunkowości spółki z o.o. prezentujemy poniżej.
str. 35
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zwrot nadpłaty podatku dochodowego od osób prawnych za lata ubiegłe w księgach zakładu budżetowego
Jesteśmy samorządową jednostką organizacyjną (zakładem budżetowym). W styczniu 2018 r. złożyliśmy korektę CIT-8 za 2016 r. Z tego tytułu urząd skarbowy zwrócił nam w kwietniu (...)
str. 36
2.
Wyksięgowanie kwoty dofinansowania z PFRON, ujętej w przychodach poprzedniego roku obrotowego
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. W 2017 r. złożyliśmy do PFRON wniosek o przyznanie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Kwotę dofinansowania za 2017 r. ujęliśmy w (...)
str. 38
3.
Częstotliwość księgowania zaangażowania wydatków budżetowych w jednostce oświatowej
Prowadzimy działalność w formie samorządowej jednostki budżetowej (szkoły). Z jaką częstotliwością powinniśmy księgować zaangażowanie wydatków budżetowych, ujmowanych w księgach na koncie 998? Z załącznika nr (...)
str. 38
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Koszty kwalifikowane odliczane od podstawy opodatkowania
Przedsiębiorcy, dzięki uldze na działalność badawczo-rozwojową (tzw. ulga B+R), zyskali możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na taką działalność, w dwóch etapach, tzn.: 1) (...)
str. 40
2.
Moment poniesienia kosztu na potrzeby ulgi B+R - odpowiedź MF na pytanie naszego Wydawnictwa
Pojawiły się wątpliwości, co należy uznać za moment poniesienia kosztu na potrzeby ulgi B+R. Czy moment ten należy ustalać w oparciu o zasady ogólne, czy (...)
str. 43
3.
Ewidencja księgowa wydatków poniesionych na prace badawczo-rozwojowe
Prace badawcze Ustawa o rachunkowości nie reguluje kwestii związanych z rozliczeniem i ujęciem kosztów prac badawczych. W myśl jednak z art. 10 ust. 3 ustawy (...)
str. 44
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Obniżenie kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji
Spółka akcyjna obniżyła kapitał zakładowy poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji (bez wynagrodzenia). Jak zaksięgować taką operację? W sytuacji opisanej w pytaniu spółka obniżyła kapitał zakładowy (...)
str. 46
2.
Prowizja pobrana za udzielenie gwarancji spłaty kredytu obrotowego
W ciężar jakich kosztów zaksięgować prowizję pobraną przez nasz bank za gwarancję zabezpieczającą spłatę kredytu obrotowego udzieloną przez Bank Gospodarstwa Krajowego? Zakładamy, iż gwarancja, o (...)
str. 47
3.
Dobrowolna inwentaryzacja środków trwałych i zapasów przeprowadzana w trakcie roku obrotowego
Czy oprócz inwentaryzacji rocznej (na koniec roku obrotowego) możemy w trakcie roku przeprowadzać dodatkowe spisy z natury środków trwałych i zapasów? Inwentaryzację aktywów i pasywów (...)
str. 47
4.
Zwrot OC po sprzedaży samochodu przy rozliczaniu kosztów w czasie w sposób uproszczony
Jednostka księguje koszt ubezpieczenia OC samochodów w sposób uproszczony, tj. bezpośrednio na koncie 64 z dowodu źródłowego, a następnie co miesiąc z konta 64 w (...)
str. 48
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Koszty organizacji festynu z okazji Dnia Dziecka dla pracowników i ich rodzin
Z okazji Dnia Dziecka nasza jednostka chce zorganizować festyn dla pracowników i członków ich rodzin. Jak ująć w księgach rachunkowych koszty zorganizowania takiego festynu? Wydatki (...)
str. 49
2.
W jakiej formie należy powierzyć księgowemu odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych?
W naszej spółce z o.o. główny księgowy nie podpisał przyjęcia odpowiedzialności za prowadzenie ksiąg rachunkowych. Nie ma też wyznaczonego zakresu obowiązków w umowie o pracę. (...)
str. 51
3.
Ujęcie w księgach rachunkowych spółki komandytowej zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika
Jakich zapisów należy dokonać w księgach rachunkowych w związku ze zmniejszeniem udziału kapitałowego wspólnika spółki komandytowej i z częściowym zwrotem tego udziału w formie pieniężnej (...)
str. 52
4.
Korekta błędu rachunkowego oraz kwoty należnego podatku dochodowego wykazanego w deklaracji CIT-8
W związku z błędem rachunkowym okazało się, że zawyżyliśmy koszty 2017 r. w CIT-8. Wystąpiła niedopłata podatku dochodowego, którą uregulujemy w czerwcu 2018 r. wraz (...)
str. 54
5.
Nabycie aplikacji mobilnej w celu jej sprzedaży klientom indywidualnym
Zakupiliśmy aplikację mobilną do wielokrotnej sprzedaży wraz ze wszystkimi prawami. Zamierzamy dalej rozwijać tę aplikację i sprzedawać ją klientom indywidualnym. Aplikacja ta nie będzie przez (...)
str. 56
6.
Ewidencja pozabilansowa zobowiązań warunkowych w celu ujawnienia ich w informacji dodatkowej
Od dwóch lat posiadamy weksle, które prezentujemy w sprawozdaniu finansowym, tj. w informacji dodatkowej do tego sprawozdania, jako zobowiązania warunkowe. Jednak nie prowadzimy ewidencji pozabilansowej (...)
str. 57
7.
Przeznaczenie dochodu stowarzyszenia z działalności odpłatnej na inwestycję
Biorąc pod uwagę uregulowania w zakresie osiągnięcia przez stowarzyszenie dochodu z działalności odpłatnej w wielkości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, proszę o wyjaśnienie czy przeznaczenie całości takiego (...)
str. 58
8.
Prezentacja danych z jednostkami, w których jednostka posiada zaangażowanie w kapitale
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą posiada w spółce z o.o. udziały w wysokości 33,3%. Czy osoba fizyczna sporządzając sprawozdanie finansowe zgodnie z załącznikiem nr 1 (...)
str. 60
9.
Otrzymanie na konto walutowe wpłaty dokonanej przez klienta w złotówkach
Klient wpłacił pomyłkowo należność na nasz rachunek walutowy w euro za fakturę wystawioną w złotówkach. Bank przeliczył tę transakcję. Jaki kurs należy przyjąć do wyceny (...)
str. 62
10.
Nadpłata składek ZUS po sporządzeniu korekty dokumentów rozliczeniowych
Otrzymaliśmy zawiadomienie z ZUS, z którego wynika, iż na naszym koncie stwierdzone zostały nienależnie opłacone składki. Część nadpłaty jest skutkiem sporządzonych korekt dokumentów rozliczeniowych. Niestety (...)
str. 64
11.
Ujęcie wynagrodzeń kontraktowych na kontach kosztów rodzajowych w księgach szpitala
Część personelu medycznego w naszym szpitalu realizuje swoje zadania w oparciu o umowy cywilnoprawne zawierane ze szpitalem w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej (tzw. kontrakty medyczne). (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.