Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Najnowsze interpretacje w zakresie PIT i CIT
Dodatek nr 9
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 10
z dnia 20.05.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PRZYCHODY PODATKOWE
1.
Nieodpłatne usługi zarządzania świadczone przez członków zarządu na rzecz spółki
Członkowie zarządu spółki będący równocześnie członkami zarządu jedynego udziałowca tej spółki, pełnią swoje funkcje bez pobierania wynagrodzenia od spółki. Z osobami tymi spółka podpisała cywilnoprawne (...)
str. 3
2.
Moment powstania przychodu w razie otrzymania zadatku lub zaliczki na poczet wykonywanych usług
Spółka z o.o. od klientów pobiera zadatki i zaliczki na poczet usług, które wykonane będą za kilka lub kilkanaście miesięcy. Czy w momencie otrzymania tych (...)
str. 4
3.
Użyczenie spółce cywilnej rzeczy lub praw przez członków rodziny wspólnika tej spółki
Teściowa oraz córka wspólniczki w spółce cywilnej mają zamiar przekazać tej spółce prawa do nieodpłatnego używania. Czy w tej sytuacji u wspomnianej wspólniczki powstanie przychód (...)
str. 5
4.
Część wynagrodzenia od usługobiorców stanowiąca zwrot wydatków niezaliczonych do kosztów
Wynagrodzenie od usługobiorców skalkulowane jest w ten sposób, że składają się na nie wszystkie koszty poniesione w związku z wykonywanymi na ich rzecz usługami oraz (...)
str. 6
5.
Przedawnienie zobowiązania z tytułu pożyczki zaciągniętej przez osobę prowadzącą działalność
Przedsiębiorca zaciągnął pożyczkę na cele prowadzonej działalności gospodarczej, która uległa przedawnieniu. Czy przedawnienie zobowiązania skutkuje powstaniem przychodu? Odpowiedź Przedawnienie zobowiązania z tytułu pożyczki skutkuje u (...)
str. 7
6.
Odpłatne zbycie udziałów w spółce kapitałowej
Podatnik posiada 100% udziałów w spółce z o.o., w której pełni funkcję prezesa. Udziały w spółce objęte zostały za wkład pieniężny. W jaki sposób należy (...)
str. 8
7.
Świadczenie usług pośrednictwa handlowego
Podatniczka zamierza prowadzić działalność gospodarczą w modelu logistycznym dropshipping. Będzie ona polegać na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę w formie pośrednictwa handlowego poprzez aukcje (...)
str. 10
8.
Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej i przekazanie jej wspólnikowi tej spółki
Wspólnicy spółki jawnej zamierzają wycofać nieruchomość z ewidencji środków trwałych. Czynność ta zostanie udokumentowana uchwałą wspólników, fakturą wewnętrzną oraz aktem notarialnym. Nieruchomość zostanie przekazana do (...)
str. 11
9.
Prywatny najem lokali mieszkalnych na krótkie okresy
Podatniczka w ramach prywatnego najmu oddaje w najem lokale mieszkalne. Dotychczas przychody z tytułu najmu opodatkowywała ryczałtem. Do tej pory wszystkie umowy najmu były długoterminowe. (...)
str. 12
10.
Ustalenie źródła przychodu z tytułu sprzedaży działki ogrodniczej
W 2013 r. podatniczka wraz z mężem nabyła od Polskiego Związku Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy prawo do użytkowania działki. W lipcu 2016 r. prawo to (...)
str. 13
II.
KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW
1.
Korzystanie z dwóch samochodów w jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej
Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W jej ramach świadczy usługi pielęgniarskie w szpitalach odległych od siedziby jej firmy. Wiąże się to z licznymi dojazdami. Od (...)
str. 14
2.
Zakup karnetów sportowych dla pracowników
Spółka w ramach pozapłacowych składników wynagrodzenia zamierza wprowadzić karnety sportowe dla pracowników. Jest to wynikiem troski o zdrowie pracowników i ma na celu stworzenie w (...)
str. 15
3.
Wynajęcie przez przedsiębiorcę mieszkania w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się siedziba jego firmy
Podatnik założył jednoosobową działalność gospodarczą jako doradca. Siedziba klienta, dla którego ma świadczyć usługi, znajduje się w znacznej odległości od siedziby podatnika. W związku z (...)
str. 16
4.
Odpisy amortyzacyjne od składników majątku otrzymanych w darowiźnie
W 2016 r. ojciec dokonał darowizny przedsiębiorstwa na rzecz swojego syna. Darowizna ta była zwolniona od podatku od spadków i darowizn. Syn na zasadach kontynuacji (...)
str. 18
5.
Wydatki na ulepszenie środków trwałych
Spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej posiadają środki trwałe, które zostały przyjęte do użytkowania do dnia 31 grudnia 2017 r. Niektóre z nich będą (...)
str. 19
6.
Nakłady na lokal, którego przedsiębiorca nie jest właścicielem ani najemcą lub dzierżawcą
Spółka z o.o. prowadzi działalność polegającą na sprzedaży sprzętu RTV i AGD, w tym m.in. telefonów komórkowych. Sprzedaż nie jest dokonywana bezpośrednio na rzecz końcowych (...)
str. 21
7.
Moment zaliczenia do kosztów wydatków pracowniczych
Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP) przewiduje możliwość wypłaty na rzecz pracowników jednorazowej dodatkowej premii oraz przyznania im bonów towarowych. Świadczenia te finansowane są ze specjalnie (...)
str. 23
8.
Korekta kosztów z tytułu cen transferowych
Spółka z o.o. należy do międzynarodowej grupy z siedzibą w Szwajcarii. W ramach grupy wdrożono politykę cen transferowych w celu zapewnienia rynkowego poziomu cen w (...)
str. 24
9.
Odpisy amortyzacyjne od know-how nabytego od podmiotu powiązanego
W 2010 r. spółka z o.o. nabyła od podmiotu powiązanego prawa do korzystania z know-how, które ujęto w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i (...)
str. 26
III.
OBOWIĄZKI PŁATNIKA
1.
Udostępnienie członkom zarządu mieszkania wynajętego przez spółkę
Spółka z o.o. zawarła umowę o świadczenie usług zarządzania z członkami zarządu, którzy zostali powołani uchwałami rady nadzorczej. Dla członków zarządu mających miejsce zamieszkania w (...)
str. 28
2.
Sfinansowanie studiów podyplomowych oraz konferencji i szkoleń osobie świadczącej usługi zarządzania
Spółka osobie świadczącej usługi zarządzania sfinansowała studia podyplomowe oraz konferencje i szkolenia. Wszystkie te formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych były ściśle związane z realizacją umowy o (...)
str. 29
3.
Odszkodowanie wypłacone w związku ze zwolnieniami grupowymi
Czy odszkodowanie, które zostało wypłacone przez pracodawcę na podstawie zbiorowego porozumienia zawartego z organizacjami związkowymi w sprawie zwolnień grupowych, jest wolne od podatku dochodowego zgodnie (...)
str. 31
4.
Opodatkowanie cudzoziemców zatrudnionych przez rolnika na umowę zlecenia do prac sezonowych
Rolnik nieprowadzący działów specjalnych produkcji rolnej ani działalności gospodarczej zamierza zatrudnić do prac sezonowych w swoim gospodarstwie rolnym cudzoziemców (obywateli Ukrainy) na podstawie umowy zlecenia. (...)
str. 32
5.
Zorganizowanie sprzedaży promocyjnej dla klientów
Przedsiębiorca zamierza zorganizować sprzedaż premiową na rzecz swoich klientów będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą oraz innymi przedsiębiorcami (spółkami). Warunki uczestnictwa w promocji, czas jej (...)
str. 34
6.
Dofinansowanie z ZFŚS do pracowniczej wycieczki integracyjnej
Pracodawca ze środków ZFŚS zamierza dofinansować pracownikom wycieczkę turystyczno-krajoznawczą. Udział w niej będzie dobrowolny i dostępny dla wszystkich pracowników. Celem wyjazdu ma być integracja pracowników. (...)
str. 35
7.
Zapłata przez pracodawcę za pracowników składek ZUS
ZUS w wyniku przeprowadzonej kontroli nałożył na szpital obowiązek naliczenia i odprowadzenia do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za osoby, które na (...)
str. 36
8.
Świadczenia na rzecz firmowej drużyny sportowej
W spółce funkcjonuje zakładowa drużyna piłkarska złożona z pracowników przedsiębiorstwa. Drużyna działa w celu krzewienia zasad zdrowego stylu życia oraz rozwoju umiejętności piłkarskich pracowników spółki. (...)
str. 38
9.
Podatek u źródła od usług utrzymania oprogramowania
Spółka nabywa od podmiotu trzeciego usługi utrzymania funkcjonalności oprogramowania, zapewnienia jego prawidłowego działania i użytkowania, bieżącej konserwacji oraz dostosowania jego użyteczności do aktualnych potrzeb biznesowych. (...)
str. 39
10.
Pobór zaliczki na podatek od kwoty z faktury wystawionej przez menedżera
Jedyny udziałowiec spółki z o.o. w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi zarządzania tą spółką na podstawie kontraktu menadżerskiego podpisanego w formie aktu notarialnego. Z tego (...)
str. 41
IV.
INNE ZAGADNIENIA
1.
Rozliczenia podatkowe po zmianie w trakcie roku struktury udziałów w spółce komandytowej
Podatnik jest wspólnikiem (komandytariuszem) w spółce komandytowej. W dniu 8 sierpnia 2017 r. wysokość udziału podatnika w zysku spółki uległa zwiększeniu w związku z zawarciem (...)
str. 43
2.
Wydatek na zabudowę wnęki nie jest wydatkiem poniesionym na własne cele mieszkaniowe
W 2016 r. podatnik sprzedał odziedziczone w tym samym roku mieszkanie. Otrzymane z tego tytułu środki pieniężne zamierza przeznaczyć na remont własnego mieszkania, w tym (...)
str. 45
3.
Wycena w remanencie początkowym towarów nabytych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej
Podatnik kolekcjonuje pamiątki związane z historią Wojska Polskiego (odznaki, odznaczenia, medale, fotografie, umundurowanie i wyposażenie), a także w mniejszym stopniu antyki (wyroby rzemiosła artystycznego, malarstwa (...)
str. 47
4.
Wymiana pieca grzewczego w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Podatniczka jest osobą niepełnosprawną. Jej mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze w kamienicy. Ogrzewane jest piecami kaflowymi oraz piecem stałopalnym. Ze względu na niepełnosprawność ruchową (...)
str. 48
5.
Rozliczenie osoby samotnie wychowującej dzieci po zawarciu związku małżeńskiego
Rozwiedziona podatniczka od 2014 r. rozliczała się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Ma ona dwóch synów w wieku 9 i 11 lat. (...)
str. 49
6.
Zastosowanie przepisów o cenach transferowych do wynagrodzenia otrzymanego z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów
Podatnik zamierza zbyć na rzecz spółki celem umorzenia posiadane przez siebie udziały w kapitale zakładowym spółki (umorzenie dobrowolne udziałów). Umorzenie udziałów nastąpi w trybie art. (...)
str. 51
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.