Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:23 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 10 (466) z dnia 20.05.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Najem nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą - skutki podatkowe u wynajmującego i najemcy
U osób fizycznych (podatników PIT) najem składników majątku może stanowić samodzielne źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 updof (tzw. (...)
str. 4
1.1.
Przychody u wynajmującego
Przychód należny Za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (art. 14 ust. (...)
str. 4
1.2.
Koszty u wynajmującego
Wydatki związane z najmem Wynajmujący może zaliczyć do kosztów podatkowych te wydatki, których obowiązek ponoszenia przewiduje umowa najmu zawarta z najemcą (pod warunkiem że nie (...)
str. 5
1.3.
Wydatki ponoszone przez najemcę
Koszty dotyczące nieruchomości wykorzystywanej przez najemcę na podstawie umowy najmu nie zostały wyłączone z tych kosztów na podstawie art. 23 updof i art. 16 ust. (...)
str. 7
1.4.
Kaucja
Wynajmujący często pobierają od najemców kaucje w wysokości określonej w umowie, które są przeznaczone na poczet ewentualnych zniszczeń, zaległości czynszowych lub nieopłaconych kosztów, związanych z (...)
str. 8
2.
Rozliczanie kosztów finansowania dłużnego - odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie naszego Wydawnictwa
W myśl art. 15c ust. 1 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.), podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty finansowania (...)
str. 10
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Składka AC w ratach leasingowych
Spółka z o.o. zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego. Przedmiotem leasingu będzie samochód osobowy o wartości przekraczającej 20.000 euro. Zostanie on ubezpieczony (OC, AC, NNW) przez (...)
str. 11
2.
Koszty usług niematerialnych mogą być rozliczane w kosztach przez pięć kolejnych lat
Zgodnie z przepisami ustawy o CIT kwota kosztów z tytułu usług niematerialnych w części wykluczonej w danym roku z kosztów uzyskania przychodów nie przepada. Podlega (...)
str. 13
3.
Wydatek poniesiony za inny podmiot nie jest kosztem podatkowym
Spółka z o.o. oprócz podstawowej działalności, w okresie letnim prowadzi skup owoców od rolników. Wystawia faktury VAT RR. Rolnikom wypłaca całą wartość należności wynikającej z (...)
str. 15
4.
Przychód z działalności gospodarczej a inne źródła przychodów
W dniu 30 kwietnia 2018 r. z nielicznymi wyjątkami weszła w życie ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. (...)
str. 16
5.
Odsetki od kredytu na zakup składnika majątku wniesionego aportem do innej firmy - wyrok NSA
Odsetki od kredytu na zakup nieruchomości wykorzystywanej przez podatnika w jednoosobowej działalności, którą to nieruchomość następnie wniósł do odrębnej firmy, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (...)
str. 18
6.
Firmowe koszty w interpretacjach organu podatkowego
6.1.
Korekta kosztów ustalonych szacunkowo
Uaktualnienie kosztów uzyskania przychodów ustalonych pierwotnie szacunkowo nie wywołuje obowiązku ich korekty wstecz. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 kwietnia (...)
str. 19
6.2.
Wydatki na rzecz podwykonawcy
Wydatki na zapewnienie posiłków dla podwykonawcy mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 kwietnia 2018 r., (...)
str. 20
6.3.
Odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi
Odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi na podstawie ugody mediacyjnej nie jest kosztem uzyskania przychodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 kwietnia (...)
str. 20
6.4.
Zmniejszenie kosztów z powodu zwrotu prowizji
Zwrot prowizji przez pośrednika ubezpieczeniowego powoduje zmniejszenie kosztów podatkowych w bieżącym okresie rozliczeniowym. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 kwietnia (...)
str. 21
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Usługi medyczne współfinansowane przez pracowników
Przedmiotem działalności spółki jest świadczenie usług medycznych. Zamierza ona objąć nimi również swoich pracowników na zasadzie dobrowolności z ich strony. Pracownicy, którzy zdecydują się na (...)
str. 22
2.
Opodatkowanie świadczeń przyznanych menedżerowi
Spółka akcyjna zawarła kontrakt menedżerski. Z jego uregulowań wynika m.in., że menedżer ma prawo do bezpłatnego korzystania z usług medycznych w ramach wykupionego przez spółkę (...)
str. 23
3.
Podatek od wygranych w konkursach organizowanych dla zleceniobiorców
Cyklicznie zamierzamy organizować konkursy dla naszych zleceniobiorców, które mają wpływać na poprawę motywacji, zaangażowania i jakości wykonywanych czynności. W tym celu opracujemy regulamin takich konkursów (...)
str. 24
4.
Zwrot kosztów podróży osobom niebędącym pracownikami
Zwróciliśmy redaktorom (osobom niebędącym pracownikami naszego instytutu) koszty podróży odbytej w celu uczestniczenia w spotkaniu komitetu redakcyjnego. Od kwoty dokonanego zwrotu nie pobraliśmy zaliczki na (...)
str. 26
5.
Wydatki za posiłek zwracane pracownikom mobilnym nocującym poza miejscem zamieszkania - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Otrzymany przez pracowników mobilnych zwrot kosztów wyżywienia podczas nocowania w terenie, na którym świadczą pracę zgodnie z zawartymi umowami o pracę, jest u nich przychodem (...)
str. 28
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Definicja środka trwałego
Firma zakupiła maszynę z przeznaczeniem do uruchomienia nowej działalności. Środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i jednorazowo zamortyzowany. (...)
str. 29
2.
Przekwalifikowanie w 2018 r. składnika majątku na środek trwały
W 2017 r. kupiłem urządzenie z zamiarem jego krótkotrwałego używania w prowadzonej działalności gospodarczej. Okazało się jednak, że będę je wykorzystywał na potrzeby tej działalności (...)
str. 30
3.
Koszty z tytułu amortyzacji w interpretacjach indywidualnych organu podatkowego
3.1.
Składnik majątku stanowiący współwłasność małżeńską
W przypadku gdy jeden z małżonków rozpocznie wykorzystywać na potrzeby swojej działalności gospodarczej składnik majątkowy amortyzowany w działalności współmałżonka, wartość początkową tego środka trwałego powinien (...)
str. 32
3.2.
Środki trwałe nabyte w drodze dziedziczenia
Odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej środków trwałych (w tym nieruchomości) nabytych w drodze dziedziczenia (spadku oraz działu spadku) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Tak (...)
str. 33
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Straty w towarach - ewidencja w podatkowej księdze
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem ponoszenia strat w środkach obrotowych, w tym w towarach. Tego rodzaju straty stanowią u przedsiębiorcy koszt ekonomiczny. Dopuszcza (...)
str. 35
1.1.
Uznanie za koszt podatkowy
Straty w towarach nie są wymienione w art. 23 updof, co oznacza, że nie są z mocy ustawy wykluczone z kosztów uzyskania przychodów. Jednak w (...)
str. 35
1.2.
Udokumentowanie i rozliczenie
W przypadku gdy okoliczności pozwalają uznać wartość utraconych towarów za koszty uzyskania przychodów, uwzględnienie tej straty w rachunku podatkowym uzależnione jest od jej prawidłowego udokumentowania. (...)
str. 36
1.3.
Zapisy w księdze
Jak wspomniano na wstępie, wystąpienie strat w towarach musi znaleźć odzwierciedlenie w podatkowej księdze, niezależnie od uznania lub nieuznania straty za koszt podatkowy. Trzeba pamiętać, (...)
str. 36
2.
Rozliczenie sprzedaży mieszkania wynajmowanego w ramach działalności gospodarczej
W 2016 r. nabyłem mieszkanie w stanie deweloperskim i przeprowadziłem w nim prace wykończeniowe. W związku z tym poniosłem koszty zakupu materiałów i robocizny. Następnie (...)
str. 38
2.1.
Koszty wynajmu lokalu
Przychody osiągane z najmu składników majątku związanych z pozarolniczą działalnością gospodarczą są uważane za przychody z tej działalności. Wynika to wprost z art. 14 ust. (...)
str. 38
2.2.
Wycofanie lokalu z majątku firmowego
Przepisy podatkowe nie stoją na przeszkodzie zmianie przeznaczenia środków trwałych, w tym wycofaniu ich z działalności gospodarczej. Co istotne, takie zdarzenie jest obojętne podatkowo. W (...)
str. 39
2.3.
Sprzedaż lokalu mieszkalnego
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 i ust. 3 updof, odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego, który był wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, (...)
str. 39
3.
Wydatki zdrowotne przedsiębiorcy
Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą. Osiąganie z niej przychodów zależy od mojej aktywności, na którą ma wpływ stan zdrowia. Rozważam zatem możliwość wykupienia dla siebie karnetu (...)
str. 40
4.
Ewidencja kosztów związanych z działalnością w zakresie handlu używanymi samochodami
Prowadzę działalność w zakresie handlu używanymi samochodami osobowymi i ciężarowymi. Przed odsprzedażą samochodów niekiedy ponoszę koszty z tytułu zakupu części samochodowych oraz usług naprawy. Ponadto (...)
str. 42
4.1.
Ogólne zasady ujmowania kosztów w podatkowej księdze
U przedsiębiorcy, który w prowadzonej działalności gospodarczej handluje używanymi samochodami, wydatki poniesione na nabycie tych towarów, ich przystosowanie do sprzedaży oraz na wsparcie samej sprzedaży, (...)
str. 42
4.2.
Przygotowanie towaru do sprzedaży i koszty związane ze sprzedażą
Z okoliczności przedstawionych w pytaniu wynika, że w ramach działalności gospodarczej polegającej na handlu używanymi samochodami, oprócz kosztów zakupu używanych samochodów (ciężarowych i osobowych), podatnik (...)
str. 43
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Kiedy dochody pracownika wykonującego pracę za granicą są opodatkowane tylko w Polsce?
Kontynuujemy omawianie zasad ustalenia obowiązku podatkowego pracownika zatrudnionego w polskiej firmie na podstawie umowy o pracę, wykonującego pracę za granicą. W poprzednim numerze Przeglądu Podatku (...)
str. 44
1.1.
Wyjątek od ogólnej zasady opodatkowania dochodów uzyskanych z pracy najemnej
Zgodnie z ogólną zasadą obowiązującą w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, wynagrodzenie z pracy najemnej wykonywanej przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu (...)
str. 44
1.2.
Przekroczenie 183 dni pobytu pracownika w drugim państwie
Jeden z warunków decydujących, że wynagrodzenie za pracę wykonywaną w drugim państwie jest opodatkowane w państwie miejsca zamieszkania osoby uzyskującej wynagrodzenie, wymusza, aby osoba otrzymująca (...)
str. 44
1.3.
Pojęcie pracodawcy
Kolejnym warunkiem, od którego spełnienia zależy to, czy wynagrodzenie za pracę najemną w innym państwie będzie opodatkowane tylko w Polsce, jest wypłacanie tego wynagrodzenia przez (...)
str. 47
1.4.
Zakład lub stała placówka
Kolejny warunek, od którego zależy opodatkowanie wynagrodzenia tylko w Polsce, wymaga, aby wynagrodzenie wypłacane osobie będącej polskim rezydentem za pracę wykonywaną w innym państwie nie (...)
str. 49
2.
Formy certyfikatu rezydencji
Certyfikat rezydencji podatkowej to dokument urzędowy potwierdzający dla celów podatkowych miejsce zamieszkania lub miejsce siedziby podatnika, wydany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca odpowiednio (...)
str. 50
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Zakup oprogramowania a ulga na działalność badawczo-rozwojową
Spółka z o.o. zakupiła dwa oprogramowania dla służb finansowo-księgowych, które służą do przygotowania i wysyłki JPK oraz do weryfikacji podatkowej kontrahentów. Programy są użytkowane na (...)
str. 51
2.
Czy kwoty wpłacone na podstawie umowy deweloperskiej na poczet nabycia mieszkania dają prawo do zastosowania zwolnienia od podatku?
Podatnicy, którzy przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, sprzedają nieruchomość lub prawa majątkowe, o których mowa w art. (...)
str. 52
3.
Sporządzenie PIT/O, gdy na jedno małoletnie dziecko podatnik nie dokonuje odliczenia
W roku podatkowym wykonywałem władzę rodzicielską wobec dwojga małoletnich dzieci. Przy czym starsze dziecko, z pierwszego małżeństwa, mieszka na stałe przy matce, z którą uzgodniliśmy, (...)
str. 54
4.
Czy zapomogi wypłacane dla nauczycieli są wolne od podatku?
Nauczyciele oraz nauczyciele emeryci mogą otrzymywać, na podstawie przepisów ustawy - Karta Nauczyciela, pomoc zdrowotną mającą charakter zapomogi z tytułu długotrwałej choroby. Czy w 2018 (...)
str. 55
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Dokumentacja cen transferowych i CIT/TP
Członkami zarządu spółki z o.o. są małżonkowie. Każdy z nich prowadzi własną jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi na rzecz wspomnianej spółki. Przychody/koszty (...)
str. 57
1.1.
Dokumentacja podatkowa
Na wstępie należy zauważyć, że spółka z o.o. oraz przedsiębiorcy prowadzący indywidualnie działalność gospodarczą, którzy jednocześnie są członkami zarządu tej spółki - są podmiotami powiązanymi (...)
str. 57
1.2.
Uproszczone sprawozdanie CIT/TP
Stosownie do dyspozycji art. 27 ust. 5 updop, podatnicy obowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej, których przychody lub koszty (w rozumieniu przepisów o rachunkowości) przekroczyły w (...)
str. 58
2.
Limity do ustalenia obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej
Czy limity dotyczące obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej należy odnosić do przychodów i transakcji brutto (z VAT) czy netto? Generalnie obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej ciąży na (...)
str. 59
2.1.
Przesłanki powstania obowiązku sporządzania dokumentacji
Stosownie do obowiązujących od 1 stycznia 2017 r. unormowań art. 9a ust. 1 pkt 1 i ust. 1d updop oraz art. 25a ust. 1 pkt (...)
str. 59
2.2.
Kryterium "przychodowe"
Jednym z kryteriów, od którego zależy powstanie obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej, jest wysokość przychodów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie prowadzonych przez podatnika (...)
str. 60
2.3.
Kryterium "istotności" transakcji lub innych zdarzeń
Natomiast limity "istotności" dokonanych w roku podatkowym transakcji lub innych zdarzeń jednego rodzaju z podmiotami powiązanymi, zdaniem organów podatkowych dotyczą wartości brutto tych transakcji lub (...)
str. 60
3.
Kwalifikowanie opłat licencyjnych do zysków kapitałowych
Czy przychody spółki za opłaty licencyjne, liczone jako procent od sprzedaży, traktuje się od 2018 r. jako zyski kapitałowe w CIT, tj. jako odrębne źródło (...)
str. 61
4.
Obowiązki płatnika z tytułu wypłaty odsetek/dyskonta z listów zastawnych - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Minister Finansów wydał interpretację ogólną z 4 kwietnia 2018 r., nr DD5.8201.07.2018, opublikowaną w Dz. Urz. Min. Fin. z 2018 r. pod poz. 36, w (...)
str. 62
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Prawo do korzystania z 15% stawki CIT
Wspólnota mieszkaniowa uzyskuje dochody, od których płaci CIT. Czy może skorzystać z obniżonej 15% stawki CIT jako mały podatnik? Wspólnota mieszkaniowa mająca status małego podatnika (...)
str. 63
2.
Nagrody dla pracowników wypłacane z zysku netto
Za 2017 r. nasza spółka z o.o. wypracowała zysk. Część tego zysku przeznaczyliśmy na wypłatę w 2018 r. nagród dla pracowników. Czy w związku z (...)
str. 63
3.
Stawka podatku u członka zarządu, którego dochód przekroczył pierwszy próg podatkowy
Dochód członka zarządu pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania przekroczył w maju 2018 r. pierwszy próg podatkowy. Czy w tej sytuacji płatnik począwszy od czerwca (...)
str. 64
4.
Kwota zmniejszająca podatek nie może być stosowana w dwóch zakładach pracy
Pracownik jest zatrudniony równocześnie w dwóch zakładach pracy. W obu z nich złożył PIT-2. 30 kwietnia 2018 r. zwrócił się do jednego z nich o (...)
str. 65
5.
Sporządzanie dowodów wewnętrznych przez biuro rachunkowe
Czy na podstawie dokumentu źródłowego dostarczonego przez klienta biura rachunkowego pracownik tego biura może wystawić i podpisać dowód wewnętrzny? Pracownik biura rachunkowego może sporządzić dowód (...)
str. 65
6.
Odliczanie przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne
Jako przedsiębiorca opłacam do ZUS składki na własne ubezpieczenia społeczne. Składek tych nie zaliczam do kosztów uzyskania przychodów. Czy w tej sytuacji mogę je odliczyć (...)
str. 66
X.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - CZERWIEC 2018 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.06.2018 r. (czwartek) wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za maj 2018 r. - 20.06.2018 r. (środa) wpłacenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.