Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 9:59 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 9 (465) z dnia 01.05.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Obowiązek i termin zatwierdzenia sprawozdania
Jednostki, których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2017 r. mają czas na zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego do końca czerwca 2018 r. Zatwierdzenie rocznego sprawozdania (...)
str. 4
2.
Organ zatwierdzający i forma zatwierdzenia sprawozdania
Roczne sprawozdanie finansowe jednostki zatwierdza jej organ zatwierdzający. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości, organem zatwierdzającym jest organ, który zgodnie (...)
str. 4
3.
Konsekwencje zatwierdzenia rocznego sprawozdania
Obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sposób korygowania błędów Według art. 12 ust. 4 ustawy o rachunkowości, ostateczne zamknięcie i otwarcie ksiąg rachunkowych jednostki kontynuującej działalność (...)
str. 5
4.
Skutki niezatwierdzenia sprawozdania w obowiązującym terminie
Niezatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego nie zwalnia jednostki z obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego (por. art. 12 ust. 2 pkt (...)
str. 7
1.
Kto ponosi odpowiedzialność za rachunkowość jednostki w świetle ustawy o rachunkowości?
Generalnie, odpowiedzialność za rachunkowość jednostki ponosi kierownik tej jednostki. Przy czym, odpowiedzialność i obowiązki w zakresie rachunkowości, poza odpowiedzialnością za przeprowadzenie inwentaryzacji w drodze spisu (...)
str. 8
2.
Co oznaczają podpisy złożone na sprawozdaniu finansowym?
Jak wynika z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości, to kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy (...)
str. 9
3.
Czy główny księgowy ponosi odpowiedzialność na podstawie innych aktów prawnych?
Główny księgowy - niezależnie od tego, czy przejął na piśmie obowiązki w zakresie rachunkowości, czy też nie - jeśli jest zatrudniony na podstawie umowy o (...)
str. 10
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Przekazanie wyrobów w formie darowizny w księgach darczyńcy
Wyprodukowane przez nas wyroby (środki higieny osobistej) przekazaliśmy do domu pomocy społecznej. Jak ująć w księgach rachunkowych przekazanie wyrobów gotowych w formie darowizny?
str. 11
1.
Ewidencja kosztów związanych z przekazaniem darowizny
Koszty i przychody związane z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty (...)
str. 11
2.
Darowizna wyrobów objętych ewidencją bilansową w zależności od sporządzanego rachunku zysków i strat
Przykład Przekazanie wyrobów w formie darowizny w jednostce sporządzającej porównawczy rachunek zysków i strat I. Założenia: Jednostka przekazała w formie darowizny na rzecz domu pomocy (...)
str. 12
3.
Darowizna wyrobów, których wartość odniesiono bezpośrednio w koszty w momencie wytworzenia
Przykład I. Założenia: Jednostka przekazała w formie darowizny wyroby gotowe (środki higieny osobistej), których koszt wytworzenia wyniósł: 1.160 zł. Wyroby gotowe nie są objęte ewidencją (...)
str. 13
IV.
Nieruchomość przekwalifikowana z inwestycji do środków trwałych
Jak wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz ustalić wartość początkową nieruchomości przekwalifikowanej z inwestycji do środków trwałych?
str. 14
1.
Ustalenie wartości początkowej przekwalifikowanej nieruchomości
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości, do inwestycji zalicza się te nieruchomości, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są (...)
str. 14
2.
Przekwalifikowanie nieruchomości z inwestycji do środków trwałych według KSR nr 11
W celu wyjaśnienia wątpliwości związanych ze stosowaniem przepisów o rachunkowości dotyczących środków trwałych, a zwłaszcza w celu zapewnienia jednolitych rozwiązań stosowanych przez jednostki w zakresie (...)
str. 17
V.
Wydatki na zakup artykułów spożywczych i cateringowych dla pracowników i kontrahentów
Spółka ponosi wydatki na artykuły spożywcze (takie jak kawa, herbata, woda, mleko, cukier), które są zużywane podczas spotkań służbowych z pracownikami oraz spotkań z kontrahentami (...)
str. 19
1.
Podatkowe rozliczenie wydatków na artykuły spożywcze i cateringowe
Z najnowszych interpretacji podatkowych wynika, iż nadal utrzymywany jest pogląd wyrażony w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 25 listopada 2013 r., nr DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521, w której (...)
str. 19
2.
Ewidencja wydatków na artykuły spożywcze i usługi cateringowe na kontach kosztów rodzajowych
W księgach rachunkowych zakupy artykułów spożywczych, takich jak kawa, herbata, mleko, cukier, woda mineralna, ciastka i inne drobne artykuły, zużywanych zarówno podczas spotkań i szkoleń (...)
str. 20
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Ujęcie przyznanych praw do emisji gazów cieplarnianych jako wartości niematerialnych i prawnych
Jak należy zaksięgować przyznane na lata 2013-2020 uprawnienia do emisji do powietrza gazów cieplarnianych zgodnie z nowelizacją stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w tej kwestii? Zasady (...)
str. 22
2.
Dotacja otrzymana na sfinansowanie zakupu gruntu wykorzystywanego w działalności gospodarczej
Jednostka otrzymała dotację na sfinansowanie zakupu gruntu, który będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Czy otrzymane środki ująć w księgach rachunkowych na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów, (...)
str. 26
3.
Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w prawo własności
Nasza jednostka posiadała spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, które nabyła na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jak zaksięgować wykup tego lokalu na własność? Aktem notarialnym została (...)
str. 27
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Obowiązek ustalania odroczonego podatku dochodowego
Stosowanie przez jednostki nadrzędnych zasad rachunkowości (memoriału, współmierności oraz ostrożnej wyceny) skutkuje często tym, że wartość bilansowa składników aktywów i pasywów różni się od ich (...)
str. 29
2.
Różnice między wartością bilansową i podatkową aktywów i pasywów
Wartość podatkowa aktywów jest to kwota wpływająca na pomniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przypadku uzyskania z nich, w sposób pośredni lub bezpośredni, korzyści ekonomicznych. (...)
str. 29
3.
Wycena aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Wysokość rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się przy uwzględnieniu stawek podatku dochodowego obowiązujących w roku powstania obowiązku podatkowego (por. art. 37 (...)
str. 30
4.
Ewidencja księgowa odroczonego podatku dochodowego
Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego można ująć w księgach rachunkowych poprzez: 1) księgowanie na koniec okresu sprawozdawczego (np. 31 grudnia 2018 r.) (...)
str. 32
5.
Prezentacja odroczonego podatku dochodowego w sprawozdaniu
Rachunek zysków i strat Wpływający na wynik finansowy i wykazywany w rachunku zysków i strat podatek dochodowy za dany okres sprawozdawczy zawiera część bieżącą i (...)
str. 32
6.
Możliwość odstąpienia od ustalania podatku odroczonego
Warunki odstąpienia od ustalania rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego Nie wszystkie podmioty będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych zobowiązane są do (...)
str. 34
7.
Przykładowy wzór polityki rachunkowości
Fragment polityki rachunkowości spółki z o.o. prezentujemy poniżej.
str. 35
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Opłata stała za usługi wodne w księgach zakładu budżetowego
Samorządowy zakład budżetowy otrzymał informację roczną o wysokości opłaty stałej za usługi wodne na rok 2018, płatnej kwartalnie. Opłatę należy przekazywać na rachunek Państwowego Gospodarstwa (...)
str. 36
2.
Niewypłacona trzynastka w sprawozdaniu Rb-Z
Z powodu braku środków do końca marca 2018 r. zakład budżetowy nie wypłacił pracownikom dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2017 r. Czy niewypłaconą trzynastkę należy wykazać (...)
str. 37
3.
Stroje ludowe w księgach miejskiego ośrodka kultury, jako niskocenne składniki majątku trwałego
Miejski ośrodek kultury zakupił stroje ludowe o wartości jednostkowej nieprzekraczającej wartości granicznej ustalonej dla środków trwałych w polityce rachunkowości. Czy zakupione stroje można odnieść w (...)
str. 38
4.
Obowiązek badania sprawozdań finansowych jednostek samorządu terytorialnego
Czy sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego podlega badaniu przez biegłego rewidenta? Obowiązkiem badania sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta objęte są przede wszystkim samorządy wojewódzkie, powiatowe (...)
str. 39
F.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Bilansowe i podatkowe ujęcie odszkodowania za opóźnienia w realizacji dostaw
W grudniu 2017 r. zapadł wyrok sądu apelacyjnego (uprawomocnił się tego samego dnia). Zasądzono od powoda (firmy "X") karę umowną (odszkodowanie) za opóźnienia w realizacji (...)
str. 40
2.
Zwrot kosztów procesu oraz postępowania sądowego na podstawie wyroku sądu apelacyjnego
Na podstawie wyroku sądu apelacyjnego zasądzono od strony pozwanej na rzecz powoda zwrot kosztów procesu oraz kosztów postępowania apelacyjnego. W jaki sposób należy ująć w (...)
str. 41
3.
Potrącenie kosztów sądowych z kwoty odszkodowania
W styczniu 2018 r. strona pozwana wystosowała do firmy "X" pismo w sprawie potrącenia kosztów procesu z należnego jej odszkodowania. Jak ująć w księgach rachunkowych (...)
str. 42
VIII.
Rozliczanie zakupu składników majątku o wartości nieprzekraczającej 10.000 zł
Prowadzimy działalność w formie spółki jawnej. W marcu 2018 r. przyjęliśmy do używania środek trwały o wartości początkowej 6.500 zł. Dla celów podatkowych od 1 (...)
str. 43
1.
Amortyzacja środków trwałych o wartości nieprzekraczającej 10.000 zł w świetle przepisów podatkowych
Jednostka może dla celów podatkowych wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych środek trwały o wartości początkowej 6.500 zł. Przepisy podatkowe zawarte (...)
str. 43
2.
Jednorazowa amortyzacja w przepisach bilansowych
Przepisy bilansowe nie rozróżniają środków trwałych ze względu na ich wartość. W świetle art. 32 ustawy o rachunkowości, odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego dokonuje się (...)
str. 44
G.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
IX.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Kapitał własny po uwzględnieniu proponowanego podziału zysku
Czy w ostatniej pozycji zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym, tj. poz. III. "Kapitał (fundusz) własny, po uwzględnieniu proponowanego podziału zysku (pokrycia straty)", wykazuje się (...)
str. 47
2.
Jak długo przechowuje się zestawienia obrotów i sald?
Czy zestawienia obrotów i sald trzeba przechowywać przez 5 lat, czy trwale - tak jak sprawozdanie finansowe? Zestawienia obrotów i sald stanowią integralną część ksiąg (...)
str. 47
3.
Jak ująć w księgach przekazanie wyrobów gotowych z magazynu ponownie do produkcji?
Czy przy przekazaniu wyrobów gotowych z magazynu ponownie do produkcji trzeba stosować konta obrotów wewnętrznych? Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5, a (...)
str. 48
4.
Kara za nieuiszczenie opłaty w systemie viaTOLL
W naszej działalności wykorzystujemy samochody ciężarowe, które zostały wyposażone w urządzenia viaBOX. W ciężar jakich kosztów zaksięgować nałożoną na nas karę za naruszenie obowiązku uiszczenia (...)
str. 49
5.
Czy stowarzyszenie powinno sporządzić sprawozdanie z działalności?
Stowarzyszenie sporządza sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Czy jesteśmy zobowiązani do sporządzenia sprawozdania z działalności? Stowarzyszenie nie jest zobowiązane do (...)
str. 50
X.
Z listów Czytelników
1.
Porównywalność sprawozdań w związku ze zmianą kwoty granicznej niskocennych aktywów trwałych
Czy zmiana zapisu w polityce rachunkowości, dotycząca podwyższenia kwoty granicznej z 3.500 zł do 10.000 zł dla składnika majątku, którego wartość będzie odnoszona bezpośrednio w (...)
str. 50
2.
Jak księgować zaokrąglenia VAT naliczonego i należnego do pełnych złotych?
Z podsumowania ewidencji sprzedaży VAT wynika, iż sprzedaż opodatkowana stawką 23% wyniosła netto: 15.659,58 zł, a VAT wyniósł: 3.601,70 zł. Saldo Ma konta służącego do (...)
str. 52
3.
Wkłady pieniężne wniesione do spółki komandytowej w księgach rachunkowych i bilansie spółki z o.o.
Zgodnie z zawartą umową spółki komandytowej spółka z o.o. wniosła do spółki komandytowej wkład pieniężny. Jak zaewidencjonować powyższe zdarzenie w spółce z o.o.? W której (...)
str. 55
4.
Błędy dotyczące roku poprzedniego ujawnione przed i po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego
Spółka z o.o. w 2018 r. po badaniu sprawozdania finansowego za 2017 r. znalazła błąd w ustaleniu podatku dochodowego za 2017 r. Jak wykazać ww. (...)
str. 56
5.
Prezentacja w bilansie zadłużenia jednostki wobec banku z tytułu kredytu udzielonego w rachunku bieżącym
Bank przyznał nam kredyt w rachunku bieżącym na 3 lata. Jak należało wykazać w bilansie na dzień 31 grudnia 2017 r. kredyt w rachunku bieżącym, (...)
str. 57
6.
Wpłaty dokonywane przez klientów za pośrednictwem systemu PayU
Uczestnicy zajęć prowadzonych przez nasz dom kultury dokonują zapłaty za zajęcia korzystając z płatności PayU. Wpłaty przez jakiś czas widnieją na koncie PayU, po czym (...)
str. 58
7.
Koszty i przychody z wykonania długoterminowej usługi budowlanej
Spółka zajmuje się wykonywaniem długoterminowych usług budowlanych. Na dzień bilansowy przychody z wykonania niezakończonej usługi ustala proporcjonalnie do stopnia jej zaawansowania. Jak w takim przypadku (...)
str. 60
8.
Ewidencja księgowa umowy leasingu, którą w ramach uproszczeń ujęto jako leasing operacyjny
Zawarliśmy umowę leasingu maszyny, która dla celów bilansowych spełnia warunki leasingu finansowego. Przy czym mieliśmy prawo zastosować uproszczenie i potraktowaliśmy tę umowę dla celów bilansowych (...)
str. 63
9.
Szkolenie bhp właściciela w kosztach działalności operacyjnej jednostki
Właściciel firmy wziął udział w obowiązkowym szkoleniu bhp. Jak zaksięgować opłatę za udział właściciela w tym szkoleniu? Na obciążenie konta rozrachunków z właścicielem, czy w (...)
str. 65
10.
Wyksięgowanie VAT należnego skorygowanego w związku z ulgą na złe długi
Skorzystaliśmy z tzw. ulgi na złe długi i skorygowaliśmy podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów. Korektę VAT należnego zaksięgowaliśmy w korespondencji z (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.