Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 r., godz. 12:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 48.634 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 8 (464) z dnia 20.04.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ważne terminy w kwietniu 2018 r.
Do tego dnia należy złożyć w urzędzie skarbowym sprawozdanie finansowe za 2017 r. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe zobowiązani do sporządzenia (...)
str. 4
2.
Bezpłatne składanie sprawozdania finansowego do KRS po 15 marca 2018 r.
15 marca 2018 r. wszedł w życie art. 19e ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Cel i zakres stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 8 lutego 2018 r. pod poz. 7 ogłoszona została uchwała nr 1/2018 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 9 stycznia (...)
str. 9
2.
Sposób przedstawienia rzetelnego i jasnego obrazu
Celem sprawozdań finansowych jest dostarczenie odbiorcom tych sprawozdań użytecznych informacji liczbowych i słownych na temat sytuacji i działalności jednostki, głównie o charakterze finansowym. Za użyteczną (...)
str. 9
3.
Odstąpienie od zastosowania określonego przepisu ustawy o rachunkowości
Ustawa o rachunkowości w art. 4 ust. 1b wskazuje, że w wyjątkowych przypadkach można odstąpić od stosowania określonego przepisu ustawy, jeżeli kierowanie się nim nie (...)
str. 11
II.
Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej
Z czteroosobowej spółki jawnej wystąpiło dwóch wspólników i zgodnie z porozumieniem zawartym z pozostałymi wspólnikami przekazano im aktem notarialnym nieruchomości, dwa samochody osobowe oraz środki (...)
str. 12
1.
Ustalenie wartości udziału kapitałowego wspólnika
W razie wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej należy się z nim rozliczyć. Podstawą do rozliczeń w takiej sytuacji jest wartość udziału kapitałowego osoby występującej ze (...)
str. 12
2.
Zmniejszenie kapitału własnego spółki o wartość udziału kapitałowego
Pomiędzy wartością poszczególnych składników majątku figurującą w księgach rachunkowych a ich wartością zbywczą mogą powstać różnice. Nie ujmuje się ich w księgach rachunkowych. Różnica pomiędzy (...)
str. 14
3.
Zwrot wspólnikowi udziału kapitałowego w formie pieniężnej i niepieniężnej
Zwrot występującemu wspólnikowi udziału kapitałowego w formie pieniężnej księgowany jest zapisem: - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konto występującego wspólnika), - Ma (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Ustalenie na dzień bilansowy wysokości rezerwy na skutki postępowania sądowego
W marcu bieżącego roku otrzymaliśmy wyrok sądowy zasądzający na naszą niekorzyść należność główną wraz z odsetkami, koszty procesu, koszty zastępstwa procesowego. Zamierzamy się odwoływać. Zdarzenie (...)
str. 17
1.
Rozstrzygnięcie sprawy sądowej jako zdarzenie po dniu bilansowym
Na roczne sprawozdanie finansowe mogą mieć wpływ zdarzenia po dniu bilansowym. Chodzi tu o wszystkie dotyczące jednostki zdarzenia, jakie nastąpiły po tym dniu, o których (...)
str. 17
2.
Zasady wyceny rezerw określone w prawie bilansowym
Z treści art. 35d ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, iż rezerwy tworzy się na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę (...)
str. 17
3.
Ewidencja księgowa rezerwy utworzonej w związku z toczącym się postępowaniem sądowym
W świetle art. 35d ust. 2 ustawy o rachunkowości, rezerwy zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych, zależnie od okoliczności, z którymi (...)
str. 18
IV.
Opłaty leasingowe na przełomie roku
Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego. Dla celów bilansowych jest to leasing finansowy. Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych zapłaconą w grudniu 2017 r. fakturę za ratę (...)
str. 20
1.
Ogólne zasady ewidencji leasingu finansowego dla celów bilansowych
Ustawa o rachunkowości nie reguluje szczegółowo zasad ewidencji leasingu w księgach rachunkowych. Powinny one zostać określone w zasadach (polityce) rachunkowości jednostki. Przy umowie leasingu, która (...)
str. 20
2.
Rozliczenie opłat leasingowych i ustalenie odroczonego podatku dochodowego
Jak wynika z pytania faktura dokumentująca zakup usługi leasingu podatkowo - operacyjnego, a bilansowo - finansowego dotyczy przełomu roku. Przy ewidencji kosztów na przełomie okresów (...)
str. 22
3.
Wydatki na spłatę zobowiązań z tytułu leasingu finansowego w rachunku przepływów pieniężnych
Poniesione przez jednostkę wydatki na spłatę zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego zaliczane są do działalności finansowej i w związku z tym w rachunku przepływów (...)
str. 25
1.
Zabezpieczenie wykonania umowy w formie gwarancji bankowej
W celu zabezpieczenia należytego wykonania prowadzonych przez nas robót budowlanych wystąpiliśmy o udzielenie gwarancji bankowej. Zgodnie z umową gwarancji bank zablokował na wyodrębnionym rachunku bankowym (...)
str. 26
2.
Bankowa gwarancja spłaty zobowiązania dotyczącego zakupu środka trwałego
Nasza spółka z o.o. realizuje zakup zaawansowanego technologicznie środka trwałego. W związku z tą transakcją zostaliśmy zobowiązani do przedstawienia bankowej gwarancji zapłaty, za którą bank (...)
str. 29
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych do wytworzenia prac rozwojowych
W ramach prac rozwojowych wykorzystujemy środki trwałe podlegające amortyzacji. Czy odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych zwiększą wartość początkową prac rozwojowych? Zaznaczamy, iż zakończone prace (...)
str. 31
2.
Jak wykazać sprzedaż środka trwałego w rachunku zysków i strat jednostki małej?
Sporządzamy rachunek zysków i strat według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości (dla jednostek małych). Czy powinniśmy w nim wykazać jedynie wynik osiągnięty na (...)
str. 32
3.
Ujęcie przedmiotu umowy dzierżawy jako składnika aktywów w księgach i bilansie dzierżawcy
Nasza spółka dzierżawi od gminy grunt pod działalność gospodarczą. Czy przedmiot umowy dzierżawy powinniśmy wykazać w aktywach bilansu, a zobowiązanie wobec wydzierżawiającego - w pasywach (...)
str. 33
4.
Korekta wartości początkowej środka trwałego w związku z otrzymaną fakturą za nadzór inwestorski
W marcu bieżącego roku przyjęliśmy do używania środek trwały. Na jego wartość początkową składały się koszty ujęte w poprzednich okresach na koncie 08 "Środki trwałe (...)
str. 35
5.
Nakłady na modernizację placu zabaw w spółdzielni mieszkaniowej
Spółdzielnia mieszkaniowa posiada w swoich zasobach place zabaw (jeden plac zabaw to jeden środek trwały). Czy w regulaminie wykorzystania funduszu remontowego można zawrzeć zapis o (...)
str. 36
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Obowiązek tworzenia rezerw na zobowiązania
W świetle ustawy o rachunkowości, rezerwy to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne (zob. art. 3 ust. 1 pkt 21 ustawy o (...)
str. 37
2.
Sposób ewidencji rezerw na zobowiązania
W księgach rachunkowych rezerwy klasyczne ujmuje się na koncie 83-1 "Pozostałe rezerwy". Tworzy się je w odniesieniu do zdarzeń związanych pośrednio z działalnością operacyjną lub (...)
str. 38
3.
Wycena rezerw na zobowiązania
Jednostka dokonuje wyceny rezerw nie rzadziej niż na dzień bilansowy w uzasadnionej, wiarygodnie oszacowanej wartości (art. 28 ust. 1 pkt 9 ustawy). Uwaga: Możliwość wiarygodnego (...)
str. 39
4.
Ustalenie w rachunku zysków i strat kosztu netto utworzonej rezerwy
KSR nr 6 wskazuje, że przy wycenie rezerw nie bierze się pod uwagę zysków z oczekiwanego zbycia aktywów nawet jeśli oczekiwane zbycie jest związane ze (...)
str. 41
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Klasyfikacja budżetowa i ewidencja księgowa zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych
Samorządowa jednostka budżetowa nabyła od osoby fizycznej ruchomości, w związku z czym zobowiązana była do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej (...)
str. 43
2.
Prezentacja niezapłaconych faktur za energię i gaz w sprawozdaniu Rb-Z
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową (jednostką oświaty). Do końca marca nie zapłaciliśmy faktur za energię i gaz, których termin płatności przypadał na styczeń 2018 r. Czy (...)
str. 44
3.
Odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz składek ZUS w księgach zakładu budżetowego
Jak w księgach samorządowego zakładu budżetowego ująć odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz składek ZUS? W księgach samorządowego zakładu (...)
str. 45
4.
Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego przez przeniesienie własności rzeczy - ewidencja w organie podatkowym
Jak w organie podatkowym podległym ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych zaksięgować wygaśnięcie zobowiązania podatkowego przez przeniesienie własności rzeczy na rzecz Skarbu Państwa? Przeniesienie własności (...)
str. 46
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Regulacje stosowane do należności z tytułu dostaw i usług
Należności z tytułu dostaw i usług (oraz zbliżone pozycje) stanowią zazwyczaj istotny element w strukturze aktywów jednostki gospodarczej. Ich ujęcie początkowe, prezentacja, wycena czy ujawnianie (...)
str. 48
2.
Prezentacja w bilansie
MSR 1 w par. 54 wymaga, aby należności z tytułu dostaw i usług prezentowane były w bilansie odrębnie od innych pozycji, jeżeli można uznać je (...)
str. 48
3.
Ujęcie początkowe
Ujęcie należności z tytułu dostaw i usług wiąże się ściśle z transakcją sprzedaży lub realizacji usług na rzecz klienta. W związku z tym tego typu (...)
str. 50
4.
Weryfikacja wartości należności wraz ze zmianą kwoty wynagrodzenia
W niektórych przypadkach jednostka staje przed koniecznością weryfikacji wartości należności w związku ze zmianą wartości wynagrodzenia za zrealizowane przez nią świadczenia. W takim przypadku należy (...)
str. 51
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Wynagrodzenie za czas choroby pracownika produkcyjnego
Pracownik produkcyjny przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jak w takiej sytuacji należy ewidencjonować jego wynagrodzenie za czas choroby - na koncie 50, czy 55? Wynagrodzenie pracownika (...)
str. 52
2.
Koszty prowadzenia rachunku bankowego w stowarzyszeniu
Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym działalność gospodarczą. Do ewidencji kosztów podstawowej działalności operacyjnej stosujemy wyłącznie konta zespołu 5. Jak ująć w księgach rachunkowych koszty prowadzenia rachunku bankowego? (...)
str. 52
3.
Kapitał nowo powstałej spółki z o.o. niewpłacony do dnia bilansowego
Pod koniec ubiegłego roku założyliśmy spółkę z o.o. w trybie S24 (przy wykorzystaniu wzorca umowy zawartego w systemie teleinformatycznym). W umowie spółki określiliśmy wysokość kapitału (...)
str. 53
4.
Rozwiązanie nadmiernej rezerwy na urlopy
Nasza jednostka tworzy rezerwy na niewykorzystane urlopy. Prowadzimy ewidencję kosztów tylko w układzie rodzajowym, tj. na kontach zespołu 4. Rezerwy na bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów (...)
str. 53
5.
Prezentacja w bilansie agio, czyli nadwyżki ceny nabycia udziałów nad ich wartością nominalną
Jak wykazać w bilansie agio, które zwiększyło w naszej spółce kapitał zapasowy? Zaznaczamy, iż sprawozdanie finansowe sporządzamy według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. (...)
str. 54
IX.
Z listów Czytelników
1.
Elektroniczna dekretacja dowodów księgowych
Czy możliwe jest zaniechanie umieszczania pełnej ręcznej dekretacji na dowodach księgowych, na rzecz dekretacji elektronicznej w programie księgowym? Chcielibyśmy umieszczać na dowodzie księgowym numer nadany (...)
str. 55
2.
Polityka rachunkowości jednostki obsługiwanej przez biuro rachunkowe
Czy jednostka, której księgi rachunkowe prowadzone są przez biuro rachunkowe, musi posiadać politykę rachunkowości? Jeśli tak, to kto powinien ją opracować? Każda jednostka ma obowiązek (...)
str. 56
3.
Przychody uwzględniane przy ustalaniu limitu do badania sprawozdania finansowego
W ramach zawartej z faktorem umowy faktoringu pełnego dokonujemy tzw. sprzedaży własnych wierzytelności. Operację tę ujmujemy w księgach rachunkowych jako przychody finansowe oraz odnosimy wartość (...)
str. 57
4.
Odnaleziona faktura zakupu dotycząca zamkniętego miesiąca
Odnalazłem fakturę za materiały papiernicze (biurowe) o wartości 300 zł, wystawioną w styczniu 2018 r. Czy mogę wprowadzić ją do ksiąg rachunkowych bieżącego miesiąca? W (...)
str. 58
5.
Nieodpłatnie otrzymane części zamienne do maszyn, nieobjęte ewidencją magazynową
Otrzymaliśmy nieodpłatnie części do maszyn od naszego wieloletniego kontrahenta zagranicznego (nie jest to WNT). Jak zaksięgować fakturę (nieodpłatną), jeżeli nie mamy magazynu części zamiennych i (...)
str. 59
6.
Dopłaty otrzymywane od gminy do ceny świadczonych usług jako przychód z działalności podstawowej
Jesteśmy spółką z o.o., w której 100% udziałów posiada gmina. Gmina chce nam przekazać dopłaty do ceny usług odbioru ścieków, które wywozimy mieszkańcom. Jak zaksięgować (...)
str. 60
7.
Niepełnowartościowe wyroby gotowe przeksięgowane na odpady
W trakcie przygotowań do spisu z natury stwierdzono, iż część wyrobów gotowych, które spółka posiada w swoim magazynie, jest niepełnowartościowych i w takiej postaci nie (...)
str. 61
8.
Przyjęcie w depozyt środków pieniężnych od osoby fizycznej w ramach prowadzonej działalności finansowej
Nasza spółka prowadzi dodatkowo działalność finansową. Mamy podpisaną umowę z osobą fizyczną na depozyt prywatnych środków finansowych. W ramach tej umowy zobowiązaliśmy się do przechowania (...)
str. 62
9.
Koszty wynagrodzeń likwidatora spółki z o.o., na które utworzono rezerwę
Nasza spółka z o.o. jest w trakcie likwidacji. W przeddzień postawienia w stan likwidacji utworzyliśmy rezerwę na przewidywane dodatkowe koszty i straty związane z likwidacją, (...)
str. 63
10.
Korekta w księgach rachunkowych błędnie zaksięgowanej wpłaty od kontrahenta
Błędnie zaksięgowałam w ubiegłym miesiącu wpłatę od kontrahenta. Zamiast na rozrachunki, potraktowałam ją jako wpłatę odsetek (zapłatę za notę odsetkową) i zaksięgowałam na przychody finansowe. (...)
str. 64
11.
Czy gmina może być jednostką dominującą tworzącą grupę kapitałową?
Gmina jest wyłącznym właścicielem dwóch komunalnych spółek z o.o. (posiada po 100% udziałów). Czy spółki te są jednostkami powiązanymi? Dodatkowo informujemy, że członek zarządu jednej (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.