Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Podatek u źródła - wybrane zagadnienia
Dodatek nr 8
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 8
z dnia 20.04.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WSTĘP
Podatek u źródła to podatek pobierany w przypadku płatności dokonywanych przy transakcjach międzynarodowych. Podatnikiem jest podmiot otrzymujący wypłatę (np. z tytułu usług, licencji, odsetek), jednak (...)
str. 3
I.
USŁUGI
1.
Korzystanie z usługi prawnej za granicą
Spółka jawna korzysta z usług prawnych niemieckiego mecenasa i w związku z tym otrzymała od niego rachunek. Czy zobowiązana jest pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od (...)
str. 4
1.1.
Regulacje ustawy o PIT
Ustawa o PIT przewiduje konieczność opodatkowania przychodów uzyskanych na terytorium Polski przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (w uproszczeniu - nierezydentów) m.in. z tytułu świadczenia (...)
str. 4
1.2.
Zastosowanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
W przypadku dochodów uzyskiwanych przez osobę zagraniczną, możliwość ich opodatkowania w Polsce może być ograniczona przez treść odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez (...)
str. 4
2.
Zakup usługi reklamowej od zagranicznego kontrahenta
Spółka z o.o. płaci kontrahentowi z Irlandii za usługę reklamową polegającą na reklamie firmy w internecie. Czy w momencie zapłaty za tę usługę ma obowiązek (...)
str. 5
3.
Nabycie usług od Google
Spółka z o.o. zakupiła usługę Google Apps for Work. Czy od opłaty za tę usługę trzeba pobrać podatek u źródła? Wypłacając zagranicznemu podmiotowi należności za (...)
str. 6
4.
Należności za usługi certyfikacji
Zakupiliśmy usługi certyfikacji od spółki, która jest zarejestrowana w Niemczech. Usługi polegają m.in. na przeprowadzaniu kontroli czy sklep internetowy działa zgodnie z przepisami prawa oraz (...)
str. 6
5.
Usługi rzecznika patentowego
Spółka korzysta w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z usług zagranicznego rzecznika patentowego. Kontrahent ten wystawił jej fakturę za (...)
str. 7
5.1.
Kwalifikacja usługi rzecznika patentowego
W myśl jednakowo brzmiących art. 29 ust. 1 pkt 5 updof i art. 21 ust. 1 pkt 2a updop, opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym (...)
str. 8
5.2.
Informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez nierezydenta
W opisanej sytuacji, choć spółka nie będzie pobierać podatku u źródła, to będzie jednak zobowiązana do sporządzenia informacji IFT-1/IFT-1R (jeśli podatnik jest osobą fizyczną), gdyż (...)
str. 9
II.
UŻYTKOWANIE URZĄDZENIA
1.
Najem auta od zagranicznego kontrahenta
Pracownicy spółki z o.o. podczas zagranicznych podróży służbowych będą poruszać się po Anglii wynajętymi samochodami osobowymi. Czy spółka będzie zobowiązana pobrać podatek u źródła, jeśli (...)
str. 9
1.1.
Podatek u źródła od dochodów osiąganych na terytorium Polski
W stosunku do niektórych dochodów uzyskiwanych na terytorium Polski przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (podmioty zagraniczne) ustawodawca wprowadził obowiązek poboru podatku dochodowego przez płatnika, (...)
str. 9
1.2.
Samochód jako urządzenie przemysłowe
Prawidłowe rozliczenie podatku u źródła od wynajmu urządzeń przemysłowych, w tym także środka transportu, utrudnia brak definicji urządzeń przemysłowych oraz niejednolite stanowisko sądów administracyjnych w (...)
str. 10
1.3.
Czy podatku u źródła można uniknąć?
Najem za granicą Brak obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego lub możliwość pobierania go według niższej niż 20% stawki może wynikać z umowy o unikaniu podwójnego (...)
str. 11
2.
Należności wypłacane tytułem czynszu leasingowego
Spółka jawna podpisała umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy z niemiecką firmą (osobą prawną). Leasingodawca działa przez położony w Polsce oddział. Czy spółka jest zobowiązana (...)
str. 14
2.1.
Pobór podatku i obowiązki informacyjne
Jak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 1 updop, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. (...)
str. 14
2.2.
Opłaty w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania
Przepisy dotyczące opodatkowania w Polsce należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 updop wypłacanych podmiotom zagranicznym stosuje się z uwzględnieniem umów (...)
str. 15
2.3.
Przypisanie należności licencyjnych zakładowi
W określonym przypadku do należności licencyjnych stosuje się postanowienia art. 7 (zyski przedsiębiorstw) lub art. 14 (wolne zawody) powołanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy (...)
str. 15
3.
Najem urządzenia z zagranicy
Osoba fizyczna prowadząca salon kosmetyczny wynajmuje od firmy z Holandii (osoby prawnej) urządzenie do masażu ciała, płacąc z tego tytułu comiesięczny czynsz. Czy w związku (...)
str. 16
3.1.
Podatek od należności wypłacanych za granicę
Zakres przypadków, w których od należności wypłacanych kontrahentowi zagranicznemu polski podatnik zobowiązany jest potrącić podatek dochodowy, wskazują przepisy art. 21 i 22 updop. Wśród nich, (...)
str. 16
3.2.
Definicja pojęcia "urządzenie przemysłowe"
Wobec braku definicji pojęcia "urządzenie przemysłowe" organy podatkowe dokonują często rozszerzającej jego wykładni. Na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 (...)
str. 16
3.3.
Zaświadczenie o rezydencji podatkowej
Mając na względzie stanowisko organów podatkowych, wariantem bezpiecznym dla płatnika jest pozyskanie certyfikatu rezydencji od podmiotu zagranicznego (tu: firmy z Holandii). Z art. 26 ust. (...)
str. 17
3.4.
Regulacje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
W omawianym przypadku zastosowanie będą miały postanowienia konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania (...)
str. 17
4.
Leasing maszyny przemysłowej
Spółka podpisała umowę leasingu operacyjnego maszyny przemysłowej z firmą, która ma siedzibę w Niemczech. Czy spółka powinna pobrać podatek u źródła od płaconych rat leasingowych? (...)
str. 18
III.
OPŁATY LICENCYJNE
1.
Opłaty licencyjne liczone jako procent od sprzedaży
Spółka z o.o. będzie płacić na rzecz spółki mającej siedzibę we Francji opłaty licencyjne liczone jako procent od sprzedaży produktu. Obie spółki nie są ze (...)
str. 19
1.1.
Podatek w wysokości 20% przychodu
Wybrane przychody osiągane w Polsce przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (tj. niebędących w Polsce rezydentami podatkowymi), co (...)
str. 19
1.2.
Postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Gdy należności licencyjne płacone są na rzecz podmiotu zagranicznego będącego podatkowym rezydentem państwa, z którym Polska posiada zawartą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, zakres opodatkowania (...)
str. 20
1.3.
Obowiązki płatnika podatku
Zryczałtowany podatek dochodowy jest pobierany przez płatnika w dniu dokonania wypłaty należności licencyjnej (art. 26 ust. 1 updop). Podatek ten płatnik zobowiązany jest przekazać w (...)
str. 20
1.4.
Przypisanie należności zakładowi
Na podstawie art. 12 ust. 5 umowy, jeżeli odbiorca należności licencyjnych posiadający miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z umawiających się państw wykonuje w drugim (...)
str. 21
2.
Należności za licencję na rzecz spółki-siostry
Spółka z o.o. nabyła licencję od spółki-siostry z innego kraju UE (z Francji). Spółka-matka z Niemiec posiada w spółce z o.o. udział powyżej 25%. Czy (...)
str. 21
2.1.
Podatek u źródła
Przy wypłacie należności za licencję udzieloną polskiemu podmiotowi przez podmiot zagraniczny, będący osobą prawną, zastosowanie ma art. 21 ust. 1 pkt 1 updop. Stosownie do (...)
str. 22
2.2.
Warunki zwolnienia
Mimo że należności licencyjne podlegają generalnie opodatkowaniu podatkiem u źródła na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 updop, to istnieje możliwość zastosowania zwolnienia przewidzianego (...)
str. 22
2.3.
Wymogi dokumentacyjne
Aby móc zastosować zwolnienie określone w art. 21 ust. 3 updop, spółka wypłacająca należności wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 1 updop musi również (...)
str. 23
3.
Licencje na wykorzystanie na towarze wizerunku fikcyjnych postaci
Kontrahent z Francji, u którego spółka z o.o. kupuje towar, wystawia jej fakturę za towar i dodatkowo fakturę na licencje dla Disneya na wykorzystanie wizerunku (...)
str. 24
3.1.
Opodatkowanie należności licencyjnych wypłacanych w Polsce jako w państwie źródła
W stosunku do należności, o których mowa m.in. w art. 29 updof i art. 21 updop, w tym tzw. należności licencyjnych (ustawodawca nie używa wprost (...)
str. 24
3.2.
Przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Brak obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego lub możliwość pobierania go według niższej niż 20% stawki może wynikać z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z (...)
str. 24
4.
Nabycie licencji na zdjęcia pobierane przez internet
Spółka nabyła od podmiotu (kontrahenta) mającego siedzibę w Holandii licencje na zdjęcia. Zakupione fotografie pobiera przez internet w ramach subskrypcji. Wykorzystuje je do odpłatnej działalności, (...)
str. 27
IV.
ODSETKI
1.
Umorzenie przez spółkę odsetek od pożyczki udzielonej wspólnikowi będącemu nierezydentem
Spółka z o.o. udzieliła swojemu jedynemu wspólnikowi (nierezydentowi) kilku pożyczek. W roku bieżącym zawarto porozumienie, na mocy którego naliczone odsetki zostały umorzone. Czy w związku (...)
str. 28
1.1.
Zasady ogólne opodatkowania odsetek
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 updop, podatek od przychodów m.in. z odsetek uzyskiwanych przez nierezydentów wynosi 20% przychodów, chyba (...)
str. 29
1.2.
Skutki podatkowe umorzenia odsetek
Zagadnienie powstania przychodu podatkowego u nierezydenta, któremu umorzono odsetki nie jest wprost uregulowane w ustawie o CIT, a organy podatkowe zajmują w tej kwestii odmienne (...)
str. 29
2.
Odsetki przekazywane w związku z odroczeniem płatności
Zakupiłem w Niemczech maszynę przemysłową. Sprzedawca udzielił mi kredytu kupieckiego. W związku z tym będę płacił odsetki od kwoty, której płatność mam odroczoną. Czy wypłacając (...)
str. 30
3.
Pobrane przez zagraniczny bank odsetki od pożyczki
Spółka z o.o. posiada rachunek bankowy za granicą (w kraju UE) i korzysta z możliwości zaciągania kredytu w rachunku bieżącym. Na koniec każdego miesiąca bank (...)
str. 31
V.
INNE ZAGADNIENIA
1.
Certyfikat rezydencji
1) Będziemy wypłacać kontrahentom zagranicznym należności, od których mamy obowiązek pobrać podatek u źródła. Wystąpiliśmy do nich o udokumentowanie certyfikatem rezydencji miejsca siedziby dla celów (...)
str. 32
2.
Obowiązki podmiotu wypłacającego należności za granicę
Obowiązki płatnika przy wypłacie dywidendy, odsetek, należności licencyjnej lub świadczenia za usługi niematerialne osobie fizycznej niemającej miejsca zamieszkania w Polsce obowiązki płatnika termin spełnienia obowiązków (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.