Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 8 (464) z dnia 20.04.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Limitowanie kosztów związanych z nabyciem niektórych usług niematerialnych
Od 1 stycznia 2018 r. do ustawy o CIT wprowadzony został art. 15e limitujący wysokość kosztów ponoszonych przez podatnika - bezpośrednio lub pośrednio - na (...)
str. 4
1.1.
Rodzaje usług objętych ograniczeniem
Limitem określonym w art. 15e updop objęte zostały koszty z następujących tytułów: usługi doradcze, badania rynku, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i (...)
str. 4
1.2.
Podmioty powiązane i z rajów podatkowych
Limitowaniu podlegają jedynie koszty poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych, o których mowa w art. 11 updop, lub podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę (...)
str. 6
1.3.
Sposób wyliczania limitu
Do wyliczenia limitu wskazanych wcześniej wydatków ustawodawca posłużył się zmodyfikowanym dla celów podatkowych wskaźnikiem EBITDA stosowanym w analizie finansowej przedsiębiorstw. Jak wynika z art. 15e (...)
str. 7
1.4.
Wydatki niepodlegające limitowaniu
Nie w każdym przypadku wydatki podlegają limitowaniu w zaliczaniu ich do kosztów uzyskania przychodów. Katalog takich wydatków zawarty jest w art. 15e ust. 11 updop. (...)
str. 8
2.
Odpowiedzi Ministerstwa Finansów
2.1.
Koszty bezpośrednio związane z nabyciem towaru, to nie koszty bezpośrednio związane z przychodem
Od 1 stycznia 2018 r. ustawodawca ograniczył możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów wymienionych w art. 15e ust. 1 updop. Ogólnie rzecz ujmując, chodzi (...)
str. 9
2.2.
Świadczenia wspólnika spółki cywilnej na rzecz tej spółki są świadczeniami dla samego siebie
Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych zajmują rozbieżne stanowiska odnośnie problemu, czy wspólnik spółki cywilnej, który dokonuje świadczeń na rzecz tej spółki, np. wynajmuje jej (...)
str. 10
2.3.
Zniesienie obowiązku informowania urzędu skarbowego o zamiarze sporządzenia spisu z natury
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zakłada m.in. uchylenie § 28 ust. 4 tego rozporządzenia. Obecnie przepis (...)
str. 11
3.
Przedłużenie terminów dotyczących obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej - praktyczne wskazówki resortu finansów
15 marca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2018 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu (...)
str. 11
4.
Interpretacje ogólne Ministra Finansów
4.1.
Przegląd i aktualizacja dokumentacji podatkowej
28 marca 2018 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną, nr DCT.8201.6.2018 , w której odniósł się do obowiązku przeglądów i aktualizacji dokumentacji podatkowej, w szczególności (...)
str. 13
4.2.
Zakres obowiązków dokumentacyjnych dla zagranicznych zakładów położonych w Polsce
Ustawodawca w art. 25a ust. 1-5 updof oraz art. 9a ust. 1-5 updop określił w szczególności progi w odniesieniu do podatników, jak również progi w (...)
str. 14
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym w ramach pakietu "Konstytucji Biznesu"
W Dz. U. pod poz. 650 opublikowano ustawę z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności (...)
str. 15
III.
PIT I CIT 2017 R. - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
Zeznanie PIT-39
Kto, gdzie i w jakim terminie składa zeznanie? Podatnicy, którzy w 2017 r. zbyli odpłatnie wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c (...)
str. 18
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Posiłek dla kontrahenta - kosztem podatkowym kwota "brutto", "netto", czy sam VAT?
Spółka z o.o. przyjmuje kontrahentów w swojej siedzibie. W trakcie spotkań zapewnia im posiłek. Czy koszt takiego posiłku jest kosztem uzyskania przychodów? Jeżeli tak, to (...)
str. 21
2.
Rozliczenie kosztów z tytułu udziału w targach
Firma (spółka z o.o.) ponosi wydatki na promocję i reklamę, w tym poprzez udział w zagranicznych targach. Część z tych wydatków zostanie zwrócona w wyniku (...)
str. 23
2.1.
Moment zaliczenia wydatków do kosztów
Przepisy ustawy o CIT w art. 15 ust. 1 stanowią, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub (...)
str. 23
2.2.
Zwrot poniesionych kosztów
W rozpatrywanej sytuacji część z omawianych wydatków zostanie dofinansowana. Skutki podatkowe takiego zdarzenia powstaną zarówno po stronie przychodów, jak i kosztów podatkowych. Na podstawie art. (...)
str. 24
3.
Pozapłacowe świadczenia na rzecz pracownika w kosztach podatkowych firmy
Pracownik zmuszony jest poddać się operacji. W związku z tym, że czas oczekiwania na zabieg w ramach NFZ jest bardzo odległy, zamierza zdecydować się na (...)
str. 25
4.
Moment powstania przychodu ze sprzedaży dokonywanej przez pośrednika
Spółka z o.o. stworzyła aplikację mobilną, którą dystrybuuje za pośrednictwem serwisu internetowego zajmującego się sprzedażą aplikacji dla klientów indywidualnych. Sama aplikacja jest udostępniana za darmo. (...)
str. 26
5.
Opłata za prawo ochronne na znak towarowy
Spółka z o.o. wnosi opłatę do Urzędu Patentowego za okres trwania prawa ochronnego na znak towarowy. Czy wniesioną opłatę może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (...)
str. 27
6.
Metoda ustalania różnic kursowych w spółce nie musi pokrywać się z metodą przyjętą przez podatnika w indywidualnej działalności
Przedsiębiorca uzyskuje obecnie przychody z działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie. W przyszłości będzie uzyskiwać także przychody w spółce jawnej, do której zamierza przystąpić jako jej wspólnik. (...)
str. 28
7.
Odpis aktualizujący w kosztach podatkowych firmy
W 2016 r. spółka cywilna wystawiła kontrahentowi fakturę z tytułu sprzedaży towarów. Kontrahent nie uregulował należności, wobec tego w grudniu 2017 r. zgodnie z przepisami (...)
str. 29
8.
Koszty z tytułu odszkodowań także wykazują związek z przychodami - wyrok NSA
W przypadku odszkodowań, kar umownych i innych wydatków wynikających z odstąpienia przez podatnika od umowy należy uznać, że wykazują one związek z przychodami wówczas, gdy (...)
str. 30
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Rozliczenie odszkodowań wypłacanych pracownikom
Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia związane z aktualnym lub byłym zatrudnieniem skutkujące powstaniem przysporzenia majątkowego. Tego rodzaju przychodem są m.in. (...)
str. 32
2.
Wykupienie dla prezesa polisy ubezpieczeniowej z tytułu ochrony prawnej w sprawach karnych skarbowych
Dla prezesa zarządu zatrudnionego na umowę o świadczenie usług zarządzania spółka akcyjna wykupiła polisę w zakresie ochrony prawnej w sprawach karnych skarbowych. Czy wartość tej (...)
str. 35
3.
Opodatkowanie wynagrodzenia z dwóch umów o dzieło wypłaconego w tym samym dniu
Z osobą niebędącą pracownikiem naszej firmy zawarto dwie umowy o dzieło - na kwotę 100 zł i 300 zł. Wynagrodzenie z tytułu tych umów będzie (...)
str. 36
4.
Zaprzestanie stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów
Dotychczas pracownik miał stosowane podwyższone koszty uzyskania przychodów. W połowie kwietnia 2018 r. poinformował pracodawcę, że od tej pory mieszka w tej samej miejscowości, w (...)
str. 38
5.
Wartość nieodpłatnie zapewnianego zleceniobiorcom zakwaterowania stanowi ich przychód - interpretacja indywidualna organu podatkowego
U zleceniobiorcy, któremu zleceniodawca sfinansował zakwaterowanie, powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 marca 2018 (...)
str. 38
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Wartość początkowa wartości niematerialnych i prawnych
1.1.
Koszty prac rozwojowych
Czy koszty amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych w związku z prowadzeniem prac rozwojowych podwyższają wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w postaci kosztów prac rozwojowych zakończonych (...)
str. 40
1.2.
Wynagrodzenia pracowników testujących program komputerowy
Spółka z o.o. zakupiła licencję na program komputerowy, którą zaliczy do wartości niematerialnych i prawnych. Przed przyjęciem do używania przeprowadzane były testy sprawdzające. Czy koszty (...)
str. 41
2.
Lampy oświetleniowe jako odrębne środki trwałe
Czy wewnętrzne oświetlenie nowo wybudowanego budynku, tj. lampy wiszące oraz plafony, zwiększają wartość początkową tego budynku? Wydatki na nabycie lamp wiszących oraz plafonów nie zwiększają (...)
str. 43
3.
Moment wprowadzenia środka trwałego do ewidencji
W budynku zamontowano gazowy kocioł centralnego ogrzewania, który stanowi odrębny składnik majątku. Kocioł został uruchomiony i ogrzewa budynek. Przy czym budynek ten jeszcze nie został (...)
str. 44
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Zaliczki kwartalne z uwzględnieniem różnic remanentowych
Z prowadzonej w 2018 r. działalności gospodarczej opłacam zaliczki na podatek dochodowy za okresy kwartalne, od dochodu ustalanego na podstawie podatkowej księgi. Zamierzam ustalać te (...)
str. 45
2.
Koszty mediów i przychód z ich refakturowania
Od 2017 r. prowadzę działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali na działalność gospodarczą. Zgodnie z postanowieniami umów wystawiam najemcom refaktury na koszty mediów (wodę, prąd (...)
str. 47
2.1.
Ujęcie w księgach
Z opisu stanu faktycznego wynika, że podatnik w lutym i marcu 2018 r. wystawił refaktury na obciążające go koszty mediów, z których najemcy jego lokali (...)
str. 47
2.2.
Skutki refakturowania na gruncie przepisów o PIT
Moment powstania przychodu W ustawie o PIT brak jest szczególnych uregulowań, odnoszących się do momentu powstania przychodu z tytułu refakturowania usług na ich faktycznego odbiorcę. (...)
str. 48
3.
Pozyskiwanie towarów używanych i ich odsprzedaż
W ramach działalności gospodarczej zamierzam sprzedawać towary używane, które będę pozyskiwał z tzw. wystawek. Czy w związku z tym, że towary będę nabywał nieodpłatnie, ich (...)
str. 50
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Strata zagranicznego zakładu
Spółka akcyjna realizuje budowę na terytorium Kuwejtu, która stanowi zakład w rozumieniu umowy między Polską a Kuwejtem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Budowa ta przynosi (...)
str. 52
2.
Pobór podatku przy wypłacie należności za granicę
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wynajmuje środki transportu od osoby prawnej mającej siedzibę w kraju, z którym Polska ma obowiązującą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. (...)
str. 53
2.1.
Ustalenie stawki podatku
Ustawa o CIT nakłada na podmioty gospodarcze, w tym osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, dokonujące wypłat określonych należności na rzecz osób zagranicznych obowiązek poboru i odprowadzenia (...)
str. 53
2.2.
Obliczenie podatku
Po ustaleniu stawki podatku u źródła płatnik przystępuje do obliczenia tego podatku. W tym celu w pierwszej kolejności powinien ustalić podstawę opodatkowania, a następnie pomnożyć (...)
str. 54
2.3.
Wpłacanie podatku do urzędu skarbowego i obowiązki informacyjne
Obowiązki płatnika, który pobrał podatek przy wypłacie należności z tytułu najmu środka transportu osobie prawnej niemającej siedziby lub zarządu w Polsce treść obowiązku termin spełnienia (...)
str. 55
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Odliczenie wydatków na używanie samochodu przez osobę z orzeczoną III grupą inwalidztwa
Mam orzeczenie o zaliczeniu do III grupy inwalidztwa, z tym że od dwóch lat w związku z osiągnięciem wymaganego wieku pobieram emeryturę. Czy w zeznaniu (...)
str. 56
2.
Ulga na dziecko zamieszkałe za granicą
Podatnik w 2017 r. mieszkał w Polsce i uzyskiwał dochody z pracy w Polsce i Niemczech. W zeznaniu podatkowym zamierza skorzystać z ulgi na dzieci. (...)
str. 57
2.1.
Wykonywanie władzy rodzicielskiej
Zasady regulujące tzw. ulgę na dzieci określone są w art. 27f updof. Z ust. 1 powołanego przepisu wynika, że ulga ta podlega odliczeniu od podatku (...)
str. 57
2.2.
Podział ulgi pomiędzy rodziców
Z art. 27f ust. 2 updof wynika, że przy ustalaniu kwoty ulgi na dzieci pod uwagę bierze się: miesięczną kwotę odliczenia na każde kolejne dziecko, (...)
str. 58
2.3.
Dochody rodziców jednego dziecka
Okoliczności opisane w pytaniu wskazują, że podatnik w 2017 r. wykonywał władzę rodzicielską tylko wobec jednego dziecka. Z art. 27f ust. 2 pkt 1 updof (...)
str. 59
2.4.
Ulga w korekcie zeznania
Warunkiem koniecznym do skorzystania z niektórych preferencji podatkowych jest złożenie wniosku o ich zastosowanie, wyrażonego w zeznaniu, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po (...)
str. 59
3.
Sfinansowanie remontu domu należącego do małżonka
Podatniczka pozostaje w związku małżeńskim. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Przed upływem pięciu lat od nabycia podatniczka zbyła mieszkanie, które stanowiło jej majątek osobisty. Uzyskany (...)
str. 60
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Kwalifikowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości do właściwego źródła przychodów
Czy od 1 stycznia 2018 r. przychody ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych należy kwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych, mimo że wprost nie zostały wymienione w (...)
str. 61
2.
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi rodzinnie
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, z której osiągam roczne przychody przekraczające równowartość 2.000.000 euro. W ramach tej działalności zawieram transakcje handlowe z przedsiębiorcami, którzy są członkami (...)
str. 62
2.1.
Podmioty uznawane za powiązane
Stosownie do postanowień art. 25 ust. 4 updof, podmioty krajowe mogą być uznane za powiązane, jeżeli: jeden podmiot krajowy, z wyłączeniem Skarbu Państwa oraz jednostek (...)
str. 62
2.2.
Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych
Konsekwencją uznania określonych podmiotów za podmioty powiązane może być powstanie obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej dotyczącej zawieranych pomiędzy nimi transakcji. Jak wynika z obowiązujących od 1 (...)
str. 63
2.3.
Łączna wartość transakcji jednego rodzaju
W treści art. 25a ust. 1d updof jest mowa o transakcjach lub innych zdarzeniach jednego rodzaju. Nie było jednak oczywiste, czy użyte w tym przepisie (...)
str. 64
3.
Naprzemienna opieka wyklucza uznanie rodziców za osoby samotnie wychowujące dziecko - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Rodzic, przy którym pozostaje małoletnie dziecko, nie może rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, w sytuacji gdy drugiemu rodzicowi przysługują prawa rodzicielskie i współuczestniczy (...)
str. 65
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Stawka CIT, gdy rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym
Spółka z o.o. powstała we wrześniu 2016 r. Jej pierwszy rok podatkowy zakończył się 31 grudnia 2017 r. Czy w zeznaniu CIT-8 za rok podatkowy (...)
str. 67
2.
Przychody z dzierżawy gruntów rolnych podlegają opodatkowaniu CIT
Spółka z o.o. prowadzi działalność rolniczą. Ponadto dzierżawi część gruntów rolnych, na których dzierżawcy prowadzą działalność rolniczą. Przychody z dzierżawy są przeznaczane na działalność rolniczą, (...)
str. 68
3.
Moment ujęcia w kosztach podatku od nieruchomości
W marcu 2018 r. otrzymałem decyzję w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości dotyczącego budynku będącego środkiem trwałym i zapłaciłem pierwszą ratę tego podatku. Pozostałe raty (...)
str. 69
4.
Obliczenie zaliczki na podatek przez emeryta prowadzącego działalność
Jestem na emeryturze. W kwietniu 2018 r. zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, z której dochód opodatkowany będzie według skali podatkowej. Czy obliczając zaliczkę na podatek (...)
str. 69
5.
Jedna czy dwie księgi w przedsiębiorstwie wielozakładowym?
Podatnik prowadzi sklep i zamierza otworzyć kolejny. Czy dla każdego sklepu powinien prowadzić odrębną podatkową księgę przychodów i rozchodów? Podatnik może prowadzić jedną księgę dla (...)
str. 70
XII.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - MAJ 2018 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.05.2018 r. (poniedziałek) wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za kwiecień 2018 r. - 21.05.2018 r. (poniedziałek) wpłacenie (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.