Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 6 (462) z dnia 20.03.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Finansowanie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych
Podatnik PIT Dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez podatnika na zakup lub wytworzenie we (...)
str. 4
1.2.
Odpłatne zbycie dotowanego składnika majątku
Przy sprzedaży środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej sfinansowanych dotacją powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt (...)
str. 6
1.3.
Zwrot dotacji
Przychody bez korekty Jak wspomnieliśmy wcześniej, u podatnika PIT dotacje otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez niego na zakup lub wytworzenie (...)
str. 7
1.4.
Wydatki inne niż na nabycie lub wytworzenie składników majątku trwałego finansowane dotacją
Podatnik PIT Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 2 updof, przychodem z działalności gospodarczej są m.in. dotacje otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot (...)
str. 8
2.
Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa
2.1.
Koszty podatkowe z tytułu amortyzacji składników majątku objętych w ramach spadku lub darowizny
W związku z pytaniami Czytelników nadsyłanymi do naszego Wydawnictwa, zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów o wyjaśnienie następującej kwestii. Od 1 stycznia 2018 r. znowelizowany został (...)
str. 11
2.2.
Kurs waluty właściwy do przeliczenia na złote zaliczki na poczet nabycia środka trwałego wpłaconej w walucie obcej
Zaliczka na zakup fabrycznie nowego środka trwałego z grupy 3-6 i 8 KŚT może stanowić koszt uzyskania przychodów. Taką możliwość przewiduje art. 22 ust. 1s (...)
str. 12
2.3.
Wydatki na używanie samochodu odliczane od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Na mocy ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych... (Dz. U. poz. 2175) poszerzono zakres ulgi (...)
str. 13
3.
Zostaną wydłużone terminy na realizację obowiązków w zakresie cen transferowych - komunikat Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej 16 lutego 2018 r. zapowiedziało m.in. wydłużenie podatnikom, którzy mają obowiązki dokumentacyjne z zakresie cen transferowych, (...)
str. 14
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym dotycząca obowiązku przekazywania sprawozdań finansowych
W Dz. U. z 2018 r. pod poz. 398 opublikowano ustawę z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz (...)
str. 15
2.
Środki dla poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r. objęto zaniechaniem poboru PIT
W Dz. U. z 2018 r. pod poz. 363 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego (...)
str. 16
III.
PIT I CIT 2017 R. - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
Informacja IFT-2R
IFT-2R to sporządzana za rok podatkowy, informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium (...)
str. 17
2.
Rozliczanie dochodów w zeznaniu PIT-36L
Wybór zeznania PIT-36L składają podatnicy, którzy w 2017 r. prowadzili: pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c (...)
str. 18
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Wkład pieniężny nadal nieopodatkowany
Od 1 stycznia 2018 r. za sprawą ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o (...)
str. 21
2.
Kwota wypłacona na poczet przyszłej premii
Spółka z o.o. zamierza wprowadzić nowy system premiowania kontrahentów nabywających jej produkty. Zawierane przez spółkę umowy z kontrahentami przewidywać będą wypłatę kontrahentowi z góry określonej (...)
str. 22
3.
Wystąpienie wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną
Z czteroosobowej spółki jawnej wystąpiło dwóch wspólników (osoby fizyczne). Osobom tym w ramach rozliczenia udziału kapitałowego przekazano składniki majątku, tj. grunt w użytkowaniu wieczystym oraz (...)
str. 24
3.1.
Wspólnicy pozostający w spółce
Spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Stąd ewentualne skutki podatkowe jakie mogą mieć miejsce w przypadku wystąpienia wspólnika z takiej spółki, odnoszą się do (...)
str. 25
3.2.
Wspólnik występujący ze spółki
U wspólnika występującego ze spółki samo otrzymanie składników majątku tytułem spłaty udziału kapitałowego nie wywołuje skutków w podatku dochodowym, tj. powstania przychodu z działalności gospodarczej. (...)
str. 27
3.3.
Wykaz składników majątku
Przypominamy, że na spółce jawnej spoczywał obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku na dzień wystąpienia wspólnika z takiej spółki. Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: (...)
str. 28
4.
Przychód z tytułu świadczenia usług pośrednictwa ubezpieczeniowego
Jestem podatnikiem PIT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczę usługi pośrednictwa w zakresie ubezpieczeń na życie. Rachunek za te usługi wystawiam towarzystwu ubezpieczeniowemu po zatwierdzeniu (...)
str. 28
5.
Moment ujęcia do kosztów podatkowych wydatków pośrednio związanych z przychodem - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Koszt podatkowy inny niż bezpośrednio związany z przychodem powstaje w dniu faktycznego zaksięgowania kosztu w księgach rachunkowych. Podstawą ujęcia takiego kosztu jest faktura lub inny (...)
str. 29
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Koszty uzyskania przychodów przekraczające przychód członka rady nadzorczej
Pracownik spółdzielni jest jednocześnie członkiem rady nadzorczej działającej w tej spółdzielni. Wynagrodzenie przysługujące mu z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej jest niższe od kwoty (...)
str. 31
2.
Zaprzestanie w trakcie roku stosowania kwoty zmniejszającej podatek
W marcu 2018 r. pracownik przedstawił decyzję o przyznaniu mu emerytury pomostowej począwszy od grudnia 2017 r. Od początku 2018 r. przy obliczaniu zaliczki na (...)
str. 33
3.
Wypłata wynagrodzenia chorobowego po ustaniu zatrudnienia
Pracownik jest zatrudniony do końca marca 2018 r. W kwietniu br. wypłacimy mu wynagrodzenie za czas choroby za marzec tego roku. Będzie to jego jedyna (...)
str. 34
4.
Obciążenia podatkowo-składkowe przy zatrudnianiu emeryta na część etatu
Od marca 2018 r. zatrudniam emeryta na umowę o pracę na 1/4 etatu. Czy koszty uzyskania przychodów powinnam ustalić mu proporcjonalnie do wielkości etatu? Czy (...)
str. 36
5.
Zaliczka na podatek od umowy o dzieło zawartej pomiędzy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej
Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej zawarły umowę o dzieło. Czy zamawiający dzieło powinien pobrać zaliczkę na podatek od kwoty wypłaconej wykonawcy dzieła? W tym przypadku zamawiający (...)
str. 37
6.
Kto jest płatnikiem podatku w razie prowadzenia akcji promocyjnej przez wyspecjalizowaną firmę? - wyrok WSA
Obowiązek obliczenia i pobrania 10% zryczałtowanego podatku dochodowego ciąży na wyspecjalizowanej firmie organizującej akcję promocyjną na zlecenie innego podmiotu, wypłacającej lub wydającej osobom nieprowadzącym działalności (...)
str. 37
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Rozliczenie zakupu składników majątku o wartości początkowej nieprzekraczającej 10.000 zł
1.1.
Licencja na program komputerowy
W 2017 r. spółka z o.o. zakupiła licencję na program komputerowy o wartości 5.800 zł (bez VAT), który przekazano do używania po 31 grudnia 2017 (...)
str. 39
1.2.
Amortyzacja środka trwałego o wartości początkowej z przedziału od 3.500 zł do 10.000 zł
Jednostka będąca podatnikiem CIT ma zapisane w zasadach polityki rachunkowości, że składniki majątku wprowadza do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stosując próg (...)
str. 40
2.
Jednorazowa amortyzacja w firmie transportowej a limit pomocy de minimis
Firma prowadząca działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowych planuje jednorazowo zamortyzować w ramach limitu de minimis naczepę kupioną za 49.200 zł (kwota netto 40.000 (...)
str. 41
2.1.
Jednorazowy odpis amortyzacyjny w ramach pomocy de minimis
W myśl art. 22k ust. 7-13 updof i art. 16k ust. 7-13 updop, podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność gospodarczą, oraz mali podatnicy, (...)
str. 42
2.2.
Limit pomocy de minimis
Ustalając prawo do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, należy pamiętać, że jednorazowy odpis amortyzacyjny stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio (...)
str. 43
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Sprzedaż samochodu pozostałego po likwidacji firmy
W związku z likwidacją w 2017 r. działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, podatnik przejął do majątku osobistego samochód osobowy wcześniej wykorzystywany na potrzeby firmy. W (...)
str. 44
2.
Koszty ubezpieczenia samochodu wycofanego z majątku firmy
Zamierzam wycofać z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i przeznaczyć na cele prywatne samochód osobowy objęty ubezpieczeniem OC i AC. Czy w (...)
str. 46
3.
Opłaty za mieszkanie i media - ujęcie w kosztach podatkowych i podatkowej księdze
Gdy przedsiębiorcy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują lokale mieszkalne własne lub wynajmowane, pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwości zaliczania do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych w (...)
str. 47
3.1.
Firma prowadzona we własnym mieszkaniu bez wydzielenia pomieszczenia służącego wyłącznie działalności gospodarczej
Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu. Czy koszty utrzymania i używania mieszkania (tj. opłaty czynszowe i za media) będą stanowiły koszty podatkowe, jeżeli (...)
str. 47
3.2.
Wystawianie dowodu wewnętrznego na udokumentowanie opłaty za media w lokalu użyczonym podatnikowi na potrzeby firmy
Córka (osoba nieprowadząca działalności gospodarczej) użycza mi lokal na biuro. Umowa użyczenia zobowiązuje mnie do pokrywania kosztów mediów, z tym że faktury za media są (...)
str. 48
3.3.
Wynajem mieszkania w miejscu wykonywania świadczenia
W ramach działalności gospodarczej zawarłem umowę na świadczenie usług, których wykonanie wymaga dłuższego pobytu w miejscowości innej niż miejscowość, w której mieszkam i prowadzę firmę. (...)
str. 49
4.
Relacje biznesowe podatnika z pracodawcą żony a prawo do stosowania podatku liniowego
Podatnik w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz firmy, w której jest zatrudniona jego żona. Zakres usług świadczonych przez podatnika oraz czynności wykonywanych przez (...)
str. 50
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Rozliczenie obcokrajowca zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia, gdy brak certyfikatu rezydencji
Polska firma zatrudnia na podstawie umowy zlecenia obywateli Ukrainy. Obcokrajowcy nie dostarczyli jej swoich certyfikatów rezydencji. Jakie deklaracje i informacje firma, jako płatnik podatku dochodowego, (...)
str. 51
1.1.
Ogólne zasady
W celu ustalenia jakie przepisy stosować w zakresie poboru zaliczki na podatek, jakie deklaracje sporządzić i do którego urzędu je przekazać, polski podmiot, występujący w (...)
str. 51
1.2.
Obowiązki informacyjne
Gdy obcokrajowiec nie dostarczył płatnikowi certyfikatu rezydencji mogą wystąpić dwa przypadki. Przypadek I - pobyt podatnika (obcokrajowca) nie przekroczył w Polsce 183 dni w roku (...)
str. 52
2.
Wynagrodzenie za oprogramowanie dla zagranicznego kontrahenta
Spółka z o.o. nabywa aplikacje powszechnie dostępne w chmurze oraz aplikacje mobilne na telefon. Nie odsprzedaje tych aplikacji, a wykorzystuje je do wewnętrznego użytku. Czy (...)
str. 54
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Wsparcie OPP w PIT za 2017 r.
Podatnicy mogą wyrazić wniosek o przekazanie 1% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego na rzecz wskazanej organizacji pożytku publicznego (OPP). Wykonaniem wniosku zajmuje się naczelnik (...)
str. 56
1.1.
Wniosek o przekazanie OPP 1% podatku
Krok 1: wypełnienie wniosku Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz OPP stanowi integralną część: zeznań podatkowych: PIT-28 , PIT-36 , PIT-36L , PIT-37 (...)
str. 56
1.2.
Różne czy jedna OPP do wsparcia?
Zasadą jest, że w zeznaniu podatkowym (lub jego korekcie) podatnik może wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego, na rzecz której naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1% (...)
str. 58
1.3.
Przekazanie 1% podatku przez urząd skarbowy
1% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego (lub korekty zeznania) naczelnik urzędu skarbowego przekazuje w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, (...)
str. 58
2.
Przychody z zamiany rzeczy ruchomych w 2018 r.
Dla celów podatkowych przyjmuje się, że zamiana rzeczy ruchomych stanowi formę odpłatnego zbycia. Uważa się przy tym, że przychód powstaje u każdej ze stron przenoszącej (...)
str. 59
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Moment nabycia przez owdowiałego małżonka nieruchomości uprzednio nabytej do majątku objętego wspólnością majątkową - interpretacja ogólna
W przypadku gdy po śmierci jednego z małżonków nastąpi zbycie nieruchomości, która uprzednio została nabyta do majątku objętego wspólnością majątkową, to pięcioletni termin, po upływie (...)
str. 61
2.
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową a obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej
Spółka z o.o. została w 2017 r. przekształcona w spółkę komandytową. Wspólnikami w spółce komandytowej są: osoba fizyczna (komandytariusz z udziałem w wysokości 99%) oraz (...)
str. 62
3.
Koszty pośrednie dotyczące działalności w SSE
Spółka z o.o. od 40 lat prowadzi działalność produkcyjną, z której dochody w całości podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. 29 grudnia 2017 r. uzyskała zezwolenie na (...)
str. 64
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Ustalenie miesięcznej zaliczki CIT w uproszczonej formie
Spółka z o.o., której rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, opłacała w ubiegłym roku zaliczki CIT w uproszczonej formie. Czy przyjmując w bieżącym roku (...)
str. 66
2.
Odliczenie straty podatkowej z lat ubiegłych przez podatników CIT
Spółka z o.o. w 2017 r. poniosła stratę podatkową. W bieżącym roku osiąga dochód (wpłaca zaliczki na podatek). Od 1 stycznia 2018 r. podatnicy CIT (...)
str. 66
3.
Data ujęcia w kosztach podatku od środków transportowych
Podatnik w deklaracji na podatek od środków transportowych (DT-1) wykazał cały podatek należny za dany rok podatkowy. Płatności tego podatku dokona w dwóch ratach. Kiedy (...)
str. 67
4.
Rozliczenie składek ZUS opłaconych jedną wpłatą
Jestem przedsiębiorcą. Nie zatrudniam pracowników. Od 2018 r. składki na własne ubezpieczenia w ZUS opłacam w jednej kwocie, dokonując jednego przelewu. Czy w tej sytuacji (...)
str. 68
5.
Wspólne rozliczenie małżonków
Mąż uzyskuje z działalności gospodarczej dochody opodatkowane według skali podatkowej. Żona nie osiąga dochodów. Czy fakt, że mąż jest ubezpieczony w ZUS, a żona w (...)
str. 69
XII.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - KWIECIEŃ 2018 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 9.04.2018 r. (poniedziałek) wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za marzec 2018 r. - 16.04.2018 r. (poniedziałek) złożenie (...)
str. 70
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.