Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 12:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
PIT za 2017 r. - Ulgi i inne praktyczne wskazówki
Dodatek nr 5
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 4
z dnia 20.02.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WSKAZÓWKI DLA SKŁADAJĄCYCH PIT
1.
Rodzaje formularzy podatkowych i załączników
Źródło osiągniętego w 2017 r. przychodu, a co za tym idzie sposób jego opodatkowania, wyznacza rodzaj zeznania, które należy sporządzić za ten rok. W praktyce (...)
str. 3
2.
Identyfikator podatkowy wykazywany w zeznaniu
Wypełniając zeznanie, podatnicy muszą wpisać do formularza swój identyfikator podatkowy, którym jest NIP albo numer PESEL. Numer PESEL wpisują do zeznania osoby objęte rejestrem PESEL, (...)
str. 4
3.
Sposoby złożenia zeznania
Istnieje kilka sposobów złożenia zeznania podatkowego. Najczęściej obowiązek ten jest realizowany poprzez: złożenie zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem centrum obsługi, o którym (...)
str. 4
4.
Właściwość urzędu skarbowego
Podatnicy, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce, zeznanie za 2017 r. składają do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia 2017 r., (...)
str. 5
5.
Preferencyjne sposoby opodatkowania
Podatnicy będący osobami fizycznymi osiągającymi dochody opodatkowane według skali podatkowej, czyli korzystającymi z zeznań PIT-37 lub PIT-36, przed wypełnieniem zeznania powinni sprawdzić, w jaki sposób (...)
str. 5
6.
Rozliczenie dochodów małoletniego dziecka
Złożenie zeznania podatkowego i rozliczenie w nim osiągniętych dochodów jest zasadniczo obowiązkiem wszystkich podatników (nie tylko będących osobami pełnoletnimi). Jednakże za dzieci małoletnie, tj. do (...)
str. 9
7.
Udostępnienie przez administrację skarbową wstępnie wypełnionych zeznań PIT-37 i PIT-38
Ministerstwo Finansów od 15 marca 2018 r. udostępni podatnikom na Portalu Podatkowym usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR) za 2017 r. Wstępnie wypełnione zeznanie roczne (...)
str. 10
8.
Sporządzenie przez urząd skarbowy zeznania PIT-37 za podatnika
Na wniosek podatnika zeznanie podatkowe PIT-37 może sporządzić urząd skarbowy. Rozwiązanie to jest skierowane do osób osiągających dochody wyłącznie od płatników, m.in. pracodawców, zleceniodawców, organów (...)
str. 11
II.
LIMITY ODLICZEŃ ZA 2017 R.
1.
Odliczenia od dochodu
Rodzaj odliczenia Wysokość odliczenia Składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych zapłacone na własne ubezpieczenia społeczne podatnika oraz osób z nim współpracujących lub potrącone (...)
str. 12
2.
Odliczenia od podatku
Rodzaj odliczenia Wysokość odliczenia Składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opłacone przez podatnika lub pobrane przez (...)
str. 14
III.
ULGI PODATKOWE W PRAKTYCE
1.
Ulga rehabilitacyjna
1.1.
Używanie samochodu osobowego na codzienne potrzeby
Czy ulga rehabilitacyjna przysługuje, jeżeli samochód osobowy jest używany do przejazdów osoby niepełnosprawnej do pracy, sklepu, do lekarza, albo do przewozu niepełnosprawnych dzieci, np. do (...)
str. 15
1.2.
Zakup balkonika przez osobę z niepełnosprawnością narządu ruchu
Jestem osobą z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczoną do II grupy inwalidztwa. W 2017 r. poniosłem wydatki na zakup balkonika. Czy poniesione z tego tytułu wydatki (...)
str. 16
1.3.
Nabycie baterii do aparatu słuchowego
W związku z niedosłuchem jestem osobą niepełnosprawną. W 2017 r. poniosłem wydatki na zakup baterii do aparatu słuchowego. Czy wydatki te mogę odliczyć od dochodu (...)
str. 16
1.4.
Ustalenie wysokości odliczenia z tytułu wydatków na zakup leków
Posiadam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. W związku z tą niepełnosprawnością stosuję leki przepisane przez lekarza. Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej mogę odliczać pełną kwotę (...)
str. 17
1.5.
Opłacenie wypoczynku dziecka osoby niepełnosprawnej
Podatnik mający orzeczony lekki stopień niepełnosprawności poniósł w roku podatkowym wydatki na opłacenie pobytu swojego małoletniego dziecka na wypoczynku. Czy możliwe jest uznanie tych wydatków (...)
str. 18
1.6.
Wydatki poniesione na wymianę pieca grzewczego
Czy jako osoba niepełnosprawna (mam orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności), mogę odliczyć od dochodu wydatki na zakup i montaż pieca c.o. we własnym domu? W ramach (...)
str. 18
2.
Ulga z tytułu darowizn
2.1.
Rozdysponowanie darowizny przez obdarowanego
Podatnik przekazał w darowiźnie komplet mebli biurowych fundacji rozwoju miasta. Czy zachowa on prawo do odliczenia darowizny od dochodu, jeżeli meble zostaną przekazane do używania (...)
str. 19
2.2.
Ustalenie kwoty odliczenia z uwzględnieniem ustawowych limitów
W 2017 r. podatnik osiągał dochody z pracy. Przekazał kilka darowizn na tzw. cele szlachetne oraz na cele kultu religijnego. Czy darowizny te podlegają odliczeniu (...)
str. 20
2.3.
Przekazanie darowizny pieniężnej przez małżonków
Małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, mają odrębne rachunki bankowe. Obydwoje przekazali darowiznę pieniężną na rzecz fundacji realizującej cele pożytku publicznego. Czy żona będzie mogła (...)
str. 21
2.4.
Wsparcie przekazane fundacji ze wskazaniem osoby, dla której jest przeznaczone
Przekazałam darowiznę dla fundacji, która realizuje m.in. działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Przy czym zastrzegłam, że pieniądze mają być wydatkowane na rehabilitację konkretnego niepełnosprawnego dziecka. (...)
str. 21
2.5.
Darowizna na cele krwiodawstwa
Czy mogę odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa, jeżeli korzystałem z przywilejów przewidzianych dla honorowego dawcy krwi? Korzystanie z przywilejów przysługujących honorowemu dawcy krwi nie stanowi (...)
str. 22
3.
Ulga dla oszczędzających na IKZE
3.1.
Prawo do ulgi u podatnika osiągającego dochody opodatkowane podatkiem liniowym
Czy w zeznaniu podatkowym z odliczenia wpłat na IKZE może korzystać podatnik opodatkowany podatkiem liniowym? Tak, podatnik opłacający podatek liniowy ma prawo do odliczenia w (...)
str. 22
3.2.
Osiąganie różnych dochodów
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą, do której zastosowanie ma opodatkowanie w formie karty podatkowej oraz uzyskuję dochody z pracy na etacie. W 2017 r. dokonywałem wpłat (...)
str. 23
4.
Ulga internetowa
4.1.
Zakup usług internetowych u zagranicznego dostawcy
Jestem obywatelem Niemiec. W 2017 r. osiągałem w Polsce dochody z pracy, które rozliczę w zeznaniu PIT-37. Czy wykazany w tym zeznaniu dochód mogę pomniejszyć (...)
str. 23
4.2.
Korzystanie z pracowniczej zniżki na usługi dostępu do internetu
W 2017 r. podjąłem pracę w firmie, która świadczy usługi dostępu do internetu. Jako pracownik mam prawo do zniżki na te usługi świadczone przez pracodawcę. (...)
str. 24
4.3.
Rodzaj łącza internetowego
Czy z ulgi internetowej mogą skorzystać tylko osoby, które mają tzw. stałe łącze? Czy dostęp do internetu przez telefon komórkowy też daje takie prawo? Korzystający (...)
str. 24
4.4.
Korzystanie z ulgi internetowej przez małżonków
W poprzednich latach podatkowych z odliczenia wydatków na użytkowanie internetu, udokumentowanych fakturą, korzystał wyłącznie mąż. Czy aktualnie z ulgi internetowej będzie mogła skorzystać żona, jeżeli (...)
str. 24
4.5.
Zakres wydatków podlegających odliczeniu
Poniosłem wydatek na zakup modemu do internetu. Czy wydatek ten mogę odliczyć w ramach ulgi internetowej? Nie, tego rodzaju wydatek nie jest objęty ulgą internetową. (...)
str. 25
5.
Ulga na dzieci
5.1.
Podział ulgi między rodzicami
Mój były mąż spędza z naszą małoletnią córką tylko co drugi weekend. Uważa jednak, że ma prawo do połowy kwoty ulgi na dziecko. Moim zdaniem (...)
str. 25
5.2.
Ulga na pełnoletnie niepełnosprawne dziecko uzyskujące dochody
Wraz z mężem mamy dwoje dzieci. Młodszy syn jest małoletni. Starszy jest pełnoletni, ma orzeczenie o niepełnosprawności i otrzymuje rentę socjalną. Oprócz tego w 2017 (...)
str. 26
5.3.
Ustalenie dochodu pełnoletniego dziecka
Mój 21-letni studiujący syn podczas wakacji w 2017 r. uzyskał dochody z umowy o pracę. Czy ustalając wysokość dochodu syna uprawniającego mnie do skorzystania z (...)
str. 26
5.4.
Rodzaje dochodów osiąganych przez rodziców jednego dziecka
Rodzice pozostający w związku małżeńskim mają na wychowaniu jedno małoletnie dziecko. Czy w limicie dochodów warunkującym prawo do ulgi prorodzinnej będą musieli uwzględnić przychody opodatkowane (...)
str. 27
5.5.
Odzyskanie pełnej kwoty ulgi przy małym podatku
Podatniczka przez cały 2017 r. samotnie wychowywała dwoje dzieci, na które przysługiwała jej ulga prorodzinna w wysokości 2.224,08 zł. W złożonym zeznaniu odliczy tylko część (...)
str. 28
6.
Ulga abolicyjna
6.1.
Podatnicy uprawnieni do ulgi
Czy każdy podatnik osiągający dochody za granicą może skorzystać z ulgi abolicyjnej? Nie. Z ulgi abolicyjnej może skorzystać podatnik osiągający za granicą dochody, do których (...)
str. 28
6.2.
Obliczenie wysokości ulgi abolicyjnej
Do czerwca 2017 r. pracowałem w Holandii. Po powrocie do Polski uzyskiwałem dochody z umów zlecenia, od których pobierane były zaliczki na podatek. Czy mam (...)
str. 29
IV.
ULGI W INTERPRETACJACH ORGANÓW PODATKOWYCH
1.
Wydatki związane z korzystaniem z samochodu poniesione przez osobę niepełnosprawną
Podatniczka będąca osobą niepełnosprawną może w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć poniesione przez siebie wydatki na dojazdy swoim samochodem osobowym na turnusy i zabiegi rehabilitacyjne. W (...)
str. 30
2.
Ulga prorodzinna w trakcie trwania postępowania rozwodowego rodziców
W przypadku, gdy władza rodzicielska przysługuje formalnie obojgu rodzicom, a tylko jeden z rodziców faktycznie ją wykonuje, to z odliczenia w ramach ulgi prorodzinnej może (...)
str. 31
3.
Przekazanie darowizny za pośrednictwem zakładu pracy
Darowizna pieniężna, która zostanie przekazana na cele charytatywne za pośrednictwem pracodawcy, przy spełnieniu określonych ustawowo warunków, podlega odliczeniu od dochodu. Tak wynika z interpretacji indywidualnej (...)
str. 32
4.
Zakup leków i suplementów diety
Odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej podlegają wydatki na zakup leków w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne, w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym (...)
str. 33
5.
Ulga abolicyjna u podatników niepłacących podatku w państwie źródła
Prawo do ulgi abolicyjnej ma podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce, uzyskujący dochód z tytułu pracy najemnej za granicą, którego dochód, zgodnie z umową o (...)
str. 34
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.