Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 4 (460) z dnia 20.02.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Najciekawsze orzeczenia z zakresu PIT i CIT wydane w 2017 r.
Wybrane wyroki sądów administracyjnych dotyczące praktycznych aspektów stosowania prawa podatkowego w zakresie PIT i CIT na bieżąco publikowaliśmy na łamach Przeglądu Podatku Dochodowego. W niniejszym (...)
str. 4
2.
Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa
2.1.
Nowy limit (10.000 zł) tylko w przypadku ulepszenia środka trwałego wprowadzonego do ewidencji po 31 grudnia 2017 r.
Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy (...)
str. 7
2.2.
Koszty i przychody w podatkowej księdze z tytułu obrotu "foliówkami"
Od początku 2018 r., zgodnie z przepisami ustawy o PIT opłata recyklingowa pobrana od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego, zaliczana jest do (...)
str. 8
2.3.
Przedmiot darowizny wykluczony z kosztów podatkowych u darczyńcy i obdarowanego
Podatniczka PIT prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą otrzymała w darowiźnie od swojej matki część przedsiębiorstwa, w tym towary handlowe. Zapytała organ podatkowy, czy wartość tych towarów (...)
str. 8
2.4.
Nie trzeba składać zawiadomienia o prowadzeniu podatkowej księgi
Z dniem 1 stycznia 2018 r. uchylone zostały przepisy art. 24a ust. 3a i 3b updof. Wyznaczały one obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o: prowadzeniu (...)
str. 10
3.
Minister Finansów wyjaśnia wątpliwości związane z obowiązkiem sporządzania dokumentacji podatkowej - interpretacja ogólna
W dniu 24 stycznia 2018 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną, nr DCT.8201.1.2018 , w której odniósł się do problematyki obowiązku sporządzania przez podmioty powiązane (...)
str. 10
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Nowelizacja przepisów dotyczących niektórych zwolnień od PIT
Na mocy art. 6 ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o niektórych uprawnieniach pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych (...)
str. 12
2.
Opublikowano jednolity tekst ustawy o CIT i ustawy o PIT
W Dz. U. z 2017 r. pod poz. 2343 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 listopada 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego (...)
str. 12
III.
PIT I CIT 2017 R. - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
CIT-8 - zeznanie podatnika podatku dochodowego od osób prawnych
CIT-8 to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.
str. 13
1.1.
Podmioty zobowiązane do sporządzenia CIT-8
CIT-8 są obowiązani składać podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych wymienieni w art. 1 updop. Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (art. 1 updop) 1) (...)
str. 13
1.2.
Obowiązujący wzór CIT-8 i załączników do niego
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy zaczął się po 31 grudnia 2016 r. do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od dnia 1 stycznia (...)
str. 13
1.3.
Czas i miejsce złożenia zeznania
Termin złożenia CIT-8 upływa z końcem trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego. Zwróć uwagę! Podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają (...)
str. 15
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków na usługi niematerialne
Z dniem 1 stycznia 2018 r. weszły w życie nowe regulacje zawarte w art. 15e updop, które ograniczają możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów (...)
str. 16
2.
Koszty przedsiębiorcy - wybrane zagadnienia
2.1.
Posiedzenie rady nadzorczej z obiadem w restauracji
Rada nadzorcza odbyła posiedzenie, w ramach którego jej członkowie zjedli obiad w restauracji. Czy koszt tego obiadu można uznać za koszt uzyskania przychodów? Czy członkowie (...)
str. 18
2.2.
Abonament rtv
W styczniu 2018 r. opłaciliśmy abonament rtv za cały rok z góry, gdyż chcieliśmy skorzystać ze zniżki z tytułu tej opłaty. Czy w kosztach podatkowych (...)
str. 19
2.3.
Opłacenie szkolenia dla zleceniobiorcy
Zamierzamy zatrudnić na umowę zlecenia osobę, która będzie się zajmowała montażem urządzeń u klientów naszej firmy. W umowie znajdzie się zapis, że nasza firma skieruje (...)
str. 19
2.4.
Koszty leczenia
Pracownikowi, który znalazł się w trudniej sytuacji finansowej, pokryliśmy koszty prywatnej wizyty lekarskiej. Zależy nam na jego zdrowiu i dobrej kondycji psychofizycznej, przekłada się to (...)
str. 20
3.
Wypłata wynagrodzenia z uchybieniem terminu
W naszej firmie wynagrodzenia są wypłacane pracownikom raz w miesiącu, w ostatnim dniu roboczym miesiąca, za który wynagrodzenia są należne. Czy wynagrodzenie wypłacone pracownikowi w (...)
str. 21
4.
Przychody w firmie po przekształceniu formy prowadzonej działalności
Przedsiębiorca (podatnik PIT) prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nawiązał stałą współpracę z kontrahentem. Po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w zawartej na tę okoliczność umowie handlowej ma (...)
str. 22
5.
Odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa pracy poza kosztami podatkowymi - wyrok NSA
Kwota odszkodowania wypłaconego w związku ze złamaniem przez pracodawcę przepisów prawa pracy nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Tak wynika z wyroku NSA z 12 grudnia (...)
str. 23
6.
Koszty z tytułu usług na rzecz spółki, świadczonych przez wspólnika tej spółki - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Poniesione przez spółkę partnerską wydatki na wypłatę partnerowi wynagrodzenia za usługi świadczone przez niego na rzecz tej spółki w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, będą u (...)
str. 24
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Opodatkowanie i oskładkowanie trzynastki oraz zasiłku macierzyńskiego
Pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim wypłacamy zasiłek macierzyński, przy opodatkowywaniu którego nie uwzględniamy kosztów uzyskania przychodów, ale stosujemy kwotę zmniejszającą podatek. W lutym 2018 r. (...)
str. 26
2.
Zwrot przez zleceniobiorcę nadpłaconego mu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego
Zleceniobiorcy w 2016 r. wypłacono zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, który wykazano w informacji PIT-8C. W 2017 r. ZUS zakwestionował zasadność wypłaty wspomnianego zasiłku i (...)
str. 28
3.
Pobór podatku od nagrody w konkursie
Firma ogłosiła konkurs z dziedziny sportowej. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda w wysokości 2.850 zł. Czy aby pobrać 10% zryczałtowany podatek dochodowy, należy ubruttowić tę (...)
str. 29
4.
Świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie
Żołnierzowi rezerwy będącemu pracownikiem wypłacono, za okres odbytych ćwiczeń wojskowych, świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie. Czy kwota ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? (...)
str. 30
5.
PIT-11 przekazany podatnikowi w formie elektronicznej - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Przekazanie podatnikowi informacji PIT-11 poprzez udostępnienie jej na firmowej platformie internetowej możliwe jest tylko po uzyskaniu zgody od podatnika. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora (...)
str. 32
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Podwyższanie stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych wykorzystywanych w szczególny sposób
W ściśle określonych przypadkach stawki amortyzacyjne podane w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych (załącznik nr 1 do ustawy o PIT i ustawy o CIT) podatnicy mogą (...)
str. 33
1.1.
Budynki i budowle używane w warunkach pogorszonych lub złych
W zakresie budynków i budowli używanych przez podatników w warunkach pogorszonych lub złych, będą oni mieli prawo uwzględnienia odpowiednio współczynnika 1,2 lub 1,4 od miesiąca (...)
str. 33
1.2.
Maszyny, urządzenia oraz środki transportu intensywnie eksploatowane lub wymagające szczególnej sprawności technicznej
Amortyzując metodą liniową, podatnicy mogą podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższać dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej (...)
str. 34
1.3.
Maszyny i urządzenia poddane szybkiemu postępowi technicznemu
Amortyzując metodą liniową, podatnicy mogą podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższać dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 KŚT, poddanych szybkiemu (...)
str. 35
2.
Kontynuacja amortyzacji po ulepszeniu środka trwałego - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Ulepszenie środka trwałego powoduje zwiększenie jego wartości początkowej. Po jego dokonaniu trzeba kontynuować amortyzację przy wykorzystaniu dotychczasowej metody amortyzacji aż do momentu zamortyzowania środka trwałego. (...)
str. 36
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Rozliczanie składek opłacanych przez przedsiębiorców do ZUS - wybrane zagadnienia
Wykonywanie działalności gospodarczej jest tytułem do podlegania przez przedsiębiorców ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie (...)
str. 38
2.
Otrzymany przez ryczałtowca zwrot wydatku na zakup środka trwałego
Podatnik w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym świadczy usługi. Na potrzeby tej działalności zamierza nabyć ciągnik, który uzna za środek trwały i ujmie w (...)
str. 41
3.
Kwalifikacja podatkowa i zasady opodatkowania przychodów z usług w zakresie edukacji
Nie jestem nauczycielem, ale mam wykształcenie matematyczne i zamierzam osobiście udzielać korepetycji z matematyki. W jaki sposób powinienem rozliczać podatek od przychodów z korepetycji udzielanych (...)
str. 42
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Odliczanie w CIT podatku u źródła pobranego za granicą
Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (art. 3 (...)
str. 45
2.
Opodatkowanie renty otrzymywanej z zagranicy
Podczas pracy w Holandii podatnik uległ wypadkowi i będzie pobierał stamtąd świadczenia rentowe, które należą mu się z systemu ubezpieczeń społecznych Holandii. Jakie będą obowiązywać (...)
str. 47
2.1.
Obowiązek podatkowy
Stosownie do art. 3 ust. 1 updof, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) (...)
str. 47
2.2.
Renty w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
Opodatkowanie rent i emerytur wypłacanych w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia społecznego (innych niż świadczenia wypłacane w zamian za pełnienie tzw. służby publicznej) reguluje art. 18 (...)
str. 48
2.3.
Pobór zaliczki na podatek
Od rent otrzymywanych z zagranicy należy w ciągu roku podatkowego opłacać zaliczki na podatek dochodowy. Stosownie do art. 35 ust. 1 pkt 1 updof, bank (...)
str. 48
2.4.
Unikanie podwójnego opodatkowania
W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania należy zastosować przewidzianą w art. 23 ust. 5 konwencji metodę unikania podwójnego opodatkowania, tj. metodę proporcjonalnego odliczenia. Na gruncie ustawy (...)
str. 49
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Świadczenia otrzymane/wypłacone w 2018 r. z tytułu objęcia opieką dzieci pracowników
Na gruncie ustaw o podatku dochodowym obowiązują przepisy, które odnoszą się do organizowania i finansowania przez pracodawców (podatników PIT i CIT) kosztów opieki nad dziećmi (...)
str. 50
1.1.
Przychód pracownika
Świadczenia finansowane z ZFŚS Usługi świadczone przez pracodawcę na rzecz opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych oraz przedszkolach wchodzą do zakresu działalności socjalnej w (...)
str. 50
1.2.
Koszt pracodawcy
Jak wcześniej wspomniano, pracodawcy mogą wspierać pracowników w opiece nad dziećmi uczęszczającymi do żłobków, klubów dziecięcych lub przedszkoli, a także objętych opieką sprawowaną przez dziennego (...)
str. 51
2.
Nabycie uprawnień do ulgi rehabilitacyjnej w trakcie roku podatkowego
Podatnik jest osobą niepełnosprawną. W rozliczeniu rocznym zamierza skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Czy dla skorzystania z tej ulgi konieczne jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności przez (...)
str. 52
3.
Zwolnienie od PIT wartości biletów wydawanych pracownikom
Na podstawie zakładowego układu zbiorowego pracy uprawnionym pracownikom spółki z o.o. i członkom ich rodzin przysługuje prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Spółka realizuje (...)
str. 54
4.
Odliczenie darowizny przekazanej za pośrednictwem pracodawcy - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Dokonanie darowizny z konta należącego do pracodawcy, który pośredniczy w przekazywaniu obdarowanym środków finansowych pochodzących od pracownika, nie pozbawia go prawa do odliczenia takiej darowizny (...)
str. 54
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej - nowy obowiązek informacyjny
Podatnicy sporządzający dokumentację podatkową są obowiązani składać urzędom skarbowym oświadczenie o sporządzeniu tej dokumentacji, do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego. Tak (...)
str. 56
2.1.
Podatek w wysokości 15% - uwagi ogólne
Możliwość opłacania podatku dochodowego w wysokości 15% podstawy opodatkowania istnieje od 1 stycznia 2017 r. Podatnicy CIT mogą korzystać z tego uprawnienia, pod warunkiem, że (...)
str. 58
2.2.
Uznanie za małego podatnika spółki z o.o. będącej wspólnikiem spółki komandytowej
Spółka z o.o. posiada udziały w spółce komandytowej. Łączne przychody spółki z o.o. z własnej działalności i z tytułu udziału w spółce komandytowej pozwalały na (...)
str. 59
2.3.
Zaliczki opłacane w uproszczonej formie
Spółka z o.o. ma w 2018 r. status małego podatnika. W 2017 r. opłacała zaliczki na podatek według stawki 19%. Na 2018 r. wybrała uproszczoną (...)
str. 60
2.4.
Spółka powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy
Spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy w pierwszym roku prowadzenia działalności może stosować 15% stawkę CIT? Nie, w tym przypadku spółka (...)
str. 61
3.
Umowa spółki komandytowej a dokumentacja podatkowa
W 2016 r. została zawarta umowa spółki komandytowej, której wspólnikami są osoby fizyczne oraz spółka z o.o. Dla umowy tej w 2016 r. została sporządzona (...)
str. 61
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Powiązanie pomiędzy spółkami
Osoba fizyczna jest prezesem zarządu spółki z o.o. A i posiada udziały w spółce z o.o. B. Czy te dwie spółki są podmiotami powiązanymi w (...)
str. 63
2.
CIT-8 gdy brak przychodów i kosztów
Fundacja została założona i zarejestrowana w 2017 r. Do końca ubiegłego roku (rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym) nie miała żadnych przychodów i nie (...)
str. 63
3.
Moment korekty kosztów podatkowych w związku z otrzymaniem rabatu
W lutym 2018 r. podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą usługi wykonanej w styczniu br. Wydatki na tę usługę zostały ujęte przez podatnika w kosztach styczniowych. (...)
str. 64
4.
Koszty uzyskania przychodu przy wypłacie byłemu pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop
W lutym 2018 r. wypłacimy byłemu pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w kwocie 54 zł. Czy podstawowe koszty uzyskania przychodów powinniśmy ograniczyć do kwoty (...)
str. 64
5.
Urząd skarbowy i podatnik nie muszą otrzymać PIT-11 w tym samym dniu
Czy zakład pracy może przekazać pracownikom informacje PIT-11 za 2017 r., zanim je przekaże elektronicznie do urzędu skarbowego? Tak. Płatnik nie musi przekazać podatnikowi i (...)
str. 65
6.
Sposób numerowania dokumentów księgowych u podatników prowadzących podatkową księgę
Czy dokumenty księgowe będące podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinny być numerowane narastająco od stycznia do grudnia danego roku, czy może dopuszczalne (...)
str. 65
7.
Przychód z prywatnego najmu gdy najemca nie zapłacił czynszu
Z umowy prywatnego najmu wynika, że najemca do 10 dnia każdego miesiąca obowiązany jest płacić czynsz najmu. W lutym 2018 r. nie zapłacił należnego czynszu. (...)
str. 66
XII.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - MARZEC 2018 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.03.2018 r. (środa) wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za luty 2018 r. - 20.03.2018 r. (wtorek) wpłacenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.