Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 15 (447) z dnia 01.08.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Skutki niezatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego
Kwestię zatwierdzania sprawozdań finansowych regulują przepisy art. 53 ustawy o rachunkowości. Wynika z nich, że roczne sprawozdanie finansowe jednostki (z wyjątkiem jednostek, w stosunku do (...)
str. 4
2.
Konsekwencje karne za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS
Jeżeli kierownik jednostki nie złożył do KRS rocznego sprawozdania finansowego, to podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. W sytuacji gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, (...)
str. 5
3.
Sprzedaż udokumentowana jednocześnie paragonem fiskalnym i fakturą a ewidencja VAT - wyjaśnienie
Z przepisów art. 109 ust. 3 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r.) wynika, iż w ewidencji prowadzonej dla celów VAT (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Bilansowe zasady wyceny materiałów
W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to rzeczowe aktywa obrotowe nabyte w celu zużycia na własne potrzeby jednostki. Ze (...)
str. 8
2.
Koszty zakupu jako składnik ceny nabycia materiałów
Jeżeli koszty zakupu materiałów (np. koszty transportu, załadunku, wyładunku) stanowią dla jednostki znaczną wartość, która wpłynie istotnie na wyniki finansowe tej jednostki, to ewidencję materiałów (...)
str. 9
3.
Odpisywanie wartości zakupionych materiałów bezpośrednio w koszty
Jednostka przyjmując, iż będzie ewidencjonowała materiały w cenach zakupu, powinna ocenić, czy takie rozwiązanie nie spowoduje zniekształcenia stanu jej aktywów lub wyniku finansowego. Taki sposób (...)
str. 12
1.
Przepisy stanowiące o obowiązku zapewnienia pracownikom napojów
W myśl § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. (...)
str. 13
2.
Opodatkowanie i oskładkowanie wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów bhp
Świadczenia rzeczowe przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie (...)
str. 13
3.
Ujęcie w księgach rachunkowych zakupu i wydania pracownikom napojów
Wydatki na zakup wody zdatnej do picia oraz innych napojów dla pracowników księguje się na koncie 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia". Jeżeli jednostka prowadzi (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Opłaty elektroniczne za przejazd po drogach krajowych, naliczane w systemie viaTOLL
Płacę elektroniczną opłatę drogową naliczaną w systemie viaTOLL poprzez doładowanie pre-pay. Jak księgować takie przedpłaty oraz otrzymywane noty za przejazdy samochodów?
str. 16
1.
Zasady wnoszenia opłat elektronicznych w systemie viaTOLL
ViaTOLL to obowiązujący w Polsce elektroniczny system poboru opłat za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych (...)
str. 16
2.
Ewidencja księgowa opłaty elektronicznej wnoszonej w trybie przedpłaty
W księgach rachunkowych opłatę elektroniczną wniesioną w trybie przedpłaty użytkownik pojazdów samochodowych może rozliczać za pośrednictwem konta 24 "Pozostałe rozrachunki. Wniesienie przedpłaty na poczet opłaty (...)
str. 17
1.
Zasady tworzenia i rozliczania rezerw na koszty napraw gwarancyjnych
Sprzedajemy towary długotrwałego użytku, na które udzielamy gwarancji. Czy musimy tworzyć rezerwy na przewidywane koszty napraw gwarancyjnych? Jak księgować tworzenie i rozliczanie takich rezerw? Jednostki (...)
str. 18
2.
Rabat otrzymany od producenta na naprawy gwarancyjne sprzedawanych towarów w jednostce handlowej
Jesteśmy jednostką handlową. Sprzedajemy sprzęt elektroniczny, na który udzielamy pisemnej gwarancji kupującemu. Jak zaksięgować rabat otrzymany od producenta na naprawy gwarancyjne tego sprzętu? Producenci udzielają (...)
str. 23
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Likwidacja niskocennych środków trwałych, od których nie dokonano odpisów amortyzacyjnych
Spółka z o.o. otrzymała aportem zarówno środki trwałe, jak i wyposażenie, które wprowadziła do ewidencji bilansowej (konta 011 i 013) w korespondencji z kontem 800. (...)
str. 25
2.
Zakup programu komputerowego do rozliczania czasu pracy kierowców
Na potrzeby prowadzonej przez nas działalności zakupiliśmy program komputerowy do rozliczania czasu pracy kierowców. Jak zaksięgować taki zakup? Czy jest to wartość niematerialna i prawna? (...)
str. 27
3.
Nakłady poniesione na wybudowanie parkingu przynależnego do jednego budynku
W budynku, który jest naszym środkiem trwałym, znajduje się przychodnia. Na potrzeby tej przychodni wybudowaliśmy plac parkingowy. Jak zaksięgować nakłady poniesione na budowę tego parkingu? (...)
str. 28
4.
Ewidencja sprzedaży działki i kosztów podziału gruntu
W lutym 2016 r. firma nabyła działkę wraz z budynkiem. Grunt został przyjęty do ewidencji środków trwałych, a budynek zakwalifikowany jako środek trwały w budowie. (...)
str. 29
5.
Obciążenie wykonawcy karą umowną i przeprowadzenie prac naprawczych w modernizowanym środku trwałym
Spółka prowadziła inwestycję polegającą na modernizacji instalacji odpylania. W trakcie inwestycji, z uwagi na złą jakość prac i zastosowanie niewłaściwych urządzeń, spółka wypowiedziała wykonawcy umowę (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
V.
Ujęcie księgowe dotacji w zależności od celu, na który została przyznana
Ewidencja księgowa dotacji uzależniona jest zasadniczo od przeznaczenia otrzymanego dofinansowania. Stosownie bowiem do przepisów art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości, (...)
str. 34
1.
Rozliczenie dotacji otrzymanej na sfinansowanie zakupu lub budowy składnika majątku trwałego
Środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie zakupu bądź wytworzenia środka trwałego podlegają szczególnym zasadom ewidencji. W myśl bowiem art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o (...)
str. 34
2.
Środki pieniężne otrzymane na dopłaty do cen sprzedaży produktów lub towarów
Jeśli dotacja (dopłata) ma bezpośredni związek z prowadzoną działalnością operacyjną jednostki i wpływa na cenę sprzedawanych produktów (świadczonych usług) lub towarów, to dopłata ta nie (...)
str. 37
3.
Dotacje przeznaczone na pokrycie kosztów bieżącej działalności
Dotacje otrzymane na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych, zwiększają (...)
str. 38
4.
Dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, płatności bezpośrednie do gruntów rolnych - otrzymywane przez jednostki prowadzące działalność rolniczą - należy traktować jako nieodpłatnie otrzymane środki (...)
str. 39
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Ewidencja i klasyfikacja wydatków z tytułu zakupu nagród rzeczowych dla uczniów szkoły podstawowej
Jesteśmy szkołą podstawową (jednostką budżetową). Na koniec roku szkolnego przekazaliśmy najzdolniejszym uczniom nagrody rzeczowe w postaci książek i albumów. Jak zaksięgować zakup tych książek i (...)
str. 40
2.
Udzielenie pracownikowi jednostki budżetowej pożyczki na cele mieszkaniowe ze środków ZFŚS
Jednostka budżetowa udzieliła pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki na cele mieszkaniowe ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Czy udzielenie takiej pożyczki powinna zaksięgować jako zmniejszenie ZFŚS? (...)
str. 41
3.
Środki publiczne otrzymane na pokrycie wynagrodzeń i składek ZUS w samorządowym zakładzie budżetowym
Prowadzimy działalność w formie samorządowego (gminnego) zakładu budżetowego. Na podstawie umowy zawartej z powiatowym urzędem pracy zatrudniamy osoby bezrobotne do prac interwencyjnych. Z tego tytułu (...)
str. 42
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Wartość początkowa środków trwałych - Krajowy Standard Rachunkowości nr 11
29 maja 2017 r. wszedł w życie Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (KSR nr 11), stanowiący załącznik do uchwały nr 4/2017 Komitetu Standardów (...)
str. 45
1.
Zasady ustalania wartości początkowej środka trwałego
W świetle postanowień rozdziału VI KSR nr 11 poszczególne obiekty inwentarzowe ujmuje się w księgach rachunkowych jednostki w wartości początkowej. Wartością początkową środka trwałego jest (...)
str. 45
2.
Koszty, których nie zalicza się do wartości początkowej środka trwałego
Do wartości początkowej środka trwałego nie zalicza się kosztów, które nie są związane przyczynowo-skutkowo z pozyskaniem środka trwałego. W szczególności są to koszty: 1) ogólnego (...)
str. 46
3.
Ustalanie ceny nabycia na potrzeby wyceny początkowej środka trwałego
Sposób ustalenia ceny nabycia określającej wartość początkową środka trwałego zależy od sposobu jego pozyskania. W szczególności może to być: 1) zakup (w tym zakup przedmiotu (...)
str. 47
4.
Określenie ceny nabycia w zależności od sposobu pozyskania środka trwałego
Zakup, w tym zakup przedmiotu umowy leasingu po jej zakończeniu Wartość początkową środka trwałego pozyskanego drogą zakupu ustala się w wysokości ceny nabycia. Jeżeli budowa (...)
str. 48
5.
Kalkulacja kosztu wytworzenia na potrzeby wyceny wartości początkowej środka trwałego
W myśl KSR nr 11 koszt wytworzenia będący całością lub częścią wartości początkowej środka trwałego obejmuje koszty wytworzenia ponoszone w toku jego budowy - w (...)
str. 51
6.
Koszty i przychody pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania
Cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego zwiększają, stanowiąc składnik jego wartości początkowej, koszty finansowania zewnętrznego, w tym ujemne różnice kursowe, poniesione przez jednostkę od (...)
str. 52
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Kto jest uprawniony do otrzymania dywidendy w przypadku zmiany wspólników w trakcie roku obrotowego?
Pod koniec 2016 r. jeden z udziałowców spółki z o.o. odkupił udziały od innego udziałowca. Komu w tej sytuacji powinniśmy wypłacić dywidendę za 2016 r.? (...)
str. 53
2.
Koszty utrzymania laboratorium zakładowego
Firma produkcyjna posiada laboratorium wykorzystywane dla potrzeb wytwarzanej produkcji. Ewidencja kosztów prowadzona jest na kontach zespołu 4 i 5. Czy koszty utrzymania tego laboratorium mogą (...)
str. 53
3.
Ujęcie i rozliczenie w księgach rachunkowych VAT, który podlega zwrotowi do powiatowego urzędu pracy
W maju 2017 r. spółka otrzymała refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. VAT od zakupionych środków trwałych został odliczony. Jak zaksięgować zwrot VAT (...)
str. 54
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Przeznaczenie kapitału zakładowego spółki z o.o. na pokrycie straty poniesionej za 2016 r.
Jak w księgach rachunkowych spółki z o.o. ująć pokrycie straty kapitałem podstawowym? Przeznaczając kapitał zakładowy spółki z o.o. na pokrycie straty należy w pierwszej kolejności (...)
str. 54
2.
Wniesienie dopłat do kapitału spółki z o.o. w księgach rachunkowych wnoszącego
Spółka z o.o. "A" jest właścicielem spółki z o.o. "B". Na walnym zgromadzeniu postanowiono, że spółka "A" dokona wpłaty kapitału rezerwowego z dopłat wspólników. Jak (...)
str. 55
3.
Rozliczenie w księgach rachunkowych zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika
Pracownik naszej firmy zakupił okulary korekcyjne zgodnie z zaleceniem lekarza wydanym po przeprowadzeniu badań profilaktycznych. Na jakiej podstawie możemy dokonać zwrotu takiego wydatku pracownikowi? Jak (...)
str. 56
4.
Podatek od czynności cywilnoprawnych opłacony z tytułu zmiany umowy spółki komandytowej
W związku ze zmianą umowy spółki komandytowej polegającej na podwyższeniu wkładu wspólników, spółka opłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych. W jaki sposób ująć ten podatek w (...)
str. 57
5.
Różne metody wyceny rozchodu i stanu końcowego dla różnych grup materiałów i półproduktów
Spółka z o.o. produkuje sztućce plastikowe. Wyroby gotowe wycenia według stałej ceny ewidencyjnej. Czy równocześnie może stosować dwie różne metody wyceny rozchodu materiałów w zależności (...)
str. 58
6.
Wartość posiadanych udziałów spółki z o.o., w której obniżono kapitał zakładowy
Spółka z o.o., w której posiadamy udziały, rozważa obniżenie kapitału podstawowego w wyniku umorzenia udziałów lub zmniejszenia wartości nominalnej udziałów. Jak w księgach rachunkowych ująć (...)
str. 60
7.
Dane porównawcze w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień poprzedzający dzień przekształcenia
Jednoosobowa działalność gospodarcza przekształciła się w spółkę z o.o. z dniem 1 lutego 2017 r. Jakie dane porównawcze powinna wykazać jednostka w bilansie i rachunku (...)
str. 62
8.
Częstotliwość ustalania zmiany stanu produktów
Rachunek zysków i strat sporządzamy w wariancie porównawczym, w związku z czym na dzień bilansowy ustalamy zmianę stanu produktów. Nie dokonujemy tego w ciągu roku. (...)
str. 63
9.
Zwrot przez pracownika kosztów szkolenia w przypadku rozwiązania umowy o pracę
Z niektórymi pracownikami zawieramy tzw. umowy lojalnościowe, które zobowiązują ich do zwrotu kosztów szkolenia w przypadku rozwiązania umowy o pracę przed upływem 3 lat. Jak (...)
str. 64
10.
Zmiana programu finansowo-księgowego w trakcie roku obrotowego
Na potrzeby prowadzenia ksiąg rachunkowych zakupiliśmy nowy program FK. Czy możemy rozpocząć księgowanie dokumentów w tym programie w ciągu roku, czy dopiero z dniem 1 (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.