Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:23 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 13 (445) z dnia 01.07.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Opublikowano ustawę o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym
NOWA USTAWA W Dzienniku Ustaw z 6 czerwca 2017 r. pod poz. 1089 opublikowano ustawę z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach (...)
str. 4
1.1.
Nowe przepisy dotyczące biegłych rewidentów
Wśród najważniejszych zmian wprowadzonych ustawą o biegłych rewidentach można wymienić rozdzielenie usług audytorskich od doradztwa poprzez m.in. ograniczenia w świadczeniu usług innych niż badanie na (...)
str. 4
1.2.
Zmiany w ustawie o rachunkowości wprowadzone ustawą o biegłych rewidentach
Przepisy ustawy o rachunkowości w brzmieniu nadanym ustawą o biegłych rewidentach mają zastosowanie do badań sprawozdań finansowych sporządzanych za lata obrotowe rozpoczynające się po dniu (...)
str. 5
2.
Stosowanie KSR nr 11 a konieczność dokonania odpowiednich zmian w polityce rachunkowości
W Dzienniku Urzędowym Ministra Rozwoju i Finansów z 29 maja 2017 r. pod poz. 105 opublikowano uchwałę nr 4/2017 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 3 (...)
str. 9
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Podział wyniku finansowego - wybrane zagadnienia
1.
Nagrody dla pracowników wypłacane z wypracowanego przez spółkę zysku netto
Za 2016 r. nasza spółka z o.o. wypracowała zysk. Część tego zysku przeznaczyliśmy na wypłatę nagród dla pracowników. Jakie zapisy towarzyszyć będą przyznaniu i wypłacie takich nagród?
str. 10
1.1.
Przeznaczenie zysku netto na wypłatę nagród dla pracowników
W świetle art. 53 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości, podział lub pokrycie wyniku finansowego netto może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego (...)
str. 10
1.2.
Ewidencja księgowa nagród wypłacanych z zysku
Nagrody dla pracowników wypłacane z zysku netto nie mają charakteru kosztowego i nie obciążają kosztów działalności operacyjnej jednostki. W księgach rachunkowych kwotą nagrody wypłaconej z (...)
str. 10
1.3.
Ujmowanie nagród wypłaconych z zysku netto w kosztach podatkowych
Kwestia ujmowania w kosztach uzyskania przychodów nagród dla pracowników wypłaconych z zysku netto (z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym) przez długi czas była przedmiotem sporu (...)
str. 12
2.
Odsetki należne wspólnikom spółki z o.o. z tytułu nieterminowo wypłaconej dywidendy
Jak w spółce z o.o. zaksięgować odsetki od niewypłaconej w terminie dywidendy dla udziałowców będących osobami fizycznymi?
str. 13
2.1.
Nieterminowa wypłata dywidendy wspólnikom
Wspólnicy spółki z o.o. mają prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników (umowa spółki może (...)
str. 13
2.2.
Dywidenda wypłacona po terminie a przychód z nieodpłatnych świadczeń
W sytuacji gdy spółka nie wypłaci odsetek za nieterminową wypłatę dywidendy, nieterminowa wypłata dywidendy spowoduje powstanie przychodu podatkowego z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia. W takim (...)
str. 13
2.3.
Ewidencja księgowa odsetek za zwłokę w wypłacie dywidendy
W księgach rachunkowych pytającej spółki odsetki za zwłokę w wypłacie dywidendy stanowią zobowiązanie spółki wobec wspólników i powinny zostać ujęte na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki", (...)
str. 14
II.
Rezerwa na świadczenia pracownicze i różnica aktuarialna z ponownego oszacowania rezerwy
Czy rozwiązanie rezerw na świadczenia pracownicze (nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne) z tytułu ich wykorzystania lub aktualizacji aktuariusza można odnieść na pozostałe przychody operacyjne? Jak należy (...)
str. 15
1.
Wykorzystanie rezerw utworzonych na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników
Wykorzystanie rezerwy utworzonej na świadczenia pracownicze (w wyniku powstania zobowiązania) powoduje zmniejszenie biernego rozliczenia międzyokresowego kosztów oraz zmniejszenie kosztów działalności operacyjnej. Rezerwy w postaci biernych (...)
str. 15
2.
Różnica aktuarialna powstała z tytułu ponownego oszacowania rezerwy na świadczenia pracownicze
Różnica aktuarialna powstała z tytułu ponownego oszacowania rezerwy odnoszona jest w pozostałe przychody lub koszty operacyjne pod warunkiem jednak, że jednostka stosuje Krajowy Standard Rachunkowości (...)
str. 18
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Sprzedaż nieruchomości zaliczonej do inwestycji
W ewidencji bilansowej posiadamy nieruchomość zaliczoną do inwestycji, którą zamierzamy sprzedać. Jak zaksięgować taką sprzedaż oraz w jaki sposób wyksięgować tę nieruchomość z ewidencji?
str. 19
1.
Przychód ze sprzedaży nieruchomości
Przychody i koszty związane ze zbyciem nieruchomości zaliczonych do inwestycji zalicza się w księgach rachunkowych odpowiednio do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych (por. art. 3 (...)
str. 19
2.
Wyksięgowanie sprzedanej nieruchomości z ewidencji bilansowej
Wyksięgowanie nieruchomości z ewidencji bilansowej zależy od sposobu wyceny nieruchomości, przyjętego w jednostce w zasadach (polityce) rachunkowości. Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 1a ustawy o rachunkowości, jednostka może bowiem dokonywać (...)
str. 19
IV.
Wygaśnięcie zobowiązań podatkowych w wyniku przeniesienia własności nieruchomości
Przenieśliśmy na rzecz gminy własność naszej nieruchomości w zamian za długi podatkowe. Jak ująć taką operację w księgach rachunkowych?
str. 22
1.
Przeniesienie własności nieruchomości tytułem zapłaty zaległości podatkowych
Sposoby wygaśnięcia zobowiązania podatkowego określają przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.). Wynika (...)
str. 22
2.
Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za długi podatkowe na gruncie ustawy o VAT
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, gminy, powiatu lub województwa, w zamian za zaległości podatkowe, jest odpłatną dostawą (...)
str. 22
3.
Ujęcie księgowe przeniesienia własności nieruchomości i wygaśnięcia zobowiązania podatkowego
Jeżeli jednostka, tytułem zapłaty zaległości podatkowych, dokonuje przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, to wiąże się to z koniecznością wyksięgowania (...)
str. 23
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wpływ kosztów zarządu na wartość początkową środka trwałego
Prowadzimy przedsięwzięcie polegające na budowie środka trwałego. Czy wynagrodzenie inspektora nadzoru zwiększa wartość początkową budynku? Koszty wynagrodzenia inspektora nadzoru należą do kosztów ogólnego zarządu. Jeżeli (...)
str. 25
2.
Klasyfikacja nakładów na kolejne ulepszenie w obcym środku trwałym
Dwa lata temu przebudowaliśmy wynajmowany lokal. Całość kosztów jest amortyzowana jako ulepszenie w obcym środku trwałym. Obecnie zamierzamy przeprowadzić kolejną modernizację tego obiektu. Czy wartość (...)
str. 25
3.
Środki trwałe i wyposażenie wniesione aportem do spółki komandytowej jako zorganizowana część przedsiębiorstwa
Zorganizowana część przedsiębiorstwa (działalność jednoosobowa) została wprowadzona do spółki komandytowej aportem. W sporządzonym w tym celu akcie notarialnym, środki trwałe i wyposażenie wykazano w wartości (...)
str. 26
4.
Szkody wywołane powodzią w środku trwałym w okresie jego budowy
W czerwcu 2017 r. część obiektu naszej firmy, będącego w budowie, została zalana na skutek powodzi. Jak w ewidencji księgowej powinniśmy ująć szkody wywołane takim (...)
str. 28
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Zasady tworzenia i funkcjonowania stowarzyszeń i fundacji
Podstawą prawną do tworzenia stowarzyszeń i fundacji jest art. 12 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r., zapewniający wolność tworzenia i działania stowarzyszeń, ruchów obywatelskich i (...)
str. 29
2.
Stowarzyszenia i fundacje jako organizacje pożytku publicznego
W świetle art. 3 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe (...)
str. 32
3.
Rachunkowość w stowarzyszeniach i fundacjach
Stowarzyszenia i fundacje - w myśl art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - są organizacjami pozarządowymi. Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest (...)
str. 33
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Wydatki związane z zakupem preparatów przeciwko kleszczom i komarom dla pracowników leśnych
Jesteśmy zakładem budżetowym. Zakupiliśmy preparaty przeciwko kleszczom i komarom i przekazaliśmy je pracownikom leśnym. Do jakiego paragrafu zaklasyfikować taki wydatek - do paragrafu 421 czy (...)
str. 38
2.
Wprowadzenie do ewidencji bilansowej gruntu, który z mocy prawa przeszedł na własność gminy
Jako gmina przejęliśmy grunt wydzielony pod drogą publiczną, w zamian za odszkodowanie. W momencie przejęcia wysokość odszkodowania nie była jeszcze ustalona. W jaki sposób księgować (...)
str. 38
3.
Badanie techniczne i wymiana drobnych materiałów eksploatacyjnych w samochodzie służbowym
Samochód służbowy jednostki budżetowej przeszedł badanie techniczne. Serwis na fakturze wyodrębnił koszty badania (przeglądu) i materiałów eksploatacyjnych (w tym oleju). Do których paragrafów zakwalifikować wskazane (...)
str. 41
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Przychody według MSR - nowe zasady ujmowania przychodów - część III
Część regulacji zawartych w nowym MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" opisywaliśmy w Zeszytach Metodycznych Rachunkowości nr 9 i 11 z 2017 r. W niniejszej publikacji kontynuujemy omawianie problematyki identyfikacji zobligowań (zobowiązań) wynikających (...)
str. 42
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Ustalanie podatku odroczonego pomimo spełnienia warunków uprawniających do odstąpienia od tego obowiązku
Spełniamy warunki, o których mowa w art. 37 ust. 10 ustawy o rachunkowości, w związku z czym nie musimy ustalać odroczonego podatku dochodowego. Czy pomimo (...)
str. 51
2.
Organ zatwierdzający roczne sprawozdanie finansowe spółki komandytowej
Spółka komandytowa ma dwóch komandytariuszy, będących osobami fizycznymi. Komplementariuszem w tej spółce jest spółka z o.o., której udziałowcami są osoby fizyczne, będące komandytariuszami w spółce (...)
str. 52
3.
Czy paragon za zakup paliwa za granicą może być uznany za dowód księgowy?
Jeden z naszych pracowników zakupił podczas zagranicznej podróży służbowej paliwo do firmowego samochodu ciężarowego. Czy wydatki na paliwo zakupione za granicą możemy ująć w księgach (...)
str. 52
4.
Ujęcie w księgach opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach
Złożyliśmy w urzędzie skarbowym wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, w związku z czym uiściliśmy opłatę skarbową. Na jakim koncie zaksięgować uiszczoną opłatę? (...)
str. 53
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Transakcje z firmą należącą do wspólnika spółki z o.o. a transakcje z jednostkami powiązanymi
Spółka z o.o. posiada trzech wspólników (osoby fizyczne). Jeden ze wspólników prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Spółka z o.o. sprzedaje towar do firmy tego wspólnika. Czy (...)
str. 53
2.
Rozliczenie wydatków na domenę internetową, które dotyczą przyszłych okresów
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła w styczniu 2017 r. domenę internetową o niskiej wartości (40 zł) na okres 1 roku, tzn. od 20 stycznia (...)
str. 54
3.
Klasyfikacja rodzajowa wydatków na zakup przez internet licencji na publikację zdjęć
Spółka zakupiła przez internet licencję na publikację zdjęć profesjonalnych fotografów. Na jakim koncie kosztu rodzajowego należy zaksięgować ten wydatek? Obecnie w czasach dużej konkurencji, firmy (...)
str. 55
4.
Zasady rozliczania opłaty wstępnej z tytułu leasingu w księgach rachunkowych leasingobiorcy
Zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Wpłaciliśmy opłatę wstępną, którą zaksięgowaliśmy w koszty i na rozrachunki z kontrahentami. Wartość samochodu ujęliśmy na koncie 01 (...)
str. 56
5.
Zmiana częstotliwości dokonywania inwentaryzacji w handlu detalicznym
W polityce rachunkowości mamy zapis, że inwentaryzacja towarów w sklepach detalicznych (dwa sklepy) przeprowadzana jest dwa razy w roku. Od 2017 r. chcemy częściowo zmienić (...)
str. 58
6.
Wierzytelność wspólnika z tytułu pożyczki udzielonej spółce, w przypadku ogłoszenia jej upadłości
Jak księgowo - w świetle zmienionego od 2016 r. Prawa upadłościowego - ująć pożyczki (dotychczas długoterminowe) od większościowego udziałowca spółki z o.o., które nie mogą (...)
str. 59
7.
Rozrachunki z jednostkami powiązanymi i pozostałymi, w których jednostka posiada zaangażowanie w kapitale
Spółka "A" posiada 24% udziałów w spółce "B" oraz 100% udziałów w spółce "C". Natomiast spółka "B" posiada 18% udziałów w spółce "E", a spółka (...)
str. 61
8.
Zapisy przechowywane w buforze a ich ujęcie w księgach rachunkowych
Co to jest jednostkowy rachunek zysków i strat z uwzględnieniem bufora i czym się różni od standardowego? Komputerowy program finansowo-księgowy (FK) może przewidywać, że dokumenty (...)
str. 63
9.
Umorzenie odsetek od należności z tytułu dostaw i usług
Na 31 grudnia 2016 r. naliczyliśmy kontrahentowi odsetki od niezapłaconych w terminie należności z tytułu dostaw i usług. Jednak w 2017 r. w wyniku zawartego (...)
str. 63
10.
Korekta w księgach rachunkowych przychodów ze sprzedaży wyrobów gotowych
Na początku 2017 r. sprzedaliśmy partię wyrobów gotowych. Część z nich okazała się wadliwa. W czerwcu 2017 r. uznaliśmy reklamację klienta, przyjęliśmy zwrócone wyroby do (...)
str. 64
11.
Kiedy spółki komandytowe sporządzają sprawozdanie z działalności jednostki?
Czy spółki komandytowe za 2016 r. muszą obowiązkowo sporządzać sprawozdanie z działalności? Obowiązkowo sprawozdanie z działalności za 2016 r. sporządzają tylko te spółki komandytowe, których (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.