Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 11 (443) z dnia 01.06.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Komitet Standardów Rachunkowości przyjął znowelizowany Krajowy Standard Rachunkowości nr 10
ZMIANA KRAJOWEGO STANDARDU RACHUNKOWOŚCI 9 maja 2017 r. odbyło się 14 posiedzenie Komitetu Standardów Rachunkowości VIII kadencji, podczas którego podjęto uchwałę w sprawie nowelizacji KSR (...)
str. 4
2.
Sejm przyjął ustawę o biegłych rewidentach
NOWA USTAWA 11 maja 2017 r. Sejm, po rozpatrzeniu poprawek Senatu, przyjął ustawę o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Wprowadza ona zmiany w (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Zasady przyznawania dopłat do wypoczynku dzieci pracowników
Jeżeli pracodawca tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), to dopłaty do wyjazdu dzieci pracowników w ramach "zielonej szkoły" mogą być przyznane ze środków tego funduszu. (...)
str. 5
2.
Opodatkowanie i oskładkowanie dofinansowania do "zielonej szkoły" dziecka pracownika
Każde świadczenie uzyskane od pracodawcy stanowi generalnie dla otrzymującego je pracownika przychód ze stosunku pracy. Zasadniczo przychody takie podlegają opodatkowaniu i wyłącznie w ściśle określonych (...)
str. 5
3.
Dopłaty do "zielonej szkoły" w księgach rachunkowych w zależności od źródeł ich finansowania
3.1. Dofinansowanie wypłacone ze środków ZFŚS Zapisy księgowe związane z przyznaniem i wypłatą dofinansowania do wypoczynku dzieci pracowników zorganizowanego w formie "zielonej szkoły" zależą od (...)
str. 7
1.
Ustalanie i wypłacanie świadczeń urlopowych
Na mocy art. 3 ust. 3 ustawy o ZFŚS, pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu (...)
str. 10
2.
Ujęcie świadczeń urlopowych w księgach rachunkowych
W księgach rachunkowych świadczenia urlopowe odnosi się w ciężar konta 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia" lub odpowiedniego konta w zespole 5. Przykład I. Założenia: (...)
str. 11
1.
Rozliczenie korekty przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym
Moment korygowania przychodów ze sprzedaży dla celów podatku dochodowego Moment korygowania przychodów ze sprzedaży dla celów podatku dochodowego uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały korektę (...)
str. 12
2.
Korekty przychodów ze sprzedaży w księgach rachunkowych
Bilansowe zasady korygowania przychodów ze sprzedaży Przepisy ustawy o rachunkowości nie określają wprost zasad oraz momentu dokonywania korekt przychodów, tj. czy przychód należy skorygować w (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
IV.
Ewidencja księgowa wydatków pracodawców na zakup kart MultiSport
Niektórzy pracodawcy umożliwiają swoim pracownikom, a także członkom ich rodzin, korzystanie z programu MultiSport, który zapewnia tym osobom wstęp na zajęcia sportowe i rekreacyjne. Świadczenia (...)
str. 17
1.
Koszty kart MultiSport, których zakup częściowo sfinansowano ze środków ZFŚS
Firma zakupiła dla swoich pracowników karty MultiSport, uprawniające do korzystania z szeregu świadczeń sportowo-rekreacyjnych. Zakup ten w części finansowany jest ze środków ZFŚS, a w (...)
str. 17
2.
Przeznaczenie środków obrotowych na dofinansowanie wydatków na karty MultiSport
Spółka zakupiła dla swoich pracowników karty MultiSport. Zakup ten jest częściowo finansowany ze środków obrotowych jednostki, a pozostała kwota kosztów potrącana jest z wynagrodzenia pracowników. (...)
str. 19
1.
Wnoszenie i rozliczanie wadium w świetle przepisów Kodeksu cywilnego i Prawa zamówień publicznych
Wadium na gruncie Kodeksu cywilnego Z przepisów art. 704 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459) (...)
str. 22
2.
Wadium w księgach rachunkowych wnoszącego i otrzymującego
Do ewidencji księgowej rozrachunków z tytułu wpłaconego i otrzymanego wadium służy konto 24 "Pozostałe rozrachunki", na którym kwota wadium pozostaje do momentu jej rozliczenia. Po (...)
str. 23
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wniesionych do spółki aportem
Wspólnicy spółki z o.o. wnieśli do tej spółki aportem środki trwałe. Czy od takich środków trwałych można dokonywać odpisów amortyzacyjnych? Od wartości początkowej środków trwałych, (...)
str. 27
2.
Dotacja otrzymana od ARiMR na sfinansowanie zakupu środka trwałego
Firma otrzymała pomoc z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na zakup silosów zbożowych. Jak powinna zaksięgować tę dotację? W myśl art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, środki pieniężne otrzymane (...)
str. 27
3.
Ewidencja szczegółowa do konta "Środki trwałe w budowie"
Czy do konta "Środki trwałe w budowie" trzeba prowadzić ewidencję analityczną? Czy wszystkie prowadzone przez nas inwestycje mogą być księgowane na jednym koncie? Jak powinniśmy (...)
str. 29
4.
Wartość początkowa środka trwałego otrzymanego w formie darowizny
Firma otrzymała jako darowiznę samochód dostawczy. Powołana komisja określiła wartość godziwą tego samochodu. Czy wartość początkową samochodu powinny podwyższyć opłaty poniesione przez firmę (celna, skarbowa) (...)
str. 29
5.
Koszty robót termomodernizacyjnych budynku mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej
Jesteśmy spółdzielnią mieszkaniową. Przeprowadzamy termomodernizację (docieplenie) budynku mieszkalnego. Wydatki na to przedsięwzięcie mają zostać pokryte z funduszu remontowego, tworzonego zgodnie z postanowieniami ustawy o spółdzielniach (...)
str. 31
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
VI.
Przesłanki trwałej utraty wartości środków trwałych i ustalanie odpisów aktualizujących
Kiedy mamy do czynienia z trwałą utratą wartości środków trwałych? Jak księgować odpis aktualizujący związany z taką utratą wartości?
str. 33
1.
Trwała utrata wartości składników majątku w myśl ustawy o rachunkowości
Na podstawie art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości, trwała utrata wartości ma miejsce wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowane przez jednostkę składniki majątku (...)
str. 33
2.
Procedury ustalania utraty wartości aktywów i odpisów aktualizujących w świetle KSR nr 4
Krajowy Standard Rachunkowości nr 4 "Utrata wartości aktywów" (KSR nr 4), stanowiący załącznik do uchwały nr 2/12 Komitetu Standardów Rachunkowości z 14 lutego 2012 r. (...)
str. 34
3.
Ewidencja księgowa odpisów z tytułu trwałej utraty wartości środka trwałego
W świetle art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości, odpisy aktualizujące z tytułu trwałej utraty wartości środków trwałych, zalicza się do pozostałych kosztów (...)
str. 35
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Wydatki na szkolenia pracowników zakładu budżetowego a wydatki strukturalne
Jesteśmy zakładem budżetowym. Czy koszty szkoleń z zasad prowadzenia księgowości, rozliczania VAT itp. są wydatkami strukturalnymi? Wydatki strukturalne to krajowe wydatki publiczne poniesione w obszarach (...)
str. 37
2.
Kaucje pobierane przez bibliotekę za wypożyczone materiały biblioteczne
Jesteśmy biblioteką (samorządową instytucją kultury). Regulamin korzystania ze zbiorów bibliotecznych określa sytuacje, w których pobierana jest kaucja za wypożyczone materiały biblioteczne, tzw. kaucja czytelnicza. Jak (...)
str. 37
3.
Klasyfikacja budżetowa kwot uzyskiwanych tytułem dywidendy oraz ich ujęcie w księgach gminy
Jednostka samorządu terytorialnego (gmina) posiada udziały w spółce z o.o. Jak w księgach urzędu gminy zarachować wpływ należnej od tej spółki dywidendy? W jakim paragrafie (...)
str. 38
4.
Zapisy w księgach rachunkowych, dotyczące korekty dodatkowego wynagrodzenia rocznego
Jesteśmy jednostką budżetową. W kwietniu 2017 r. okazało się, że jednemu z naszych pracowników naliczyliśmy i wypłaciliśmy "trzynastkę" w nieprawidłowej wysokości (od zaniżonej podstawy). W (...)
str. 39
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VII.
Przychody według MSR - nowe zasady ujmowania przychodów - część II
W artykule opublikowanym w Zeszytach Metodycznych Rachunkowości nr 9 z 2017 r. rozpoczęliśmy omawianie MSSF 15 "Przychody z umów z klientami". W niniejszej publikacji omówimy kolejne zagadnienia. Bezpośrednio po identyfikacji umowy (krok I) (...)
str. 41
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Wyksięgowanie nierozliczonych kosztów ubezpieczenia sprzedanego samochodu
Sprzedaliśmy samochód będący naszym środkiem trwałym przed końcem okresu jego ubezpieczenia. Czy nierozliczone do dnia sprzedaży koszty ubezpieczenia wyksięgować z czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów za (...)
str. 45
2.
Prezentowanie danych liczbowych w sprawozdaniu finansowym w zaokrągleniu do tysięcy złotych
Czy dopuszczalne jest prezentowanie danych liczbowych w sprawozdaniu finansowym w zaokrągleniu do tysięcy złotych z jednym znakiem po przecinku? Z treści art. 45 ust. 5 (...)
str. 45
3.
Kwoty wypłacane członkom zarządu spółki z tytułu udziału w posiedzeniach zarządu
Za udział w posiedzeniach zarządu spółka wypłaca członkom zarządu pewne kwoty (wynagrodzenia), ustalone przez zgromadzenie wspólników w uchwale. W celu wypłaty tych kwot nie są (...)
str. 46
4.
Prowadzenie ewidencji pozabilansowej dla niskocennych składników majątku trwałego
Niskocenne składniki majątku trwałego nie są u nas obejmowane ewidencją bilansową. Czy dla takich składników konieczne jest prowadzenie ewidencji pozabilansowej? Dla niskocennych składników majątku trwałego (...)
str. 47
IX.
Z listów Czytelników
1.
Ujęcie księgowe różnic powstałych na skutek zaokrąglania cen podczas przyjęcia materiałów do magazynu
Spółka wycenia materiały według rzeczywistych cen zakupu. Zdarza się, że sprzedawcy fakturują wartość materiałów w cenie jednostkowej zaokrąglonej do czterech miejsc po przecinku. Dokumenty PZ (...)
str. 48
2.
Obowiązek tłumaczenia treści dokumentów księgowych sporządzonych w języku obcym
Firma nabywa towary z różnych krajów. Zakupy dokumentowane są fakturami sporządzanymi w obcych językach. Czy istnieje obowiązek przetłumaczenia takich faktur na język polski przed ujęciem (...)
str. 50
3.
Koszty związane z okresową kontrolą stanu technicznego obiektów budowlanych
W ciężar jakiego konta odnosić koszty związane z okresową kontrolą stanu technicznego posiadanych przez nas budynków? Stosownie do przepisów art. 62 ustawy z dnia 7 (...)
str. 50
4.
Sprzedaż środka trwałego otrzymanego w formie darowizny
Sprzedaliśmy środek trwały, który otrzymaliśmy nieodpłatnie. W dniu sprzedaży środek trwały nie był w pełni umorzony. Jak w księgach rachunkowych ująć tę operację gospodarczą? W (...)
str. 51
5.
Przekazanie środków pieniężnych z rachunku walutowego na poczet wkładu do spółki zagranicznej
Jesteśmy spółką z o.o. W marcu nasza spółka wraz z innym podmiotem krajowym stała się udziałowcem w nowo powstałej spółce zagranicznej. Jesteśmy posiadaczami 50% udziałów. (...)
str. 52
6.
Odpis aktualizujący z tytułu trwałej utraty wartości posiadanych udziałów
Urząd skarbowy przeprowadził kontrolę zwrotu VAT w spółce, w której posiadamy udziały i wykrył nieprawidłowości. Decyzję o zwrocie otrzymanego wcześniej VAT urząd wystawił w styczniu (...)
str. 54
7.
Dane porównawcze w sprawozdaniu finansowym spółki przejmującej za rok obrotowy, w którym nastąpiło połączenie
Spółka "A" powstała 1 marca 2016 r. w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, będącej na pełnej księgowości, w spółkę z o.o. Spółka "B" powstała 1 (...)
str. 55
8.
Pierwszy rok obrotowy w spółce jawnej osób fizycznych powstałej w drugiej połowie roku
Spółka jawna, której wspólnikami są osoby fizyczne zamierza rozpocząć prowadzenie działalności w drugiej połowie 2017 r. Czy istnieje możliwość połączenia ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego (...)
str. 57
9.
Ewidencja składników majątkowych przeznaczonych na założenie uczelni niepublicznej
Spółka z o.o. postanowiła utworzyć uczelnię niepubliczną. Utworzenie takiej uczelni wymaga uzyskania pozwolenia ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Po uzyskaniu pozwolenia założyciel składa w (...)
str. 58
9.1.
Zasady tworzenia uczelni niepublicznej
Uczelnia niepubliczna to uczelnia utworzona przez osobę fizyczną albo osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną. Stosownie do postanowień art. 20 ustawy z dnia (...)
str. 58
9.2.
Ujęcie przekazanych składników majątkowych w księgach rachunkowych uczelni niepublicznej oraz jej założyciela
Uczelnia niepubliczna uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do rejestru uczelni niepublicznych. Oznacza to, że ciąży na niej - wynikający z art. 2 ust. 1 (...)
str. 59
10.
Umorzenie części należności z tytułu dostaw i usług w wyniku zawartej ugody
Przed sądem zawarliśmy ugodę, na mocy której nasz dłużnik zapłaci część należności z tytułu dostaw i usług, a pozostała jej część zostanie umorzona. Jak ująć (...)
str. 60
11.
Kalkulacja kosztów przerobu w jednostkach trudniących się przetwórstwem nasion oleistych
Firma zajmuje się przetwórstwem nasion oleistych. Z ziaren lnu wyrabiany jest olej i makuch. Produkty te powstają jednocześnie, przy wykorzystaniu tej samej maszyny i tych (...)
str. 62
12.
Rachunkowość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w formie żłobka
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w formie żłobka. Firma otrzymuje co miesiąc ustaloną kwotę dotacji z urzędu miasta, z której pokrywane są wydatki związane z (...)
str. 63
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.