Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 10 (442) z dnia 20.05.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Raportowanie informacji niefinansowych - kolejne odpowiedzi Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej MF
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl w zakładce Działalność/Rachunkowość/Najczęściej zadawane pytania Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej MF zamieścił kolejne najczęściej zadawane pytania dotyczące raportowania rozszerzonych (...)
str. 4
2.
Zbliża się termin przekazania pierwszej raty odpisu na ZFŚS
31 maja 2017 r. mija termin przekazania na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) co najmniej 75% równowartości dokonanego odpisu podstawowego na 2017 r. (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Rachunkowość stowarzyszenia prowadzącego zespół szkolno-przedszkolny
Jesteśmy stowarzyszeniem nieprowadzącym działalności gospodarczej. Uchwałą walnego zgromadzenia powołaliśmy zespół szkolno-przedszkolny, w skład którego wchodzi niepubliczna szkoła i publiczne przedszkole (zespół nie posiada osobowości prawnej). (...)
str. 6
1.
Zasady tworzenia i działania stowarzyszeń, przedszkoli i szkół
Zasady tworzenia i działania stowarzyszeń regulują przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2017 r. poz. 210). Z (...)
str. 6
2.
Podstawy przyznawania dotacji dla szkół
Zasady przyznawania dotacji dla szkół niepublicznych określone zostały w art. 90 ustawy o systemie oświaty. Wynika z nich, że niepubliczne szkoły podstawowe i gimnazja otrzymują (...)
str. 7
3.
Czy wydzielenie oddziału samobilansującego należy zgłosić do KRS?
Jak wynika z art. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 700), zwanej dalej (...)
str. 8
4.
Organizacyjne wydzielenie zespołu szkolno-przedszkolnego
Przyjęte przez stowarzyszenie zasady prawnego, organizacyjnego i finansowego wydzielenia oddziału (zespołu szkolno-przedszkolnego), jako oddziału samobilansującego (tzw. pełny wewnętrzny rozrachunek) lub oddziału będącego na tzw. wewnętrznym (...)
str. 9
1.
Podstawowe zasady prowadzenia ewidencji księgowej w zakładach gastronomicznych
Gastronomia jest rodzajem działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu zakładów żywienia zbiorowego (restauracji, stołówek); jest także sztuką przyrządzania i podawania posiłków na podstawie fachowej wiedzy kulinarnej. (...)
str. 11
2.
Przerób handlowy artykułów spożywczych w jednostce prowadzącej ewidencję wartościową
Ewidencję przerobu artykułów spożywczych w kuchni zakładu gastronomicznego w celu przyrządzenia posiłków, wskazane jest prowadzić na odrębnym koncie syntetycznym, np. 33-5 "Towary i artykuły spożywcze (...)
str. 12
3.
Rozliczanie odchyleń z tytułu marży gastronomicznej
Odchylenia od cen ewidencyjnych z tytułu marży wkalkulowanej w ceny - przy założeniu, że ewidencja zapasów towarów w magazynie i kuchni zakładu gastronomicznego jest prowadzona (...)
str. 14
4.
Ujęcie odchyleń z tytułu VAT
Odchylenia z tytułu VAT rozlicza się i księguje bieżąco, przyjmując je w wielkości równej kwocie VAT należnego, zawartego w zainkasowanych utargach gotówkowych ze sprzedaży posiłków (...)
str. 16
5.
Odpisywanie w koszty wartości towarów na dzień zakupu
Jeżeli mały zakład gastronomiczny prowadzony jest przez właścicieli i członków ich rodzin lub przez zatrudnione osoby, lecz bez powierzenia im odpowiedzialności materialnej, to cała działalność (...)
str. 17
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Koszty uwzględniane przy ustalaniu kosztu wytworzenia produktów
Ustawa o rachunkowości nakłada na jednostki wymóg ustalania kosztów wytworzenia produktów w celu ich wyceny oraz porównania wartości kosztów wytworzenia produktów z ich cenami sprzedaży (...)
str. 20
2.
Uproszczenia przy obliczaniu kosztu wytworzenia produktu
Niektóre jednostki nie mają obowiązku określania normalnego poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych. Jak stanowi art. 28 ust. 4a ustawy o rachunkowości jednostki (z wyjątkiem jednostek, o (...)
str. 21
3.
Koszty obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu finansowania zapasu produktów
W odniesieniu do jednostek działających w specyficznych branżach, cechujących się długotrwałym przygotowaniem produktu do sprzedaży bądź długim okresem wytwarzania produktu (np. win, serów), koszt wytworzenia (...)
str. 21
4.
Zasady kalkulacji kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych
Koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych powstają, gdy jednostka nie w pełni wykorzystuje zaangażowane zasoby produkcyjne. Zjawisko niewykorzystania zdolności produkcyjnych wynika z ponoszenia przez jednostkę kosztów stałych, (...)
str. 22
5.
Koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych na przykładach liczbowych
Przykład Koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych ustalone przy zastosowaniu kosztów planowanych I. Założenia: Jednostka prowadząca działalność produkcyjną masową (produkcja kostki brukowej) do ustalenia kosztu niewykorzystanych zdolności (...)
str. 24
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Dotacja na pokrycie kosztów zakupu paneli słonecznych zaliczonych do składników majątku trwałego
Złożony przez nas wniosek o datację na zakup paneli słonecznych został pozytywnie rozpatrzony. W najbliższym czasie mamy podpisać umowę na dotację z 85% dofinansowaniem. Na (...)
str. 30
2.
Odpisy aktualizujące wartość licencji na program komputerowy w przypadku utraty przydatności
W księgach rachunkowych jako wartość niematerialną i prawną mamy ujętą licencję na program komputerowy. Ze względu na zmianę profilu działalności dalsze jej wykorzystywanie nie jest (...)
str. 32
3.
Zwrot wadliwego środka trwałego udokumentowany fakturą korygującą
W lutym 2017 r. spółka z o.o. zakupiła środek trwały. W tym samym miesiącu przyjęła go do ewidencji, a w marcu 2017 r. dokonała jednorazowej (...)
str. 33
4.
Klasyfikacja nakładów poniesionych na zakup urządzenia technicznego będącego wyposażeniem budynku
W budynku handlowo-usługowym stanowiącym nasz środek trwały zamontowaliśmy windę. Czy wydatek poniesiony na zakup tej windy zwiększy wartość początkową budynku, czy może winda jest odrębnym (...)
str. 35
5.
Opłata za przyłączenie do sieci energetycznej
Czy opłata za przyłączenie do sieci energetycznej zwiększy wartość początkową budynku? Kwotę opłaty przyłączeniowej należy odnieść bezpośrednio w koszty w momencie jej zapłaty. Z uwagi na fakt, iż (...)
str. 36
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
IV.
Przychody ze sprzedaży produktów
Jesteśmy jednostką produkcyjną. Wytwarzamy różne produkty, które sprzedajemy odbiorcom krajowym i zagranicznym. Jak powinniśmy prowadzić ewidencję przychodów ze sprzedaży naszych produktów?
str. 37
1.
Przychody związane z podstawową działalnością operacyjną
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 30 ustawy o rachunkowości, przez przychody i zyski rozumie się uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o (...)
str. 37
2.
Księgowanie przychodów z tytułu sprzedaży wyrobów i usług
Ewidencję przychodów ze sprzedaży w celu sporządzenia rachunku zysków i strat w wersji kalkulacyjnej, jak i porównawczej, należy prowadzić w podziale na: 1) przychody netto (...)
str. 38
3.
Prowadzenie kont ksiąg pomocniczych dla operacji sprzedaży produktów
Konta analityczne są kontami ksiąg pomocniczych. Konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Prowadzi się je w ujęciu systematycznym (...)
str. 39
4.
Zasady oraz moment dokonania korekty przychodów ze sprzedaży produktów
Ustawa o rachunkowości nie określa wprost zasad oraz momentu dokonywania korekt przychodów - nie podaje czy przychód należy skorygować w dacie wystawienia faktury korygującej, czy (...)
str. 41
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Rozliczenie dotacji podmiotowej w księgach rachunkowych jednostki budżetowej
Jesteśmy jednostką budżetową obsługującą dysponenta części budżetowej. Przekazaliśmy dotację podmiotową jednostce, której podmiotem tworzącym jest minister. Jak w księgach rachunkowych naszej jednostki ująć i rozliczyć (...)
str. 43
2.
Jednorazowe odpisy amortyzacyjne od niskocennych składników majątku trwałego zakładu budżetowego
Czy w zakładzie budżetowym jednorazowe odpisy amortyzacyjne od składników majątku zaliczonych do pozostałych środków trwałych oraz pozostałych wartości niematerialnych i prawnych mogą być księgowane na (...)
str. 44
3.
Zasady rozliczenia wyniku finansowego w instytucji kultury
Jesteśmy instytucją kultury. Jak powinniśmy rozliczyć wynik finansowy? Na jakie konto odnieść wypracowany zysk netto lub poniesioną stratę netto? Przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu (...)
str. 45
4.
Zakup okularów korekcyjnych dla pracownika jednostki budżetowej
Jesteśmy jednostką budżetową. W jakim paragrafie wydatków powinniśmy ująć zakup okularów korekcyjnych dla pracownika pracującego przy komputerze? Obowiązek zapewnienia pracownikom pracującym przy komputerze okularów korygujących (...)
str. 46
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Obrót wierzytelnościami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
Zasady obrotu wierzytelnościami Obrót wierzytelnościami charakteryzuje się tym, że dotychczasowy wierzyciel (cedent) przenosi przysługującą mu wierzytelność na drugą osobę (cesjonariusza). Zasady obrotu wierzytelnościami regulują przepisy (...)
str. 47
2.
Sprzedaż wierzytelności własnej jednostce trudniącej się skupem wierzytelności
Ujęcie straty z tytułu sprzedaży wierzytelności w kosztach podatkowych Na podstawie art. 22 ust. 1 w związku z art. 23 ust. 1 pkt 34 updof (...)
str. 49
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Kto podpisuje sprawozdanie finansowe spółki z o.o., gdy zmienił się skład jej zarządu?
W styczniu 2017 r. zmienił się skład zarządu spółki z o.o. Kto powinien podpisać roczne sprawozdanie finansowe tej spółki za 2016 r.? Przepisy art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości stanowią, iż (...)
str. 53
2.
Rozliczanie zakupów dokonywanych przy użyciu karty paliwowej
Otrzymaliśmy kartę paliwową, którą będziemy mogli regulować płatności na stacjach paliw. W jaki sposób rozliczać w księgach rachunkowych zakupy dokonywane przy użyciu takiej karty? Jednostki (...)
str. 53
3.
Koszty noclegów pracownika zatrudnionego na stanowisku przedstawiciela handlowego
Spółka ponosi koszty noclegów pracownika zatrudnionego na stanowisku przedstawiciela handlowego. Na jakie konto kosztów rodzajowych powinien być zaksięgowany koszt noclegu, w sytuacji gdy pracownik wykonuje (...)
str. 54
VII.
Z listów Czytelników
1.
Rozliczanie różnic wynikających z zaokrągleń VAT do pełnych złotych
Rozliczając VAT w deklaracji VAT-7 zaokrąglamy podatek należny i naliczony do pełnych złotych. Jak rozliczać w księgach różnice wynikające z tych zaokrągleń? Różnice wynikające z zaokrągleń VAT wykazywanego w deklaracji VAT-7 (...)
str. 55
2.
Podwyższenie ceny ewidencyjnej wyrobów gotowych
Ewidencję wyrobów gotowych prowadzimy w stałych cenach ewidencyjnych. Czy ze względu na wzrost kosztów produkcji i planowaną podwyżkę ceny sprzedaży możemy zwiększyć cenę ewidencyjną wyrobów (...)
str. 57
3.
Prezentacja w rachunku zysków i strat kwot otrzymanych dotacji, dopłat i subwencji
W której pozycji pozostałych przychodów operacyjnych (G.II. "Dotacje", czy G.IV. "Inne przychody operacyjne") kalkulacyjnego rachunku zysków i strat należy wykazać: otrzymane dofinansowanie z PFRON, odpis (...)
str. 58
4.
Ujęcie w księgach rachunkowych faktury za usługę dotyczącą zadania inwestycyjnego
Spółka otrzymała fakturę za usługę dotyczącą zadania inwestycyjnego (zakupu środka trwałego). Usługa nie została jednak wykonana. Jak należy zaksięgować i wykazać w bilansie taką pozycję? (...)
str. 59
5.
Przychód z tytułu odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu
Prowadzimy działalność związaną z wynajmowaniem lokali. Zdarza się, że najemca po zakończeniu umowy nie zdaje lokalu i przeprowadzamy postępowanie eksmisyjne. Naliczamy wówczas odszkodowanie za bezumowne (...)
str. 60
6.
Opłaty za zawarcie przedwstępnej umowy deweloperskiej nabycia lokalu na potrzeby firmy
Na jakie konto powinniśmy zaksięgować koszty dotyczące zawarcia przedwstępnej umowy deweloperskiej nabycia nieruchomości (koszty notarialne, sądowe)? Czy należy odnieść je na dobro konta kosztów działalności (...)
str. 61
7.
Ewidencja zwrotu VAT podróżnym w księgach rachunkowych sprzedawcy towarów
Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedawcy towarów zwrócony podróżnemu VAT? Czy pobraną od podróżnego prowizję od zwracanej kwoty można zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych? System (...)
str. 63
8.
Zmniejszenie składki ubezpieczenia rozliczanej poprzez konto czynnych rozliczeń międzyokresowych
W styczniu 2017 r. wynikającą z zawartej polisy kwotę składki ubezpieczenia ujęliśmy na koncie kosztów rodzajowych i drugostronnie na zobowiązaniach. Jednocześnie przenieśliśmy koszty tego ubezpieczenia (...)
str. 64
9.
Odsetki od kredytu zaciągniętego przez dewelopera na finansowanie budowy mieszkań
Spółka, prowadząca działalność deweloperską, zaciągnęła kredyt na finansowanie budowy mieszkań z przeznaczeniem na sprzedaż. Czy odsetki od takiego kredytu mogą zwiększać koszt wytworzenia tych lokali? (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.