Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 12:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 9 (441) z dnia 01.05.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Rozliczanie straty podatkowej z lat ubiegłych w spółce kapitałowej
W 2014 r. i 2015 r. spółka z o.o. poniosła stratę podatkową. Z kolei w 2016 r. osiągnęła wysoki zysk. Czy odliczenie straty podatkowej od (...)
str. 4
1.
Zasady obniżania dochodu do opodatkowania o wysokość poniesionej straty podatkowej
W przypadku gdy podatnik poniesie stratę podatkową w danym roku podatkowym, to - na mocy art. 7 ust. 5 updop - może o jej wysokość (...)
str. 4
2.
Strata podatkowa nie jest tożsama ze stratą bilansową
Przy podatkowym rozliczaniu strat z lat ubiegłych należy pamiętać, iż strata podatkowa nie jest tożsama ze stratą bilansową. Wynika to z faktu, że w księgach (...)
str. 5
3.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ustalane w związku z wystąpieniem straty podatkowej
W przypadku wystąpienia straty podatkowej, możliwej w przyszłości do odliczenia od dochodu, przyjmuje się, że jednostka (będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych) posiada aktywa (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
II.
Zaspokojenie roszczeń pracowniczych w jednostce będącej w upadłości
Jesteśmy jednostką w upadłości likwidacyjnej. Złożyliśmy marszałkowi województwa zbiorczy wykaz niezaspokojonych roszczeń wobec pracowników. W kwietniu 2017 r. otrzymaliśmy środki na wypłatę tych roszczeń. Jak (...)
str. 8
1.
Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy w świetle przepisów prawnych
Upadłość czy likwidacja firmy wiąże się z wieloma niespłaconymi zobowiązaniami wobec różnych osób i podmiotów, w tym wobec pracowników. Aby zaspokoić ich roszczenia z tytułu (...)
str. 8
2.
Ewidencja księgowa środków otrzymanych z FGŚP w celu zaspokojenia roszczeń pracowniczych
Zaspokojenie roszczeń (zobowiązań) ze środków FGŚP musi znaleźć odzwierciedlenie w księgach rachunkowych jednostki, niezależnie od tego na podstawie czyjego wniosku następuje wypłata tych świadczeń. Należy (...)
str. 9
1.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów w świetle przepisów o VAT
Opodatkowanie oraz dokumenty potwierdzające dokonanie WDT W myśl art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z (...)
str. 11
2.
Sposób wyceny i ujęcie w księgach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
Ujęcie bilansowe przychodu z tytułu WDT Przychód z tytułu WDT powstaje na ogólnych zasadach, to znaczy po dostarczeniu towarów - czyli w dacie zrealizowania dostawy. (...)
str. 13
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
IV.
Ujęcie akredytywy w księgach rachunkowych
Zostaliśmy zobowiązani do otwarcia akredytywy. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych to zdarzenie?
str. 16
1.
Akredytywa jako sposób zapłaty za transakcję handlową
Akredytywa służy firmom do zabezpieczenia transakcji krajowych i zagranicznych związanych ze zwiększonym ryzykiem. Sposób otwierania i potwierdzania akredytywy regulują w Polsce przepisy ustawy z dnia (...)
str. 16
2.
Ewidencja księgowa otwarcia i realizacji akredytywy
Ewidencja księgowa rozliczenia akredytywy odbywa się na podstawie wyciągów bankowych. W księgach rachunkowych dłużnika uruchomienie akredytywy przebiega zapisem: - Wn konto 13-5/2 "Rachunek bankowy akredytywy", (...)
str. 16
3.
Uruchomienie akredytywy w związku z nabyciem środka trwałego
Jeżeli akredytywa została uruchomiona w związku z nabyciem środka trwałego, a koszty z tytułu jej otwarcia poniesione zostały przed przekazaniem środka trwałego do używania, to (...)
str. 17
4.
Akredytywa w walucie obcej
Akredytywa jako jedna z form bezgotówkowych rozliczeń wzajemnych rozrachunków między kontrahentami stosowana jest głównie w obrocie zagranicznym. Uruchamiana jest wówczas najczęściej w ramach posiadanego rachunku (...)
str. 19
V.
Koszty usług świadczonych przez firmę windykacyjną
Czy koszty usług firmy windykacyjnej, która prowadzi egzekucje naszych należności, powinny być zarachowane do pozostałych kosztów operacyjnych, czy może do kosztów działalności operacyjnej? Brak terminowej (...)
str. 22
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Ewidencja sprzedaży składników majątku trwałego
1.1.
Sprzedaż środka trwałego w budowie
W 2016 r. nabyliśmy maszynę produkcyjną, która przed przekazaniem do używania wymagała remontu. Wartość maszyny i poniesione na nią nakłady ujęliśmy na koncie 08 "Środki (...)
str. 25
1.2.
Sprzedaż części prawa użytkowania wieczystego gruntu
Sprzedaliśmy część prawa użytkowania wieczystego gruntu. Jak ująć w księgach rachunkowych tę sprzedaż? Prawo użytkowania wieczystego gruntu zalicza się, na mocy art. 3 ust. 1 (...)
str. 26
2.
Ostateczne zaniechanie rozpoczętej inwestycji
W 2016 r. rozpoczęliśmy inwestycję polegającą na budowie obiektu magazynowego. W 2017 r. zaniechaliśmy jednak tej inwestycji (będziemy wynajmować magazyn). Do tej pory ponieśliśmy niewielkie koszty związane z tą inwestycją, (...)
str. 28
3.
Postawienie maszyny będącej środkiem trwałym w stan likwidacji i późniejsze jej złomowanie
W ewidencji bilansowej środków trwałych ujęta jest maszyna, która ze względu na zły stan techniczny nie nadaje się do użytku. Z tego względu planowana jest likwidacja tej (...)
str. 29
4.
Błąd polegający na niewyksięgowaniu zbytego składnika majątku trwałego z ewidencji bilansowej
W 2015 r. sprzedaliśmy całkowicie zamortyzowany środek trwały. Przez nieuwagę nie wyksięgowaliśmy go z ewidencji bilansowej. Jak skorygować ten błąd? Pod datą wydania sprzedanego składnika majątku trwałego kupującemu, (...)
str. 31
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
VI.
Ewidencjonowanie operacji nabycia za pośrednictwem konta "Rozliczenie zakupu"
Spółka prowadzi działalność handlowo-usługową. Czy wymagane jest ewidencjonowanie zdarzeń dotyczących zakupu za pośrednictwem konta 30 "Rozliczenie zakupu"?
str. 32
1.
Zasady stosowania konta 30 "Rozliczenie zakupu"
Konto 30 "Rozliczenie zakupu" jest kontem zespołu 3, służącym do weryfikacji rozliczenia m.in.: zakupu towarów, materiałów, opakowań i usług, w tym do rozliczania odchyleń cen (...)
str. 32
2.
Zapisy księgowe na koncie 30 "Rozliczenie zakupu"
Ewidencję na koncie 30 "Rozliczenie zakupu" można prowadzić zapisem pełnym (polegającym na ujęciu na tym koncie kwoty brutto, skorygowanej następnie o VAT naliczony) lub zapisem (...)
str. 33
3.
Dostawy na przełomie okresów sprawozdawczych
Bilans sporządzamy według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. W jakich pozycjach powinniśmy wykazać dostawy w drodze lub dostawy niefakturowane? Na koniec okresu sprawozdawczego (...)
str. 35
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli
Jesteśmy szkołą działającą w formie jednostki budżetowej. Czy w 2017 r. zmieniła się wysokość odpisów na ZFŚS dla nauczycieli? Jak zaksięgować taki odpis?
str. 38
1.1.
Wysokość odpisów na ZFŚS dla nauczycieli w 2017 r.
Ogólne zasady tworzenia i gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. (...)
str. 38
1.2.
Ewidencja księgowa odpisu na ZFŚS
W księgach rachunkowych jednostki budżetowej (w tym szkoły) naliczenie i odprowadzenie odpisu na ZFŚS podlega ewidencji według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia (...)
str. 38
2.
Nierozliczona dotacja celowa w sprawozdaniu finansowym jednostki budżetowej
Jesteśmy jednostką sektora finansów publicznych - jednostką budżetową. Na podstawie umowy zawartej przez dysponenta części budżetowej przekazaliśmy innej jednostce sektora finansów publicznych dotację celową. Termin (...)
str. 39
3.
Aktywa otrzymane w ramach centralnego zaopatrzenia w sprawozdaniu finansowym jednostki budżetowej
Prowadzimy działalność w formie jednostki budżetowej. W ramach centralnego zaopatrzenia realizowanego przez inną jednostkę budżetową otrzymujemy nieodpłatnie składniki aktywów, w tym m.in. sprzęt komputerowy. Czy (...)
str. 40
4.
Wpływ środków tytułem zwrotu opłaty sądowej po zmianie klasyfikacji budżetowej
Czy w 2017 r. wpływ środków tytułem zwrotu opłaty sądowej należy ujmować w nowym paragrafie 063? Od 1 stycznia 2017 r. zwrot opłaty sądowej klasyfikowany (...)
str. 41
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VII.
Przychody według MSR - nowe zasady ujmowania przychodów - część I
Z dniem 1 stycznia 2018 r wchodzi w życie MSSF 15 "Przychody z umów z klientami". MSSF 15 to standard, który zastępuje podstawowe regulacje międzynarodowe dotyczące ujmowania przychodów: MSR (...)
str. 42
1.
Zakres stosowania MSSF 15 "Przychody z umów z klientami"
MSSF 15 ma być stosowany generalnie dla wszelkiego rodzaju umów, w wyniku których jednostka przekazuje dobra lub świadczy usługi na rzecz klientów w zamian za (...)
str. 42
2.
Ujmowanie przychodów z umów z klientami
MSSF 15 wprowadza pięcioelementową analizę dotyczącą ujmowania przychodów z umów z klientami. Poszczególne kroki w analizie przychodów to: Identyfikacja umowy; Identyfikacja zobligowań (zobowiązań) do wykonania (...)
str. 43
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych kosztów związanych z dochodzeniem własnych wierzytelności
Nasz kontrahent zalegał nam z płatnościami, w związku z czym oddaliśmy sprawę do sądu. Korzystaliśmy przy tym z usług prawnika. Na jakim koncie ująć w (...)
str. 47
2.
Stowarzyszenia i fundacje w świetle znowelizowanej ustawy o rachunkowości
Czy stowarzyszenia i fundacje mogą być obecnie jednostkami mikro lub małymi? Stowarzyszenia i fundacje nie mogą obecnie przyjąć statusu jednostki mikro czy małej i stosować (...)
str. 47
3.
Obowiązek sporządzenia zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym i rachunku przepływów pieniężnych
Czy jednostka mała, której roczne sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, musi sporządzić zestawienie zmian w kapitale (funduszu) i rachunek przepływów pieniężnych? Jednostka (...)
str. 48
4.
Inwentaryzacja towarów objętych ewidencją ilościowo-wartościową w punktach obrotu detalicznego
Spółka z o.o. posiada sieć sklepów detalicznych i prowadzi ewidencję ilościowo-wartościową towarów. Czy dopuszczalne jest, aby inwentaryzacja tych towarów odbywała się raz na 2 lata? (...)
str. 49
5.
Koszt zakupu kartek świątecznych wysyłanych kontrahentom
Firma zakupiła kartki świąteczne w celu wysłania ich do kontrahentów. Jak ująć w księgach rachunkowych koszt zakupu takich kartek? W księgach rachunkowych zakup kartek świątecznych można ujmować w kosztach (...)
str. 49
IX.
Z listów Czytelników
1.
Rezerwa na odprawy emerytalne w jednostce postawionej w stan likwidacji
Z dniem 1 kwietnia 2017 r. spółka została postawiona w stan likwidacji. Na dzień likwidacji spółka zatrudniała 45 pracowników. Jedna osoba, po wejściu w życie zmian do ustawy emerytalnej, (...)
str. 50
2.
Moment powstania przychodu ze sprzedaży towarów i usług
W którym miesiącu jednostka powinna ująć w księgach rachunkowych przychód ze sprzedaży, jeżeli data wystawienia faktury to 7 kwietnia 2017 r., a dostawy towaru dokonano (...)
str. 51
3.
Faktury kosztowe otrzymane po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego
Jesteśmy spółką z o.o. komandytową. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2015 r. otrzymaliśmy faktury kosztowe dotyczące tego roku. Dokumenty te są o wartości nieistotnej dla (...)
str. 52
4.
Kompensata rozrachunków wyrażonych w walucie obcej
Posiadamy należności i zobowiązania wyrażone w walucie obcej od tego samego kontrahenta zagranicznego. Zgodnie z umową zamierzamy je skompensować. Jak rozliczyć tę kompensatę w księgach rachunkowych? Jaki kurs przyjąć (...)
str. 53
5.
Sprzedaż w drodze licytacji nieruchomości stanowiącej produkt gotowy
Komornik sprzedał nieruchomość, objętą postanowieniem sądu o licytacji. Nieruchomość ta - budowana przez naszą firmę w celu sprzedaży - ujęta jest w ewidencji księgowej jako (...)
str. 55
6.
Rezygnacja członka rady nadzorczej spółdzielni z wynagrodzenia za udział w posiedzeniu
W jaki sposób w księgach rachunkowych spółdzielni ująć rezygnację członka rady nadzorczej z przysługującego mu wynagrodzenia za udział w posiedzeniach tego organu? Koszty wynagrodzenia członków (...)
str. 57
7.
Prowizja pobrana przez bank za udzielenie gwarancji
W marcu 2017 r. bank wystawił nam gwarancję bankową. W jakie koszty zaksięgować pobraną przez bank prowizję za udzielenie takiej gwarancji? Obejmuje ona okres 1 (...)
str. 58
8.
Zakup gruntu pod budowę obiektów na sprzedaż w księgach dewelopera
Jesteśmy firmą deweloperską. Zakupiliśmy działkę przeznaczoną na inwestycję - budowę domów na sprzedaż. Na jakim koncie księgowym powinniśmy ująć ten zakup? Jeżeli deweloper zakupił grunt (...)
str. 59
9.
Prezentacja danych w sprawozdaniu finansowym
9.1.
Wartość wkładów w spółkę komandytową w bilansie spółki z o.o.
Spółka z o.o. jest komplementariuszem w spółce komandytowej. W jakiej pozycji bilansu spółki z o.o. wykazać wkłady posiadane w spółce komandytowej - w pozycji D, (...)
str. 61
9.2.
Koszty reklamy w porównawczym rachunku zysków i strat
Nasza firma księguje koszty reklamy na koncie 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe". Czy koszty te w porównawczym rachunku zysków i strat powinniśmy wykazać w pozycji "Usługi (...)
str. 62
10.
Rozliczenie zakupu materiałów, w sytuacji gdy fakturę otrzymano przed dostawą materiałów
W kwietniu 2017 r. otrzymaliśmy materiał, za zakup którego kontrahent wystawił fakturę z datą 24 marca 2017 r. Jak ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych? (...)
str. 62
11.
Prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez stowarzyszenie
Czy stowarzyszenie nieprowadzące działalności gospodarczej może prowadzić, zamiast ksiąg rachunkowych, uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów? Możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (zamiast ksiąg rachunkowych) (...)
str. 63
12.
Przeznaczenie lokalu będącego towarem na wynajem
Spółka posiada lokale mieszkalne przeznaczone na sprzedaż. Lokale te widnieją w ewidencji księgowej na koncie 33 "Towary". Jeden z nich zamierzamy wynająć osobie fizycznej. Czy (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.