Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 8 (440) z dnia 20.04.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Komitet Standardów Rachunkowości przyjął KSR nr 11 "Środki trwałe"
3 kwietnia 2017 r. odbyło się 13 posiedzenie Komitetu Standardów Rachunkowości VIII kadencji, podczas którego podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 (...)
str. 4
2.1.
Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego w rejestrze sądowym
Termin przekazania sprawozdania do KRS Obowiązek złożenia rocznego sprawozdania finansowego wraz z odpowiednimi dokumentami we właściwym rejestrze sądowym wynika z art. 69 ust. 1 ustawy (...)
str. 4
2.2.
Ogłoszenie sprawozdania finansowego w MSiG
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (właściciel przedsiębiorstwa osób fizycznych oraz wspólnicy spółki cywilnej) nie figurują w Krajowym Rejestrze Sądowym, więc nie składają rocznych sprawozdań finansowych (...)
str. 7
2.3.
Złożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych Z przepisów art. 45 ust. 5 updof wynika, iż podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe zobowiązani (...)
str. 8
2.4.
Przekazanie sprawozdania finansowego do oddziału PFRON
Podmioty korzystające ze wsparcia udzielanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zobowiązane są do przekazania sprawozdań finansowych za 2016 r. lub oświadczeń o braku (...)
str. 9
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Przechowywanie dokumentów księgowych według ustawy o rachunkowości i innych aktów prawnych
Przechowywanie dokumentacji księgowej według ustawy o rachunkowości Rachunkowość jednostki obejmuje m.in. gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą (zob. art. 4 ust. (...)
str. 11
2.
Dokumenty po upływie terminu ich przechowywania
Kwestia postępowania z dokumentami po upływie okresu przechowywania nie jest uregulowana przez ustawę o rachunkowości. Jeżeli inne przepisy obowiązujące jednostkę nie regulują odrębnie tematu przechowywania (...)
str. 15
3.
Dokumentacja księgowa jednostek, które zakończyły działalność
W myśl art. 76 ust. 1 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe, dowody księgowe, dokumenty inwentaryzacyjne i sprawozdania finansowe jednostek, które: zakończyły swoją działalność w wyniku (...)
str. 15
II.
Podatek dochodowy w sprawozdaniu finansowym
Czy w rachunku zysków i strat pozycja "Podatek dochodowy" może być wartością ujemną, a w konsekwencji wynik netto większy od wyniku brutto? Kiedy jednostka może (...)
str. 15
1.
Prezentacja podatku dochodowego w rachunku zysków i strat
Pozycja "Podatek dochodowy" w rachunku zysków i strat jest pozycją wynikową między podatkiem dochodowym stanowiącym zobowiązanie podatkowe a różnicą pomiędzy stanem rezerw i aktywów z (...)
str. 15
2.
Korekta aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Należy pamiętać, że aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazuje się w bilansie dopiero wtedy, gdy zgodnie z zasadą ostrożności realne jest założenie, że w (...)
str. 16
3.
Odstąpienie od ustalania aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego
W myśl art. 37 ust. 10 ustawy o rachunkowości, od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego mogą odstąpić jednostki, które za poprzedni (...)
str. 17
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Ujęcie w księgach prowizji naliczonej przez bank za udzielenie kredytu obrotowego
Bank przyznał nam dwa kredyty, tzn. na cele operacyjne oraz w rachunku bieżącym. Spółka zapłaciła prowizje od przyznanych kredytów. Bank przelał pełną kwotę kredytu na (...)
str. 18
1.
Jednorazowa opłata pobrana od kredytu przeznaczonego na finansowanie bieżącej działalności
Ustawa o rachunkowości nie określa szczególnego sposobu rozliczania kosztów prowizji bankowych. Generalnie jednorazowa prowizja naliczona i pobrana przez bank za udzielenie kredytu powinna obciążyć koszty (...)
str. 18
2.
Prowizja za uruchomienie kredytu w rachunku bieżącym
Kredyt w rachunku bieżącym to szczególna forma kredytowania polegająca na tym, że bank, który prowadzi rachunek bieżący, przyznaje swojemu klientowi kredyt odnawialny oraz wyznacza na (...)
str. 20
IV.
Rozliczanie dotacji otrzymanej na ulepszenie środka trwałego
Czy dotację otrzymaną na ulepszenie środka trwałego powinniśmy rozliczać analogicznie jak dotacje na nabycie lub wytworzenie środków trwałych, czyli za pośrednictwem rozliczeń międzyokresowych przychodów?
str. 21
1.
Ewidencja księgowa dotacji otrzymanej na pokrycie kosztów ulepszenia środka trwałego
Choć z art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości nie wynika bezpośrednio konieczność rozliczania dotacji otrzymanych na ulepszenie środków trwałych za pośrednictwem rozliczeń (...)
str. 21
2.
Okres odpisywania kwoty otrzymanego dofinansowania w pozostałe przychody operacyjne
W przypadku dofinansowania otrzymanego na pokrycie kosztów ulepszenia już istniejącego środka trwałego istotną kwestią jest okres odpisywania kwoty ujętej na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów w (...)
str. 22
V.
Prezentacja wypłaconych dywidend w rachunku przepływów pieniężnych
W spółce z o.o. uchwalono, że dywidenda do wypłaty za 2015 r. wyniosła 500 tys. zł brutto. Tymczasem do końca 2016 r. wypłacono jedynie 300 (...)
str. 25
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wydatki poniesione w celu otrzymania dotacji na zakup lub wytworzenie środka trwałego
Spółka zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu środka trwałego. Czy poniesiony koszt opracowania wniosku o datację jednostka powinna zaliczyć do wartości początkowej tego środka, czy (...)
str. 28
2.
Udokumentowanie operacji przekwalifikowania towaru na środek trwały i ustalenie jego wartości początkowej
Ponad rok temu zakupiliśmy towar, którego do tej pory nie udało nam się sprzedać. Chcemy ten towar zakwalifikować do środków trwałych i użytkować na własne (...)
str. 28
3.
Koszty załadunku sprzedawanego środka trwałego
Na jakie konto należy odnieść koszty załadunku związane ze sprzedażą środka trwałego? W myśl art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości, przychody i (...)
str. 29
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
VI.
Koszty reprezentacji i reklamy w księgach rachunkowych
1.
Jakie wydatki zalicza się do kosztów reprezentacji i reklamy?
Kwestia prawidłowego kwalifikowania wydatków do kosztów reprezentacji i reklamy wciąż sprawia wiele trudności. Przepisy prawa nie definiują bowiem ani pojęcia reprezentacji, ani reklamy. Jeszcze do (...)
str. 31
2.
Ogólne zasady ewidencji księgowej kosztów reprezentacji i reklamy
Koszty reprezentacji i reklamy zalicza się w ewidencji księgowej do kosztów działalności operacyjnej jednostki i ujmuje na koncie 40 "Koszty według rodzajów" lub koncie zespołu (...)
str. 32
3.
VAT niepodlegający odliczeniu związany z usługami nabytymi na cele reprezentacji
Dla celów bilansowych niepodlegający odliczeniu VAT - co do zasady - jest jednym z elementów ceny nabycia, która została zdefiniowana w art. 28 ust. 2 (...)
str. 33
4.
Nieodpłatne przekazanie aktywów obrotowych na cele związane z reprezentacją i reklamą
Przekazanie rzeczowych aktywów obrotowych W przypadku gdy aktywa obrotowe, do których zalicza się materiały, towary, półprodukty i produkty gotowe, objęte są ewidencją bilansową podczas składowania, (...)
str. 34
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Faktura za energię elektryczną, dotycząca dwóch miesięcy na przełomie roku obrotowego
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. W lutym 2017 r. otrzymaliśmy fakturę za energię elektryczną z datą wystawienia 1 lutego 2017 r. za okres od 20 grudnia (...)
str. 38
2.
Odszkodowanie uzyskane od firmy ubezpieczeniowej w klasyfikacji budżetowej
Czy odszkodowanie uzyskane od firmy ubezpieczeniowej (za zalanie budynku) powinno być obecnie klasyfikowane w paragrafie 097, czy 095? Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszło (...)
str. 39
3.
Zasady amortyzacji środków trwałych sfinansowanych ze środków unijnych w samorządowej jednostce budżetowej
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową (urzędem miasta). Prosimy o wskazanie zasad amortyzacji środków trwałych zakupionych, wytworzonych lub ulepszonych sfinansowanych ze środków funduszy unijnych z punktu widzenia (...)
str. 40
4.
Koszty poniesione przez SP ZOZ na kapitalny remont budynku szpitala
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Jak w księgach rachunkowych powinniśmy ująć nakłady poniesione na prace związane z kapitalnym remontem budynku naszego szpitala. Nadmieniamy, że (...)
str. 43
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Aport jako odpłatna dostawa towarów w świetle ustawy o VAT
Wniesienie składnika majątku aportem (jako wkładu niepieniężnego) do spółki kapitałowej traktowane jest dla celów VAT analogicznie jak odpłatna dostawa towarów, pod warunkiem oczywiście, że podmiot (...)
str. 45
2.
Skutki wniesienia aportu na gruncie podatku dochodowego z uwzględnieniem zmian obowiązujących od 1 stycznia 2017 r.
Przychód podatkowy uzyskany z tytułu wniesienia aportu Jednostki, które wnoszą do spółki kapitałowej aport w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, uzyskują z (...)
str. 46
3.
Ewidencja księgowa objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, udziały bądź akcje objęte przez jednostkę w spółce kapitałowej stanowią składnik majątku zaliczany generalnie do długoterminowych aktywów finansowych, których (...)
str. 47
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Zapłata zobowiązania na rachunek bankowy jednostki niebędącej sprzedawcą
Nasza firma nabyła środek trwały. Zgodnie z umową zapłata ma następować w ratach na rachunek bankowy innej jednostki. Jak zaksięgować taki zakup i dokonywane płatności? (...)
str. 51
2.
Wycena kary umownej wyrażonej w walucie obcej
Jednego z naszych kontrahentów zagranicznych obciążyliśmy karą umowną w walucie obcej, co udokumentowaliśmy notą obciążeniową. Według jakiego kursu przeliczyć taką karę? Zasady wyceny operacji gospodarczych (...)
str. 51
3.
Środki trwałe wycofane z firmy osoby fizycznej, wniesione aportem do spółki z o.o.
Właściciel firmy wycofał z jednostki środki trwałe i wniósł je aportem do spółki z o.o. Część tych środków była już w całości zamortyzowana. Czy wniesione (...)
str. 52
IX.
Z listów Czytelników
1.
Informacje uzupełniające do bilansu jednostki mikro
1.1.
Wykazywanie informacji o udziałach (akcjach) własnych
Co należy wykazywać w pkt 3 informacji uzupełniających do bilansu jednostki mikro, dotyczącym udziałów (akcji) własnych? Czy spółka z o.o. będąca komplementariuszem w spółce komandytowej (...)
str. 53
1.2.
Pobrane przez wspólników zaliczki na poczet zysku
Czy zaliczki pobrane przez wspólników spółki komandytowej na poczet zysku przewyższające wypracowany zysk wykazuje się w informacjach uzupełniających do bilansu w pozycji "kwota zaliczek i (...)
str. 54
2.
Dane porównawcze spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o.
1 listopada 2016 r. spółka z o.o. przekształciła się w spółkę komandytową. Czy sporządzając sprawozdanie finansowe za okres od listopada do grudnia 2016 r. spółka (...)
str. 55
3.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez spółkę cywilną osób prawnych
Jednym ze wspólników spółki cywilnej była spółka komandytowa. W maju 2016 r. spółka komandytowa przekształciła się w spółkę z o.o. Czy wobec tego spółka cywilna (...)
str. 56
4.
Obowiązek badania sprawozdania finansowego spółki jawnej
Czy obowiązkowemu badaniu podlega sprawozdanie finansowe spółki jawnej, która została utworzona w styczniu 2016 r., a następnie w kwietniu 2016 r. wniesiono do niej zorganizowaną (...)
str. 57
5.
Likwidacja szkody mieszczącej się w udziale własnym
Spółka wynajmuje samochód osobowy, który uległ wypadkowi. Kwota szkody mieści się w udziale własnym. Przez właściciela pojazdu zostaliśmy obciążeni kwotą jako udział własny. Jak zaksięgować (...)
str. 58
6.
Rozliczenie rezerwy na świadczenia pracownicze w jednostce prowadzącej konta zespołu 4 i 5
W grudniu 2016 r. utworzyliśmy rezerwę na świadczenia pracownicze poprzez zmniejszenie kapitałów własnych w korespondencji z kontem biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. W jaki sposób księgować (...)
str. 59
7.
Różnice kursowe - prezentacja w rachunku zysków i strat
W związku z rozliczaniem różnic kursowych z wyceny bilansowej poprzez ich stornowanie pod datą 1 stycznia roku następnego zarówno saldo dodatnich różnic kursowych, jak i (...)
str. 60
8.
Zapłata podatku w imieniu wspólnika
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą 1 lutego 2017 r. przekształciła się w spółkę z o.o. 20 lutego 2017 r. spółka zapłaciła podatek dochodowy za styczeń. (...)
str. 60
9.
Ewidencja kosztów związanych z prowadzeniem prac rozwojowych
W 2017 r. zakończyliśmy prowadzone przez nas prace rozwojowe. Jak zaksięgować zakończenie takich prac? Koszty księgujemy na kontach zespołu 4 i 5 oraz sporządzamy porównawczy (...)
str. 61
9.1.
Ujęcie w księgach kosztów prac rozwojowych do czasu ich zakończenia
Uwzględniając przepisy ustawy o rachunkowości oraz postanowienia MSR 38 "Wartości niematerialne", koszty prac rozwojowych zasadne jest ujmować wstępnie, tzn. do czasu zakończenia tych prac, na (...)
str. 61
9.2.
Rozliczenie kosztów zakończonych prac rozwojowych
Ewidencja księgowa rozliczenia kosztów zakończonych prac rozwojowych zależy przede wszystkim od tego czy prace te zostały zakończone powodzeniem, czy też nie, oraz od przyjętego przez (...)
str. 62
10.
Wykazywanie transakcji z jednostkami powiązanymi
Spółka "A" posiada w spółce "B" 70% udziałów. Ta sama spółka "A" posiada w spółce "C" 100% udziałów. Spółka "B" sprzedaje swoje towary do spółki (...)
str. 63
11.
Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa a kapitał zapasowy
Spółka z o.o. posiadająca duży kapitał zapasowy została wniesiona - jako zorganizowana część przedsiębiorstwa - do spółki komandytowej. Czy kapitał zapasowy spółki z o.o. posiada (...)
str. 64
12.
Zakup instrumentów muzycznych dla orkiestry prowadzonej przez instytucję kultury
Jesteśmy instytucją kultury (filharmonią). Otrzymaliśmy środki pieniężne w formie dotacji na zakup nowych instrumentów muzycznych dla muzyków (orkiestry). Czy wydatki poniesione na zakup tych instrumentów (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.