Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 5 (437) z dnia 01.03.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Terminy prac bilansowych w marcu 2017 r.
Do tego dnia należy rozliczyć i ująć w księgach rachunkowych różnice inwentaryzacyjne za 2016 r. Jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, miały (...)
str. 4
2.
Status jednostki mikro a uproszczenia możliwe do zastosowania
Z jakich uproszczeń nie może skorzystać spółka z o.o., spełniająca kryteria dla jednostek mikro, ale wobec której organ nie podjął decyzji w sprawie sporządzania sprawozdania (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2016 r.
1.
Prezentacja wyniku finansowego za bieżący rok obrotowy w uproszczonym bilansie jednostki mikro
W pasywach bilansu, którego wzór określono w załączniku nr 4 do ustawy o rachunkowości, nie ma pozycji zysk (strata). Gdzie zatem w bilansie jednostki mikro (...)
str. 9
2.
Ujęcie zryczałtowanego podatku dochodowego od dywidendy w kalkulacyjnym rachunku zysków i strat
Otrzymaliśmy dywidendę, od której pobrano podatek dochodowy. W której pozycji kalkulacyjnego rachunku zysków i strat należy wykazać wartość tego podatku? W kalkulacyjnym rachunku zysków i (...)
str. 11
3.
Przeniesienie kosztów rodzajowych na wynik finansowy w jednostce stosującej wyłącznie konta zespołu 4
Do ewidencji i rozliczania kosztów stosujemy wyłącznie konta zespołu 4. Czy na dzień bilansowy salda kont kosztów rodzajowych powinniśmy przenosić na konto 49 "Rozliczenie kosztów", (...)
str. 12
II.
Opłata za korzystanie ze środowiska za 2016 r.
Nasze przedsiębiorstwo zobowiązane jest do wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska. Do 31 marca 2017 r. musimy uiścić opłatę za 2016 r. W księgach rachunkowych (...)
str. 12
1.
Obowiązek wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska
Obowiązek wnoszenia przez przedsiębiorców opłat za korzystanie ze środowiska wynika z ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2016 (...)
str. 12
2.
Ewidencja księgowa opłaty środowiskowej
W myśl ustawy o rachunkowości (art. 6 ust. 1), zgodnie z zasadą memoriału, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz (...)
str. 13
III.
Podatek od środków transportowych
Opłaciliśmy podatek od środków transportowych za 2017 r. Jak ująć ten podatek w księgach rachunkowych?
str. 15
1.
Zasady opodatkowania podatkiem od środków transportowych
W myśl przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 716 ze zm.), obowiązek (...)
str. 15
2.
Ujęcie podatku od środków transportowych na kontach księgowych
Zgodnie z obowiązującą w rachunkowości zasadą memoriału, podatek od środków transportowych powinien zmniejszyć wynik finansowy roku, którego dotyczy. Oznacza to, iż jednostka wykorzystująca w prowadzonej (...)
str. 16
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
IV.
Ubezpieczenie grupowe pracowników częściowo finansowane przez pracodawcę
Firma zawarła umowę grupowego ubezpieczenia pracowników. Koszty ubezpieczenia częściowo obciążają pracowników, tj. są potrącane z wynagrodzeń miesięcznych. Pozostałe koszty pokrywa pracodawca. Jak powinna przebiegać ewidencja (...)
str. 18
1.
Koszty z tytułu ubezpieczenia grupowego pracowników poniesione przez pracodawcę - ewidencja księgowa
Wartość składek na ubezpieczenie grupowe pracowników w części opłacanej przez pracodawcę, stanowi dla pracodawcy koszt podstawowej działalności operacyjnej. Ewidencja księgowa tych składek zależeć będzie od (...)
str. 18
2.
Potrącenie składki na ubezpieczenia grupowe z wynagrodzenia pracownika w księgach rachunkowych
Ta część składki na ubezpieczenia grupowe, która opłacana jest przez pracownika (potrącana co miesiąc z wynagrodzenia pracownika), nie będzie stanowiła dla niego przychodu ze stosunku (...)
str. 21
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Konieczność dokonania aktualizacji w ewidencji analitycznej w związku ze zmianą Klasyfikacji Środków Trwałych
Czy w związku ze zmianą klasyfikacji środków trwałych od 2017 r. należy zmienić rodzaj KŚT w kartotekach środków trwałych, np. 491 na 487? W Dzienniku (...)
str. 23
2.
Nakłady poniesione na ulepszenie obcego środka trwałego
Prowadzimy działalność gospodarczą w wynajmowanych pomieszczeniach na podstawie bezterminowej umowy. Dla stworzenia lepszych warunków bhp, po otrzymaniu zgody od właściciela pomieszczeń, postawiliśmy ściankę działową. Poniesione (...)
str. 24
3.
Ewidencja księgowa wydatków związanych z budową obiektu
W związku z budową obiektu nasza spółka otrzymała faktury za następujące usługi: transport materiałów budowlanych, nadzór budowlany, wykonanie mapki projektowej. Czy powyższe wydatki księguje się (...)
str. 26
4.
Moment wprowadzenia środka trwałego do ewidencji bilansowej
W grudniu 2016 r. spółdzielnia mieszkaniowa na potrzeby własnej działalności złożyła zamówienie na zakup przyczepy rolniczej do ciągnika. 22 grudnia 2016 r. wpłaciła zaliczkę, a 28 grudnia 2016 r. sprzedawca (...)
str. 27
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Przeznaczenie zysku wypracowanego przez spółkę kapitałową na wypłatę dywidendy
Spółka kapitałowa, która osiągnęła zysk za poprzedni rok obrotowy, dokonując podziału tego zysku między wspólników (akcjonariuszy) powinna uwzględnić art. 192 K.s.h. (spółka z o.o.) i (...)
str. 30
2.
Podatek dochodowy należny od dywidendy wypłacanej wspólnikom (akcjonariuszom)
Wypłata dywidendy osobom fizycznym Jeśli dywidenda wypłacana jest na rzecz podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, to dywidenda ta stanowi dla tej osoby przychód z (...)
str. 30
3.
Dywidenda pieniężna wypłacana w walucie polskiej
Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają formy wypłaty dywidend. Najczęściej jest ona wypłacana w formie pieniężnej (w postaci gotówki) w walucie polskiej. Co do zasady, (...)
str. 32
4.
Rozliczenie dywidendy wypłacanej w walucie obcej
Nie ma przeszkód prawnych, aby kwotę dywidendy przekazać udziałowcom (akcjonariuszom) w walucie obcej. W takim przypadku musi jednak nastąpić przeliczenie zobowiązania z tytułu dywidendy z (...)
str. 33
5.
Uregulowanie dywidendy w formie niepieniężnej
Wysokość przysługującej wspólnikom lub akcjonariuszom dywidendy jest zawsze określona kwotowo. Zobowiązanie spółki ma zatem charakter zobowiązania pieniężnego, które jednak - jak każde inne zobowiązanie pieniężne (...)
str. 34
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 oraz uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 października 2015 (...)
str. 38
2.
Należności z terminem płatności przypadającym na następny rok budżetowy
W grudniu 2016 r. przypisałam na kontach 221 i 760 kwotę odszkodowania za utraconą przesyłkę pocztową. Termin płatności przypada na styczeń 2017 r. Czy tę (...)
str. 40
3.
Rekompensata pieniężna za przedłużony czas służby strażaka
Do jakiego konta rodzajowego kosztów (404 czy 405) należy przyporządkować rekompensatę pieniężną za przedłużony czas służby, wypłacaną funkcjonariuszom w komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (ujętą (...)
str. 42
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Przychody według MSR - ustalanie wysokości przychodu ze sprzedaży
Ustalenie kwoty przychodu kwalifikującego się do ujęcia w rachunku zysków i strat regulowane jest przez MSR 18 "Przychody". Zgodnie z ogólną zasadą przyjętą w tym standardzie (paragraf 9) "wysokość (...)
str. 45
1.
Sprzedaż z odroczonym terminem płatności
Sprzedaż z odroczonym terminem płatności (sprzedaż potwierdzona fakturą, kredyt kupiecki, faktura z odroczoną zapłatą), gdzie termin zapłaty jest opóźniony w stosunku do realizacji dostawy stanowi (...)
str. 45
2.
Dyskontowanie zapłaty na podstawie stopy procentowej
Konieczność dyskontowania zapłaty wynika z ekonomicznego zjawiska dotyczącego ryzyka i wartości pieniądza w czasie. Określona kwota posiadana dzisiaj (np. 50 zł) ma większą wartość niż (...)
str. 47
3.
Poziom ujmowania korekt przychodów z transakcji sprzedaży
Istotnym elementem związanym z korektą przychodów jest poziom ich ustalania i ujmowania. Jednostka gospodarcza może ujmować korekty indywidualnie dla poszczególnych transakcji sprzedaży, które zidentyfikowano jako (...)
str. 50
4.
Korekta przychodów w przypadku rabatów handlowych i hurtowych
Obok ewentualnej korekty związanej z odroczonym terminem płatności na szczególną uwagę zasługują również rabaty handlowe i hurtowe. Wysokość przychodu ze sprzedaży dla potrzeb MSSF ustala (...)
str. 51
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Wyksięgowanie nierozliczonych kosztów zakupu wizy dla pracownika, z którym rozwiązano stosunek pracy
Pracownicy naszej firmy często wyjeżdżają w delegację do Rosji. Wykupujemy im imienne wizy roczne. Koszty zakupu takich wiz rozliczamy przez czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Jeden (...)
str. 52
2.
Prezentacja kosztów ubezpieczeń społecznych w rachunku zysków i strat
Nasza spółka sporządza rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym. Jakie koszty wykazuje się w pozycji "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia" w wierszu "w tym emerytalne"? W wariancie porównawczym rachunku zysków (...)
str. 52
3.
Umorzenie odsetek za nieterminową zapłatę zobowiązań
W poprzednim roku obrotowym dostawca obciążył nas odsetkami za nieterminową zapłatę zobowiązań z tytułu dostaw i usług, wystawiając notę odsetkową. Jak ująć w księgach umorzenie (...)
str. 53
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Badanie sprawozdania finansowego spółki z o.o. powstałej z przekształcenia spółki akcyjnej
Spółka akcyjna zamierza w 2017 r. przekształcić się w spółkę z o.o. Czy sprawozdanie finansowe spółki z o.o. będzie podlegało badaniu przez biegłego rewidenta? Spółka (...)
str. 53
2.
Możliwość rezygnacji z prowadzenia konta "Kasa"
Czy osoba fizyczna prowadząca księgi handlowe może zrezygnować z tworzenia raportów kasowych oraz prowadzenia konta "Kasa"? Prawo bilansowe nie nakłada na jednostki obowiązku prowadzenia w księgach rachunkowych (...)
str. 54
3.
Ewidencja księgowa nieściągalnej wierzytelności w przypadku skorzystania z ulgi na złe długi
W maju 2016 r. skorzystaliśmy z tzw. ulgi na złe długi z tytułu VAT należnego. Kwotę VAT ujęliśmy na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki". W grudniu (...)
str. 56
3.1.
Rozliczenie VAT w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności w rozumieniu ustawy o VAT
Na mocy art. 89a ust. 1 ustawy o VAT, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na (...)
str. 56
3.2.
Korekta VAT należnego z tytułu skorzystania z ulgi na złe długi w księgach rachunkowych
Ustawa o rachunkowości nie zawiera wskazówek dotyczących ujęcia w księgach rachunkowych korekty VAT należnego z tytułu skorzystania z ulgi na złe długi. Korekty tej można (...)
str. 57
3.3.
Wyksięgowanie nieściągalnej należności, w stosunku do której skorzystano z ulgi na złe długi
Przepisy art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości stanowią, iż nie rzadziej niż na dzień bilansowy należności wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty, (...)
str. 57
4.
Usługa sfinansowana ze środków ZFŚS, wykonana w następnym roku obrotowym
Spółka otrzymała fakturę za usługę, którą sfinansowano ze środków ZFŚS. Fakturę wystawiono w grudniu 2016 r., a usługę wykonano w styczniu 2017 r. Jak zaksięgować (...)
str. 58
5.
Faktura korygująca zmniejszająca zobowiązanie i koszty lat ubiegłych
W 2016 r. w związku z zawartą ugodą sądową otrzymaliśmy od kontrahenta fakturę korygującą zmniejszającą kwotę do zapłaty oraz koszty, dotyczącą listopada 2014 r. Jak (...)
str. 59
6.
Raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej
Jako szpital prowadzimy działalność leczniczą w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Na jednym ze szkoleń dotyczących zamknięcia ksiąg rachunkowych 2016 r. prowadzący poinformował nas (...)
str. 60
7.
Ujęcie w księgach usługi prania odzieży roboczej pracowników
Firma raz w tygodniu oddaje do pralni odzież roboczą pracowników. Na jakim koncie powinna być zaksięgowana ta usługa? Koszty prania odzieży roboczej pracowników jednostka może (...)
str. 62
8.
Korekta zapisów dotyczących wyceny nieruchomości zaliczonej do inwestycji
Jednostka posiada budynek, który zakwalifikowała do inwestycji w nieruchomości. Dla celów bilansowych jest on wyceniany według cen rynkowych. W 2015 r. wynik okresowej aktualizacji wyceny (...)
str. 63
9.
Rozliczenie zakupu i sprzedaży towarów, w sytuacji gdy dostawa odbywa się z pominięciem magazynu
Jak rozliczyć zakup i sprzedaż towarów handlowych, które są wysyłane od dostawcy krajowego bezpośrednio do odbiorcy krajowego (innej firmy) - bez naszego magazynu? Otrzymując fakturę zakupu (...)
str. 64
10.
Umorzenie części należności na podstawie ugody sądowej we wspólnocie mieszkaniowej
Właściciel jednego z lokali we wspólnocie mieszkaniowej nie zapłacił za zimną wodę i kanalizację. W wyniku ugody sądowej z firmą wodociągową zapłacił tylko część zadłużenia, (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.